Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 247282 razy)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #105 dnia: 16 Luty 2017, 14:13:04 »
Dzięki miernikowi donkiszota (dzięki!) zrobiłem mały test konduktywności okolicznych źródlanek:

1. Aqua Virgo z PoloMarketu - źródło w Kętach nr 2/brak składu min.na etykiecie - 136ppm
2. Woda Źródlana Kryształ nr 2 z Żabki - również Kęty/deklarowana suma 261mg/l - 130ppm
3. Żywiec Zdrój Pilsko - dekl. 230mg/l - 137ppm
4. Polaris 1,5l z Biedronki - dekl. 388mg/l - 225ppm
5. Woda z butli 19l Źródło Żywiec - dekl. 308mg/l - 137ppm
6. Kranówka toruńska - 281ppm

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #106 dnia: 16 Luty 2017, 15:09:55 »
Do 140ppm jest ok? A jak reszta składu wody, bo to też wpływa na smak?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #107 dnia: 16 Luty 2017, 15:12:34 »
140ppm może być ok, a może być nie ok. Zależy właśnie od reszty składu, ale ciężko wróżyć, najlepiej zrobić sobie ślepy test, powtórzyć na innej kawie za jakiś czas i podjąć decyzję.

Przydaje się też test kropelkowy twardości wody -- wtedy wiemy więcej -- i pomiar pH -- to też bardzo ważny dla smaku aspekt.

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #108 dnia: 24 Luty 2017, 19:13:36 »
Kombinuje z filtracją, ma być mobilna na rowerze, namierzyłem filtry BWT.
Sprawdziłem twardość wody u mnie w sieci, podają 217 mg/l  czyli przeliczając  coś koło 12,15 dGH
Wody butelkowane np żywiec zdrój 5l  podają  sumę kationów na poziomie 56 mg/l czyli grubo poniżej skali podanej przez BWT odnośnie wydajności filtrów. ( wychodzi mi z przelicznika jakieś 3 dGH z kawałkiem.
Dla porównanie-dane z ulotki-  dla twardości 7 dGH  i mniej wydajność filtra to 3085l  , ten sam filtr przy twardości powyżej 23 dGH ma wydajność 700 i mniej.

Pytanie- może głupie , czy jest sens pchać sie w filtracje  skoro w miarę miękką wodę mam w butlach?

Kolejne pytanie: jeśli już filtr ( celuje między premium  v i m )  to czy można tak to połączyć:
butla z wodą- pompa zewnętrzna jaką mam dołączoną do ekspresu - filtr - ekspres

będę wdzięczny za podpowiedzi . bartek

 

Offline FilipG

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Kalita,Chemex, ROBOT, LMLM
  • Młynek: Mk3, EUREKA atom
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #109 dnia: 24 Luty 2017, 20:32:43 »
Ja również przymierzam sie do zakupu filtra. Test kropelkowy wykazał u mnie twardość wody 18 *dh.
Ekspres nie ma zbiornika jest tylko opcja podłączenia bezpośredniego. Czy do tej twardości będzie adekwatny filtr Brita Purity C150 do tego głowica z obejściem 0-70% ustawiona na 20%? Ekspres używany będzie w domu 4 espresso dziennie. Jakiekolwiek sugestie mile widziane, alternatywy również.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #110 dnia: 24 Luty 2017, 21:27:17 »
Też ciekawy jestem, mam taki filtr i nie bardzo ogarniam jak go ustawić, według dostawcy twardość wody wynosi 6-11dH, więc rozrzut duży. Kiedyś mierzyłem ph, wyszło około 7-8. Jeśli ustawię na 70% to znaczy, że 70% wody zostanie przefiltrowana ?

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #111 dnia: 24 Luty 2017, 22:14:03 »
Ustawiasz bypass na głowicy w zakresie od 0-70%. Bypass to nie jest przepuszczanie części "kranówy" tylko wewnątrz pomija się część wkładów filtrujących. Ustaw do jak najlepszego smaku kawy.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline FilipG

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Kalita,Chemex, ROBOT, LMLM
  • Młynek: Mk3, EUREKA atom
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #112 dnia: 24 Luty 2017, 22:34:23 »
Z tego co ja czytałem to jeśli ustawisz na 70% to 30% będzie przefiltrowane całkowicie a 70% tylko oczyszczone z podstawowych zanieczyszczeń. Z tego co ja wnioskuje z tabeli to przy mojej wodzie powinienem ustawić bypass na 20-30%.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #113 dnia: 24 Luty 2017, 22:49:10 »
Kombinuje z filtracją, ma być mobilna na rowerze
Po pierwsze nie ufaj deklarowanym wartościom na butelkach. Po drugie, jeśli nie chcesz przynajmniej raz do roku odkamieniać ekspresu (rozkręcanie bojlera i takie tam), to wodę potrzebujesz miękką, nie w miarę miękką. Po trzecie, tak, powinno zadziałać z butlą, pompą i filtrem. Sprawdź w instrukcji filtra jakie potrzebuje ciśnienie, potem czy pompa takie daje.

Czy do tej twardości będzie adekwatny filtr Brita Purity C150
I tak, i nie. Pytanie czy będziesz wymieniał zgodnie z zaleceniami. Wszystko jest rozpisane w instrukcji przy jakim ustawieniu (ustawienia zależą od głowicy a tych jest bodaj trzy wersje, wkłady to tylko wkłady) i jakiej twardości jak często należy wymieniać. A na koniec trzeba się liczyć, że za jakiś czas (z filtrem znacznie dłuższy) i tak może pojawić się potrzeba odkamieniania.
« Ostatnia zmiana: 24 Luty 2017, 23:32:05 wysłana przez donkiszot »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #114 dnia: 24 Luty 2017, 23:17:49 »
Są pompy do podnoszenia ciśnienia dla filtrów RO, są też całe zestawy z taką pompą, może w tą stronę.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #115 dnia: 24 Luty 2017, 23:34:16 »
No tak, tylko nie każdy ma miejsce na RO, a te małe kompakty są nieziemsko drogie. Purity 150 ma wielkość butelki wody 1,5l.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #116 dnia: 24 Luty 2017, 23:41:26 »
No właśnie duże to jest, może być problemem w mobilnej kawiarni.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #117 dnia: 06 Marzec 2017, 13:28:48 »
Co źródło to inne teorie, w broszurach filtrów piszą,  że miękka woda=gorzka kawa, a na blogach kawowych na odwrót...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #118 dnia: 06 Marzec 2017, 13:49:21 »
miękka woda może się równać gorzka kawa. Może być tak chociażby z takiego względu, że zaparzając kawę wg takie samego przepisu jak wodą twardą,  miękka woda wyekstrahuje z niej dużo więcej. Łatwo wtedy kawę przeparzyć, a co za tym idzie uzyskać wysoką gorycz.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #119 dnia: 06 Marzec 2017, 14:20:00 »
Co masz na myśli mówiąc "przeparzyć" ? czy ekstrakcja dłuższa o 2-3sec. dla uzyskania 20g naparu z 10g kawy, będzie już takim prze parzeniem ?
Proszę o wyrozumiałość dla laika  :)

Wodę mam miękką( 6-11dH) więc bypass ustawiłem z 40 na 70%, choć w tej chwili zastanawiam się nad zasadnością używania  filtra w mojej sytuacji...

Jak ustawię na 0% to poleci "czysta kranówa" ?  ciekawe, czy będzie różnica w smaku...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi