Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246487 razy)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #90 dnia: 30 Styczeń 2017, 10:43:56 »
Po przeczytaniu wszystkich wątków dot. wody, filtracji itd to wychodzi mi na to, że nie ma złotego środka, chyba że mieszka się w pobliżu krystalicznie czystego ujęcia wody. Podsumowując wychodzi mi na:
- filtr dzbankowy ok, ale do bazowej filtracji (np. z chloru). Czajnik/ekspres chroniony w miarę, w zależności od bazowej twardości wody
- zestawy filtrów nieco lepiej, szczególnie z filtrem zmiękczającym. Do czajnika/ekspresu świetnie, ale w przypadku twardej wody 10mg sodu nie do uzyskania
- RO + mineralizator, niby jeszcze lepiej, ale problem z twardością wody (i sodem) zostaje

W RO nie masz sody, to nie zmiękczacz.
Ekspresu nie uchronisz, bo aby woda była bez kamienia dla 1.3 bara, twardość maksymalna to 30-35. Woda optymalna do kawy to ~90 (kamienia nie powinno być w obwodzie HX).
W HX najłatwiej obejść, demineralizowana z szczypta sody na napełnienie zbiornika, a do kawy do zbiornika.
Ważne, że w takim przypadku używamy HX tylko z parą, nie używamy kranika. Za jakiś miesiąc, dwa wymiana wody w bojlerze.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #91 dnia: 30 Styczeń 2017, 10:47:33 »
super! dzięki za link
:szampan:


woda po filtracji jest daleka od porządanej. Mam chyba gdzieś badania po filtracji, które mógłbym udostępnić, które pokazują jaka jest zawartość minerałów po filtracji dla porównania.
Ala jaka woda po jakiej filtracji? Mówimy dalej o filtrach dzbankowych i wodzie w kranie? W Krakowie przy ~350ppm po dzbanku spada raptem do ~300ppm. Jeśli filtr przepracuje ~50l (~2 tygodnie zwykłego zużycia) to przestaje sobie radzić z twardością węglanową. Nie wiem co rozumiesz przez wyjałowioną, ale powyższe jest nadal dalekie od oczekiwanych 75-150ppm.


do czasu gdy zaczyna tracić swoje właściwości a woda na wyniku nie utrzymuje parametrów filtracyjnych.
No tak, ale mając konduktometr jestem wstanie kontrolować stan filtra, zatem pomijając jego działanie, co przeszkadza po 30 dniach?

Kolumnowe filtry przecież starczają na znacznie dłużej: kilka miesięcy, rok...



- RO + mineralizator, niby jeszcze lepiej, ale problem z twardością wody (i sodem) zostaje
Ale to chyba zależy od tego jak zmineralizujesz.

A co do butelek. Jeśli nie potrzebujesz tej wody dużo, tylko do kawy, a butelki masz dostępne, to jest to powtarzalna i w miarę wygodna opcja. O minerały się nie martw, jeśli na wejściu jest za dużo, to na wyjściu będzie dobrze. Dodasz nieco sodu, zabierzesz nieco wapnia, powinny zniknąć te niepożądane, ale to bardzo daleko od destylatu.


Jeśli ktoś zaczyna zwracać uwagę na wodę, to konduktometr kosztuje +/- 1kg kawy. Polecam.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #92 dnia: 30 Styczeń 2017, 10:52:17 »
W RO nie masz sody, to nie zmiękczacz.
Tak, podobnie w zestawie filtrów nie-RO, gdy nie montuje się dodatkowego filtra zmiękczającego. Moje dopiski o twardości i sodzie dotyczyły sytuacji, gdy z kranu płynie (bardzo) twarda woda.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #93 dnia: 30 Styczeń 2017, 11:50:09 »
Ale gdy w kranie płynie bardzo twarda woda i masz osmozę, to potem w tej wodzie nie ma prawie nic i już z sodem nie ma problemu, bo dodajesz tylko to co chcesz.

Offline filtrujący Mężczyzna

    • Filtrosfera.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 54
    • Filtrosfera.pl
  • Ekspres: DeLonghi ECAM 466, Jura A9 Glass, Krups EA 8250
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #94 dnia: 30 Styczeń 2017, 12:28:26 »
Hehehe, chyba zrobiłem błąd rejestrując się u Was ;) Zamiast od rana kurować się w łóżku ostatnie 2 godziny spędziłem nad systemem 3M (telefony, materiały itp.). Ale mam już prawie wszystko i zapadła u nas decyzja, że wprowadzamy to rozwiązanie do oferty. Na razie wersja komercyjna dla "dużych", ale z czasem postaramy się dodać coś w wersji domowej.

1. System dla kawiarni - 3M Scale Guard PRO.

Dość proste rozwiązanie składające się z głowicy standardowej 3M VH3 - http://filtrosfera.pl/Glowica-3M oraz filtra typu SGP. W zależności od jego parametrów i wymogów dla twardości wody można dobrać odpowiedni model, a szczeguły macie tutaj:
http://multimedia.3m.com/mws/media/710099O/3m-scale-control-coffee-vending-pro-h-plus-range.pdf?fn=Scale%20Control%20Pro%20H%20plus%20.pdf

Ten system został zaproponowany przez 3M, jako taki, który na wyjście da wodę najbardziej zbliżoną parametrami do tej z raportów SCA. System jest sprawdzony w dużych i bardzo dużych instalacjach komercyjnych w całej Europie.

Co do cen, cóż... niestety nie jest to poziom filtra dzbankowego. Głowica + filtr P165BH o wydajności 3173 litrów @180ppm to około 800 zł brutto.

2. System dla kawiarni - 3M Scale Guard ScaleGardTM Blend:

To ich najnowsze rozwiązanie, które dopiero wchodzi na rynek (może uda się i będziemy pierwsi ;) ) Tutaj stosuje się głowice typu Głowica: BH3-BSP, które w wyższych wersjach wyposażone są w miernik przepływu i komunikację Wi-Fi. Można monitorować sieć swoich kawiarni i sprawdzić gdzie i kiedy należy wymienić filtr. Super sprawa! Niestety materiały informacyjne na razie mamy tylko do użytku wewnętrznego, ale, poniżej podaję parametry filtrów do tego systemu.



Jak będę wiedział coś więcej dam znać :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #95 dnia: 30 Styczeń 2017, 12:40:07 »
@180ppm
Ale jak to działa? Bo woda w sieci jest różna. Trzeba zrobić pomiary i coś się ustawia na głowicy? Bypass?

Te 180 ppm to mineralizacja całkowita czy wodorowęglany wapnia?

Offline filtrujący Mężczyzna

    • Filtrosfera.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 54
    • Filtrosfera.pl
  • Ekspres: DeLonghi ECAM 466, Jura A9 Glass, Krups EA 8250
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #96 dnia: 30 Styczeń 2017, 13:52:20 »
180ppm determinuje w tym przypadku wydajność filtra. Czyli przy wodzie o tym parametrze filtr pojemność filtra to 3173 (wg wskazań producenta). Poniżej przepustowość filtra w zależności od zmiennego ppm, na tej podstawie można dobrać odpowiedni typ filtra do odpowiedniego źródła wody (na bazie standardowej żywicy, z H+ parametry są wyższe):




Co do regulacji wszystko zależy od zastosowanej głowicy (jeśli jest bypass można regulować). W praktyce jednak klienci na bazie przetestowanej wody (po określeniu jej parametrów) dobierają filtr i potem się już go trzymają. Zmiana następuje w momencie zmiany potrzeb, np. zmiana źródła wody, zmiana parametrów pracy, inna maszyna podłączona na wyjście.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #97 dnia: 30 Styczeń 2017, 15:38:27 »
I wszystko jasne :)

Czyli kolejny gracz na rynku filtrów kolumnowych. I dobrze.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #98 dnia: 31 Styczeń 2017, 13:30:23 »
Jak tylko opracujemy rozwiązanie dam wam znać. Może kogoś zainteresuje ;)
Byle tylko domowe = w rozsądnym budżecie ;)
Oczywiście. Domowe = w cenie domu...

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #99 dnia: 31 Styczeń 2017, 14:07:33 »
RO + węglowy filtr masz idealne mieszanie (bypass)
Woda z RO jest bezpieczna dla bojlera

Woda mieszana (np. 1 do 5) to będzie zbliżona do idealnej, alternatywni sam dodajesz minerały.

Rozwiązanie 3M pokazane wyżej to filtr zmiękczający i ewentualnie Bypass rezultat zdecydowanie gorszy
niż RO, ale bardzo wydajne i szybkie. Zmiękczona woda jest niezbyt smaczna w kawie i w piciu.

Offline jitt Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Lelit PL042TEMD, v60-02, FP
  • Młynek: Lelit wbudowany, BCG152SK, Quick Mill Tipo
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #100 dnia: 08 Luty 2017, 08:09:37 »
Hej jestem od niedawna szczęśliwym posiadaczem ekspresu lelit i mam pytanie czy lepszy będzie firmowy filtr do zbiornika wody zakładany na wężyk czy zwykły dzbanek na wodę z filtrem?

Wysłane z mojego Z9MAX przy użyciu Tapatalka


Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #101 dnia: 08 Luty 2017, 09:00:54 »
Hej jestem od niedawna szczęśliwym posiadaczem ekspresu lelit i mam pytanie czy lepszy będzie firmowy filtr do zbiornika wody zakładany na wężyk czy zwykły dzbanek na wodę z filtrem?

Wysłane z mojego Z9MAX przy użyciu Tapatalka


Gratulacje!
Miałem Lelita, znam ten filtr.
Jeśli masz twardą i bardzo twardą wodę( wartość ppm znacznie przekracza 250)  firmowy mały filtr MC747 (zakładany na wężyk do zbiornika) traktuj  tylko jako rozwiązanie tymczasowe (a najlepiej chwilowe) 
Z czasem warto pomyśleć o innym,pewniejszym rozwiązaniu. Albo będziesz lać butelkowaną ,niskozmineralizowaną wodę do zbiornika albo warto zainwestować w RO(zestaw filtrów do odwróconej osmozy koniecznie  z mineralizatorem na konću).
Dbaj o sprzęt,  wtedy ekspres będzie służył lata. I kawa na niskozmineralizowanej wodzie powinna smakować lepiej.

ps. zmień stopkę przy profilu ,dodaj nowy ekspres ( przecież wiemy co masz)  ;)
« Ostatnia zmiana: 08 Luty 2017, 09:29:12 wysłana przez PiotrekBM »

Offline jitt Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Lelit PL042TEMD, v60-02, FP
  • Młynek: Lelit wbudowany, BCG152SK, Quick Mill Tipo
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #102 dnia: 08 Luty 2017, 19:50:54 »
Stopka zmieniona. No właśnie twardość wg komunikatu z wodociągów to 131mg/dm3. Wodę pije od lat z kranu i jest czysta i dosyć smaczna. Myślałem że taki filtr lub dzbanek z filtrem wystarczy, niestety nie jestem zmotoryzowany i mam daleko po pięciolitrowe baniaki. RO chwilowo zbyt kosztowne.

Wysłane z mojego Z9MAX przy użyciu Tapatalka


Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #103 dnia: 08 Luty 2017, 23:48:27 »
Chcesz powiedzieć, że  suma wszystkich składników mineralnych to tylko ok 130 mg/Litr? Jesli tak jest faktycznie, to masz bardzo miękką wode( tzn niskozmineralizowaną).
Aż trudno uwierzyć. Potwierdź jak możesz jeszcze tą informacje.
Przy tak miękkiej wodzie,  prosty filtr wystarczy .
« Ostatnia zmiana: 08 Luty 2017, 23:58:44 wysłana przez PiotrekBM »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #104 dnia: 09 Luty 2017, 00:02:07 »
To mg CaCO3/dm3 czyli 7,4ºN. Źle nie jest ale może być lepiej. Zwykły filtr powinien wystarczyć.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi