Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246658 razy)

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1350 dnia: 11 Marzec 2024, 16:53:54 »
Nie wiem Henry, czy ten związek nadaje się, jest wystarczający do "zerowej" wody, bo jednak ŻK coś tam w sobie ma, tj minerałów.

Mam opcję dokupić wodorowęglanu sodu i mieszać np. wg https://www.baristahustle.com/blog/diy-water-recipes-the-world-in-two-bottles/ albo zrobić miks destylowanej i mineralnej (czyli po prostu rozcieńczyć po pożądanego TDS).

W tej chwili w kranie mam TDS 310, po przefiltrowaniu Britą z filtrem do twardej wody schodzi do 160, a ŻK ma 50 (przed chwilą zmierzyłem chińskim miernikiem). Czyli w sumie żadna z tych opcji którą mam teraz nie jest dobra...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1351 dnia: 11 Marzec 2024, 16:55:47 »
@Henry
ŻK ma podobno niecałe 80 (ktoś gdzieś zamieścił pełny skład) a po dodaniu 1g/5l tego "mojego" związku ma mieć około 120, więc taka woda powinna być dobra do espresso.

Nie o smak mi chodzi, bo dla mnie takie subtelności to audiofilia, ale o to, żeby mi się ekspres nie zakamieniał.
Dlatego musisz wiedzieć, ile jest kationów wapnia i magnezu, a nie ogólnej liczby minerałów. Na zdjęciu dwie moje ulubione w smaku wody Kinga i Jurajska (ok.100mg/l Ca² i Mg²), ale grzałkę z ekspresu w kamieniu po nich mamy murowaną:
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2024, 17:05:49 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Nihil Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Lelit Bianca 162T, Aeropress
  • Młynek: Nietzsche Zero, Kinu M47 Phoenix
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1352 dnia: 11 Marzec 2024, 20:49:50 »
Dlatego musisz wiedzieć, ile jest kationów wapnia i magnezu, a nie ogólnej liczby minerałów.
A ile powinno być, skoro jak piszesz 80 mg wapnia i 20 magnezu to już za dużo.

Co do zniknięcie ŻK z Carrefoura to niestety może to nie być chwilowy brak dostaw. Otrzymałem taką odpowiedź od obsługi klienta: "W nawiązaniu do otrzymanego zgłoszenia uprzejmie informuję, iż obecny dystrybutor stracił prawa do dystrybucji. Obecnie trwają rozmowy z nowym dostawcą tego produktu."

Dzisiaj jeszcze nakupiłem 5 sztuk z lokalizacji którą znalazłem, jak jeszcze strona Carrefoura pokazywała produkt jako dostępny. Nieciekawie to wygląda, bo na allegro jest w cenie prawie dwa razy wyższej, niż w Carrefourze (11 zł zamiast 6), poza tym dostępny jest w ofercie firm zaopatrujących biura, gdzie niestety jest wszędzie sztywno 20 zł za przesyłkę, więc trzeba by zamówić na raz, ze 20 sztuk, żeby się opłacało, a nie wiem czy tyle wejdzie w koszt tej dostawy za 2 dychy. Chyba zostaje zrobić komitywę spożywczą i zakupić paletę. Żywiecki Kryształ musi płynąć!

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1353 dnia: 11 Marzec 2024, 21:01:42 »
Specjalnie nie szukałem była zamówiłem u mnie jej nie kupę.

ŻK.jpg

Z tym że ja mieszam w proporcji 2l. ŻK 1l. Ż Zdrój który kupuję na miejscu po 10 zł za 5 litrów.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1354 dnia: 11 Marzec 2024, 21:02:53 »
A ile powinno być, skoro jak piszesz 80 mg wapnia i 20 magnezu to już za dużo.
Nie nam pojęcia, ale na forum są fachowcy od chemii organicznej. Może pomogą.

W Łodzi nie masz Selgrossa? Ostatnio mieli ŻK w dwóch miastach, gdzie kupiłem po chyba 5.50.
》tertium non datur《

Offline Nihil Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Lelit Bianca 162T, Aeropress
  • Młynek: Nietzsche Zero, Kinu M47 Phoenix
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1355 dnia: 11 Marzec 2024, 21:41:04 »
W Łodzi nie masz Selgrossa? Ostatnio mieli ŻK w dwóch miastach, gdzie kupiłem po chyba 5.50.
Mam, ale problem w tym, że "ostatnio" to ja kupowałem również w Carrefourze. Selgros jak widzę obecnie też nie ma w ofercie, a za daleko mam, żeby się fatygować znając prawa murphy'ego https://selgros24.pl/wszystkie-kategorie-pc-1.html?searchText=%C5%BCywiecki+kryszta%C5%82

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1356 dnia: 11 Marzec 2024, 22:10:13 »
Zalecana woda według SCA:
TDS pomiędzy 75-250 mg/l zdocelową wartością 150 mg/l
Składniki określające twardość wody (głównie jony wapnia i magnezu) 17-85 mg/l z wartością docelową 51-68 mg/l.
alkaliczność wody, jest określana przez stężenie jonów ujemnych w wodzie, najlepiej 40 mg/l
pH wody 6,5-7,5 z docelową wartością 7pH
zawartość sodu poniżej 30 ml/l, docelowo 10 mg/l
oczywiście woda powinna być bezwonna i klarowna.

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1357 dnia: 12 Marzec 2024, 09:40:46 »
Niestety nie mogę już dopisać do wpisu wyżej więc piszę po sobie, chciałbym dodać i zwrócić uwagę tych którzy posiadają ekspresy z miedzianymi lub mosiężnymi bojlerami lub innymi komponentami które mają styczność z wodą, że polecany ŻK nie powinien być bezpośrednio stosowany w tych ekspresach ze względu na korozyjność tej wody ponieważ jest za miękka i ma kwaśny odczyn 6,5pH. Tym samym powodować będzie wypłukiwanie jonów miedzi co może nie być zdrowe i ewentualnym uszkodzeniem ekspresu.

Offline Nihil Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Lelit Bianca 162T, Aeropress
  • Młynek: Nietzsche Zero, Kinu M47 Phoenix
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1358 dnia: 12 Marzec 2024, 12:57:06 »
O, dzięki za info. Czyli co Primavera jednak, czy 50/50 z ŻK, czy lepiej jednak Brita lub Dafi?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1359 dnia: 12 Marzec 2024, 13:15:40 »
To już jak Ci wygodniej, dla mnie filtr dzbankowy prosty i wygodny. U mnie zauważalne pogorszenie wody jest dopiero po trzecim tygodniu, więc jeśli wymieni sięw ciągu 3 tygodni filtr nie powinno być problemu. Jeden niewielki plastikowy śmieć na miesiąc zamiast butelek. No i woda w kranie prawie zawsze dostępna.

Jakbym mieszał to Żywiecki Kryształ z Żywcem Zdrój. Co prawda Żywiec Zdrój podaje, że ma trochę więcej minerałów, ale mają tendencję do sporego zawyżania tych wartości. Przy badaniach wychodziło, że nawet o 1/3  zawyżali.  Poza tym Żywiecki kryształ ma trochę kwaśniejszy odczyn pH a Żywiec Zdrój bardziej zasadowy co da rezultat w okolicach neutralnego i optymalnego 7 pH.
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2024, 13:33:33 wysłana przez krystians »

Offline Paolo

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Sage Oracle
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1360 dnia: 12 Marzec 2024, 14:47:51 »
Najprościej jednak filtr i dzbanek od Zero Water (wycinamy tym samym wszystko do zera), a potem dodajemy proszek TWW
(Third Wave Water) i mamy to co potrzeba. Ja do dzbanka leję Primaverę, dzięki czemu żywotność filtra jest znacznie dłuższa
(W kranie woda u mnie ok.300 tds).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1361 dnia: 12 Marzec 2024, 14:54:52 »
Dla każdego może być różne najprościej w zależności czego się oczekuje i jakie ma się warunki u siebie. Ja mając całkiem niezłą wodę w kranie mam najprościej przelać wodę przez filtr w dzbanku :)

Offline MarcinT Mężczyzna

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: La Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mahlkonig E80 GBW, Niche zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1362 dnia: 12 Marzec 2024, 14:57:39 »
Czy dobrze kojarzę, że Mini ma na wejściu wężyk 3/8? Z R600 mini wychodzi 1/4 i robisz przejście na 3/8? Może być problem z kawitacją, jak robiłem swoje połączenie to przebrnąłem przez trochę wątków na HB i użytkownicy sugerowali żeby z filtra wychodziła rurka tego samego przekroju, co trafi do ekspresu. Ale może jakiś ekspert się wypowie. Niskie ciśnienie z RO też może być przyczyną, jak pisali przedmówcy. Przy okazji, ograniczyłeś PSI wody na wejściu do RO? Bo max z 4bar może pracować.

Tak LM Mini ma 3/8, R600 i jego ostatni filtr mineralizujacy ma rurke osmoze->1/4->1/2>3/8. (nie znalazlem 1/4->3/8 w 3 sklepach) Ilosc przejsciowek tez mnie lekko przeraza... kawitacja - mam nadzieje, ze to nie to - bo nie mam pojecia jak fizycznie wyjsc z ostatniego filtra zlaczem 3/8/
Nie ograniczalem PSI na wejsciu, wrecz myslalem jak zwiekszyc. Mieszkam w 5letnim bloku wiec mam nadzieje, ze instalacja trzyma wszystkie normy jakiekolwiek sa.

edit: filmik z pomiarem cisnienia podczas ekstracji naparu:
https://www.youtube.com/shorts/vyGPCDktpsY
Czyli powinienem sprawdzic cisnienie wody:
-na wejsciu do RO (czyli defacto cisnienie wody ktora wychodzi "ze sciany")
-na wyjsciu z RO (czyli przed wejsciem do pompy ekspresu)

Cisnienie wody po filtrach jest okolo 4.5 Bara. Jak wlacza sie pompa ekspresu to spada do 0 i skacze do 4.5. To co widoczne jest na filmiku moim pare postow wyzej.
Ekspres wymaga od 3.1 do 5.5 (55-80 PSI)
Czyli teoretycznie wszystko ok? - tylko skad te spadki cisnienia do 0?
Podlaczenie zbiornika dodatkowego chyba w tym momencie odpada?

filmik podczas ekstracji kawy z pomiarem cisnienia:
https://www.youtube.com/shorts/vyGPCDktpsY


Udalo sie ...
Okazalo sie, ze problemem jest polaczenie systemu RO z pompa z ekspresem.
Tzn podczas jak ekspres pobiera wode podczas parzenia naprzemiennie pobiera i nie pobiera wody przez co pompa RO glupieje i przez to byly widoczne spadki cisnienia.
Rozwiazaniem tymczasowym na oszukanie pompy RO bylo otwarcie wylewki podczas parzenia - wtedy wszystko dzialalo idealnie.
Docelowo po rozmowie z producentem RO600 mini (ktory jest 15min ode mnie;) dokupilem zbiornik wody (4 galony - ale mozna mniej moim zdaniem), ktory buforuje cisnienie calego ukladu.
Wpialem go zgodnie zaleceniami producenta RO czyli przed samym wejsciem od ekspresu.

Nauka taka ze RO z pompa bez zbiornika może średnio się nadawać do bezpośredniego podłączenia pod ekspres. Przy planowaniu zakupu i przestrzeni warto to uwzględnić.

Natomiast mam wrazenie ze teraz mineralizator nie do konca spelnia swojej roli bo nawet woda z wylewki bardzo malo sie rozni miedzy ta bezposrednio z RO a puszczona przez mineralizator.
Planuje dorzucic kolejny mineralizator przed samym wejsciem do ekspresu. Natomiast jeszcze musze poobserwowac bo zrobila mi sie teraz duza "inercja" w wodzie do ekspresu.
Raz sam ekspres jak zawsze ale i tez zbiornik wody co ma z 7L wody.

Wszystkim dziekuje za pomoc ale w szczegolnosci za jedna - aby skontaktowac z sprzedawca/producentem :)
Swoja droga bardzo polecam https://www.klarwod.pl/ROUX6 Polska firma, z pod Warszawy. Dobre wsparcie, duzy wybor.

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1363 dnia: 12 Marzec 2024, 16:05:27 »
No i git, dobrze że nie odpuściłeś i rozwiązałeś problem, podejrzewałem że zbiornik może pomóc jako bufor. Małe niezrozumienie z tym bezpośrednim podłączeniem do ekspresu wyszło, poleciłem Ci bezbiornikowy bo moim zdaniem do normalnego użytku świeżo filtrowana woda jest dużo lepszym rozwiązaniem pod wieloma względami niż ze zbiornika.
Co do złóż mineralizujących moim zdaniem lepiej i taniej wyjdzie kupić korpus T33, dobrać złoża i zasypywać samemu niż te gotowe z jakimiś kulkami ceramicznymi.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1364 dnia: 12 Marzec 2024, 16:19:40 »
O, dzięki za info. Czyli co Primavera jednak, czy 50/50 z ŻK, czy lepiej jednak Brita lub Dafi?
Weź pod  uwagę, co napisałem: być pewnym, że nie wytrąci się kamień na grzałce.
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2024, 16:22:21 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi