Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246700 razy)

Offline darellus Mężczyzna

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Cafelat Robot
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1335 dnia: 08 Marzec 2024, 17:41:33 »
Nie podadzą Ci dokładnych parametrów jaką wodę uzyskasz bo jakim cudem mają wiedzieć jak długi kontakt ze złożem będzie miała woda i jakie parametry ma woda na wejściu.
A choćby wartość wyliczoną z natężenia przepływu wody (objętość w jednostce czasu) ze sprawnego filtra RO przez określoną objętość tego złoża.
Ale to i tak ślepa uliczka, podobnie jak inne mineralizatory liniowe, nawet zamontowane po kilka w szeregu.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem, skutecznym w większości przypadków, dającym sensowną powtarzalność, będzie bypass. Czyli wstawienie przed wejściem do membrany RO trójnika z wylewką. Na zawołanie mamy wodę o określonych parametrach, za każdym razem kiedy jej potrzebujemy. A nawet w pewnym stopniu możemy ją sobie „projektować” :taktak:
Z różnych względów nie u każdego się to sprawdzi, ale warto spróbować. Trójnik, wylewka, rurka, to niewielkie pieniądze w porównaniu do kosztów posiadanego sprzętu czy kupowanej kawy :)

A jak ktoś chce perfekcyjnie i z bezpośrednim podłączeniem do ekspresu, to pozostaje tego typu rozwiązanie:
Takie lepsze AKVO do kawiarni to już zupełnie inna klasa. Tam jest wysokiej klasy osmoza i pompy do dozowania minerałów. Trzeba co jakiś czas uzupełniać minerały, ale tylko w taki sposób ma się gwarancje powtarzalności. Koszty też zupełnie innej klasy. Od jednej z kawiarni wiem, że kilka lat temu zapłacili za to ponad 20 tys zł.

Widać, że wielkimi garściami czerpali z rozwiązań w akwarystyce roślinnej i morskiej. Nawet sole są takie same jak do tworzenia wody akwarystycznej czy nawozów, np.: CaCl2, KCl, uwodniony MgSO4, itd.
Programowalne precyzyjne pompy dozujące, komputery sterujące, roztwory soli, etc., to rozwiązania (wciąż rozwijane) znane w akwarystyce od dekad, nic nadzwyczajnego czy unikatowego. ;)
Są dostępne gotowe systemy (odpowiednio kosztujące), jak i projekty DIY do zrobienia za ułamek podanej wyżej kwoty.
I nikt tam nie stosuje mineralizatorów typu aimro czy inny aquaphor :nienie:, bo po prostu się nie sprawdzają, przez brak jakiejkolwiek sensownej kontroli nad parametrami wody.
« Ostatnia zmiana: 08 Marzec 2024, 18:15:46 wysłana przez darellus »

Online Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1336 dnia: 09 Marzec 2024, 07:35:01 »
Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem, skutecznym w większości przypadków, dającym sensowną powtarzalność, będzie bypass. Czyli wstawienie przed wejściem do membrany RO trójnika z wylewką.
Jak ktoś potrzebuje takiego rozwiązania to nie trzeba nawet samemu robić tylko są systemy które mają taką opcję z dwiema wylewkami fabrycznie jak np. wcześniej omawiany USTM Silver RO.
Pompy dozujące minerały to też nic nowego jak pisałeś, sam taką posiadłem do dozowania nawozów w akwarium wiele lat temu. Tylko jest wielka różnica pomiędzy precyzyjnym zaimplementowaniem takiej do określonego zbiornika a do wylewki z przepływającą wodą w rurce tylko jak potrzebujemy.
Są osoby jak widać które z powodzeniem stosują mienarilzatory i mają sposób żeby uzyskać zadawalające rezultaty, małe wahania TDS nie będą miały wpływu na końcowy smak a dokładność nie musi być jak w laboratorium.
« Ostatnia zmiana: 09 Marzec 2024, 07:39:07 wysłana przez Artisz »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1337 dnia: 11 Marzec 2024, 10:10:08 »
To sól do kąpieli, dobra dla skóry (używałem, jak najmowałem lokum z wanną). Spożywać ją można, bo jak zrobisz taką mieszankę to zamieniasz wodę źródlaną w niby mineralną o niskiej zawartości wapnia (tyle, ile było), siarczanową i magnezową, nie słoną, bo nie ma chlorku sodu. Moim zdaniem nie zaszkodzi próbować.
Miej w opiece Zeusie moje ekspresy 😁 => dosypałem do baniaka ŻK tego czegoś HGSO⁴ • 7H²O
》tertium non datur《

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1338 dnia: 11 Marzec 2024, 11:20:01 »
Opisz potem efekty bom ciekaw. Też chcę to zamówić, bo jednak idę w destylator i mieszanie - to daje więcej możliwości.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1339 dnia: 11 Marzec 2024, 12:25:13 »
Nie wiem Henry, czy ten związek nadaje się, jest wystarczający do "zerowej" wody, bo jednak ŻK coś tam w sobie ma, tj minerałów.
》tertium non datur《

Offline Nihil Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Lelit Bianca 162T, Aeropress
  • Młynek: Nietzsche Zero, Kinu M47 Phoenix
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1340 dnia: 11 Marzec 2024, 13:34:23 »
Czy ktoś wie co się dzieje z Żywieckim Kryształem? Zniknął z asortymentu Carrefoura, w weekend udało mi się zgarnąć ostatnie sztuki. Znowu jakaś felerna partia z pleśnią, czy pokłosie walącej się gospodarki? No i najważniejsze pytanie, co w zamian? Primavera ma tych minerałów 4 razy więcej, nie wiem czy się ekspres nie będzie bardziej zakamieniał. A filtry dzbankowe coś dają jak się leje kranówę?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1341 dnia: 11 Marzec 2024, 13:38:14 »
Ponoć żywiecki kryształ ma niedługo powrócić, może jakieś nowe opakowanie?

Z primaverą ja robiłem tak, że przepuszczałem ją przez filtr dzbankowy, a od razu z butelki to Żywiec Zdrój bardziej mi smakuje do kawy.

Zależy jaką masz kranówę. U mnie w Łodzi kranówa jest całkiem niezła ilość minerałó poniżej 200 ppm, najsmaczniej wychodzi mi po filtrze dzbankowym BWT Mg2+.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1342 dnia: 11 Marzec 2024, 13:38:15 »
i najważniejsze pytanie, co w zamian? Primavera ma tych minerałów 4 razy więcej, nie wiem czy się ekspres nie będzie bardziej zakamieniał.
Tak, nawet jeśli ją przefiltrujesz np Britą
A filtry dzbankowe coś dają jak się leje kranówę?
Zależy jaką masz wodę w kranie - u mnie nie dają rady.
》tertium non datur《

Offline Nihil Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Lelit Bianca 162T, Aeropress
  • Młynek: Nietzsche Zero, Kinu M47 Phoenix
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1343 dnia: 11 Marzec 2024, 14:19:46 »
Też lodzermensch here, ale nie wiem czy to kwestia lokalizacji (Zarzew), bo czajnik do którego leję kranówę zbiera osad straszny i już dwa mopy parowe zakatowałem, zanim zacząłem do nich lać zdemineralizowaną. Nie o smak mi chodzi, bo dla mnie takie subtelności to audiofilia, ale o to, żeby mi się ekspres nie zakamieniał. No, mam nadzieję, że to chwilowa przerwa w dostawie, bo jak nie to kupuję paletę i będę w komórce trzymał.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1344 dnia: 11 Marzec 2024, 14:38:42 »
Normalne, u mnie też się osad zbiera jak nie filtruję. Przy filtrze dzbankowym,  jak wymienisz co maksymalnie 3 tygodnie / ok. 70 litrów, to nie powinieneś mieć osadu. Powinien wystarczyć zwykły Dafi, w Rossmanie koło 10 zł/szt. Akurat w przypadku Dafiego nie polecam wersji z magnezem.
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2024, 14:43:26 wysłana przez krystians »

Online Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1345 dnia: 11 Marzec 2024, 15:41:06 »
Też lodzermensch here, ale nie wiem czy to kwestia lokalizacji (Zarzew), bo czajnik do którego leję kranówę zbiera osad straszny i już dwa mopy parowe zakatowałem, zanim zacząłem do nich lać zdemineralizowaną. Nie o smak mi chodzi, bo dla mnie takie subtelności to audiofilia, ale o to, żeby mi się ekspres nie zakamieniał. No, mam nadzieję, że to chwilowa przerwa w dostawie, bo jak nie to kupuję paletę i będę w komórce trzymał.
Dobrze by było jakbyś kupił sobie miernik TDS i test kropelkowy na twardość, przynjamniej będziesz wiedział co masz w kranie i później przyda się sprawdzać czy filtr się wyczerpał. Co do filtrów jak będziesz kupował to zwróć uwagę żeby był na twardą wodę, będzie też zawierał żywicę do zmiękczania a nie tylko węgiel.
Dafi to będzie ten:
https://allegro.pl/oferta/wklad-filtrujacy-do-dzbanka-dafi-unimax-agd-1-szt-do-super-twardej-wody-15068009542
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2024, 15:43:26 wysłana przez Artisz »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1346 dnia: 11 Marzec 2024, 15:43:01 »
Nie tylko do twardej wody zawierają żywicę do zmiękczania. One robią to agresywniej, co zmniejsza też bardziej pH wody przefiltrowanej. Z Dafi chyba tylko ten z magnezem nie zmiękcza wody.

Online Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1347 dnia: 11 Marzec 2024, 15:47:09 »
Zwykłe mogą być za mało, plus tak jak napisałem wyżej testowanie wody to podstawa żeby widzieć co się dzieje i dobrać odpowiedni filtr a nie zgadywać.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1348 dnia: 11 Marzec 2024, 15:49:24 »
Nie mam nic przeciwko testowaniu wody, w łodzi na ogół wystarcza zwykły, u nas ppm na ogół wynosi  w okolicach 160.  Testowałem i zgadza się z tym co podaje MPWiK.  Po przefiltrowaniu zwykłym filtrem jest w okolicach 100. Pewnie do twardej wody, da mineralizację w okolicach ŻK, ale dla mnie smaczniej jest zwykłym filtrem te agresywne dają bardziej kwaśne napary ze względu na niższe pH, ale może nie każdy musi to tak odczuwać jak ja. Nihil może sobie kupić jeden do wody twardej, jeden zwykły i przetestować, który bardziej mu pasuje.

Warto zwrócić uwagę, że te owalne filtry mają o 1/4 większe złoża od tych okrągłych, więc lepiej w taki system wejść jeśli nie ma się jeszcze dzbanka.
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2024, 15:55:08 wysłana przez krystians »

Online Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1349 dnia: 11 Marzec 2024, 16:23:52 »
Testy nie są drogie i przydadzą się nawet bardziej później żeby wiedzieć kiedy filtr się wyczerpał. U Ciebie wystarcza zwykły, ale on może mieć wodę z innego ujęcia i już może być inna. Wolałbym wydać na miernik pH z TDS i test na twardość niż ryzykować ekpresem. Co to filtrów to racja że bardziej opłaca się te podłużne bo zawierają więcej złoża i na dłużej wystarczą, dlatego taki mu podałem w linku.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi