Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246614 razy)

Offline darellus Mężczyzna

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Cafelat Robot
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1320 dnia: 06 Marzec 2024, 13:48:03 »
U mnie po mineralizatorze z zestawu RO jest 6-7 tds
Czyli tyle ile po przeciętniej, w miarę nowej membranie RO bez mineralizatora.
Nowy mineralizator daje mi wodę ok. 20 TDS. To za mało do celów spożywczych. Ta wartość utrzymuje się tydzień, maksymalnie dwa, zależnie od zużycia wody i po tym czasie spada do 6-9 TDS.
Warto się zaopatrzyć choćby w najprostszy miernik by sprawdzić czy nie pije się jałowej wody.

Offline darellus Mężczyzna

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Cafelat Robot
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1321 dnia: 06 Marzec 2024, 13:49:33 »
Nie w moim doświadczeniu przy podanej konfiguracji.
Mówię o podstawowej konfiguracji, RO + mineralizator.

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1322 dnia: 06 Marzec 2024, 13:51:07 »
A jakich mineralizatorów używacie, bo wydaje mi się że te kulki ceramiczne to pic na wodę. Chyba lepiej i taniej wyjdzie kupić korpus liniowy do zasypania i jakieś złoże w worku węglanu wapnia i tlenku magnezu np takie.
http://waterpure.pl/zloze-aqua-dol-neutralizujace-p-2102.html
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2024, 14:03:55 wysłana przez Artisz »

Offline shaker

  • Wiadomości: 44
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1323 dnia: 06 Marzec 2024, 14:20:49 »
Ten wątek ma 88 stron, bo już ten temat przerabialiśmy wiele razy.
Mam wrażenie, że kolega od tego R600 może nie wiedzieć o tym - gdzieś padło, że prosto z RO ma wpięty ekspres. Ale może się mylę :)

A jakich mineralizatorów używacie, bo wydaje mi się że te kulki ceramiczne to pic na wodę.

U mnie jedyny, który coś wyraźnie dodaje, to AIMRO. Trzeba go porządnie przepłukać na start, bo z początku zostawia sporo osadu.

Pewnie jak ktoś się przekopie przez te 80+ stron, to wyczyta też, że jest duża różnica między montowaniem w pionie i w poziomie, bo w poziomie część wody omija wkład.

Mineralizatory mają jeszcze jedną ciekawą charakterystykę - jak woda w nich stoi, to wyraźnie zwiększa się mineralizacja. To powoduje, że np. po nocy w pierwszych 200 ml dostaje się ładny TDS, a każdy kolejny miliitr nie ma prawie nic. Jak się o tym nie wie i próbuje się coś dostroić, to można się ładnie zakopać. Najlepiej do pomiarów odtworzyć sobie warunki w jakich się zazwyczaj korzysta z osmozy - u mnie to pobranie 600 ml po około 8h przerwy.

Offline darellus Mężczyzna

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Cafelat Robot
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1324 dnia: 06 Marzec 2024, 14:32:57 »
A jakich mineralizatorów używacie, bo wydaje mi się że te kulki ceramiczne to pic na wodę. Chyba lepiej i taniej wyjdzie kupić korpus liniowy do zasypania i jakieś złoże w worku węglanu wapnia i tlenku magnezu np takie.
Tylko zatwardzasz tym wodę. Czyli robisz coś odwrotnego do membrany RO. Nie podane jest jak bardzo zatwardza to wodę, ale lepsze to od picia czystej RO.

Ja RO używam do celów akwarystycznych i mineralizuję wodę odpowiednimi do tego środkami.
Do picia mam zrobiony bypass (działają wtedy wszystkie filtry oprócz membrany) i mieszam tak oczyszczoną wodę z wodą RO mniej więcej 1:3-4. W kranie mam wodę smaczną, ale twardą, ok. 20 dGH.

Cytuj (zaznaczone)
Mineralizatory mają jeszcze jedną ciekawą charakterystykę - jak woda w nich stoi, to wyraźnie zwiększa się mineralizacja. To powoduje, że np. po nocy w pierwszych 200 ml dostaje się ładny TDS, a każdy kolejny miliitr nie ma prawie nic. Jak się o tym nie wie i próbuje się coś dostroić, to można się ładnie zakopać. Najlepiej do pomiarów odtworzyć sobie warunki w jakich się zazwyczaj korzysta z osmozy - u mnie to pobranie 600 ml po około 8h przerwy.
I dlatego przestałem ich używać. Brak jakiejkolwiek powtarzalności i stałości parametrów.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1325 dnia: 06 Marzec 2024, 14:43:12 »
Mówię o podstawowej konfiguracji, RO + mineralizator.
Nikt takiej tutaj nie poleca, zawsze minimum 2 na końcu do espresso.

I nie ma problemu z powtarzalnością, trzeba być jedynie świadomym jak system działa. Jak wszystko w świecie niuansów kawy - dobry rezultat wymaga troszkę wysiłku.

A jak ktoś chce wygodne i gotowe(oraz odpowiada mu taki smak) - ŻK i do dzieła.

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1326 dnia: 06 Marzec 2024, 14:58:44 »
Mineralizatory mają jeszcze jedną ciekawą charakterystykę - jak woda w nich stoi, to wyraźnie zwiększa się mineralizacja. To powoduje, że np. po nocy w pierwszych 200 ml dostaje się ładny TDS, a każdy kolejny miliitr nie ma prawie nic.
To normalna sprawa dotyczy chyba każdego rodzaju złoża czym dłuższy kontakt tym skuteczniej zmienia parametry wody.
Do picia mam zrobiony bypass (działają wtedy wszystkie filtry oprócz membrany) i mieszam tak oczyszczoną wodę z wodą RO mniej więcej 1:3-4. W kranie mam wodę smaczną, ale twardą, ok. 20 dGH.
To też dobra opcja.
Tylko zatwardzasz tym wodę. Czyli robisz coś odwrotnego do membrany RO.
No o to w tym chodzi żeby dodać spowrotem trochę minerałów i podnieść pH.
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2024, 15:30:21 wysłana przez Artisz »

Offline darellus Mężczyzna

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Cafelat Robot
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1327 dnia: 06 Marzec 2024, 16:34:58 »
Nikt takiej tutaj nie poleca, zawsze minimum 2 na końcu do espresso.
No to posypuję głowę popiołem, prosto z ogniska. Nie jestem w temacie. Kilka lat tu nie zaglądałem :-)

Cytat: MSL
I nie ma problemu z powtarzalnością, trzeba być jedynie świadomym jak system działa. Jak wszystko w świecie niuansów kawy - dobry rezultat wymaga troszkę wysiłku.
No jak nie ma, jak jest :-D
Przecież sam napisałeś:
Cytat: MSL
To powoduje, że np. po nocy w pierwszych 200 ml dostaje się ładny TDS, a każdy kolejny miliitr nie ma prawie nic.
Rozumiem co masz na myśli, ale nie o taką powtarzalność tu chodzi. Ja bym tego procesu nawet nie nazwał powtarzalnym [emoji38]
Powtarzalność to uzyskiwanie wody o bardzo zbliżonych parametrach, za każdym razem, niezależnie od jej objętości i odstępów czasowych między pobraniami.

No o to w tym chodzi żeby dodać spowrotem trochę minerałów i podnieść pH.
Jasne, tylko nie wiadomo jakie parametry się uzyskuje, no i brak stabilności w czasie.
Nawiasem mówiąc, w tym opisie Aqua Dol coś przekombinowali:
Cytat: Aqua Dol
Nierówna powierzchnia kruszywa o wielkości 0,5-2,5 mm idealnie zakwasza wodę wiążąc dwutlenek węgla, oddając wapń i magnez.
Węglany rozpuszczają się w wodzie z dwutlenkiem węgla, tworząc wodorowęglany, a one wodę alkalizują (oni napisali o zakwaszaniu). W kranie rozpuszczonego CO2 jest stosunkowo mało. W związku z tym podejrzewam, że wydajność tego złoża w trakcie przepływu, może nie być wystarczająca + brak powtarzalności. No, ale to tylko moje gdybanie.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1328 dnia: 06 Marzec 2024, 16:39:51 »
Przecież sam napisałeś:
Warto jednak przyłożyć równie dużo uwagi do tego, kto, co napisał, co do samej wody. ;)

Problem braku powtarzalności występuje tylko przez pierwsze 200 ml wody? Pewnie mniej, realnie po nocy, w ciągu dnia, nie raczej nie ma tak długich przestojów aby różnice były drastyczne. Oczywiście minimalna wariacja pewnie występuje, ale nie dajmy się zwariować, bo wchodzimy już w niuanse niaunsów.

Offline MarcinT Mężczyzna

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: La Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mahlkonig E80 GBW, Niche zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1329 dnia: 06 Marzec 2024, 16:40:05 »
Ten wątek ma 88 stron, bo już ten temat przerabialiśmy wiele razy.
Mam wrażenie, że kolega od tego R600 może nie wiedzieć o tym - gdzieś padło, że prosto z RO ma wpięty ekspres. Ale może się mylę :)

A jakich mineralizatorów używacie, bo wydaje mi się że te kulki ceramiczne to pic na wodę.

Watek caly przeczytalem przed zakupami i nawet mi do glowy nie przyszlo, ze nie mozna podpiac RO do ekspresu a to glownie dlatego ze AKVO ma takie rozwiazanie, ktore wlasnie sie wpina bezposrednio.
Wszystko wskazuje na to ro ze r600 wyladuje u mojej mamy pod zlewem a ja bede probowac dalej zakupic zestaw domowy od AKVO...
Troche drogi sposob nauki ale co zrobic..
Tylko gdyby nie R600 na samym poczatku przez 1 dzien nie dzialal poprawnie to bym sie poprostu poddal z tematem ale tak nie bylo ...

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1330 dnia: 06 Marzec 2024, 16:42:31 »
Nie czytałem wszystkich Twoich wypowiedzi, więc nie do końca wiem w czym problem, ale z pewnością można podłączyć instalację RO do ekspresu, bezpośrednio. Wiem, bo mam. Ciśnienie na wyjściu z instalacji oczywiście odgrywa kluczową rolę.

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1331 dnia: 06 Marzec 2024, 17:29:47 »
Jasne, tylko nie wiadomo jakie parametry się uzyskuje, no i brak stabilności w czasie.
Nawiasem mówiąc, w tym opisie Aqua Dol coś przekombinowali:
Cytat: Aqua Dol
Nierówna powierzchnia kruszywa o wielkości 0,5-2,5 mm idealnie zakwasza wodę wiążąc dwutlenek węgla, oddając wapń i magnez.
Węglany rozpuszczają się w wodzie z dwutlenkiem węgla, tworząc wodorowęglany, a one wodę alkalizują (oni napisali o zakwaszaniu). W kranie rozpuszczonego CO2 jest stosunkowo mało. W związku z tym podejrzewam, że wydajność tego złoża w trakcie przepływu, może nie być wystarczająca + brak powtarzalności. No, ale to tylko moje gdybanie.
Czym woda będzie miała dłuższy czas kontaktu ze złożem tym parametry wody będą stabilniejsze, trzeba zastosować odpowiednią pojemność złoża w stosunku do szybkości przepływu.
Nie podadzą Ci dokładnych parametrów jaką wodę uzyskasz bo jakim cudem mają wiedzieć jak długi kontakt ze złożem będzie miała woda i jakie parametry ma woda na wejściu. Zmieniać parametry wody będzie a jak bardzo to już zależy od indywidualnej impelmentacji.
Tylko gdyby nie R600 na samym poczatku przez 1 dzien nie dzialal poprawnie to bym sie poprostu poddal z tematem ale tak nie bylo ...
Może jeszcze nie wszystko stracone, ja bym na twoim miejscu jeszcze nie odpuszczał tematu. Zastanawiające jest co się stało że pierwszy dzień działało dobrze a później nie.
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2024, 17:51:21 wysłana przez Artisz »

Offline shaker

  • Wiadomości: 44
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1332 dnia: 07 Marzec 2024, 11:38:14 »
Watek caly przeczytalem przed zakupami i nawet mi do glowy nie przyszlo, ze nie mozna podpiac RO do ekspresu a to glownie dlatego ze AKVO ma takie rozwiazanie, ktore wlasnie sie wpina bezposrednio.
Wszystko wskazuje na to ro ze r600 wyladuje u mojej mamy pod zlewem a ja bede probowac dalej zakupic zestaw domowy od AKVO...
Troche drogi sposob nauki ale co zrobic..
Tylko gdyby nie R600 na samym poczatku przez 1 dzien nie dzialal poprawnie to bym sie poprostu poddal z tematem ale tak nie bylo ...

AKVO to marka, oni oferują różne rozwiązania. Jest jakieś małe domowe AKVO. Ktoś to kiedyś rozebrał i pisał, że to jest poskładane z ogólnodostępnych komponentów i z tego co kojarzę, to właśnie łączy jakiś system filtracji z bypassem. Bypass może znacząco podnieść ciśnienie na wyjściu. Nie wiem na ile "powtarzalną" wodę to produkuje.

Takie lepsze AKVO do kawiarni to już zupełnie inna klasa. Tam jest wysokiej klasy osmoza i pompy do dozowania minerałów. Trzeba co jakiś czas uzupełniać minerały, ale tylko w taki sposób ma się gwarancje powtarzalności. Koszty też zupełnie innej klasy. Od jednej z kawiarni wiem, że kilka lat temu zapłacili za to ponad 20 tys zł.

Piłem kawy na wodzie z jednego i drugiego. Różnica jest ogromna na korzyść tego kawiarnianego rozwiązania.

Jeszcze co do tego R600: wpięcie dodatkowego mineralizatora to nie problem. Wystarczy kupić mineralizator z szybkozłączkami, kawałek przewodu, pomyśleć jak to zamocować do obudowy i jesteś w domu. Jak rozwiążesz problem ze spadkami ciśnienia, to może nie trzeba będzie zmieniać. Odezwij się może do sklepu, w którym kupiłeś osmozę i może coś zaproponują? Ja bym jeszcze odłączył wszystko i przepłukał przewody. Czasem na jakichś sitkach zbiera się np. osad z mineralizatora i może powodować dziwne problemy. Rozumiem, że przepłukałeś całe RO zgodnie z zaleceniami przed wpięciem do ekspresu?

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1333 dnia: 07 Marzec 2024, 19:45:07 »

Offline MarcinT Mężczyzna

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: La Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mahlkonig E80 GBW, Niche zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1334 dnia: 07 Marzec 2024, 20:59:21 »
Obecna oferta AKVO wyglada nastepujaco:

AkVo do domu 3.000 zł netto
AkVo Home + 5.300 zł netto
AkVo Pro 7.500 zł netto
AkVo Pro + 12.300 lub 14.300 zł netto
AkVo Pro + bez systemu odwróconej osmozy 6.300 lub 8.300 netto

System AkVo Home + sprawdzi się doskonale przy mniejszym zapotrzebowaniu na wodę. Parę mniejszych kawiarni czy palarni z powodzeniem z niego korzysta.
Home + ma wydajność ok. 1.200 litrów na dzień.
AkVo Home + nie może działać długotrwale w trybie pracy ciągłej.

AkVo Pro jest dla miejsc, które potrzebują obsłużyć dużo źródeł wody jak warnik, ekspres przelewowy i duży ekspres do kawy.
Wydajność systemu Pro to ok. 2.300 litrów na dzień. System może działać długotrwale w trybie pracy ciągłej.

AkVo Pro + jest dla miejsc, dla których ważna jest duża powtarzalność wody oraz bardzo wysoka jakość. Jest to unikatowe rozwiązanie, które dozuje minerały do wody, aby samemu zaprojektować wodę o idealnym składzie do parzenia kawy.
System może dozować magnez i bufor w przypadku jednej pompy dozującej lub magnez i bufor + wapń w przypadku dwóch pomp.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi