Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246626 razy)

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1290 dnia: 04 Marzec 2024, 08:58:48 »
Chodzi o poprawę smaku espresso. Kamienia przy tym stężeniu nie będzie.
Dobry pomysł nie tylko ze względu na smak ale też ochronę metalowych części w ekspresie gdyż zbyt miękka woda z niskim pH jest dla nich korozyjna.

Offline MarcinT Mężczyzna

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: La Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mahlkonig E80 GBW, Niche zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1291 dnia: 05 Marzec 2024, 11:46:20 »
Polecacie coś kompaktowego, wydajnego co zrobi bardzo dobrą wodę do ekspresu w domu? Budżet 3-4K.
W Twoim przypadku możesz zastosować bezzbiornikowy system RO z mineralizatorem, tutaj przykład kompaktowego:
bluewater24.pl/inteligentny-bezzbiornikowy-system-odwroconej-osmozy-ro600-mini-z-mineralizatorem-p-1691.html
Zamowiony - dam znac jak zamontuje ale faktycznie wyglada bardzo sensownie na tle pozostalych, chociaz dalej ubolewam ze nie moglem w Akvo nie dalo sie zamowic ;(

RO600 zainstalowane - i bylo wszystko w porzadku ale poprzestawialem maszyne, dorzucilem odplyw z tacki i nagle pompa RO  zaczela nierownomiernie pracowac, rurki od RO do odplywu zaczely tanczyc, cisnienie w maszynie skacze.
Ktos mial taki problem? Czy cos sie przytkalo gdzies?
 filmik z tego jak to wyglada :   youtube.com/shorts/6lJu5RACv14?feature=share
Wczesniej bylo wszystko ok. Przy parzeniu kawy skoki cisnienia sa rzadsze ale wieksze 9-11.5 Bara.
Jezeli korzystam z filtra przez puszczanie wody z wylewki wszystko ok.
Help.
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2024, 11:52:53 wysłana przez MarcinT »

Offline smichal

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Ascaso Duo Plus, V60, Aeropress, kawiarka, tygielek
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1292 dnia: 05 Marzec 2024, 14:33:33 »
Cytuj (zaznaczone)
RO600 zainstalowane - i bylo wszystko w porzadku ale poprzestawialem maszyne, dorzucilem odplyw z tacki i nagle pompa RO  zaczela nierownomiernie pracowac, rurki od RO do odplywu zaczely tanczyc, cisnienie w maszynie skacze.
Ktos mial taki problem? Czy cos sie przytkalo gdzies?
 filmik z tego jak to wyglada :   youtube.com/shorts/6lJu5RACv14?feature=share
Wczesniej bylo wszystko ok. Przy parzeniu kawy skoki cisnienia sa rzadsze ale wieksze 9-11.5 Bara.
Jezeli korzystam z filtra przez puszczanie wody z wylewki wszystko ok.
Help.
Czyli podpiąłeś wyjście z RO600 mini bezpośrednio do ekspresu?
Wg mnie tak to chyba nie będzie działać. Wydaje mi się, że ta pompka z RO jest za mała i ilość wody produkowanej przez RO pewnie nie wystarcza do podawania do ekspresu. Ja mam ekspres z wbudowanym zbiornikiem i tak będę chciał korzystać z RO, czyli ręcznie napełniać zbiornik wodą z RO. I wydaje mi się, że te systemy są do tego zaprojektowane a nie do bezpośredniego podłączenia pod ekspres.
Ale może się mylę i mnie ktoś poprawi...?

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1293 dnia: 05 Marzec 2024, 14:55:30 »
Dowiedziałam się, że Żywiecki Kryształ dobrze by było go podbić tak do 120 jednostek dodając 1g/5l spożywczej soli magnezowej, to wtedy poprawi się jego smak. Jeszcze tego nie próbowałem:

To sól do kąpieli, dobra dla skóry (używałem, jak najmowałem lokum z wanną). Spożywać ją można, bo jak zrobisz taką mieszankę to zamieniasz wodę źródlaną w niby mineralną o niskiej zawartości wapnia (tyle, ile było), siarczanową i magnezową, nie słoną, bo nie ma chlorku sodu. Moim zdaniem nie zaszkodzi próbować.

BTW: mój kolega pracuje w korpo, gdzie zamawiają ŻW do picia przez lud pracujący. Nie wie od kogo - jakaś firma, co dostarcza od zszywek po kawę do korpo-kombajnów. Mówi, że ostatnio znowu przyszły zgrzewki i nic się nie zmienia.

Offline MarcinT Mężczyzna

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: La Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mahlkonig E80 GBW, Niche zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1294 dnia: 05 Marzec 2024, 16:05:07 »
Cytuj (zaznaczone)
RO600 zainstalowane - i bylo wszystko w porzadku ale poprzestawialem maszyne, dorzucilem odplyw z tacki i nagle pompa RO  zaczela nierownomiernie pracowac, rurki od RO do odplywu zaczely tanczyc, cisnienie w maszynie skacze.
Ktos mial taki problem? Czy cos sie przytkalo gdzies?
 filmik z tego jak to wyglada :   youtube.com/shorts/6lJu5RACv14?feature=share
Wczesniej bylo wszystko ok. Przy parzeniu kawy skoki cisnienia sa rzadsze ale wieksze 9-11.5 Bara.
Jezeli korzystam z filtra przez puszczanie wody z wylewki wszystko ok.
Help.
Czyli podpiąłeś wyjście z RO600 mini bezpośrednio do ekspresu?
Wg mnie tak to chyba nie będzie działać. Wydaje mi się, że ta pompka z RO jest za mała i ilość wody produkowanej przez RO pewnie nie wystarcza do podawania do ekspresu. Ja mam ekspres z wbudowanym zbiornikiem i tak będę chciał korzystać z RO, czyli ręcznie napełniać zbiornik wodą z RO. I wydaje mi się, że te systemy są do tego zaprojektowane a nie do bezpośredniego podłączenia pod ekspres.
Ale może się mylę i mnie ktoś poprawi...?


Tez mialem takie obawy ale jak podlaczylem sie za pierwszym razem to wszystko dobrze dzialalo...

Offline MarcinT Mężczyzna

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: La Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mahlkonig E80 GBW, Niche zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1295 dnia: 05 Marzec 2024, 18:39:37 »
Cytuj (zaznaczone)
RO600 zainstalowane - i bylo wszystko w porzadku ale poprzestawialem maszyne, dorzucilem odplyw z tacki i nagle pompa RO  zaczela nierownomiernie pracowac, rurki od RO do odplywu zaczely tanczyc, cisnienie w maszynie skacze.
Ktos mial taki problem? Czy cos sie przytkalo gdzies?
 filmik z tego jak to wyglada :   youtube.com/shorts/6lJu5RACv14?feature=share
Wczesniej bylo wszystko ok. Przy parzeniu kawy skoki cisnienia sa rzadsze ale wieksze 9-11.5 Bara.
Jezeli korzystam z filtra przez puszczanie wody z wylewki wszystko ok.
Help.
Czyli podpiąłeś wyjście z RO600 mini bezpośrednio do ekspresu?
Wg mnie tak to chyba nie będzie działać. Wydaje mi się, że ta pompka z RO jest za mała i ilość wody produkowanej przez RO pewnie nie wystarcza do podawania do ekspresu. Ja mam ekspres z wbudowanym zbiornikiem i tak będę chciał korzystać z RO, czyli ręcznie napełniać zbiornik wodą z RO. I wydaje mi się, że te systemy są do tego zaprojektowane a nie do bezpośredniego podłączenia pod ekspres.
Ale może się mylę i mnie ktoś poprawi...?

Może coś w tym jest. Jak się podłączyłem bezpośrednio pod wodę na tych samych rurkach to wszystko ok. Bo już zacząłem się zastanawiać czy z pompą wszystko ok. Jak odłączyłem ekspres od RO to woda też dobrze leciała i żadnych dziwnych dźwięków z pompy RO nie było.
Gdyby nie fakt że przez pierwsze 24h chodziło dobrze to bym doszedł do takich samych wniosków że pompa RO generuje za małe ciśnienie.
W takim razie jak to naprawić? Trzeba pompke jakąś zamontować?
Bo ekspres sprawny, RO sprawne. Osobnie wszystko działa poprawnie jedynie po podłączeniu razem takie dziwne rzeczy jak na filmiku…

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1296 dnia: 05 Marzec 2024, 21:34:18 »
Raczej tak to nie zadziała, przepływ jest za mały albo jest za niskie ciśnienie na wyjściu przefiltrowanej wody. Musiałbyś się dowiedzieć czy system ze zbiornikiem by zdał egzamin. Zmiana samej pompy też nic nie pomoże a tylko może zaszkodzić bo pompa jest dobierana do wydajności membrany, jak założysz mocniejszą to membrany będą Ci się szybko zużywać albo jeszcze gorzej możesz uszkodzić membranę albo pompę.

Offline MarcinT Mężczyzna

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: La Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mahlkonig E80 GBW, Niche zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1297 dnia: 06 Marzec 2024, 05:53:29 »
Raczej tak to nie zadziała, przepływ jest za mały albo jest za niskie ciśnienie na wyjściu przefiltrowanej wody. Musiałbyś się dowiedzieć czy system ze zbiornikiem by zdał egzamin. Zmiana samej pompy też nic nie pomoże a tylko może zaszkodzić bo pompa jest dobierana do wydajności membrany, jak założysz mocniejszą to membrany będą Ci się szybko zużywać albo jeszcze gorzej możesz uszkodzić membranę albo pompę.
Czyli ten zestaw RO600 mini nie nadaje się do ekspresów ?

Offline smichal

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Ascaso Duo Plus, V60, Aeropress, kawiarka, tygielek
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1298 dnia: 06 Marzec 2024, 08:00:55 »
Raczej tak to nie zadziała, przepływ jest za mały albo jest za niskie ciśnienie na wyjściu przefiltrowanej wody. Musiałbyś się dowiedzieć czy system ze zbiornikiem by zdał egzamin. Zmiana samej pompy też nic nie pomoże a tylko może zaszkodzić bo pompa jest dobierana do wydajności membrany, jak założysz mocniejszą to membrany będą Ci się szybko zużywać albo jeszcze gorzej możesz uszkodzić membranę albo pompę.
Czyli ten zestaw RO600 mini nie nadaje się do ekspresów ?
Może tak być, dlatego w zestawie jest kranik i nikt nie wspomina o podłączeniu do ekspresu... ale może dowiedz się jakie wymagania ma ekspres co do wejścia wody, może producent podaje? Jak tak to może wtedy by się dało zainstalować jakiś dodatkowy zbiornik z pompką a on już by podawał wodę do ekspresu o odpowiednim ciśnieniu?

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1299 dnia: 06 Marzec 2024, 08:29:22 »
Czyli ten zestaw RO600 mini nie nadaje się do ekspresów ?
Do bezpośredniego podłączenia to nie wiem jaki by się nadawał może jakiś z dużym przepływem i odpowiednim ciśnieniem na wyjściu ale to już nie będzie taki kompaktowy. Z dostępnych które przejrzałam najprędzej by mógł się sprawdzić bezpośrednio jest taki, tyle że trzeba by było zapytać z jakim ciśnieniem podaje wodę na wyjściu bo jak nie będzie minimum 2 bar to do ekspresu będzie za niskie. Na zdjęciu widać że zbiorniki mogą pracować do 100psi czyli 6.89 barów ciekawe tylko jakie ciśnienie jest na wylewce wody.
https://sklep.osmoza.pl/system-odwroconej-osmozy-turbo-h2o-p-2426.html
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2024, 09:10:09 wysłana przez Artisz »

Offline MarcinT Mężczyzna

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: La Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mahlkonig E80 GBW, Niche zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1300 dnia: 06 Marzec 2024, 08:34:39 »
Czyli ten zestaw RO600 mini nie nadaje się do ekspresów ?
Do bezpośredniego podłączenia pod ekspres to wątpię żeby jakiekolwiek RO się nadawał może jakiś z dużym przepływem i odpowiednim ciśnieniem na wyjściu ale to już nie będzie taki kompaktowy. Z dostępnych który najprędzej by mógł się sprawdzić bezpośrednio jest taki, tyle że trzeba by było zapytać z jakim ciśnieniem podaje wodę na wyjściu bo jak nie będzie minimum 2 bar to do ekspresu będzie za niskie.
https://sklep.osmoza.pl/system-odwroconej-osmozy-turbo-h2o-p-2426.html
Poszedłem za Twoją wcześniejszą rekomendacją i wziąłem tego r600 mini teraz piszesz że się jednak nie nadaje … ?
Ekspres wymaga wdl producenta 3.1 bara.
Pytanie czy jak wezmę dodatkowy zbiornik np:
allegro.pl/oferta/zbiornik-do-osmozy-osmoza-5-6-l-20x30cm-filtr-wody-5104036589
To uratuje ta konfiguracje?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1301 dnia: 06 Marzec 2024, 08:37:00 »
Czyli ten zestaw RO600 mini nie nadaje się do ekspresów ?
Powinien dać radę bez problemów.

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1302 dnia: 06 Marzec 2024, 08:41:40 »
Poszedłem za Twoją wcześniejszą rekomendacją i wziąłem tego r600 mini teraz piszesz że się jednak nie nadaje … ?
Ekspres wymaga wdl producenta 3.1 bara.
Sorry, nie wiedziałem że chcesz podłączyć bezpośrednio pod ekspres.
Pytanie czy jak wezmę dodatkowy zbiornik np:
allegro.pl/oferta/zbiornik-do-osmozy-osmoza-5-6-l-20x30cm-filtr-wody-5104036589
To uratuje ta konfiguracje?
Zbiornik niby pracuje do 6 barów ale nie wiem jakie ciśnienie będzie na wyjściu. Widzę że kolega @siewcu się orientuje może coś więcej Ci podpowie.
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2024, 08:53:22 wysłana przez Artisz »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1303 dnia: 06 Marzec 2024, 08:53:54 »
Czy dobrze kojarzę, że Mini ma na wejściu wężyk 3/8? Z R600 mini wychodzi 1/4 i robisz przejście na 3/8? Może być problem z kawitacją, jak robiłem swoje połączenie to przebrnąłem przez trochę wątków na HB i użytkownicy sugerowali żeby z filtra wychodziła rurka tego samego przekroju, co trafi do ekspresu. Ale może jakiś ekspert się wypowie. Niskie ciśnienie z RO też może być przyczyną, jak pisali przedmówcy. Przy okazji, ograniczyłeś PSI wody na wejściu do RO? Bo max z 4bar może pracować.

Offline MarcinT Mężczyzna

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: La Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mahlkonig E80 GBW, Niche zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1304 dnia: 06 Marzec 2024, 09:27:23 »
Czy dobrze kojarzę, że Mini ma na wejściu wężyk 3/8? Z R600 mini wychodzi 1/4 i robisz przejście na 3/8? Może być problem z kawitacją, jak robiłem swoje połączenie to przebrnąłem przez trochę wątków na HB i użytkownicy sugerowali żeby z filtra wychodziła rurka tego samego przekroju, co trafi do ekspresu. Ale może jakiś ekspert się wypowie. Niskie ciśnienie z RO też może być przyczyną, jak pisali przedmówcy. Przy okazji, ograniczyłeś PSI wody na wejściu do RO? Bo max z 4bar może pracować.

Tak LM Mini ma 3/8, R600 i jego ostatni filtr mineralizujacy ma rurke osmoze->1/4->1/2>3/8. (nie znalazlem 1/4->3/8 w 3 sklepach) Ilosc przejsciowek tez mnie lekko przeraza... kawitacja - mam nadzieje, ze to nie to - bo nie mam pojecia jak fizycznie wyjsc z ostatniego filtra zlaczem 3/8/
Nie ograniczalem PSI na wejsciu, wrecz myslalem jak zwiekszyc. Mieszkam w 5letnim bloku wiec mam nadzieje, ze instalacja trzyma wszystkie normy jakiekolwiek sa.

Czyli powinienem sprawdzic cisnienie wody:
-na wejsciu do RO (czyli defacto cisnienie wody ktora wychodzi "ze sciany")
-na wyjsciu z RO (czyli przed wejsciem do pompy ekspresu)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi