Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246471 razy)

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1275 dnia: 28 Luty 2024, 15:02:54 »
Nie bardzo rozumiem ostatnie 2 wpisy.
Ten USTM jest podobny też może być. Zmiękczacz przed RO nie ma sensu, pierwszy powinien być dobry fitr sedymentacyjny wymienił bym ten 5 mikronów z zestawu na 0,5 mikrona więcej syfu zatrzyma przed membraną.
Jonizator jest zbędny.
« Ostatnia zmiana: 28 Luty 2024, 15:10:44 wysłana przez Artisz »

Offline smichal

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Ascaso Duo Plus, V60, Aeropress, kawiarka, tygielek
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1276 dnia: 28 Luty 2024, 15:16:19 »
Nie bardzo rozumiem ostatnie 2 wpisy.
Zmiękczacz przed RO nie ma sensu, pierwszy powinien być dobry fitr sedymentacyjny
najlepszy 0,5 mikrona więcej syfu zatrzyma przed membraną.
Nie znam się dlatego się spytałem :) Bo jeszcze się zastanawiałem nad dystrybutorem wody z RO takim nablatowym ze zbiornikiem  www. osmiowater.pl/systemy-filtracji-wody/filtry-z-odwrocona-osmoza/osmio-zero-system-odwroconej-osmozy.html i tam np. jest wymóg, że woda nie może być zbyt twarda i powyżej 250 ppm trzeba najpierw zamontować filtry wstępne bo membrana nie wytrzyma nawet 6 miesięcy...

No ale wracając do Silver to tam jest już wstępny filtr:
1-szy stopień filtracji: PS5 - wkład polipropylenowy >5 mikron
2-gi stopień filtracji: BL - blok węglowy, węgiel aktywowany
Wydajność membrany:600 GPD (do 2270 litrów na dobę)
i tutaj producent podaję, że membranę trzeba wymieniać co 3 lata i dlatego się spytałem, jak tutaj membrana ma wytrzymać 3 lata a w takim dystrybutorze tylko niecałe 6 miesięcy to czy też nie trzeba jej wcześniej zmiękczać?


Offline MarcinT Mężczyzna

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: La Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mahlkonig E80 GBW, Niche zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1277 dnia: 28 Luty 2024, 18:00:20 »
Polecacie coś kompaktowego, wydajnego co zrobi bardzo dobrą wodę do ekspresu w domu? Budżet 3-4K.
W Twoim przypadku możesz zastosować bezzbiornikowy system RO z mineralizatorem, tutaj przykład kompaktowego:
bluewater24.pl/inteligentny-bezzbiornikowy-system-odwroconej-osmozy-ro600-mini-z-mineralizatorem-p-1691.html
Zamowiony - dam znac jak zamontuje ale faktycznie wyglada bardzo sensownie na tle pozostalych, chociaz dalej ubolewam ze nie moglem w Akvo nie dalo sie zamowic ;(

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1278 dnia: 28 Luty 2024, 19:04:07 »
Zamowiony - dam znac jak zamontuje ale faktycznie wyglada bardzo sensownie na tle pozostalych, chociaz dalej ubolewam ze nie moglem w Akvo nie dalo sie zamowic ;(
Wszystkie te systemy bazują na tych samych dostępnych technologiach filtracji. Albo RO jak jest woda bardzo twarda, do średniej można użyć filtry ze złożem żywic zmiękczających jak BWT czy Brita Purity C albo system nr.2 który wcześniej podałem z nano filtracją która zredukuje twardość i TDS o ok 50%. Nie wiem na czym bazuje system Akvo ale raczej nie wymyślili nic innego.

Offline smichal

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Ascaso Duo Plus, V60, Aeropress, kawiarka, tygielek
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1279 dnia: 28 Luty 2024, 21:50:47 »
Cytuj (zaznaczone)
Zamowiony - dam znac jak zamontuje ale faktycznie wyglada bardzo sensownie na tle pozostalych, chociaz dalej ubolewam ze nie moglem w Akvo nie dalo sie zamowic ;(
Fajnie, daj znać jak i jak możesz to zrób pomiary wody przed i po tym systemie, twardość i TDS. Sam się teraz zastanawiam, który lepszy czy ten RO 600 mini czy USTM Silver. Silver trochę tańszy w zakupie i eksploatacji, nie wiem jak z jakością wykonania...

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1280 dnia: 29 Luty 2024, 09:57:13 »
Systemy bardzo podobne z takim samym przepustem membran RO i bezzbiornikowe.
System RO600 będzie bardziej kompaktowy jak ktoś ma ograniczone miejsce, USTM używa standardowe filtry 10 calowe więc w eksploatacji będzie tańszy i większy wybór, końcowy efekt będzie raczej taki sam wszystko zależy co kto woli.
« Ostatnia zmiana: 29 Luty 2024, 10:03:16 wysłana przez Artisz »

Offline smichal

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Ascaso Duo Plus, V60, Aeropress, kawiarka, tygielek
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1281 dnia: 29 Luty 2024, 14:44:00 »
Systemy bardzo podobne z takim samym przepustem membran RO i bezzbiornikowe.
System RO600 będzie bardziej kompaktowy jak ktoś ma ograniczone miejsce, USTM używa standardowe filtry 10 calowe więc w eksploatacji będzie tańszy i większy wybór, końcowy efekt będzie raczej taki sam wszystko zależy co kto woli.
Dzięki to może ja zamówię USTM Silver i potem porównamy :)
A przy okazji jest sens jeszcze na końcu instalować lampę UV np. taką sklep.osmoza.pl/lampa-bakteriobojcza-uv6-p-413.html
Czy w mieszkaniu to raczej już nie potrzeba?

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1282 dnia: 29 Luty 2024, 16:09:47 »
Dzięki to może ja zamówię USTM Silver i potem porównamy :)
A przy okazji jest sens jeszcze na końcu instalować lampę UV np. taką sklep.osmoza.pl/lampa-bakteriobojcza-uv6-p-413.html
Czy w mieszkaniu to raczej już nie potrzeba?
Lampa UV jest zbędna bo membrana RO spokojnie filtruje bakterie i wirusy. Jak chcesz wydłużyć życie membrany to lepiej kupić dokładniejszy filtr wstępny 0,5 mikrona zamiast oryginalnego 5 mikronów, zalecił bym też wymianę fitra wstępnego i węglowego co 3 miesiące a nie jak producent często zaleca co 6, to nie duży wydatek. Po pierwsze filtry się zapychają szczególnie dokładniejsze i przepustowość spada a po drugie rozwijają się w nich bakterie a węglowy jak się wyczerpie zaczyna uwalniać to co wcześniej zatrzymał.
https://filtrosfera.pl/wklad-sedymentacyjny-10-polipropylenowy-filterlogic-05um-sp10m005-slimline-zestaw-4szt
« Ostatnia zmiana: 29 Luty 2024, 16:14:28 wysłana przez Artisz »

Offline smichal

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Ascaso Duo Plus, V60, Aeropress, kawiarka, tygielek
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1283 dnia: 29 Luty 2024, 21:59:28 »
Dzięki to może ja zamówię USTM Silver i potem porównamy :)
A przy okazji jest sens jeszcze na końcu instalować lampę UV np. taką sklep.osmoza.pl/lampa-bakteriobojcza-uv6-p-413.html
Czy w mieszkaniu to raczej już nie potrzeba?
Lampa UV jest zbędna bo membrana RO spokojnie filtruje bakterie i wirusy. Jak chcesz wydłużyć życie membrany to lepiej kupić dokładniejszy filtr wstępny 0,5 mikrona zamiast oryginalnego 5 mikronów, zalecił bym też wymianę fitra wstępnego i węglowego co 3 miesiące a nie jak producent często zaleca co 6, to nie duży wydatek. Po pierwsze filtry się zapychają szczególnie dokładniejsze i przepustowość spada a po drugie rozwijają się w nich bakterie a węglowy jak się wyczerpie zaczyna uwalniać to co wcześniej zatrzymał.
filtrosfera.pl/wklad-sedymentacyjny-10-polipropylenowy-filterlogic-05um-sp10m005-slimline-zestaw-4szt
Dzięki za sugestie to jeszcze zapytam się o filtry mineralizujące, to tego Silver polecany jest ten
ustm.pl/produkty/filtry-do-wody/filtry-kuchenne-i-lazienkowe/l-vita-liniowy-wklad-mineralizujacy/
taki kupić czy może jest coś lepszego?

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1284 dnia: 29 Luty 2024, 22:31:35 »
Może być ten co podałeś albo mają też niby lepszą wersję jak wolisz.
https://www.ustm.pl/produkty/filtry-do-wody/wklady-liniowe/liniowe-wklady-alkalizujaco-mineralizujace--l-young/ Zwróć uwagę żeby miał otwory na szybko złączki ¼ cala.
« Ostatnia zmiana: 29 Luty 2024, 22:35:05 wysłana przez Artisz »

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1627
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1285 dnia: 03 Marzec 2024, 07:15:55 »
Jaką wodę lejecie ogólnodostępną poza ŻK?

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1286 dnia: 03 Marzec 2024, 07:44:57 »
Dla mnie zdecydowanie smaczniejsze napary kawowe niż z ŻK wychodzą na wodzie Żywiec Zdrój w 5l baniaku. Druga w kolejności jest Primavera.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1287 dnia: 03 Marzec 2024, 07:46:52 »
Owszem, ale zakamienią Ci bojler, nawet po filtracji Britą czy czymś podobnym.

Dowiedziałam się, że Żywiecki Kryształ dobrze by było go podbić tak do 120 jednostek dodając 1g/5l spożywczej soli magnezowej, to wtedy poprawi się jego smak. Jeszcze tego nie próbowałem:
« Ostatnia zmiana: 03 Marzec 2024, 08:11:07 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1288 dnia: 03 Marzec 2024, 09:42:23 »
Nie wiem czy nie odkrywasz koła, siarczan magnezu jest przecież jednym z fundamentów przepisów na wody do kawy.

Tu zacznij czytać, jest od razu przykładowy kalkulator i opisany cały uproszczony system oparty o 2 roztwory https://www.baristahustle.com/blog/diy-water-recipes-redux/

Tylko nie wiem czemu miał by on ci zmniejszać ilość kamienia skoro magnez zalicza się do tego co się osadza? Czegoś pewnie nie zrozumiałem

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1289 dnia: 03 Marzec 2024, 10:31:57 »
Tylko nie wiem czemu miał by on ci zmniejszać ilość kamienia skoro magnez zalicza się do tego co się osadza? Czegoś pewnie nie zrozumiałem
Chodzi o poprawę smaku espresso. Kamienia przy tym stężeniu nie będzie.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi