Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246622 razy)

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1185 dnia: 06 Luty 2024, 21:49:17 »
Tak właśnie myślałem, najlepiej tam gdzie leci idealna do ekspresu :lol2:, a tak na serio napisałem po to żeby się dowiedzieć jaką macie wodę i co można zaradzić ale nic za bardzo się nie dowiedziałem, trzeba by zrobić testy na własną rękę.
« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2024, 21:58:12 wysłana przez Artisz »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1186 dnia: 06 Luty 2024, 22:03:35 »
Zawsze możesz zadzwonić do lokalnych wodociągów i zapytać. Zwykle publikują tylko to, co ważne dla bezpieczeństwa klienta (czyli biologię) ale robią też badania innych wskaźników (chocby metale). Nie powinno być problemu z uzyskaniem informacji.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1187 dnia: 06 Luty 2024, 22:22:31 »
Nie powinno być problemu z uzyskaniem informacji.

Wiarygodnych! to może dopiero jak to się zakończy.

https://gp24.pl/przebudowa-ulicy-kopernika-w-ustce-nie-zakonczy-sie-w-tym-roku/ar/c1-18132009

Bo na razie to kopią ze wschodu na zachód z południa na północ i nawet naokoło :lol2:

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1188 dnia: 06 Luty 2024, 23:02:08 »


Tak właśnie myślałem, najlepiej tam gdzie leci idealna do ekspresu 2:, a tak na serio napisałem po to żeby się dowiedzieć jaką macie wodę i co można zaradzić ale nic za bardzo się nie dowiedziałem, trzeba by zrobić testy na własną rękę.

Dane z wodociągów można sobie wsadzić.....
Badania wody w punkcie jej uzdatniania nie mają nic wspólnego z tym co płynie z kranu, bo kilometry rur, kryz i cholerna wie czego tam jeszcze skutecznie ją "uzdatniają".




Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1189 dnia: 07 Luty 2024, 07:43:52 »
Dane z wodociągów można sobie wsadzić.....
Badania wody w punkcie jej uzdatniania nie mają nic wspólnego z tym co płynie z kranu, bo kilometry rur, kryz i cholerna wie czego tam jeszcze skutecznie ją "uzdatniają".
Do ekspresu głównie interesuje nas twardość i zawartość konkretnych minerałów a to raczej w rurach się nie zmienia. Jak kogoś interesują metale ciężkie to są testy paskowe na to też, nawet proste filtry z węglem powinny sobie z tym poradzić bo jak już to nie powinny występować w dużych ilościach.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1190 dnia: 07 Luty 2024, 08:12:27 »
Zwykle publikują tylko to, co ważne dla bezpieczeństwa klienta (czyli biologię) ale robią też badania innych wskaźników (chocby metale). Nie powinno być problemu z uzyskaniem informacji.

Nie publikują za dużo informacji też z innego powodu - oficjalnie dostarczają wodę pitną i jeśli podadzą co dokładnie zawiera, to od razu producenci wody butelkowanej (miliardowy interes) rzucą się im do gardła że próbują im robić konkurencję i sugerują że w kranach płynie woda mineralna. Oczywiście często płynie, bo to ta sama woda (przynajmniej u mnie, bo jest ze źródeł głębinowych), ale formalnie woda pitna i woda mineralna podpada pod inne normy i prawo. Niestety biznes jest biznes, a za butelkowcami stoją potężne koncerny z prawnikami i lobbystami...



Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1191 dnia: 07 Luty 2024, 08:25:39 »
Jak nie publikują, u mnie wodociągi co kwartał aktualizują na swojej stronie badania fizykochemiczne i mikrobiologiczne wody z kranu do wglądu dla zainteresowanych i to chyba jest normą w większych miastach. Ciekawy jestem czy jakiś producent wody butelkowanej udostępnia tak dokładną analizę?
Na dole strony do pobrania dokładne badania:
https://www.mpwik.lublin.pl/nasza-woda/lubelska-kranowka/
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2024, 08:40:11 wysłana przez Artisz »

Offline kitsune

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: AVX Snow White, Kawiarka GAT 4tz, bialetti 1tz, V60
  • Młynek: Timemore C3, ITOP-03
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1192 dnia: 07 Luty 2024, 08:39:14 »
u mnie niestety tylko taka tabelka i to z 2022
Bez tyt.png

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1193 dnia: 07 Luty 2024, 09:00:51 »

Nie publikują za dużo informacji też z innego powodu - oficjalnie dostarczają wodę pitną i jeśli podadzą co dokładnie zawiera, to od razu producenci wody butelkowanej (miliardowy interes) rzucą się im do gardła że próbują im robić konkurencję i sugerują że w kranach płynie woda mineralna. Oczywiście często płynie, bo to ta sama woda (przynajmniej u mnie, bo jest ze źródeł głębinowych), ale formalnie woda pitna i woda mineralna podpada pod inne normy i prawo. Niestety biznes jest biznes, a za butelkowcami stoją potężne koncerny z prawnikami i lobbystami...

To jakaś nowa teoria spiskowa? ;)
U mnie w Krk podają https://wodociagi.krakow.pl/jakosc-wody/jaka-mam-wode/komunikat-o-jakosci-wody.html
a nawet nie boja się koncernów i zachęcają do jej picia zamiast butelkowanej https://prostozkranu.krakow.pl/


Ba, nawet sprzedają ją turystom ;) https://pysznosci.pl/zamowila-wode-z-kranu-w-restauracji-dostala-rachunek-i-zaniemowila-ze-zniesmaczenia,6928523062564993a

Mineralna to tak ogólnie minerały powinna mieć... https://woda-lecznicza.pl/blog/42_woda-zrodlana-czy-mineralna-ktora-lepsza.html#section1
 

« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2024, 09:05:07 wysłana przez WS5 »

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1194 dnia: 07 Luty 2024, 09:04:34 »
Nie publikują za dużo informacji też z innego powodu - oficjalnie dostarczają wodę pitną i jeśli podadzą co dokładnie zawiera, to od razu producenci wody butelkowanej (miliardowy interes) rzucą się im do gardła że próbują im robić konkurencję i sugerują że w kranach płynie woda mineralna. Oczywiście często płynie, bo to ta sama woda (przynajmniej u mnie, bo jest ze źródeł głębinowych), ale formalnie woda pitna i woda mineralna podpada pod inne normy i prawo. Niestety biznes jest biznes, a za butelkowcami stoją potężne koncerny z prawnikami i lobbystami...

Cuda wymyślasz. Podają często bardzo szczegółowo, o wiele bardziej niż ich ustawa do tego zobowiązuje i nikt nie patrzy na koncerny "produkujące" wodę mineralną.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1195 dnia: 07 Luty 2024, 09:30:07 »

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1196 dnia: 07 Luty 2024, 18:47:58 »
a to raczej w rurach się nie zmienia.

He, he, marzyciel :-)

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1197 dnia: 07 Luty 2024, 21:24:56 »
a to raczej w rurach się nie zmienia.
He, he, marzyciel :-)
Przeczytałeś mój wpis ze zrozumieniem? Rury wodociągowe muszą spełniać wymogi dla wody pitnej i mogą być z tworzywa sztucznego albo metali takich jak stal, miedź czy żeliwo. Oświeć teraz nas jak przez nie woda może zmienić twardość czy skład minerałów?

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1198 dnia: 07 Luty 2024, 22:19:50 »
Rury wodociągowe muszą spełniać wymogi dla wody pitnej i mogą być z tworzywa sztucznego albo metali takich jak stal, miedź czy żeliwo. Oświeć teraz nas jak przez nie woda może zmienić twardość czy skład minerałów?

Ależ bardzo prosto, już spieszę z pomocą - rury ze stali pod wpływem tlenu zawartego w wodzie ulegają oksydacji z wytworzeniem śladowych ilości FeO(OH)·H2O, który to związek wedle wszelkich klasyfikacji chemicznych jest minerałem, nie da się więc zaprzeczyć że w zależności od intensywności procesu woda płynąc przez rury ulega większej bądź mniejszej mineralizacji :D

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1199 dnia: 07 Luty 2024, 22:35:40 »
@Artisz u mnie np. w Kołobrzegu, 40 tys. mieście uzdrowiskowym, uzysk w sezonie kolejnych 300 tys. mieszkańców w skali miesiąca nie jest żadnym wyczynem. Wodociągi w ogóle nie są do tego przygotowane, więc pompują co sie da. Przy budowie nowego centrum handlowego przy wjeżdzie do miasta, uszkodzono magistralę do jednego z ujęć. Wymieniono kilkadziesiąt metrów czegoś co przypominało rurę - leżała jakiś czas na wierzchu, więc można było się przyjrzeć, a co z pozostałymi kilkunastoma kilometrami?
W sezonie, stojąc pod deszczownicą, często czuje zapach "bagienka", filtry na wejściu wody do domku jednorodzinnego wymieniałem czasem i co tydzień - wymontowałem, zostały tylko sita na grube zanieczyszczenia. Nie wszyscy tak mają, kolega ma wodę z innego ujęcia i gdy u mnie leci gnój u niego jest ok. - woda czysta, nic nie śmierdzi, ma szczęście - na razie.
Dzwonię czasem do Pani z wodociągów i pytam - jest jakaś awaria? NO NIE, WSZYSTKO W PORZĄDKU. Na siłownię chodzę z facetem z wodociągów, z eksploatacji, więc stan sieci jest mu doskonale znany. Nie jest wcale tak różowo, jak się ludziom wydaje, chociaż na papierze zawsze jest ok.




 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi