Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 247296 razy)

Offline Paolo

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: Sage Oracle
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1140 dnia: 22 Styczeń 2024, 17:05:39 »
Najpierw zaprzestali produkcji formatu 1,5L, a teraz skasują jedyny istniejący 5L

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1141 dnia: 22 Styczeń 2024, 19:21:37 »
Ładujcie zestawy Brity C150 Albo BWT bestmaxa z magnezem, będziecie zadowoleni (i to nie jest reklama)  :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5312
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1142 dnia: 22 Styczeń 2024, 20:13:20 »
Nie będzie wyjścia.  Mnie tylko zastanawia, czy taki system poradzi sobie z takim brązowym syfem, jaki czasami u mnie z rur leci?
》tertium non datur《

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1143 dnia: 22 Styczeń 2024, 20:52:02 »
Załóż sobie prosty zestaw osmozy + 2 mineralizatory i 98% kawowych entuzjastów jest zadowolona. Koszt startowy niewielki, eksploatacja bardzo tania. A jeśli jesteś w tych pozostałych 2% to Avko już na Ciebie czeka. ;)

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1144 dnia: 22 Styczeń 2024, 22:27:00 »
Nie będzie wyjścia.  Mnie tylko zastanawia, czy taki system poradzi sobie z takim brązowym syfem, jaki czasami u mnie z rur leci?
Przy "żelazowej" rudej wodzie sobie nie poradzi. Niestety, kwestia pre filtracji ale to chyba też na dłuższą metę lipa, bo trzeba często te filtry myć...lub wymieniać

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1145 dnia: 23 Styczeń 2024, 08:07:19 »
Czemu nie destylator i mieszanie samemu? Mocno się zastanawiam nad tą opcją - żona potrzebuje wody destylowanej do aparatu CPAP, do Sous vide też by się przydało żeby nie zakamieniać grzałki... Ekonomicznie nie będzie, ale co dzisiaj jest tanie...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1146 dnia: 23 Styczeń 2024, 08:28:52 »
Też ostatnio rozważałem destylator. Nie jest to zły pomysł, tylko będzie to trochę upierdliwe - ale za to efekty nieporównywalne.

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1147 dnia: 23 Styczeń 2024, 09:23:55 »
Są złoża i filtry prawie na wszystko, tylko najpierw trzeba przetestować wodę żeby wiedzieć jaki jest problem i których użyć.
« Ostatnia zmiana: 23 Styczeń 2024, 09:35:36 wysłana przez Artisz »

Offline grzged

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID
  • Młynek: 1ZPresso J-Max
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1148 dnia: 23 Styczeń 2024, 21:41:51 »
Zapatrzony do końca roku, więc jest czas na znalezienie innego źródła wody

Wysłane z mojego SM-A525F przy użyciu Tapatalka


Offline zielonkawa11 Kobieta

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Moccamaster One-Cup, Aeropress, Kalita Wave, Kalita Dripper, MiiR Pourigami
  • Młynek: Fellow Ode, Timemore Chestnut Slim
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1149 dnia: 26 Styczeń 2024, 12:27:48 »
Hej, poczytałam trochę na forum, ale większość wątków jest sprzed ponad roku i zastanawiam się czy pojawiły się na rynku jakieś inne ciekawe rozwiązania do filtracji (oprócz Akvo bo nie mogę się doczekać odpowiedzi od założyciela).

Zastanawiam się nad filtracją wody w systemie podzlewowym. Ujście przez baterię trójdrożną.
Zależy mi na spełnieniu dwóch warunków: przefiltrowana woda ma być smaczna i możliwie bezpieczna do picia prosto z kranu (z tego powodu wykluczam RO, a szukam lepszego rozwiązania niż filtracja w dzbankach) oraz chcę jej używać do przygotowywania kawy.
Zdaję sobie sprawę, że szukam kompromisu między dwiema opcjami, do tego nie mam najlepszych parametrów wody i zastanawiam się czy np. taki BWT Bestmax Premium wystarczy przy mojej twardości. Poniżej parametry mojej wody:

przy temp 23C
pH 7,6
EC 0,67
więc TDS pewnie 469 ppm
HG 14 °n
HK 7 °n
niekiedy wartości te są jeszcze wyższe

Jaką filtrację podzlewową byście polecili?

Raczej nie RO, chyba, że z dodatkową mineralizacją? Wolę proste rozwiązania, które nie zabiorą mi dużo czasu.


Oprócz kwestii doboru filtra pozostaje kwestia baterii. Wygląda na to, że wybrana przeze mnie ma dwa oddzielne obwody dla wody wodociągowej oraz przefiltrowanej, ale ujście jest pojedyncze, tzn. dystrybucja wody filtrowanej idzie środkowym strumieniem, a niefiltrowanej zewnętrznym (jak na rys). Niby oddzielny obieg wody wodociągowej oraz filtrowanej, ale czy aby na pewno nie mają punktu stycznego gdzie może nastąpić zmieszanie wody filtrowanej z niefiltrowaną? Może pytanie wydawać się bezzasadne, ale z tego co widziałam to spora część baterii ma dwa oddzielne ujścia i też baterie z oddzielnymi ujściami są z jakiegoś powodu droższe.

Zrzut ekranu 2024-01-26 o 12.21.01.png
S20679DW.jpg

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1150 dnia: 26 Styczeń 2024, 12:50:46 »
Panika przy zmieszaniu z kranówą dyskwalifikuje Akvo(to małe, domowe) na dzień dobry. Załóż zwykłą osmozę, dwa mineralizatory na wyjściu i nie kombinuj. A baterią się nie przejmuj, jeżeli nie używasz jej do skażonej wody to jakaś minimalna ilość wody z wodociągu nic nie zrobi.

Offline Karsin

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Mara X | V60
  • Młynek: DF64V | 1Zpresso
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1151 dnia: 26 Styczeń 2024, 14:33:50 »
Hej, kilka dni temu kupiłem mój pierwszy ekspres - w związku z tym pytanie o wodę.
Przebrnąłem przez kilkanaście stron tego wątku i bardzo zmartwiła mnie informacja o wycofaniu KRYSZTAŁU z rynku.

Większość czasu spędzam w biurze, więc tam będzie ekspres, co za tym idzie nie mam możliwości podłączenia filtru do kranu. Czy dzbanek Brita z filtrami Hard Water będzie dobry? Z tego co widzę nie polecacie tego rozwiązania.

Z drugiej strony od kilku lat gotuję wodę przefiltrowaną przez Hard Water w stalowym czajniku Hario i jest czysty w środku, zero kamienia.

Macie jakieś alternatywy dla ŻYWIECKIEGO


?
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń 2024, 14:39:17 wysłana przez Karsin »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1152 dnia: 26 Styczeń 2024, 15:17:45 »
To zależy od tego jaką masz wodę w danym miejscu. Zawsze można zacząć od filtra dzbankowego i zobaczyć jak będzie smakować kawa. Jeśli nie zostawia kamienia w czajniku tzn. że powinna być bezpieczna dla sprzętu.
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń 2024, 16:24:37 wysłana przez krystians »

Offline Karsin

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Mara X | V60
  • Młynek: DF64V | 1Zpresso
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1153 dnia: 26 Styczeń 2024, 15:24:18 »
Ok, dzięki! Podepnę się jeszcze z pytaniem o filtr zmiękczający do zbiornika na wodę,  Lelit dorzucił coś takiego razem z ekspresem. Stosujecie?

Offline zielonkawa11 Kobieta

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Moccamaster One-Cup, Aeropress, Kalita Wave, Kalita Dripper, MiiR Pourigami
  • Młynek: Fellow Ode, Timemore Chestnut Slim
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1154 dnia: 26 Styczeń 2024, 16:09:36 »
Panika przy zmieszaniu z kranówą dyskwalifikuje Akvo(to małe, domowe) na dzień dobry. Załóż zwykłą osmozę, dwa mineralizatory na wyjściu i nie kombinuj. A baterią się nie przejmuj, jeżeli nie używasz jej do skażonej wody to jakaś minimalna ilość wody z wodociągu nic nie zrobi.
Czyli uważasz, że BWT może sobie nie poradzić z taką twardością lub też, że RO z 2x mineralizacją deklasuje BWT? Ja mam małe mieszkanie i montaż RO trochę utrudnia sprawę chyba, że mogę pociągnąć system RO 1-2m dalej do drugiej szafki.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi