Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246575 razy)

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1050 dnia: 03 Sierpień 2023, 13:15:01 »
Rao chodziło nie o TDS tylko o KH - twardość węglanową. Ta wg niego jest ważniejsza niż ogólny TDS i tutaj proponuje 30-50 ppm.

Offline shaker

  • Wiadomości: 44
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1051 dnia: 03 Sierpień 2023, 22:14:16 »
Chyba 130-150 a nie 30-50 ppm, i (dla uproszczenia) nie ma to nic wspólnego z twardością. A zestaw, który kupiłeś, nie ma żadnego sensu. Filtry bardzo drogie, brak mineralizatora, rozmiar niby mniejszy ale w "zwykłym" zestawie zbiornik ma ponad 10 litrów, membrany o większej wydajności nie zainstalujesz, rozbudowa praktycznie niemożliwa. Mineralizator obowiązkowo musisz dołożyć, bez tego kawa nie wyjdzie dobra.
Widziałem Twoje wypowiedzi w kilku wątkach i zazwyczaj piszesz z sensem, ale tutaj pleciesz jak potłuczony ;)

Zestaw, który kupiłem, ma jak największy sens, bo jest jedynym, który mogłem zamontować w mojej kuchni. Filtry są droższe, to prawda, ale wolę mieć droższe filtry, niż kupować ŻK w butelkach. Mineralizator jest. Nie wiem skąd wziąłeś informacje, że go nie ma. Zbiornik do moich zastosowań całkowicie wystarcza - nie opróżniłem go do 0 na razie ani 1 razu poza płukaniem po instalacji. Mogę zamontować membranę o większej wydajności (max 100 gpd), ale nie widzę takiej potrzeby w instalacji ze zbiornikiem. Jedyna rozbudowa, której na razie potrzebuję, to mineralizator, który można wpiąć w każdy przewód 1/4, a więc także w tym zestawie.

RADMAN chyba wyjaśnił kwestię twardości, ale jakbyś chciał zweryfikować, to podsyłam link do wspomnianego postu

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1052 dnia: 04 Sierpień 2023, 10:08:51 »
Mineralizator jest.
Jeśli mineralizuje wodę do 27 ppm to tak, jakby go nie było. A na brak miejsca i dobrą wodę jest prostsze rozwiązanie - BWT Premium. Ale co ja mogę wiedzieć o osmozach, w końcu zestaw z dwoma membranami, pompą, mieszaniem wody z dodatkowego filtra i monitoringiem to żaden problem i każdy to sobie poskłada szybciutko.

Offline Hutriel

  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60-02, OXO Good Grips, Bialetti Venus 6 TZ, AP, FP
  • Młynek: Wilfa Uniform, Kazak Tura Alt.
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1053 dnia: 07 Sierpień 2023, 08:56:08 »
A na brak miejsca i dobrą wodę jest prostsze rozwiązanie - BWT Premium.

Pozwolę sobie zadać pytanie jako totalny laik. Czy przechodząc z Britowego P1000 na BWT Bestmax Premium zauważę jakąkolwiek różnicę w swoim codziennym przelewie? :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1054 dnia: 07 Sierpień 2023, 11:53:31 »
Powinna być ze względu na magnez w BWT(ale to konkretnie Bestmax Premium), ale jak to wygląda w Brita - pojęcia nie mam. Nic o tym nie piszą na stronie, z BWT wiem, że kawa wychodzi dobra. Osobiście wcześniej wstawiłbym jeszcze najpierw jakiś filtr sedymentacyjny, żeby syf nie leciał w BWT, ale to nie u każdego będzie potrzebne - zależy co z sieci jest, a tego to zgadywać nawet nie ma sensu. Kiedyś wyjąłem po 3 miesiącach filtry wstępne z osmozy(sedymentacyjny, węglowy i sedymentacyjny) to się mocno zdziwiłem jaki syf jest... Ale na przykład przy następnej wymianie było sporo lepiej. Loteria. A że z punktu uzdatniania wody do mieszkania trochę rur jest i to w różnym stanie, to trzeba na to wziąć poprawkę. Najlepiej by było w sumie sprawdzić tds i twardość wody z kranu, to jakiś pogląd da - czasem jest miękka, czasem mega twarda. Nawet bywa, że duża różnica jest w niekoniecznie oddalonych blokach z wodą z tego samego punktu uzdatniania.

Offline Hutriel

  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60-02, OXO Good Grips, Bialetti Venus 6 TZ, AP, FP
  • Młynek: Wilfa Uniform, Kazak Tura Alt.
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1055 dnia: 07 Sierpień 2023, 13:22:34 »
Dzięki @siewcu za odpowiedź. Chyba rzeczywiście zacznę od sprawdzenia parametrów wody, bo robiłem to już dawno temu. Raz, że nic już nie pamiętam poza ogólnym "miękka", dwa że w międzyczasie mogło się to wszystko pozmieniać. 

Offline MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1056 dnia: 11 Sierpień 2023, 20:39:08 »
Pytanie do osób które wlewają w swoje ekspresy żywiecki kryształ, powiedzcie mi czy to tylko w moim rejonie(Dolny Śląsk) czy może u Was też od jakichś 2 tygodni nie ma tej wody na półkach carrefoura?

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1057 dnia: 11 Sierpień 2023, 20:49:45 »
powiedzcie
Powiedzieć nie powiem ale napiszę w rejonie Ustki nigdy tej wody nie kupiłem bo nie ma.
Zamawiam z alle-drogo.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1058 dnia: 11 Sierpień 2023, 20:58:28 »
Pytanie do osób które wlewają w swoje ekspresy żywiecki kryształ, powiedzcie mi czy to tylko w moim rejonie(Dolny Śląsk) czy może u Was też od jakichś 2 tygodni nie ma tej wody na półkach carrefoura?
Coś może być na rzeczy. Wczoraj, w moim, zabrałem z półki ostatnie 6 butelek.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1059 dnia: 11 Sierpień 2023, 21:14:24 »
Nie kupujcie wody w plastiku... To tylko skromny apel :).
Lepiej już poszukać jakiegoś prawdziwego źródełka, założyć filtry itp.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1060 dnia: 11 Sierpień 2023, 21:22:48 »
Lepiej już poszukać jakiegoś prawdziwego źródełka,
Tak, tylko gdzie, jak wyschły. Kiedyś miałem fajne miejsce, gdzie biły trzy, a każde w innym smaku. Już ich nie ma ☹️
》tertium non datur《

Offline shaker

  • Wiadomości: 44
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1061 dnia: 12 Sierpień 2023, 23:06:31 »
Wczoraj w Carrefour w Szczecinie też widziałem puste półki w miejscu Żywieckiego Kryształu, więc może rzeczywiście jest jakiś problem z dostępnością.

Ciekawostka: Chcialem zmierzyć ile więcej ppm ma woda z osmozy po dodaniu drugiego mineralizatora i miałem bardzo różne wyniki przy każdym pomiarze.

Okazuje się że po pobraniu szklanki wody po dłuższej przerwie (kilka godzin), te wartości ppm mierzone konduktometrem mam w okolicach 45-50, jednak pod koniec opróżniania zbiornika albo przy pustym zbiorniku, te wartości są skrajnie niskie, typu 4 ppm.

Wniosek mam taki, że mineralizatory mineralizują raczej wodę zalegającą w filtrze, niż przepływającą przez filtr. Żeby rzetelnie zmierzyć różnicę w ppm po zmianach, trzeba by pobrać wodę w taki sposób, w jaki jej używamy zazwyczaj, czyli np. 500 ml po nocnej przerwie do zaparzenia porannego dripa.

Drugi wniosek mam taki, że budżetowymi konduktometrami trzeba porównywać próbki o tej samej temperaturze. Myślałem, że konduktometr jest uszkodzony, bo kilkukrotne pomiary tej samej wody miały różne wyniki, jednak po osiągnięciu temperatury pokojowej każdy kolejny pomiar byl już identyczny. Mój konduktometr w specyfikacji ma automatyczną kompensację temperatury, ale najwyraźniej to nie działa.

Offline MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1062 dnia: 16 Sierpień 2023, 11:59:42 »
Byłem dzisiaj ponownie i nadal półka pusta, jako że od jutra zacznę lać albo kranówe(RIP boiler) albo koniec z espresso to mam pytanie, jaka alternatywa dla żywieckiego kryształu? Po krótce jak by ktoś mógł napisać, żebym nie musiał czytać 70 stron tematu.

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1063 dnia: 16 Sierpień 2023, 12:04:20 »
Z doświadczenia polecę po prostu dzbanek filtrujący.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1064 dnia: 16 Sierpień 2023, 12:06:27 »
to mam pytanie, jaka alternatywa dla żywieckiego kryształu?

Ja wczoraj zamówiłem poprzez alle-drogo i zobaczę czy przyjdzie.

A na to co zacytowałem kiedyś dostałem odpowiedz (dostałem sam jeszcze z tego nie korzystałem) że jak coś to mogę kupować takie coś: Primavera Woda źródlana niegazowana 6 l

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi