Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246531 razy)

Offline mikolajbe

  • Wiadomości: 4
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1035 dnia: 22 Lipiec 2023, 18:45:15 »
Może jest to jakieś rozwiązanie, poszukam, dzięki


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec 2023, 19:47:15 wysłana przez Fux »

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1036 dnia: 23 Lipiec 2023, 11:49:38 »
No nie, demineralizowana z jakiegoś niepewnego punktu, to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie. Podpowiadam instalację odwróconej osmozy. Tam będziesz miał wody, ile dusza zapragnie o parametrach twardości, jaką uznasz za najlepsze. Prosto z osmozy będziesz miał wodę o zawartości minerałów kilka do kilkunastu ppm. Jeżeli dodasz filtr dobry mineralizujący, to wzrośnie Ci o około 30 ppm. Jeżeli to nadal za mało, to dokładasz kolejny filtr mineralizujący w szereg i znów podnosisz twardość. Rozwiązanie z odwróconą osmozą, poza początkowym kosztem ok. 400-500 zł, potem już kosztuje niewiele, nie więcej niż 20-40 zł rocznie. I będziesz uniezależniony od producentów wody, i od sklepów.

Offline mikolajbe

  • Wiadomości: 4
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1037 dnia: 23 Lipiec 2023, 11:53:28 »
Brzmi to świetnie, może będę się musiał jednak na to zdecydować. Polecasz jakąś konkretną instalację?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline mikolajbe

  • Wiadomości: 4
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1038 dnia: 23 Lipiec 2023, 12:17:33 »
Czy np coś takiego miałoby sens?

https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-osmoza-ro2100-p-2002.html

Podoba mi się to, że instalacja jest mała i nie wymaga ingerencji w hydraulikę (mam mało miejsca i mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1039 dnia: 23 Lipiec 2023, 22:06:34 »
To raczej do akwarium a nie wody pitnej, i z tego raczej będzie kapać woda a nie się lać. Wydajność membrany ok. 270 ml/min, strzelam, że wyjdzie mniej. A ingerencja taka sama jak przy innych instalacjach - zasilić musisz każdą instalację a odrzut i tak musi trafić do ścieku. Podłączanie filtrów do wylewki baterii to jakaś parodia... Ale generalnie podłączenie nawet "zwykłej" osmozy nie wymaga za bardzo zmian, wkręcasz trójnik między zaworek baterii a wężyk do baterii i tyle. Proste to i nie trzeba wody w mieszkaniu zakręcać - chyba że jakiś "geniusz" robił instalację to nie będziesz mieć zaworka przed baterią w kuchni(tak, są takie instalacje), ale to raczej bardzo rzadko się zdarza.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1040 dnia: 24 Lipiec 2023, 14:32:33 »
Czy będzie kapać, czy lać zależy od ciśnienia wody w kranie. Ciekawe, po co drugi filtr węglowy na wyjściu.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1041 dnia: 24 Lipiec 2023, 14:59:52 »
To jest podłączane do wylewki z kranu... A przy tej wydajności membrany i tak nie ma mowy o użytkowaniu bez bluzgania na lewo i prawo.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1042 dnia: 24 Lipiec 2023, 18:20:15 »
Ja mam zestaw RO-6 polskiej firmy USTM. Ale brałbym pod uwagę prawie dowolny zestaw RO-6, spośród tych dostępnych na znanym portalu aukcyjnym, albo np. ze sklepu internetowego woda.com.pl . Ja używam coś starszego (już od 8 lat..), ale podobnego do https://www.ustm.pl/produkty/filtry-do-wody/systemy-odwroconej-osmozy/ro5/
Dodatkowo za filtrem mineralizacyjnym obecnie umieściłem jeszcze wkład alkalizujący - zmiękcza wodę i dodatkowo mineralizuje: https://sklepzfiltrami.pl/pl/p/AIFIR-200-liniowy-wklad-alkalizujaco-mineralizujacy-obniza-ORP-wody-oraz-podnosi-pH-wody-/513?gclid=Cj0KCQjwwvilBhCFARIsADvYi7Kl1fozOX9NgtUrJZka7JqDYRmOWox5-TXFRLVR8x-Zad5N7KP0-7gaAjUDEALw_wcB

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1043 dnia: 25 Lipiec 2023, 09:06:08 »
Fajne efekty daje mieszanie wody z osmozy po mineralizacji z bwt. Tylko robi się trochę skomplikowana instalacja z tego ;)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1044 dnia: 25 Lipiec 2023, 10:35:17 »
Ja mieszam wodę osmotyczną z wodą filtrowaną i mam również dobre rezultaty. Fakt, zestaw jest rzeczywiście dość skomplikowany.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1045 dnia: 25 Lipiec 2023, 11:09:10 »
Jaki masz zaworek? Zwykłe ręczne pokrętełko czy jakieś sterowanie elektroniczne do tego zrobiłeś?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1046 dnia: 25 Lipiec 2023, 12:04:59 »
Takie coś. Pozwala na dość precyzyjną regulację.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1047 dnia: 25 Lipiec 2023, 12:35:19 »

Offline shaker

  • Wiadomości: 44
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1048 dnia: 03 Sierpień 2023, 11:24:07 »
Zainstalowałem w końcu RO z Aquaphor - model RO-101S MORION.

Jeśli ktoś szuka czegoś kompaktowego pod kątem szerokości, to to jest chyba najwęższy na rynku system RO ze zbiornikiem i niewymagający podłączenia do prądu.

Woda w smaku super, ma nawet słodkawy posmak, ale kawy mają delikatnie cierpki finisz. Zacząłem czytać jaka może być przyczyna i wyszło na to, że może być zbyt mało buforu wodorowęglanowego.

Zamówiłem więc kilka zabawek do zrobienia odpowiednich pomiarów. Przy 300 ppm na wejściu, po osmozie wychodzi 27 ppm. Zmierzyłem też twardość węglanową i jest około 1.5 °dH. Żywiecki kryształ w pomiarach zrobionych w ten sam sposób daje około 2.5 °dH. Scott Rao ostatnio wrzucił na instagramie post, w którym pisze, że do kawy przelewowej najlepiej sprawdzają się wartości miedzy 30 a 50 ppm, co jeśli dobrze przeliczam jednostki, wynosi pomiędzy 2 a 3 °dH. Obstawiam, że dorzucenie dodatkowego mineralizatora powinno pomóc.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1049 dnia: 03 Sierpień 2023, 12:43:21 »
Chyba 130-150 a nie 30-50 ppm, i (dla uproszczenia) nie ma to nic wspólnego z twardością. A zestaw, który kupiłeś, nie ma żadnego sensu. Filtry bardzo drogie, brak mineralizatora, rozmiar niby mniejszy ale w "zwykłym" zestawie zbiornik ma ponad 10 litrów, membrany o większej wydajności nie zainstalujesz, rozbudowa praktycznie niemożliwa. Mineralizator obowiązkowo musisz dołożyć, bez tego kawa nie wyjdzie dobra.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi