Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246552 razy)

Offline shaker

  • Wiadomości: 44
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #975 dnia: 08 Styczeń 2023, 19:41:42 »
Postanowiłem w końcu przestać kupować wodę butelkową i zamontować sobie w domu jakiś system filtracji. Opcji jest pełno, ale mam wrażenie, że najpopularniejsze dwie to odwrócona osmoza albo filtry BWT Bestmax Premium. Potrzebuję około 1.5 litra wody dziennie do kawy przelewowej. Widzę ogromną różnicę między kawą z kranówki przefiltrowanej przez dzbanek Brity, a Żywieckim Kryształem. Piłem też kawy w kawiarniach z Akvo i to jest moim zdaniem jeszcze jeden poziom wyżej - kwasowość i owocowość kaw podobna jak w ŻK, ale dodatkowo wyższa słodycz.

Odwrócona osmoza to chyba najbardziej elastyczne rozwiązanie, ale też najbardziej pracochłonne. Można na niej przetestować ThirdWaveWater i inne zestawy minerałów (wtedy robi się dość kosztownie), można pobawić się z własnymi minerałami i osiągnąć dowolny efekt (wtedy robi się dość pracochłonnie), a jak znudzi się, to pokombinować z różnymi mineralizatorami wpiętymi w system.

Z filtrami BWT efekt chyba zależy w większym stopniu od wody, jaką mamy w kranie. W moim przypadku wodociągi podają takie wartości:
Cytuj (zaznaczone)
Zawartość składników mineralnych [mg/l]   453,00
Stężenie potasu [mg/l]   6,50
Stężenie sodu [mg/l]   28
Stężenie wapnia [mg/l]   69
Stężenie magnezu [mg/l]   17,00
pH   7,50
Twardość wody [dH]   13,80

Czy ktoś z Was wpinał taki BWT Bestmax Premium M do wody o podobnych parametrach? Czego można się spodziewać na wyjściu pod kątem TDS i twardości z bypassem ustawionym na 1? Szukałem jakiejś karty katalogowej z charakterystyką, ale znalazłem tylko przewidywaną wydajność filtra w zależności od twardości wody i zalecenia co do ustawień bypassu.

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #976 dnia: 08 Styczeń 2023, 19:57:56 »
Czy ktoś z Was wpinał taki BWT Bestmax Premium M do wody o podobnych parametrach? Czego można się spodziewać na wyjściu pod kątem TDS i twardości z bypassem ustawionym na 1? Szukałem jakiejś karty katalogowej z charakterystyką, ale znalazłem
Przy twardości 14dH bypass na "1" byłby trochę na wyrost, producent zaleca "2". Danych których szukasz raczej producent nie podaje.
Mam od trzech miesięcy zamontowanego Bestmax Premium XL, czekam teraz na nowy tester twardości węglanowej, jak do mnie dotrze to zmierzę twardość węglanową wody z wylewki i wrzucę wyniki (mam na wejściu 17dH i bypass na "1").
Możesz też sprawdzić, czy w okolicy jest kawiarnia z BWT podłączona do tego samego ujęcia co Ty. Wówczas warto samemu spróbować wody, ale koniecznie przed wypiciem kawy :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #977 dnia: 09 Styczeń 2023, 13:08:41 »
Nie zapominaj, że wodociągi podają wartości w punkcie uzdatniania, w kranie możesz mieć coś innego...

Offline focusinsky

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: La Pavonii Professional
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #978 dnia: 09 Styczeń 2023, 13:22:19 »
Z filtrów których nie trzeba wpinać w kran, jako alternatywę dla Brity mogę od polecić filtr grawitacyjny Berkey. Mamy taki w domu od kilku lat. Od jakiegoś czasu używam go do przygotowywania espresso (wcześniej piliśmy tylko przelew) i z testu smakowego na domownikach wynika że Berkey > Brita > woda z kranu (daleko w tyle). Muszę jeszcze spróbować zrobić na Krysztale (dopiero niedawno dowiedziałem się o jego istnieniu). Fajne jest też to że filtr jest bardzo estetyczny (to oczywiście kwestia gustu ale nam pasuje do kuchni).

Minusy to:
- cena, w ostatnich latach te filtry bardzo podrożały
- zajmuje sporo miejsca
- nadal trzeba manualnie go napełniać, filtr wpięty w kran jest dużo wygodniejszy

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #979 dnia: 09 Styczeń 2023, 15:34:33 »
Parametry podawane przez wodociągi dotyczą faktycznie wyjścia od nich, może jeszcze główne magistrale, ale twardość raczej się nie zmienia... Większym problemem (np. w instalacji jaka mam w Krk - blok z lat 70tych, oryginalne stalowe rury, hydrofornia podnosząca ciśnienie dla całego osiedla dla pięter od piątego...) są zanieczyszczenia, bakterie...
Tych instalacji (o ile pamiętam) nikt nie czyścił :( Jeśli np.  pęknie rura w ziemi, to zakręcają wodę, wpływa tam trochę syfu, naprawiają i po odkręceniu się toto wypłukuje jakiś czas, dodatkowo każde zakręcenie wody powoduje dopływ powietrza do rur i pojawia się kolejna porcja rdzy... woda leci brązowa, nawet po 1-2 tygodniowym nieuzywaniu.


Offline shaker

  • Wiadomości: 44
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #980 dnia: 09 Styczeń 2023, 22:53:21 »
Nie zapominaj, że wodociągi podają wartości w punkcie uzdatniania, w kranie możesz mieć coś innego...
Jasne, traktuję to bardziej jako punkt odniesienia, chociaż instalacja jest względnie nowa (osiedle wybudowane 5 lat temu), więc pewnie nie będzie dużych odchyleń. Kranówka w smaku jest ok, można ją pić nawet bez filtrowania.

Przy twardości 14dH bypass na "1" byłby trochę na wyrost, producent zaleca "2".
Pytam bardziej pod kątem tego czy to jest poziom, przy którym można bawić się w jakieś swoje dodatki minerałów... Chociaż głównie chciałem poeksperymentować z dodatkiem magnezu, który w BWT jest w postaci wymiennika jonów, więc może tu nie ma sensu.

Z filtrów których nie trzeba wpinać w kran, jako alternatywę dla Brity mogę od polecić filtr grawitacyjny Berkey.
Jest jeszcze ciekawa opcja w postaci filtrów ZeroWater. Do dzbanków dodają w zestawie miernik TDS i woda po przefiltrowaniu podobno rzeczywiście pokazuje 0 TDS. Minus jest taki, że filtr kosztuje koło 105 zł i starcza na 75l wody według deklaracji producenta. To już 7 zł za 5l, więc opłacalność jest raczej kiepska 😅 Ale jakby ktoś chciał pobawić się wodą z 0 TDS, to można to zrobić w cenie 140 zł z dzbankiem. O ile dobrze rozumiem nie będzie to jednak woda jak z osmozy, bo zmiękczanie jest zrealizowane jako wymiennik jonów, więc pewnie w zamian dostaniemy tonę sodu.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #981 dnia: 10 Styczeń 2023, 10:03:14 »
To trzeba mierzyć swoim konduktometrem. I jeszcze rekomendują picie tego :picardpalm:

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #982 dnia: 10 Styczeń 2023, 17:39:18 »
@shaker : dotarł do mnie tester, wyniki poniżej.

Tak jak wspomniałem mam teraz wkład BWT Bestmax Premium XL.
Wkład zamontowano 99dni temu, przefiltrował od zamontowania 596 litrów wody z planowanych przy tej twardości 2060litrów.
Bypass jest ustawiony na "1"

Użyłem testów kropelkowych USTM (twardość ogólna) i Brita (twardość węglanowa).

WODA Z WODOCIĄGU
twardość ogólna    17dH (dokładnie tyle ile podają wodociągi)
twardość węglanowa 10dH

WODA Z FILTRA
twardość ogólna    5dH
twardość węglanowa 1dH

Nie mam i na razie nie planuje zakupu miernika TDS.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #983 dnia: 11 Styczeń 2023, 17:07:01 »
w zamian dostaniemy tonę sodu.
Nie sądzę. Jak na wyjściu masz 0 TDS, to znaczy, że w wodzie nie ma niczego, co przewodzi prąd, a sód przewodzi. Filtra nie znam, ale domyślam się, że są w nim dwie żywice jonowymienne.

Offline Mieschko Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: DeLonghi ECAM23.460.s
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #984 dnia: 15 Styczeń 2023, 14:04:31 »
MAm takowe pytanie - wlewam do ekspresu wodę po przefiltrowaniu w dzbanku AQUAPHOR, dodatkowo w pojemniku na wode filtr DeLonghli.
Woda z dzbanka ma 239ppm (wg chiskiego konduktometru), twardość w ekspresie ustawiona na 3/4...
I tu pytanie- czy cala kombinacja jest ok?
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2023, 14:12:15 wysłana przez Mieschko »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #985 dnia: 15 Styczeń 2023, 21:08:31 »
Twardość to się generalnie ustawia w zależności od twardości wody. ppm nic o tym nie mówią.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #986 dnia: 28 Styczeń 2023, 10:19:44 »
Jeśli ktoś nie może zamontować systemu filtracji w domu to polecam poważnie rozważyć kupowanie destylki i sypanie soli samemu zamiast dzbanków.
Nie potrzeba wtedy żadnych testerów, mierników, raportów, perfekcyjna powtarzalność za każdym razem i zerowe ryzyko zakamienienia maszyny.
Plus można sobie poeksperymentować i sprawdzić z której wody najlepsza kawusia wychodzi.

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #987 dnia: 28 Styczeń 2023, 12:12:35 »
Ile i jakiej soli na litr wody będzie optymalnie?

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #988 dnia: 28 Styczeń 2023, 17:32:44 »
Zdania ekspertów są podzielone ;)

Ja daję 20ml koncentratu na 1 litr wody.
Koncentrat robi się bo nie odważysz dokładnie tak małych ilości jakie idą na litr, poza tym jest wygodniej: 4,9g MgSO4·7H2O i 1,7g NaHCO3 w 500ml wody.

Sole kupiłem sobie w Sigmie, ale na Allegro kupisz pojemniki które wystarczą Ci do końca życia za kilkanaście zł.

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #989 dnia: 28 Styczeń 2023, 18:38:39 »
Gorzka sól z apteki i soda oczyszczona ze spożywczaka w odpowiedniej proporcji na 0,5l wody - czy dobrze zrozumiałem?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi