Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246490 razy)

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #930 dnia: 20 Lipiec 2022, 20:18:48 »
Czy z pełnym przekonaniem możecie polecić faktycznie wpływający na smak wody (po osmozie) mineralizator, który ma szansę działać?
Ewentualnie czy wpływacie na smak wody filtrowanej, bo np. moja mama twierdzi, że woda jest niesmaczna.

Nikt Ci czegoś takiego nie poleci. Smak wody, podobnie jak kawy jest kwestią subiektywną. Mineralizatorów na rynku jest bardzo wiele, dają różne efekty to jest raczej zabawa dla entuzjastów. Sam przeszedłem przez 5 czy 7 różnych mineralizatorów nim dobrałem dwa (żaden w pojedynkę nie dawał zadowalającego efektu), które dawały: a) odpowiedni dla mnie smak b) skład się zgadzał.

To powiedziawszy odwrócona osmoza to taki "endgame" dla wody zazwyczaj, nic lepszego i bardziej elastycznego nie ma w tej kwestii; nie jest drogie, ale wymaga trochę "zabawy".

Offline Derdi

  • Wiadomości: 84
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #931 dnia: 21 Lipiec 2022, 10:07:26 »
@MSL, zdaję sobie sprawę że nie ma jedynego "słusznego". Zechciałbyś się podzielić czego używasz i ewentualnie co nie spełniło Twoich oczekiwań?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #932 dnia: 21 Lipiec 2022, 13:23:37 »
To powiedziawszy odwrócona osmoza to taki "endgame" dla wody zazwyczaj, nic lepszego i bardziej elastycznego nie ma w tej kwestii; nie jest drogie, ale wymaga trochę "zabawy".
Tak i nie. To, czego używają w kawiarniach jest oparte na RO, ale jest "trochę" rozbudowane... Bawiłem się w takie coś, sporo roboty i planowania. A potem problem z upakowaniem tego w coś, ja to zostawiłem luzem pod zlewem, a zrobienie czegokolwiek(nawet wymiana filtrów) to męka - ale rozsądnie to obudować to spory problem. Ilości węża użytego nawet nie liczę...

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #933 dnia: 21 Lipiec 2022, 14:24:26 »
To powiedziawszy odwrócona osmoza to taki "endgame" dla wody zazwyczaj, nic lepszego i bardziej elastycznego nie ma w tej kwestii; nie jest drogie, ale wymaga trochę "zabawy".
Tak i nie. To, czego używają w kawiarniach jest oparte na RO, ale jest "trochę" rozbudowane... Bawiłem się w takie coś, sporo roboty i planowania. A potem problem z upakowaniem tego w coś, ja to zostawiłem luzem pod zlewem, a zrobienie czegokolwiek(nawet wymiana filtrów) to męka - ale rozsądnie to obudować to spory problem. Ilości węża użytego nawet nie liczę...

Z punktu widzenia smaku i składu tylko - tak to jest endgame. Rozbudowujesz sobie wedle uznania i tego, co chcesz uzyskać, to przecież podstawowa zaleta tego rozwiązania. Ja mam mocno rozbudowane, bardziej niż w niejednej kawiarni, ale to dlatego, że jestem szaleńcem. :D

Ja mam spokojnie upakowane w szafce pod zlewem, zawieszone na bocznej ściance do szybkiego demontażu aby zmieniać filtry. Tak, jest z tym chwila zabawy przy zmianie - wyjmuję całość przed szafkę do dużej miski, rozkręcam, wywalam stare, umyję pojemniki, wkładam nowe filtry, zamykam, podwieszam w szafce. Przy wymianie głównych filtrów tylko (raz na 6 miesięcy), to jest maksymalnie 30 minut roboty, inne wymieniasz raz na rok lub kilka lat(membrana).

No nie jest to dzbanek Dafi czy nawet jeden filtr kolumnowy all-in-one, który wymienisz w 2 minuty, ale też efekt jest zdecydowanie lepszy.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #934 dnia: 21 Lipiec 2022, 15:18:09 »
Gdybym miał kłaść samą osmozę to wolałbym kupić bwt premium... A tego co ja zrobiłem nie da się podwiesić. Zbyt skomplikowane, trzeba by robić jakąś dedykowaną obudowę.

Słowian

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #935 dnia: 28 Sierpień 2022, 09:41:24 »
Odcinek w sam raz do tego wątku  ;-)

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #936 dnia: 02 Wrzesień 2022, 11:39:51 »
Odcinek fajny :ok: - jak zawsze.
Podpatrzyłem taki gadżet i znalazłem taki sam konduktometr za 27zł https://allegro.pl/oferta/miernik-tds-ec-temp-konduktometr-hold-tester-wody-7251169950 .
Bardzo przydatny do robienia mieszanki wody, np. z odwróconej osmozy i mineralnej - jak ja to sobie robię, jak też ogólnie można sobie różne wody pomierzyć :).

Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #937 dnia: 02 Wrzesień 2022, 12:03:07 »
Podpatrzyłem taki gadżet i znalazłem taki sam konduktometr za 27

Na żywo jeszcze lepiej to wygląda niż w tej reklamie, ot wielkości 3 pudelek zapałek i prawie tak samo grube.
Jedynie co moim zdaniem jest nie tak w tym filmie to to że przy każdej zmianie wody końcówka tego "konduktometra" powinna być przemyta wodą tą samą dla wszystkich próbek.

20220902_114741.jpg

20220902_114641.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #938 dnia: 11 Wrzesień 2022, 13:06:31 »
jak też ogólnie można sobie różne wody pomierzyć .

Niedziela jestem już po spacerze, nudzi mi się a mając takie ustrojstwo pokazane wyżej to jak w cytacie pomierzyłem sobie te wody co na co dzień wykorzystuję i tak:
Woda prosto z kranu (zimna)
Woda z dzbanka z filtrem - dzisiaj świeżo założony.
Żywiec Zdrój 5l dzisiaj otwarta
OAZA z "Biedronki" dzisiaj otwarta
Woda z kranu przegotowana zimna

Wody praktycznie o tej samej temperaturze.
W każdej filiżance po 60ml płynu
"konduktometr" przy każdym pomiarze zanurzany w wodzie przegotowanej (największa filiżanka)

HM wyniki poniżej.

20220911_113442.jpg

No i bądź tu człowieku mądry której z nich używać ?
Bo robi tak

Żywiec - ekspres kolbowy
OAZA - ekspres przelewowy
Cold brew - woda z dzbanka z filtrem
Przelewowe - kranówka gotowana.

Co zmienić co wyrzucić, czym i co wzbogacić, a może lepiej nic nie dotykać a ustrojstwo schować głęboko do szuflady, skoro kawy i tak i tak mi smakują  :taktak:

Jka
 




Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #939 dnia: 11 Wrzesień 2022, 13:45:14 »
Dziwne trochę jeśli w dzbanku z filtrem filtrowałeś tą samą kranówkę  :wow2:

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #940 dnia: 11 Wrzesień 2022, 14:28:46 »
Też mnie to zdziwiło i dlatego zrobiłem po 2dwa pomiary.
Ba teraz minutę temu pomiar pokazał w dzbanku 483 jednostki z kranu 432 jednostki.

Jka
 
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Słowian

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #941 dnia: 11 Wrzesień 2022, 15:14:17 »
U mnie kran: 254, brita: 203 (filtr wymieniany około 2 tyg. temu, wydaje mi się, że zaraz po wymianie różnica pomiarów była większa) i żywiecki kryształ: 88.
A używam, brita- Rota, ŻW- drip.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #942 dnia: 11 Wrzesień 2022, 15:20:21 »
Woda z dzbanka z filtrem
A jaki filtr masz? Te z magnezem mniej zmiękczają. Poza tym jak dziś zmieniony, mógł się jeszcze nie ustabilizować.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #943 dnia: 11 Wrzesień 2022, 15:37:34 »
A jaki filtr masz?

Nie mam zielonego pojęcia żona to ogarnia / syn zamawia ja płacę, a tam są tak małe litery że nic nie przeczytasz bez lupy.
O takie coś to jest a było wymienione ze 2 godz. przed tym jak się zacząłem bawić :)

20220911_153120.jpg

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #944 dnia: 11 Wrzesień 2022, 16:33:42 »
Alkaliczny, to wiele tłumaczy no to taki filtr do kawy i sprzętów sie nie sprawdzi. Do picia samej wody jest ok.

Przy Twojej twardości wody, w kwestii kawowej to albo system oparty na osmozie albo butelkowa Żywiec, Żywiecki Kryształ, Primavera. Ewentualnie demineralizowana i Third Wave Water.
« Ostatnia zmiana: 11 Wrzesień 2022, 16:40:06 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi