Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246589 razy)

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #885 dnia: 07 Marzec 2022, 13:16:53 »
Temat strasznie się rozciągnął, proszę o krótką i rzeczową odpowiedź, bo przymierzam się do montażu filtrów kolumnowych w nowej kuchni. Mamy w mieście wodę zdatną do picia, miękką / bardzo miękką, czy dobrze kombinuję, że zestaw 2-STOPNIOWY FILTR WODY: WSTĘPNY+WĘGLOWY w zupełności wystarczy? Chodzi mi zarówno pod kątem kawy jak i bezpieczeństwa spożywania kranówki.

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #886 dnia: 07 Marzec 2022, 22:52:12 »
Wychodzi na to, że trasa zasilania wodnego od maszyny do filtra CLARIS wynosi ok. 4,20 m. Ma to być zrealizowane przewodem - "rurką plastikową taką do podłączania różnych gratów do filtra" (licznik, dodatkowy kranik). Rurka jest koloru żółtego. Czy to dobry pomysł?

Chodzi pewnie o wężyk 1/4". Nie ma nic złego w takim rozwiązaniu.

Temat strasznie się rozciągnął, proszę o krótką i rzeczową odpowiedź, bo przymierzam się do montażu filtrów kolumnowych w nowej kuchni. Mamy w mieście wodę zdatną do picia, miękką / bardzo miękką, czy dobrze kombinuję, że zestaw 2-STOPNIOWY FILTR WODY: WSTĘPNY+WĘGLOWY w zupełności wystarczy? Chodzi mi zarówno pod kątem kawy jak i bezpieczeństwa spożywania kranówki.

Miękka według kogo, miejskich wodociągów? Ile stopni twardości węglanowej? Pod względem spożywania to jakakolwiek by nie była, jeśli dostawca gwarantuje, że jest zdatna do picia w danym momencie, to po filtrach wstępnym i węglowym będzie jeszcze bezpieczniejsza.

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #887 dnia: 08 Marzec 2022, 09:19:30 »
Miękka według kogo, miejskich wodociągów?
Dokładnie, według danych publikowanych przez tyskie wodociągi: 0,69 – 1,8 mmol/ l, magnezu na przykład jest 3,16 mg/l

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #888 dnia: 08 Marzec 2022, 11:58:15 »
Dokładnie, według danych publikowanych przez tyskie wodociągi: 0,69 – 1,8 mmol/ l, magnezu na przykład jest 3,16 mg/l
No to jadąc z wikipedii "Since a mole of calcium carbonate weighs 100.09 grams, 1 dKH is equivalent to 0.17832 mmol per litre", ta dolna wartość (0.69) to około 4 dKH, co jest moim zdaniem absolutnym maksimum dla ekspresów.
Najlepszy obraz sytuacji da Twój czajnik. Ja w moim od kilku lat nie widziałem kamienia (BRITA PURITY C Quell ST, by-pass 30%)
« Ostatnia zmiana: 08 Marzec 2022, 12:03:15 wysłana przez Biff »

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #889 dnia: 18 Marzec 2022, 22:35:14 »
Zmieniłem swój wcześniejszy ekspres (Elizabeth) na obecny (Bianca) by raz na zawsze pożegnać napełniany zbiornik i ręcznie opróżnianą tackę odciekową. Poniższą opinię @Antonio mogę traktować jako własną
Maszyna do espresso (...) powinna być podłączona do bieżącej wody, a wszelkie ścieki powinny trafiać do kanalizacji.

System filtracji oparłem na głowicy BWT Besthead z filtrem BWT Bestmax Premium.  Finalnie cąłą instalacje wody filtrowanej wykonałem w oparciu o wężyki polietylenowe 1/2" (odcinek filtr-przepływomierz-trójnik z zaworem) i dalej taki sam wężyk 1/4" do baterii trójdrożnej i ekspresu. Wraz ze zmianą węża zbrojonego na polietylonowe rurki poprawił się w naszym (Żony i moim) odczuciu smak wody. Wężyki zakończone są prostkami/końcówkami John Guest, tej samej firmy są też rurki.
1.jpg
Przestrzeń na instalacje mam dość ograniczoną - pod zlewem mam szuflady, stąd poziome ułożenie filtra (dopuszczalne przez BWT ale również przez innych producentów). Filtr zawiesiłem na aluminiowych hakach ściennych.
2.jpg
Zastosowanie rurek poliamidowych zamiast węży zbrojonych daje większa swobodę w kształtowaniu instalacji, rurki 1/4" mają mały promień gięcia (w przeciwieństwie do 1/2" i grubszych) co zostawia sporą swobodę w kształtowaniu instalacji. Celowo zostawiłem pewną rezerwę długości na dalsze zmiany.
W instalacji zastosowałem też licznik BWT pozwalający kontrolować zużycie filtra. Wrócę jeszcze do tematu licznika w kolejnych postach.
3.jpg
Z podłączenia do wody jestem zadowolony. Znacznie mniej atrakcyjnie prezentuje się zaś połączenie odpływu.
4.jpg
Wykorzystałem fabryczny zestaw Lelita. W ekspresie wykręciłem "korek" w tacce odciekowej, skierowany do fabrycznej "miseczki" i dalej fabrycznym wężem. Nie mam oddzielnego syfonu dla zmywarki, stąd zmieniłem pojedynczy wlot na wersje z podwójnym wlotem. Na szczęście znajdująca się w kuchni pralka ma swój własny syfon, bo bez niego musiałbym szukać wersji z trzema wlotami...  Problematyczne było połączenie fabrycznego węża z wlotem syfonu, finalnie udało mi się znaleźć mufkę w sklepie z akcesoriami do klimatyzacji.
5.jpg
Widzę w tym zakresie pole do poprawy-chwilowo gonić będę króliczka w zakresie odprowadzenia odcieku do kanalizacji :)
 
Na wypędek ewentualnego wycieku na dole szafki znajduje się czujnik zalania ZigBee z własną sygnalizacją dźwiękową i powiadomieniami/akcjami w ramach chmury.
« Ostatnia zmiana: 18 Marzec 2022, 22:41:13 wysłana przez skansen »

Dawid1144

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #890 dnia: 18 Marzec 2022, 22:47:23 »
Zmieniłem swój wcześniejszy ekspres (Elizabeth) na obecny (Bianca) by raz na zawsze pożegnać napełniany zbiornik i ręcznie opróżnianą tackę odciekową. Poniższą opinię @Antonio mogę traktować jako własną

Tacka to mały problem. Opróżnianie zbiornika na wodę co 2 dzień, to już jest upierdliwe.

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #891 dnia: 18 Marzec 2022, 22:55:01 »
Teraz to będzie wygoda . Ja tez nie wyobraz sobie juz nalewania wody i opróżniania tacki ;) . Ogólnie co do odpływu pewniej by było jak by waz wchodził do a nie nachodzil na mufe bo woda jest ciepła i waz robi się miekki i z czasem może przepuszczać

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #892 dnia: 18 Marzec 2022, 23:36:07 »
Tak patrzę, nie przydałby się jakiś mały syfon coś nawet jak do pralki kulowy, albo żeby odpływ z ekspresu był trochę wyżej niż zmywarka/pralka?
Nie ma opcji ewentualnej cofki ze zmywarki/pralki, albo zapaszków na ekspres?
Może coś, ala syfon do skroplin z klimatyzacji?
Ekspres ma jakieś zabezpieczenie, czy sama grawitacja i wysokość wystarcza, czy w rurce odpływu ekspresu jest przez większość czasu woda ?
Jak się mylę to przepraszam, ale już godzina nie ta.
Dobrze że masz syfon rurowy, ten praktycznie się nie zapycha, bo tak to mogłoby być nieciekawie :)

Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #893 dnia: 19 Marzec 2022, 07:45:32 »
ŻK używam także do herbaty i w czajniku zauważyłem dziwny osad, więc uważajcie na baniaki z datą ważności 5.11.22, gdyż po zalaniu z produkcji 9.01.23 płyta grzewcza jest czysta.
》tertium non datur《

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #894 dnia: 19 Marzec 2022, 11:01:06 »
@Heniutek, @dembiec dziękuję za sugestie. Zdaje sobie sprawę, że rozwiązanie z odpływem nie jest idealne... Z drugiej strony węże do pralki/zmywarki są instalowane właśnie w ten sposób (wąż jest nakładany, nawlekany na rurkę). Nie bardzo widzę wsuwanie takiego sztywnego węża do mufki. Praca zmywarki nie powoduje podpiętrzania wody - cofki. Chętnie podpatrzę inne rozwiązania i zastosuje u siebie  :blue:

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #895 dnia: 19 Marzec 2022, 23:22:17 »
Ogólnie co do odpływu pewniej by było jak by waz wchodził do a nie nachodzil na mufe bo woda jest ciepła i waz robi się miekki i z czasem może przepuszczać
Będzie dobrze, to nie kawiarnia. Zmywarki też są tak montowane a gorącej wody idzie dużo więcej.

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #896 dnia: 20 Marzec 2022, 17:28:53 »
Ogólnie co do odpływu pewniej by było jak by waz wchodził do a nie nachodzil na mufe bo woda jest ciepła i waz robi się miekki i z czasem może przepuszczać
Będzie dobrze, to nie kawiarnia. Zmywarki też są tak montowane a gorącej wody idzie dużo więcej.
U mnie akurat ciekło ale mam inny waz , całkowicie przeźroczysty bez wzmocjien musiałem włożyć do środka , chyba za naciągałem na kolanko 90 stopni to nie leciało ale tam rozszerzajacy byl plastki na który wciskałem i robił się stożek było git :)

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #897 dnia: 20 Marzec 2022, 18:38:24 »
Nie ukrywam, że ja bym ten wąż naciągnął mocniej. Najlepiej włożyć do wrzątku i dać mu minutę żeby zrobił się nieco bardziej plastyczny.

Offline szuler Mężczyzna

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Rocket Cinquantotto / Aeropress
  • Młynek: Mazzer
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #898 dnia: 21 Marzec 2022, 14:53:39 »
Moja instalacja już gotowa...
START - zawór - wąż zbrojony - filtr CLARIS ULTRA - przepływomierz - trójnik z zaworem do kranika wody pitnej - reduktor ciśnienia - zawór - ekspres - STOP.
Wszystkie rurki za filtrem - dedykowane do wody pitnej (tworzywo sztuczne).
Odpływ właśnie wymyśliłem:) Tacka ociekowa - miękka rurka - sztywna rurka długości ok 2 m. (dzięki niej będzie wymuszony właściwy spadek) - miękka rurka - kanalizacja / butelka 5 litrów.

Dziękuję Wszystkim za pomocne odpowiedzi w trakcie tej nierównej walki:)

Offline szuler Mężczyzna

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Rocket Cinquantotto / Aeropress
  • Młynek: Mazzer
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #899 dnia: 21 Marzec 2022, 15:02:20 »
Kilka zdjęć...

Tapatalk


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi