Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246606 razy)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #870 dnia: 21 Grudzień 2021, 22:58:10 »
Może warto podlinkować sklep - bo jednak się dogadałeś :).

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #871 dnia: 22 Grudzień 2021, 00:03:55 »
Nie zostawił im wyboru ;) a link to chyba dla przestrogi  :evil:

Offline szuler Mężczyzna

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Rocket Cinquantotto / Aeropress
  • Młynek: Mazzer
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #872 dnia: 18 Luty 2022, 20:13:02 »
Jestem na etapie podłączenia maszyny do warszawskiej kranówki.
Filtr, ale jaki, BRITA czy BWT? A może Claris Ultra?
Za filtrem oprócz maszyny będzie jeszcze kranik wody pitnej.
Czy ktoś z Was może porównywał te TRZY filtry i mógłby się podzielić wynikami?

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #873 dnia: 02 Marzec 2022, 08:33:44 »
Nie chcę zakładać nowego tematu, więc napiszę tutaj.
Co można zrobić żeby woda z Brity (C300) była smaczniejsza? O ile w kawie czy herbacie jest dobrze, to sama woda ze szklanki smakuje już średnio. Chciałbym uzyskać efekt zbliżony do wody mineralnej. Próbowałem dosypywać sól himalajską, ale to chyba nie ten kierunek.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #874 dnia: 02 Marzec 2022, 09:17:19 »
A robiłeś jakieś badania porównujące? Mineralizator. Kwestia jeszcze co określasz przez "smaczniejsze".

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #875 dnia: 02 Marzec 2022, 09:49:11 »
Albo zakładasz RO, albo przerzucasz się na butelki.

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #876 dnia: 02 Marzec 2022, 10:45:16 »
A robiłeś jakieś badania porównujące? Mineralizator. Kwestia jeszcze co określasz przez "smaczniejsze".
W największym skrócie woda mineralna, na przykład Muszynianka, to smak który najbardziej pasuje mi "na surowo". Mineralizator szeregowo za Britą? Niestety odpada, bo nie chcę kolejnej wylewki.
Albo zakładasz RO, albo przerzucasz się na butelki.
Myślałem o czymś bardziej w stylu Third Wave Water, ale "zrób to sam".

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #877 dnia: 02 Marzec 2022, 11:18:00 »
W największym skrócie woda mineralna, na przykład Muszynianka, to smak który najbardziej pasuje mi "na surowo".
Domyślam się, niemniej by wiedzieć co dodać i jak zmienić smak musiałbyś zrobić jakieś badanie zawartości minerałów. Woda po filtrze jak dla mnie jest ja to określam "słodsza" niż mineralna z butelki. Istotna jest też temperatura wody. Gorąca i bardzo zimna woda z kranu uwypukla "posmaki". A po przegotowaniu i odstaniu/ochłodzeniu też nie trawisz takiej wody?

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #878 dnia: 02 Marzec 2022, 11:52:50 »
Po przegotowaniu nie sprawdzałem, ale w sumie chyba od tego zacznę, bo to najprostsza czynność. Twardość węglanową, całkowitą i TDS mogę sprawdzić we własnym zakresie. Jeśli miałeś na myśli wysyłanie próbek wody do jakiegoś laboratorium, to chyba aż tak bardzo mi nie zależy... Niby Google wypluwa sporo wyników zapytania "mineral water DIY", ale wszystkie tyczą się raczej wody po RO/destylowanej/demineralizanej. A gdyby tak wziąć połowę z tych proporcji, czy to miałoby sens tak na początek?

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #879 dnia: 02 Marzec 2022, 18:15:33 »
Szukam inspiracji w zakresie podłączenia ekspresu do wody. Mam filtr BWT Bestmax Premium, za filtrem znajduje się licznik przepływu, a za licznikiem wężem 3/8 jest podłączona bateria trójdrożna. Teraz chciałbym podłączyć ekspres, dylematy mam z poniższym fragmentem instalacji (zaznaczony).  Optymalnie w zaznaczonym miejscu byłoby umieścić zawór-trójnik który umożliwiałby odcięcie niezależnie ekspresu i/lub baterii z wylewką wody filtrowanej.
bwt1.png

Niestety nie znalazłem trójnika 3/8 do wody pitnej. Ostatnią deską ratunku wydaje się taki trójnik-zaworek (poniżej), ale wymusiły on na mnie zmianę węża idącego do baterii na wersję z tworzywa... Nie wiem czy byłaby to taka dobra zmiana...
bwt2.png

Pokażcie/opiszcie proszę jak to rozwiązaliście u siebie...
« Ostatnia zmiana: 02 Marzec 2022, 18:18:01 wysłana przez skansen »

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #880 dnia: 02 Marzec 2022, 19:36:11 »
W zaworach masz mosiądz, niklowany mosiądz i teflon. To samo w ekspresie i wylewce. W czym problem?

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #881 dnia: 03 Marzec 2022, 21:15:30 »
Problemu nie ma żadnego. Obecny wąż ma zakute końcówki-jest solidniejszy, już go mam i chciałem go zachować. Ale wygląda na to, że z powodu braku odpowiedniego trójnika skończy się to jego wymianą...
Tak czy inaczej zostaje jeszcze kwestia odcinania samego ekspresu od wody (z pozostawieniem dopływu do wylewki). Stąd prośba o podzielenie się swoimi rozwiązaniami... @rubin, @tom517 jak to macie rozwiązane?
« Ostatnia zmiana: 03 Marzec 2022, 21:26:04 wysłana przez skansen »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #882 dnia: 03 Marzec 2022, 22:05:02 »
U mnie jest zdjęcie 1 następnie zdjęcie 2
W sumie dwa trójniki.
1 wchodzi woda, wyjście zmywarka i drugi trójnik.
2 wejście i wyjście na kran i ekspres.
Teraz chyba bym poszedł w zgrzewanie rur.
« Ostatnia zmiana: 03 Marzec 2022, 22:08:45 wysłana przez tom517 »

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #883 dnia: 04 Marzec 2022, 00:26:09 »
Problemu nie ma żadnego. Obecny wąż ma zakute końcówki-jest solidniejszy, już go mam i chciałem go zachować. Ale wygląda na to, że z powodu braku odpowiedniego trójnika skończy się to jego wymianą...
Tak czy inaczej zostaje jeszcze kwestia odcinania samego ekspresu od wody (z pozostawieniem dopływu do wylewki). Stąd prośba o podzielenie się swoimi rozwiązaniami... @rubin, @tom517 jak to macie rozwiązane?
Przepraszam, źle napisałem. Trójniki są wykonane z mosiądzu, niklowanego mosiądzu, a i z nierdzewki bez problemu się kupi, choć nie w marketach. To wszystko jest dopuszczone do wody pitnej.

Offline szuler Mężczyzna

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Rocket Cinquantotto / Aeropress
  • Młynek: Mazzer
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #884 dnia: 04 Marzec 2022, 17:58:55 »
Jestem na etapie podłączenia maszyny do warszawskiej kranówki.
Filtr, ale jaki, BRITA czy BWT? A może Claris Ultra?
Za filtrem oprócz maszyny będzie jeszcze kranik wody pitnej.
Czy ktoś z Was może porównywał te TRZY filtry i mógłby się podzielić wynikami?

Wychodzi na to, że trasa zasilania wodnego od maszyny do filtra CLARIS wynosi ok. 4,20 m. Ma to być zrealizowane przewodem - "rurką plastikową taką do podłączania różnych gratów do filtra" (licznik, dodatkowy kranik). Rurka jest koloru żółtego. Czy to dobry pomysł?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi