Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246537 razy)

Offline qbaqba Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S Pid, hario v60, kawiarka
  • Młynek: Ceado e37; Ascaso i-2 mini, Kinu M47 Classic
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #765 dnia: 14 Styczeń 2021, 14:32:07 »
Spoko, bardzo ciekawią mnie Wasze spostrzeżenia...

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #766 dnia: 14 Styczeń 2021, 15:54:05 »
Spoko, bardzo ciekawią mnie Wasze spostrzeżenia...
również bawię się z testami wody  i zauważyłem jako ktoś wcześniej  napisał że kawa przez niższe ph albo małą mineralizacje jest ostrzejsza , mam dokładnie to samo .Natomiast dużo zależy od kawy te lepsze z palarni świeżych są za ostre zbyt wyraziste wychodzi dosłownie smak korzeni w niektórych ale te tańsze pakowane sklepowe podbija ich smak , na wodzie z neutralnym ph i większa mineralizacją sa ni jakie , a z ph niższym i mniejsza mineralizacją stają się ciekawsza w smaku i wyrazista  .Mam możliwość regulacji brity od 0-do 70 , i ustawiał w zależnośći co mam w młynku

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #767 dnia: 14 Styczeń 2021, 16:06:30 »
uważam, że z wód butelkowanych do dripa Gardina jest bezkonkurencyjna

Miałem przyjemność zapoznać się z 5 litrowym baniakiem wody Aleksandria ( Gardinia to marka własna wszystkich produktów Stokrotki). Wyszły mi na niej najlepsze dripy jakie w życiu piłem  ;)
W porównaniu do Primavery ( ta sama kawa i metoda) pojawiło się szersze spektrum smakowe z bardziej podkreślonymi, wyraźnie owocowymi nutami. Pycha  :pycha: Na Primaverze nie mogę od wczoraj osiągnąć tego samego, choć też kawa wychodzi bardzo dobrze. Oczywiście muszę porównać czy te odczucia smakowe potwierdzą się również przy innych kawach. Ale wstępnie jestem miło zaskoczony :ok: Do tego ta cena...

Mój osobisty ranking wód na ten moment wygląda następująco:
1) Aleksandria ( Gardinia)
2) Primavera
3) Żywiec Zdrój
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2021, 16:10:16 wysłana przez Pawcio »

Offline qbaqba Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S Pid, hario v60, kawiarka
  • Młynek: Ceado e37; Ascaso i-2 mini, Kinu M47 Classic
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #768 dnia: 14 Styczeń 2021, 16:33:31 »
Filtr mam dopiero od kilku tygodni ale to co mnie właśnie uderzyło to pogorszenie walorów smakowych kawy...Wcześniej używałem filtra dzbankowego Brity. Ostatnio w napływie irytacji zrobiłem kilka kaw na kranówce i okazało się, że filtr w mojej subiektywnej ocenie pogarsza smak kawy....Wniosek dość odważny, zważywszy, że filtr ten jest bardzo często używany w kawiarniach...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #769 dnia: 14 Styczeń 2021, 18:29:17 »
Po serii organoleptycznych testów dochodzę do wniosku, że kawa z mojej kranówki jest smaczniejsza niż z filtra...

Ja trochę inaczej. Naprzemian filtruję 450ml Britą: raz wodę źródlaną, drugi kranówkę dolewając do zbiornika ekspresu, w którym jest zawsze zalane około 1l wody. Te niecałe pół litra zużywam za każdym razem w czasie jednego cyklu ważenia espresso i wykorzystuję ją do czyszczenia prysznica, flusha,  i ogólnie do mycia, więc codziennie dostarczam świeżej wody do bojlera.
》tertium non datur《

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #770 dnia: 15 Styczeń 2021, 15:30:59 »
Ja też mam na niektórych kasach inny smak niż na poprzednim filtrze jeden lepszy drugi gorszy , mam porównanie do blueline tam było rowniej że smakami. Sama woda czysta z za filtr dużo lepsza po bricie niż bluline z niebieskiego filtra smakowała okropnie a kawa z spalarni lepsza. Ciężko stwierdzić co lepsze co gorsze dużo czynników zmiennych

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #771 dnia: 16 Styczeń 2021, 20:42:45 »
@qbaqba ja zrezygnowałem z filtrów dzbankowych Brity, bo za bardzo obniżały mi pH wody. Zgadzam się, że kawa z wody o zbyt niskim pH jest niesmaczna. Dla mnie granica tolerancji to ok. 6,5 pH.

Offline qbaqba Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S Pid, hario v60, kawiarka
  • Młynek: Ceado e37; Ascaso i-2 mini, Kinu M47 Classic
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #772 dnia: 16 Styczeń 2021, 21:00:44 »
Tak, dla mnie również 6,5 to dolna, akceptowalna granica

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #773 dnia: 16 Styczeń 2021, 21:28:49 »
A które filtry dzbankowe według was najkorzystniej wpływają na smak kawy? Brita, Dafi, z magnezem? Czy to wybór między dżumą a cholerą?  ;)
Zauważyłem że przez filtry Brita woda przelewa się 3x dłużej niż przez Dafi, nie wiem z czego to wynika ale rozum podpowiada mi że czas kontaktu wody z filtrem może mieć tu kluczowe znaczenie.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #774 dnia: 16 Styczeń 2021, 21:51:23 »
Mój osobisty ranking wód na ten moment wygląda następująco:
1) Aleksandria ( Gardinia)
2) Primavera
3) Żywiec Zdrój

Identycznie!

Ta Aleksandria u mnie w domu także wyparła Cisowiankę, którą do tej pory piliśmy na "surowo". Czasami człek sugeruje się marką, a trzeba zwyczajnie testować i smakować.
》tertium non datur《

Offline qbaqba Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S Pid, hario v60, kawiarka
  • Młynek: Ceado e37; Ascaso i-2 mini, Kinu M47 Classic
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #775 dnia: 16 Styczeń 2021, 23:06:03 »
Wkłady Aquaphor Mg+ w mojej ocenie wypadały bardzo dobrze. Dodam jednak ze nie używałem nigdy np filtrów BWT a one mają podobno fajną jakość

Offline Mangi

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Rancilio Silvia v5
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #776 dnia: 17 Marzec 2021, 18:52:19 »
moje testy kropelkowe sprawdzające skuteczność dafi:
woda z kranu: 18 dH (a wg stronki wodociągów 260 mg CaCo3)
woda z kranu po filtrze dafi unimax standard po 5 tyg.: 11dH
woda z kranu po filtrze dafi unimax standard nówka: 2dH
woda żywiec kryształ, ujęcie 2, (wg etykiety) 77mg związków mineralnych:  4dH

miałem montować britę C150, ale sprawdzę jeszcze dafi po tygodniu i po dwóch i jeżeli skuteczność się  potwierdzi to chyba  przy tym zostanę.
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2021, 18:54:38 wysłana przez Mangi »

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #777 dnia: 24 Czerwiec 2021, 11:49:50 »
Żywiecki Kryształ obecnie jest w sprzedaży także w sklepach Gama i Społem. Musiał się tam jakoś niedawno pojawić. Zakupiłem butelczynę i sprawdzę jak subiektywnie smakowo wypadnie przy mojej ulubionej Aleksandrze.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #778 dnia: 10 Sierpień 2021, 15:17:09 »
Żywiecki Kryształ obecnie jest w sprzedaży także w sklepach Społem
Byłem i mają tylko Żywiec Zdrój i ten z ujęcia Pilsko ma 213,40 mg/l. Pojechałem do Lidla, a tam drugi Żywiec Zdrój, znaczy etykieta taka sama tylko mineralizacja 310 z ujęcia Pilsko 2. Zresztą mieli i tego pierszego. Szukam nowej wody, bo coś po Stokrotkowej kamień się pojawił. Nie ma u mnie na mieście NIGDZIE tej wody Żywiecki Kryształ :(
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień 2021, 15:23:09 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #779 dnia: 10 Sierpień 2021, 22:58:34 »
Yo  kupuje w Carrefour  :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi