Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246798 razy)

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #750 dnia: 21 Grudzień 2020, 12:07:45 »
mała aktualizacja
robiłem  pomiary wody w trzech wariantach , woda z kranu , woda z zmiękczacza, oraz woda z zmiękczacza + dodatkowa filtracja blue line/mijar .
Dodałem teraz opcję woda z zmiękczacza + dodatkowa filtracja brita purity C ustawienie 0 (zamiast blu line/mijar)

                                GH (dh)     KH(dh)    PH   PPM
Woda z kranu            25             13          7    460
zmiękczacz                 4               13         7     530
zmiękczacz+mijar     0-1               8          7     430
zmiękczacz+brita     0- 1              5          6     250   (pomiar na dziś po samym zmiękczaczu 400)

mogę dodać ,że w smaku woda po bricie tysiąc razy lepsza niż po mijar(tuta jakby taka mulasta, nie świeża  była)  i na smak kawy również to wpłynęło jest bardziej wyrazista i zdecydowanie mocniej przebija się w capu.


Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #751 dnia: 21 Grudzień 2020, 17:54:11 »
Z Kryształem Żywieckim bywa różnie, serio. Nie wiem od czego to zależy bo ujęcie niby cały czas to samo, ale różne partie różnie smakują. Kilka razy się na tym złapałem i jak jest dobra partia kupuję od razu kilka butelek. Żywiec Zdrój zmienił ujęcie i zmieniła się też wartość ppm teraz jest ok. 170, zwróciłem na to uwagę dopiero po zaparzeniu naparu. Po prostu kupiłem butelkę nie zwracając uwagi na nową etykietę, zaparzyłem, wypiłem i mówię coś jest nie tak. Więc napisałem do Żywca na fb i mi odpowiedzieli, że zmienili ujęcie i zdziwiłem się faktem aż takiej różnicy w smaku i przyzwyczajenia podniebienia. Z reguły nie wyczuwałem takich detali przy wodach ppm 100/200, ale jednak trening robi swoje i z czasem człowiek nawet jak dostanie kranówę w knajpie albo napar z kranówy od razu to wyczuje....
Primavera owszem zmieniła też zawartość i trochę lepiej wychodzi ta nowa(jednak mi nie smakuje), jest jeszcze woda Baby Zdrój (Suma składników mineralnych: 216,22 mg/l) która fajnie podkreśla body, polecam.
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2020, 17:56:58 wysłana przez dziewiecset »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #752 dnia: 21 Grudzień 2020, 19:35:42 »
Ostatnio będąc na wsi zaszedłem do miejscowego sklepiku i kupiłem takie źródło żywieckie:
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2020, 19:48:43 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #753 dnia: 21 Grudzień 2020, 20:34:56 »
Z Kryształem Żywieckim bywa różnie, serio. Nie wiem od czego to zależy bo ujęcie niby cały czas to samo
Ja bym szukał odpowiedzi pod hasłem "susza geologiczna"

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #754 dnia: 22 Grudzień 2020, 06:38:24 »
Czy wodę z butelki jeszcze poddajecie filtracji w dzbanku?

Ja tak.
》tertium non datur《

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #755 dnia: 22 Grudzień 2020, 12:33:35 »
Czy wodę z butelki jeszcze poddajecie filtracji w dzbanku?

Ja tak.


Ja również kiedyś, ale filtrem firmy aqafor(czy jakoś tak) z dodatkowym Mg(Magnezem), nadawało to lekkiej słodyczy w naparach, ale to są małe niuanse i nie z każdą kawą wychodziło dobrze i to olałem po czasie ;)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #756 dnia: 22 Grudzień 2020, 14:29:32 »
Ja nie filtruję. Kawa wychodzi dobra na wodzie źródlanej bez filtrowania więc stwierdziłem, że nie ma takiej potrzeby. Ale oczywiście można filtrować. Jeśli komuś wychodzą z wody przefiltrowanej jakieś dodatkowe, fajne i przyjemne niuanse smakowe to czemu nie?

Offline qbaqba Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S Pid, hario v60, kawiarka
  • Młynek: Ceado e37; Ascaso i-2 mini, Kinu M47 Classic
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #757 dnia: 29 Grudzień 2020, 09:18:10 »
Wczoraj zamontowałem system brita purity. Obniżyłem tym samym tds wody z 430 na 250 ppm. Brita obniżyła oczywiście również pH do 5.6...teraz piję, testuje i zastanawiam się co jest istotniejsze dla smaku kawy?Czy warto obniżać mineralizację kosztem pH.. Macie jakieś przemyślenia?

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #758 dnia: 29 Grudzień 2020, 09:23:44 »
Jak kiedyś testowałem większe filtrowanie w brita, to kawa na wodzie z niskim pH smakowała mi gorzej, ale może akurat taką kawę miałem, wszystkie niuanse były bardziej wyeksponowane, kawa jakaś "ostrzejsza"

Offline arizonaoov Mężczyzna

  • Wiadomości: 179
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #759 dnia: 03 Styczeń 2021, 12:32:18 »
Ostatnio będąc na wsi zaszedłem do miejscowego sklepiku i kupiłem takie źródło żywieckie:


Ja u siebie też leję tylko KŻ i ponieważ z moim niszowym Carrefour na półki zamiast KŻ wjechała powyższa woda to ją nabyłem na próbę. Parametry ma bardzo podobne, te same ujęcie wody.

Przy okazji przyszedł czas na umycie baniaka i zmianę filtra (miałem oryginalny Lelitowski) i tak stwierdziłem, że może to bez sensu. I zamontowałem ten domyślny filterek zamiast zmiękczacza Lelit 70l.
Nie sądzę bym poczuł różnice w smaku, szczególnie, że bardzo często zmieniam kawy. Z tyłu głowy martwię się jedynie o bojler i kamień. Ale chyba lejąc tylko butelkową wodę dobrze myślę, że zmiękczacz tu nie gra roli?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #760 dnia: 03 Styczeń 2021, 12:52:28 »
Ja każdą wodę filtruję Britą i odkamieniam profilaktycznie bojler co trzy miesiące.
》tertium non datur《

Offline qbaqba Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S Pid, hario v60, kawiarka
  • Młynek: Ceado e37; Ascaso i-2 mini, Kinu M47 Classic
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #761 dnia: 14 Styczeń 2021, 11:28:30 »
Cześć, w moim przypadku coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że neutralne pH wody jest istotniejsze niż obniżenie mineralizacji. TDS kranówki mam na poziomie ok 450ppm. Po Bricie Purity Quell ST spada do ok 250ppm. Bardzo obniża się pH, bo do wartości 5.8...Bypass ustawiony mam na 30%..
Nie mam na stałe podłączonego ekspresu, korzystam ze zbiornika wody.
Po serii organoleptycznych testów dochodzę do wniosku, że kawa z mojej kranówki jest smaczniejsza niż z filtra...
Niskie pH wody z Brity najpewniej jest wynikiem rozpuszczonego w niej CO2...Taka wody pozostawiona w ekspresie na kilka, kilkanaście godzin siłą rzeczy podgrzewa się i odgazowuje. pH z czasem staje się obojętne...Brzmi zawile i mało higienicznie, ale takie mam spostrzeżenia.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #762 dnia: 14 Styczeń 2021, 11:34:15 »
Po serii organoleptycznych testów dochodzę do wniosku, że kawa z mojej kranówki jest smaczniejsza niż z filtra...

W sensie, że pita ze szklanki? To przecież ma niewiele wspólnego z tym, co wydarzy się smakowo, kiedy zaparzysz na niej kawę.

Offline qbaqba Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S Pid, hario v60, kawiarka
  • Młynek: Ceado e37; Ascaso i-2 mini, Kinu M47 Classic
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #763 dnia: 14 Styczeń 2021, 11:43:57 »
Chodzi mi o smak kawy a nie o smak wody

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #764 dnia: 14 Styczeń 2021, 14:04:19 »
Przepraszam, zaćmienie. Nie zauważyłem, że napisałeś "kawa".

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi