Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246597 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #735 dnia: 12 Grudzień 2020, 11:00:04 »
"Opis produktu:
Żywiecki Kryształ Woda źródlana niegazowana 5l
Żywiecki Kryształ Woda źródlana nienasycona dwutlenkiem węgla z ujęcia „W Borze" źródło nr 1 w Ślemieniu. Nazwa handlowa: Kryształ Suma oznaczonych składników mineralnych ok. 76,63 mg/l."

Czy ktoś pije tę wodę i mógłby sprawdzić na etykiecie, czy tak tam jest napisane?
》tertium non datur《

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #736 dnia: 12 Grudzień 2020, 11:54:54 »
Ja od dłuższego czasu używam do dripiów wody Gardina ze Stokrotki (ujęcie Aleksandria) i uważam, że jest to woda o najlepszym stosunku jakości do ceny (ok. 2 zł za 5l). Robiłem bezpośrednie porównanie z Żywieckim Kryształem i Żywcem Zdrój. Wg mnie z Gardiny wychodzą znacznie smaczniejsze napary niż z Żywieckiego Kryształa i odrobinę mniej smaczne niż z Żywca Zdrój.  Z tego ostatniego napary wychodziły najsmaczniejsze, jednak w porównaniu do Gardiny różnica była minimalna. Mierzyłem  TDS wody Gardina i wyszło 175 ppm czyli całkiem dobry wynik. Wiadomo, że decydujący jest skład jakościowy minerałów (np. Żywiec Zdrój miał w pomiarze 220ppm, czyli trochę więcej ponad optimum, a jednak smakowo napar z niego wyszedł najlepszy). Zestawiając jednak ceny zakupu, tj. Gardina- 2 zł/5l, Żywiec Zdrój- 6 zł/5l, Żywiecki Kryształ- 3 zł/5l uważam, że z wód butelkowanych do dripa Gardina jest bezkonkurencyjna

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #737 dnia: 12 Grudzień 2020, 12:11:47 »
Ja się z Żywca Zdroju na Primaverę przestawiłem. Jeszcze rok temu miał ok 130 ppm a obecnie ludzie piszą, że ta wartość wzrosła ponad 200. Od niedawna zaczął zostawać kamień w polewaczce, teraz już wiem dlaczego. Otworzyli mi miesiąc temu Żabkę tuż pod blokiem, gdzie Primavera w 5 litrowej butelce kosztuje 4.50 zł - jest bardzo smacznie.
Dzięki za info z tą Gardiną  :ok: Szkoda, że Stokrotkę mam na drugim końcu miasta, spróbowałbym...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #738 dnia: 12 Grudzień 2020, 12:12:34 »
Gardina ze Stokrotki (ujęcie Aleksandria

Dzięki! Wypóbuję, szczególnie że Stokrotkę mam pod nosem.

A ten Żywiec Zdrój, samakowo też mi podchodzi.
》tertium non datur《

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #739 dnia: 12 Grudzień 2020, 12:45:32 »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #740 dnia: 12 Grudzień 2020, 15:18:16 »
ej ale na tej stronie pisze, ze to ma sumę 793,6 mg/l, wapń 70 + magnez 50, z tego już też się powinien kamień zacząć pojawiać, sód 43 i wodorowęglany >500 ta woda będzie już miała smak sama od siebie, jak najbardziej wierze, że jest smaczna ale do kawy czy herbaty już mi niebardzo mi się podoba

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #741 dnia: 12 Grudzień 2020, 15:28:54 »
Zapewne opis jest błędny. Zmienili nazwę i zdjęcie a opis pozostał z jakiejś poprzedniej wody wysoko zmineralizowanej.

Przed chwilą przelałem Żywiec Zdrój przez dzbanek z filtrem Dafi i też wyszło pysznie  :ok:

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #742 dnia: 12 Grudzień 2020, 15:37:13 »
Opis jest napewno błędny. Zrobiłem zdjęcie mojej wody i z etykiety wynika, że mineralizacja jest na poziomie 273ppm, a tymczasem mój sprzęt do pomiaru TDS wskazuje w tej wodzie 94 ppm

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #743 dnia: 12 Grudzień 2020, 16:07:49 »
Mógłbyś przy okazji zmierzyć ile ppm ma obecnie Primavera?

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #744 dnia: 12 Grudzień 2020, 16:09:06 »
Tylko TDS z urządzenia to nie jest ppm z badań laboratoryjnych. Może się różnić że względu na ograniczenia pomiaru urządzenia.
« Ostatnia zmiana: 12 Grudzień 2020, 16:18:11 wysłana przez RADMAN »

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #745 dnia: 12 Grudzień 2020, 16:46:19 »
Ostatnio jak mierzyłem TDS Primavery (ok. miesiąc temu) to wynik był na poziomie 226 ppm. Napar z Primavery wychodzi całkiem w porządku, ale ze Stokrotkowej Gardiny wychodzi znacznie smaczniejszy

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #746 dnia: 12 Grudzień 2020, 16:48:20 »
Tylko TDS z urządzenia to nie jest ppm z badań laboratoryjnych. Może się różnić że względu na ograniczenia pomiaru urządzenia.
Wszystko się zgadza, ale wątpię aby wynik laboratoryjny był blisko 3x większy niż wskazania mojego sprzętu. Tym bardziej, że mój miernik ma również kompensację wyniku ze względu na temperaturę wody.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #747 dnia: 16 Grudzień 2020, 13:00:33 »
@picasso83 i inni...Resized_20201216_124335.jpeg

Dzisiaj popatrzyłem na wody w Stokrotce i znalazłem identyczną w zawartości i skąd jest czerpana co Gardinia, w nazwie "TAK!". Jest to chyba brand powiązany ze Stokrotką. W każdym razie, łatwiej nalać z 1,5 litrowej butelki niż z baniaka 5l. Jak patrzyłem po metkach na półce, to wychodzi 10 groszy na litrze drożej niż Gardinia.
》tertium non datur《

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #748 dnia: 16 Grudzień 2020, 13:17:23 »
"Opis produktu:
Żywiecki Kryształ Woda źródlana niegazowana 5l
Żywiecki Kryształ Woda źródlana nienasycona dwutlenkiem węgla z ujęcia „W Borze" źródło nr 1 w Ślemieniu. Nazwa handlowa: Kryształ Suma oznaczonych składników mineralnych ok. 76,63 mg/l."

Czy ktoś pije tę wodę i mógłby sprawdzić na etykiecie, czy tak tam jest napisane?

Mniej więcej tak. Podają 77. Mój miernik pokazuje 55. Używam ŻK w Biance i nie ma problemów. Na parę tygodni podniosłem sobie poziom Mg o 10, ale nie zauważyłem różnicy, więc przestałem. Przez parę tygodni stosowałem też wodę rpavlisa, ale odniosłem wrażenie, że kawa zrobiła się nudnawa, więc wróciłem do ŻK.

Offline Czlowiek

  • Wiadomości: 1
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #749 dnia: 20 Grudzień 2020, 18:12:19 »
Czy wodę z butelki jeszcze poddajecie filtracji w dzbanku?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi