Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246583 razy)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #705 dnia: 06 Październik 2020, 12:56:00 »
W żadnym razie do zwykłej wody, zawsze destylat lub RO.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #706 dnia: 06 Październik 2020, 15:50:29 »
Nie woda destylowana tylko zwykła woda z dodatkiem bicarbonate.

Zwykła czyli jaka? Nie ma kanonicznej zwykłej.

Oba związki - wodorowęglan sodu (soda oczyszczona) i wodorowęglan potasu są popularnymi podstawowymi składowymi w przepisach na wodę, ale zawsze bazą jest woda destylowana, albo przynajmniej RO. Do wody z kranu, albo z baniaków/butelek nie ma sensu tego dodawać, bo zwykle jest w nich już co najmniej odpowiednie stężenie (często wyszczególnione na etykiecie).

Offline Pluto

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: GRAEF ES 85, Chemex
  • Młynek: Sage BCG820BSS Kawiarka: Bialletti Mukka Express
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #707 dnia: 06 Październik 2020, 20:01:32 »
Faktycznie patrzyłem na artykuły i bazują na destylacie. W takim razie u mnie odpada. Bardziej by mnie interesował temat  uzdatnienia kranówy.
Tu jest mocny artykuł o wodzie do kawy:
https://www.baristainstitute.com/node/275
Dzięki.

Offline iLuminaTi Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Drip, French Press, Chemex
  • Młynek: RĘCZNY: KAZAK TURA3, COMANDANTE C40 Nitro Blade Black. ELEKTRYCZNY: WILFA SVART CGWS-130B
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #708 dnia: 06 Listopad 2020, 15:06:04 »
Znalazłem taką ciekawostkę:
To tabela z danymi producenta dla 155 marek wód. Można sortować wg konkretnych składowych/danych.

Widać dlaczego Kryształ Żywiecki tak dobrze się sprawdza (twardość około 84). Widać też dlaczego gdzieś ktoś mógł zachwycić się kawą parzoną na Voss, czy Aqua Panna (twardość odpowiednio 16,5 i 105). W normie nadal m.in. Primavera (151), ale i sporo bliżej mi nieznanych innych wód.
Cześć.
Primavera w 6 litrowych baniakach ma 130 ppm.

Do niedawna Żywiec Zdrój miał 131 ppm. Niestety dziś kupiłem awaryjnie Żywiec Zdrój w 1.5 L butelkach i się okazało, że ma ... 200 ppm.
 Napisałem do producenta i czekam co odpisze ( o ile w ogóle odpisze ).

Z ciekawych wód mogę polecić tanią Aleksandrię ( kupowałem kiedyś w Stokrotce ), ok. 120 ppm.


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #709 dnia: 06 Listopad 2020, 15:09:21 »
Ale ppm to nie wszystko przecież, skład może być różny przy tej samej ilości cząstek...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #710 dnia: 06 Listopad 2020, 15:11:51 »
Jak już odkopane...

Bardziej by mnie interesował temat  uzdatnienia kranówy
Ale tu raczej nic więcej nie wymyślisz. Wersja podstawowa - BWT kolumnowy, lepiej - Akvo w wersji podstawowej lub kolejne następne, kończąc na wersji z pompą minerałów. I masz wodę jaką sobie wymyślisz... Ja się bawiłem w poskładanie czegoś na wzór najtańszej wersji Akvo, i nie jest to takie proste jak się niektórym wydaje.

Offline iLuminaTi Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Drip, French Press, Chemex
  • Młynek: RĘCZNY: KAZAK TURA3, COMANDANTE C40 Nitro Blade Black. ELEKTRYCZNY: WILFA SVART CGWS-130B
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #711 dnia: 06 Listopad 2020, 15:31:51 »
Ale ppm to nie wszystko przecież, skład może być różny przy tej samej ilości cząstek...
Zgadza się. Woda do kawy, to temat rzeka :)
Pytanie było o zamiennik Żywieckiego Kryształu, ze względu na jego małą dostępność.
Jednym z lepszych ogólnie dostępnych jest Primavera. Bardzo dobra jest też Aleksandria z ujęcia w .. Aleksandrii.

Żywiec Zdrój miał do tej pory ok. 130 ppm, dziś do niego wróciłem (po kilku miesiącach) i się okazuje że ma 200 ppm, a smaku mojej bardzo dobrze mi znanej kawy nie mogę odnaleźć.

Co do samych ilości składników w poszczególnych wodach to tu jest dobre zestawienie http: // www. wodamineralna. netmark. pl
Pozdrawiam i życzę dobrego popołudnia z pyszną kawą.






Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #712 dnia: 06 Listopad 2020, 15:48:52 »
Żywiec Zdrój miał do tej pory ok. 130 ppm, dziś do niego wróciłem (po kilku miesiącach) i się okazuje że ma 200 ppm

A ja się od kilku tygodni zastanawiam dlaczego mi się w polewaczce tak szybko biały osad na ściankach zbiera. A tu masz ci los! Trzeba będzie się przestawić na Primaverę...

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #713 dnia: 06 Listopad 2020, 16:20:36 »
Primavera ma coś w granicach 260.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #714 dnia: 06 Listopad 2020, 16:36:27 »
Żywiec dawno ma już ponad 200. Na butelce, którą mam w ręku, jest napisane 213,4mg/l. Ale to przecież nie najważniejsze. W Żywcu jest tylko 36,39mg/l wapnia i 5,37mg/l magnezu. To daje razem twardość około 113. Nie tak źle. Do maszyny open bojler albo do Kazaka leję bez problemu.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #715 dnia: 06 Listopad 2020, 20:09:43 »
Kruca bomba, ależ podchodów z tą wodą. Ja tam bierę rower, sakwy, dwie butle 6 l i jadę 6 km do źródła :) Używam od jakiegoś roku i czajnika ani kawiarki jeszcze nie odkamieniałem :)

Offline arizonaoov Mężczyzna

  • Wiadomości: 179
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #716 dnia: 06 Listopad 2020, 21:57:20 »
Pytanie było o zamiennik Żywieckiego Kryształu, ze względu na jego małą dostępność.

Ja KŻ kupuję w Carrefour :) Jest w dobrej cenie i lokalnie dla mnie. Poza tym chyba można też online z carrefour zamówić, na ich www tak przynajmniej twierdzą.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #717 dnia: 06 Listopad 2020, 22:08:05 »
Ja używam  brita maxtra+ hard water I jest bardzo dobrze-polecam

Wysłane z mojego ONEPLUS A6010 przy użyciu Tapatalka


Offline qbaqba Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S Pid, hario v60, kawiarka
  • Młynek: Ceado e37; Ascaso i-2 mini, Kinu M47 Classic
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #718 dnia: 09 Grudzień 2020, 14:12:06 »
Panowie i Panie myślę że ten temat był już gdześ poruszany więc z góry przepraszam jeśli dubluję wątki...Ma ktoś jakieś konkretne dane albo swoje prywatne spostrzeżenia dotyczące filtrów takich jak brita purity? Zastanawiam się jaką skutecznością one się cechują w stosunku do zwykłych filtrów dzbankowych.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #719 dnia: 09 Grudzień 2020, 14:18:06 »
 Używam i zachwalam. Wygoda arcywielka, rezultaty zupełnie dobre. Nie trzeba martwić się regularną wymianą i czyszczeniem, raz na rok wystarczy. Trzyma parametry.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi