Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246471 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #360 dnia: 26 Luty 2018, 16:35:34 »
Tak trochę dziwnie napisałem ;) O Miklasa chodziło, bo te wyliczenia nie są aż tak dobre - nie uwzględniają kosztu systemu, który jest kilkukrotnie większy(nie chcę skłamać, więc nie rzucę konkretnymi kwotami) i lekko zmieni proporcje cenowe.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #361 dnia: 26 Luty 2018, 16:53:12 »
Pomijając kwestię ceny, bo to jest tak jak piszesz, firmy zarabiają na know how. Kwestia dbania to też nie jest duży problem, wystarczy dwupunktowy pomiar TDS. Rozumiem, że membrana do kawiarni to nie jest zły pomysł?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #362 dnia: 26 Luty 2018, 17:03:08 »
Jeśli komuś zależy przede wszystkim na smaku kawy to jest bardzo doby pomysł (jeśli dobrze zrealizowany). Większości jednak nie zależy na niczym, części zależy aby sprzęt się nie zakamieniał tak szybko, tylko nielicznym na smaku.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #363 dnia: 26 Luty 2018, 17:12:30 »
Tak trochę dziwnie napisałem ;) O Miklasa chodziło, bo te wyliczenia nie są aż tak dobre - nie uwzględniają kosztu systemu, który jest kilkukrotnie większy(nie chcę skłamać, więc nie rzucę konkretnymi kwotami) i lekko zmieni proporcje cenowe.
Jestem w stanie za te pieniądze sam złożyć sobie cały system. Firmy zarabiają na know how, no i do tego nie liczę robocizny. Do założenia głowicy wystarczy hydraulik. To racja i nie neguję tego, że to dodatkowy koszt. Rozpatruję sprawę ze swojego punktu widzenia.

Jeśli komuś zależy przede wszystkim na smaku kawy to jest bardzo doby pomysł (jeśli dobrze zrealizowany). Większości jednak nie zależy na niczym, części zależy aby sprzęt się nie zakamieniał tak szybko, tylko nielicznym na smaku.

Dziękuję, o taką opinię mi chodziło. Nie wiedziałem czym podyktowane jest stosowanie filtrów opartych na żywicy jonowymiennej, ale już chyba mi się trochę rozjaśniło.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 26 Luty 2018, 17:16:17 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #364 dnia: 26 Luty 2018, 17:28:22 »
Zadzwoń/napisz do Akvo, zapytaj co i za ile oferują -- będziesz wiedział więcej.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #365 dnia: 26 Luty 2018, 17:40:33 »
Zerknij sobie też Miklas na membrany NanoFiltracyjne. W zależności od tego jaką wodę masz w kranie, może to być optymalne wyjście.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #366 dnia: 26 Luty 2018, 18:29:57 »
Niestety w Radomiu woda jest tak twarda, że kamień wytrąca się od samego patrzenia. Ma to swoje plusy, wysoko zmineralizowana woda jest super do picia prosto z kranu, system filtracji w Radomiu zdobywa międzynarodowe nagrody, a sanepid z magistratem rekomendują kranówkę do picia w szkołach i przedszkolach. Ja i moja rodzina w domu od lat pijemy wodę z kranu. Wiadomo, kawie to nie służy. Musiałbym przetestować te membrany, zbadać twardość po przefiltrowaniu. Przyjżę się, dzięki za porzucenie tematu.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #367 dnia: 19 Marzec 2018, 07:53:50 »
Po wielu postach jaki to Żywiecki Kryształ jest cudowny w kontakcie ze zmielonym ziarnem kawowca, dorwałem i ja kilkanaście litrów "świętej" cieczy.

Kilkanaście prób i szczerze mówiąc brak zachwytu. Ucieło mi większość kwasków. Kawa stała się jednostronna w odczuciach.  Brak balansu. Owszem, napary bardziej krągłe, wyraźniej wyczuwalne czekolady, orzechy itp. Więcej słodyczy. Kosztem owoców. Kocurom obcięto pazury. Nie mam na razie okazji przelać kenijskich ziarenek, ale już wiem, że będzie mniej zadziornie.

SCA mówi, że cudownie byłoby zalewać przemiał 150ppm. Żywieckie kryształy mają 76ppm - właściwie na granicy używalności (75-250ppm) w kawie.

Mam nadzieję, że nie mam świńskiego jęzora lub jak kto woli "chamskiej" mordy.
Ew. przyzwyczajenie do wody filtrowanej w dafim.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #368 dnia: 19 Marzec 2018, 08:22:01 »
@Miklas
używam osmozy od 4 lat. Rodzina 2+1, osmoza RO7 czyli z mineralizacją, membrana 100GPB, zbiornik 15l. Woda użytkowana do gotowania, spożycia, żelazko, lodówka, czasami mop parowy, wyroby spirytusowe. Wymieniam filtry co 6-7 miesięcy, membranę wymieniłem raz po 2,5 roku. Co dwie wymiany zapodaje środek do odkażania instalacji i zbiornika. Jeszcze nigdy nie zdażyło mi się, aby zabrakło wody, a były takie momenty, że brałem 10 litrów do wyrobów.... Jeżeli ciśnienie w sieci masz 2-2.5 bar z osmozy woda leci ciurkiem, bez zbiornika. Teraz mam 1,2bar w sieci i powinienem podłączyć pompę jednak wystarcza mi to co nakapie.

Poniżej wkład wstępny 5um po 6 miesiącach użytkowania :)

 

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #369 dnia: 19 Marzec 2018, 09:12:53 »
SCA mówi, że cudownie byłoby zalewać przemiał 150ppm. Żywieckie kryształy mają 76ppm - właściwie na granicy używalności (75-250ppm) w kawie.
Przeczytaj jeszcze wytyczne SCA w regulaminie Brewers Cup. A na krysztale spróbuj zaparzyć inaczej, lżej, krócej.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #370 dnia: 19 Marzec 2018, 09:31:58 »
SCA mówi, że cudownie byłoby zalewać przemiał 150ppm. Żywieckie kryształy mają 76ppm - właściwie na granicy używalności (75-250ppm) w kawie.
Przeczytaj jeszcze wytyczne SCA w regulaminie Brewers Cup. A na krysztale spróbuj zaparzyć inaczej, lżej, krócej.
Rzeczywiście w regulaminie Brewers Cup TDS: 85mg/l (50-125 mg/l). Ok czyli ja muszę kombinować. Dzięki za podpowiedź.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #371 dnia: 19 Marzec 2018, 10:31:32 »
Krócej parz ;) Bardzo łatwo jest przeparzyć. Krótsze parzenie, drobniejsze mielenie(o dziwo) i wyjdzie zupełnie inaczej. Przerobiłem temat, bo byłem bardzo zdziwiony. Nie wiem jak to wygląda w przypadku RO, ale...

Jeżeli ciśnienie w sieci masz 2-2.5 bar z osmozy woda leci ciurkiem, bez zbiornika.
Ostatnio trochę grzebię w tym temacie, bo się zastanawiam jak małą osmozę da radę zrobić i problem jest z mineralizacją - zbyt mały przepływ mają te, które znalazłem. I co z tego, że są membrany osmotyczne 1000 GPD, które zapewnią przepływowe lanie wody, ale żeby to zapewnić z mineralizacją to trzeba by było chyba na 20 mineralizatorów rozbić...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #372 dnia: 19 Marzec 2018, 10:47:45 »
Ok czyli ja muszę kombinować.
Zawsze trzeba kombinować. Jeden parametr potrafi zmienić wszystko, a to znaczy, że całą resztę trzeba dostosować. Każda woda jest inna i wymaga innego podejścia. Kolejnym zaskoczeniem może być woda w proszku -- też fajna, dość wyskoki ppm -- ale zupełnie inna.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #373 dnia: 19 Marzec 2018, 11:23:44 »
ale żeby to zapewnić z mineralizacją to trzeba by było chyba na 20 mineralizatorów rozbić...
A to ma być system RO do fabryki farmaceutycznej? W domowych warunkach i tak nie pijesz cały czas wody znaczy 10l na dobę. Ja mam podwójny kran jeden czysta RO drugi mineralizowana. Woda w mineralizatorze leżakuje jakiś czas, więc nie widzę w tym problemu. 

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #374 dnia: 19 Marzec 2018, 12:15:47 »
Nie no, chodzi mi o przepływową osmozę z wydajnością lepszą niż bodaj 150 ml na minutę...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi