Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 247081 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #345 dnia: 25 Luty 2018, 14:44:45 »
No spoko, wiem, że są takie filtry, tylko w czym są lepsze od membrany? Czemu częściej są wybierane do gastronomii?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #346 dnia: 25 Luty 2018, 14:56:09 »
Może dlatego, że przepływowe? I wydajność większa, bo membrana osmotyczna wypada słabo pod tym względem...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #347 dnia: 25 Luty 2018, 15:03:03 »
Ok, właśnie tak myślę. [emoji106] Membrana może sobie jednak zebrać wodę przez noc do pojemnika ciśnieniowego i uzupełniać w czasie kiedy nie ma poboru wody. Pewnie chodzi też o rozmiary, bo taki zbiornik ciśnieniowy 70 l zajmuje całą szafkę, a filtr przepływowy jest malutki.

Czy chodzi tylko o wydajność?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Online korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #348 dnia: 25 Luty 2018, 16:00:25 »
Pewnie też koszty samej wody. Osmoza to często 4 litry wody na uzyskanie 1 litra wody czystej.

Offline Domes Mężczyzna

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Gaggia Classic, V60, Phin, Aeropress
  • Młynek: Kinu M47, Iberital Challenge
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #349 dnia: 25 Luty 2018, 17:51:31 »
Kilka słów ode mnie odnośnie filtra BWT do dzbanka Brity, bo ostatnio kupiłem na próbę celem porównania z 'oryginalnym'. W przypadku wrocławskiej kranówki w moim odczuciu sprawuje się znacząco słabiej od brity. Kawa bardziej płaska w smaku, ucieka w stronę goryczy. Herbata również, plus tworzy się brązowy kożuch, czego na bricie nie ma. W czajniku oznaki kamienia. Widać, że zmiękczanie na niższym poziomie, choć to pewnie 'zasługa' Mg+. Jedyny plus to to, że 'filtruje' ze dwa razy szybciej ;) Wziąłem na szczęście tylko jedną sztukę, teraz przyszła paczka brity- nowa formuła, 25% lepszy smak jak zapewnia producent hehe ;)
To oczywiście moja prywatna ocena, może ktoś uzyskuje lepsze wyniki na bwt, może z inną woda bazową.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #350 dnia: 25 Luty 2018, 17:56:34 »
U mnie na starych filtrach dzbankowych Brity było ok. Na nowych plusach, kawy z tego nie da się pić. Natomiast na BWT jest dobrze. Woda w Łodzi jest dość dobra więc bez filtra nawet nie ma tragedii i jest lepiej niż nową Britą.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #351 dnia: 25 Luty 2018, 18:03:43 »
Właśnie zastanawiam się też nad kosztami. Nie wiem jaki jest zakładany czas użytkowania takiej osmozy. Moja użytkowana przez 6 lat nadal trzyma parametry. Tak na szybko licząc pobór do akwarium, to 70l miesięcznie na podmiany do akwarium + 2l x 30 dni odparowanej wody to razem 130l + pewnie jakieś 30 l do kuchni daje razem 160l x 12 mcy x 6 lat to 11,5 m3 nie wiem ile jeszcze podziała.

Czyli koszt samej osmozy z dużym zbiornikiem to jakiś 1000 zł, później to już tylko wymiana prefiltrów załóżmy nawet co 1000 l to koszt 10 zł mineralizator to 20 zł co 10 m3 i załóżmy, że membrana co 20 m3

Teraz zliczmy koszty:

Instalacja 1000 zł
Prefiltry 10 zł x 20 m3 = 200 zł
mineralizator 2 x 20 zł = 40 zł
Strata wody 20 m3 x 4 = 80 m3 x 10,05 zł = 804 zł
Razem 2044 zł/20m3 = 104 zł/m3

Kolejne wydatki
1044 zł+100 zł membrana
1144/20 = 57,2 zł /m3


Filtr BWT
Cennik Coffeedesk
Największy 2XL wydajność 8,4m3 cena 1385 zł x 2 = 2770
+ głowica 259
3029 zł/17m3= 178 zł/m3

Kolejne wydatki
1385 zł/8,5 = 162 zł/m3

Drogie te filtry. Jakiś jeszcze argument za filtrami, szczerze pytam bo rozważam pewne rzeczy. Może te filtry coś jeszcze obsługują w kawiarni oprócz ekspresu, czego membrana ze zbiornikiem ciśnieniowym nie da rady?





Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Domes Mężczyzna

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Gaggia Classic, V60, Phin, Aeropress
  • Młynek: Kinu M47, Iberital Challenge
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #352 dnia: 25 Luty 2018, 18:37:27 »
U mnie na starych filtrach dzbankowych Brity było ok. Na nowych plusach, kawy z tego nie da się pić. Natomiast na BWT jest dobrze. Woda w Łodzi jest dość dobra więc bez filtra nawet nie ma tragedii i jest lepiej niż nową Britą.

To mnie nastraszyłeś tymi plusami... No nic, zobaczymy co wrocławska woda na to. Dla ciekawości parametry, w moim przypadku kolumna pierwsza 'ZPW „Na Grobli”':
http://www.mpwik.wroc.pl/uslugi/uslugi-laboratoryjne/parametry-wody/

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #353 dnia: 25 Luty 2018, 20:10:03 »
To są parametry w punkcie pomiarowym, w "rozlewni". Rozmawiałem z pracownikiem MPWiK, testy w niej są baaardzo rygorystyczne, ale od niej do tego, co wypłynie w kranie jest bardzo długa droga :)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #354 dnia: 25 Luty 2018, 20:12:49 »
@Miklas, a realizacja/koszt zbiornika ciśnieniowego do osmozy? W gotowych bwt czy brita podłączasz bezpośrednio pod ujęcie I co najwyżej regulujesz ciśnienie. Możesz też bawić się bypassem.

A kwestia żywotności membrany vs. twardość wody? Wtedy trzeba zwiększyć koszty prefiltra

Offline pistolero

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Mr.Clever, Aeropress, Phin, V60, Moka, FP.
  • Młynek: Comandante MK3 IRONHEART, Wilfa 130B, Rhinowares
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #355 dnia: 26 Luty 2018, 00:48:48 »
Kilka słów ode mnie odnośnie filtra BWT do dzbanka Brity, bo ostatnio kupiłem na próbę celem porównania z 'oryginalnym'. W przypadku wrocławskiej kranówki w moim odczuciu sprawuje się znacząco słabiej od brity. Kawa bardziej płaska w smaku, ucieka w stronę goryczy.
Mam takie same spostrzeżenia. Filtry BWT nie nadają się do kawy.
Zabijają kwaski, kawa jest płaska w smaku.
Z kolei na tych nowych filtrach Brita+, kawa jest po prostu nieprzyjemnie kwaśna.
Kombinowałem co z tymi filtrami zrobić, chciałem mieszać wodę z obu filtrów.
Skończyło się na tym, że teraz kawę parzę wyłącznie na Żywieckim Krysztale, na którym smakuje mi każda kawa. Ta woda potrafi z każdej kawy wydobyć to co najlepsze  :pycha:.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #356 dnia: 26 Luty 2018, 11:45:31 »
Wczoraj albo przedwczoraj robiłem Kenie Mugaya, wykopałem gdzieś wypał pafcia. Zbyt drobno zmielone, zbyt długi czas, 95 stopni - na zwykłej wodzie by było tragicznie, na Krysztale wyszło fajnie :) Choć jestem bardzo ciekaw co by było na osmozie...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #357 dnia: 26 Luty 2018, 15:07:07 »
Drogie te filtry.
Zaleta jest taka, że o membranę trzeba ponoć dbać, sprawdzać parametry i korygować. No i wymaga więcej przestrzeni.
Filtr instalujesz i raz na tydzień sprawdzasz licznik. Gdy dojedzie do zera wymieniasz w 3 minuty i jedziesz dalej.

Budowa tych filtrów generalnie nie różni się od filtrów dzbankowych to +/- to samo tylko na większą skalę.

Gotowe systemy osmozy do kawiarni to kilka tysięcy więcej niż wyliczyłeś. Może jest nisza i można to zrobić taniej, tylko mało kto się na tym dobrze zna, więc ci którzy się znają to zarabiają.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #358 dnia: 26 Luty 2018, 15:16:31 »
Podpytaj ile kosztuje Akvo i jego używanie ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #359 dnia: 26 Luty 2018, 15:53:12 »
Ja?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi