Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246400 razy)

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #210 dnia: 05 Sierpień 2017, 20:30:57 »
Używam Brity z filtrami maxtra, i kawa (najczęściej espresso) czy herbata parzą się, i smakują ok. Wodę w kranie mam taką jak Ty, a dzbanka używam bardziej dla spokoju duszy przed ewentualnym kamieniem, który mógłby się po jakimś bardzo długim czasie pojawić w ekspresie. W sumie po zakupie ekspresu, przez ponad pół roku lałem prosto z kranu i smakowych sensacji też nie uświadczyłem.

Offline Ness

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Alternatywy
  • Młynek: Comandante MK3 nitro
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #211 dnia: 05 Sierpień 2017, 22:54:09 »
Niestety każdy z nas mieszka gdzie indziej, woda się różni, także ciężko dać super rozwiązanie... Sam długo zastanawiałem się co zrobić i aktualnie po prostu kupuję zapas 5l baniek żywieckiego kryształu. Póki co jestem zadowolony, choć muszę zrobić test innych wód bo nie wiem czy akurat kryształ jest najlepszy.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #212 dnia: 06 Sierpień 2017, 03:48:05 »
Jednak problem jest nadal.
Tak z zamkniętymi oczami to niewiele można wywnioskować. Pytanie jaką masz wodę, ile ma ppm w sumie, czy twardość w kranie zgadza się z tym co podają wodociągi, czy zanieczyszczenia rzeczywiście w niej są.

Sytuacja jest o tyle dziwna, że żywiecki kryształ ma naprawdę niski ppm (~75), a piszesz, że Twoja w kranie jeszcze bardzie podbija kwaśne smaki. Jeśli rzeczywiście masz tak niskozmineralizowaną wodę w kranie, to po filtrze może ona być bliska destylowanej z dodatkowym sodem -- czyli nic smacznego.

Jeśli prosto z kranu jest smaczna, to rzeczywiście można by się rozejrzeć za jakimiś prostszymi filtrami kranowymi.
Jeśli tylko o sam chlor chodzi, to wystarczy odczekać po nalaniu wody do dzbanka kilka, kilkanaście godzin i chlor powinien się ulotnić.

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #213 dnia: 06 Sierpień 2017, 09:47:09 »
Niestety każdy z nas mieszka gdzie indziej, woda się różni
@GONTAR korzysta z wody w kranie, która pochodzi z tego samego źródła co woda w moim kranie - zapora Wisła Czarne + ten sam dostawca - Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #214 dnia: 06 Sierpień 2017, 10:13:43 »
Jeśli chodzi o sam chlor, to wystarczy założyć filtr węglowy w obudowie 10 cali na instalacji wody, a za nim jakiś filtr sedymentacyjny, sznurkowy albo polipropylenowy, żeby wypłukane drobinki węgla zatrzymać. Koszt wkładów śmieszny, koszt obudowy też nieduży, jedno popołudnie z żabką i pakułami :-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Ness

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Alternatywy
  • Młynek: Comandante MK3 nitro
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #215 dnia: 06 Sierpień 2017, 10:25:11 »
Jednak problem jest nadal.
Sytuacja jest o tyle dziwna, że żywiecki kryształ ma naprawdę niski ppm (~75),

To prawda co podają na opakowaniu?
Ciekawe bo używam tylko tej wody od miesiąca i pojawiają mi się malutkie plamki na dnie bonavity

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #216 dnia: 06 Sierpień 2017, 11:54:50 »
O, nawet nie spojrzałem wcześniej na opakowanie. Tak, wynika z tego, że jest to jedno z niewielu opakowań z prawdziwą informacją :)

Kamienia z tego raczej nie będzie.

Offline GONTAR Mężczyzna

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: v60, aeropress
  • Młynek: Rhinowares, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #217 dnia: 06 Sierpień 2017, 23:28:08 »
Sytuacja jest o tyle dziwna, że żywiecki kryształ ma naprawdę niski ppm (~75), a piszesz, że Twoja w kranie jeszcze bardzie podbija kwaśne smaki. Jeśli rzeczywiście masz tak niskozmineralizowaną wodę w kranie, to po filtrze może ona być bliska destylowanej z dodatkowym sodem -- czyli nic smacznego.

A czy to nie powinno być tak, że po tym filtrze więcej cząsteczek kawy by się w tej wodzie rozpuściło i kwasowość byłaby jeszcze mocniej podbita? A ona się niedoparza. Możliwe, że filtr daje tyle sodu, że hamuje ekstrakcje?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #218 dnia: 06 Sierpień 2017, 23:34:25 »
Niby tak, tylko, że na destylacie też jest płasko. Sodu powinno być tyle ile wcześniej wapnia, a tego jest niewiele na wstępie, więc...

A propos jeszcze ppm Kryształu Żywieckiego -- dziś sprawdziłem obecną butelkę i było ~50ppm. Widać woda w źródle też żyje/zmienia się.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #219 dnia: 06 Sierpień 2017, 23:56:05 »
A jak wygląda u Was kwestia przechowywania Kryształu? Tak jak piszą, czyli po otwarciu do lodówki i max 3 dni, czy po prostu stoi w kuchni aż się skończy?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #220 dnia: 06 Sierpień 2017, 23:58:25 »
Stoi w kuchni, ale 5L wystarczy na maksymalnie 5 dni, najczęściej 2-3 dni i następna butelka.

Offline GONTAR Mężczyzna

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: v60, aeropress
  • Młynek: Rhinowares, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #221 dnia: 07 Sierpień 2017, 00:00:35 »
Zrobiłem sobie test na herbacie... Jedną zaparzyłem w wodzie przefiltrowanej, drugą w Saguaro z Lidla - Ujęcie Kryształ nr 2 w Kętach. Większych różnic nie wyczuwam może poza tym, że na filtrowanej jest bardziej, hmm, nie wiem, gładko  :D, jednak na wodzie butelkowanej, kolor naparu jest o wiele wiele ciemniejszy. Nie wiem czy to o czymś świadczy :P

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #222 dnia: 07 Sierpień 2017, 00:11:09 »
Yyy, to masz Żywiecki Kryształ, czy Saguaro z Lidla? Bo to dwie różne wody. Żywiecki Kryształ ma ujęcie w Ślemieniu.

Offline GONTAR Mężczyzna

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: v60, aeropress
  • Młynek: Rhinowares, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #223 dnia: 07 Sierpień 2017, 00:15:39 »
Yyy, to masz Żywiecki Kryształ, czy Saguaro z Lidla? Bo to dwie różne wody. Żywiecki Kryształ ma ujęcie w Ślemieniu.
Saguaro użyłem do herbaty, do kawy leje Kryształ, a jako że oszczędzam kryształ bo mi przefiltrowana nie smakuje, to nie lałem go do herbaty :P

Gdzieś tam wyczytałem, że na kolor herbaty, ma wpływ pH wody. Im niższe, tym herbata jaśniejsza. Może niskie pH powoduje, że kawa z filtrowanej wody mi nie smakuje, ech. Chociaż podobno niskie pH w wodzie do kawy, powoduje gorycz, a o kawie na tej wodzie można wszystko powiedzieć ale nie to, że posiada w sobie jakąkolwiek gorycz.


---Edit---

Chyba sprawa się wyjaśniła... szukałem czegoś co mogłoby mnie naprowadzić na rozwiązanie na stronie wodociągów i znalazłem informację, że w dniu kiedy zakupiłem dzbanek z filtrami, było u mnie przeprowadzane czyszczenie rur wodociągowych przez co mogła się popsuć jakość wody i nie była ona zdatna do picia. Trwało to do godziny 16, a mniej więcej w tym czasie kupiłem filtr magnezowy, po którym już kawa mi smakowała :D Teraz po zwykłym filtrze różnicy w naparze herbaty w smaku wiekszej nie zauważyłem, oprócz tego koloru, więc winowajcą najprawdopodobniej jest ta woda z czyszczenia rur. Komedia  [emoji38]
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpień 2017, 00:55:56 wysłana przez GONTAR »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #224 dnia: 26 Sierpień 2017, 14:37:36 »
Na który parametr zwrócić uwagę przy wyborze innej? Ta niezbyt, kawa smakuje jak u mnie z kranówki. Małe body, kwaśne, muszę dużo drobniej mieli żeby nie była lurowata. Mam ze sobą tylko AP.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi