Autor Wątek: Do czego służy wylewka gorącej wody?  (Przeczytany 5227 razy)

Offline mtata

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37R
Do czego służy wylewka gorącej wody?
« dnia: 22 Maj 2022, 15:32:53 »
Pytanie lekko prowokacyjne. Wydawało mi się oczywiste, że wylewka gorącej wody służy do pobierania wrzątku np. do zaparzania herbaty. Funkcja ta mojego Expobar Brewtus IV była dosyć intensywnie wykorzystywana przez moją rodzinę (myślę, że średnio ok 5-8L dziennie). Podobno właśnie to (oraz brak właściwej dbałości i jakość wody) doprowadziło do trwałego uszkodzenia ekspresu. I jakież było moje zdziwienie, gdy się dowiedziałem w serwisie, że wylewka gorącej wody służy do przedłużania espresso a nie do zaparzania herbaty. Czy to prawda? :)

skansen

  • Gość
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Maj 2022, 20:43:47 »
Niektórzy twierdzą, że wylewka wrzątku została pomyślana jedynie do przelewania kolby wrzątkiem. Zwolennicy tego stanowiska twierdzą, że dopiero później marketingowcy zaczęli wymyślać kolejne zastosowania dla tejże wylewki.

Brewtus ma grzałkę umieszczoną od spodu bojlera, do póki nie pobierze się z olbrzymiej ilości wody przy włączonym ekspresie, grzałka nie powinna się odsłonić. Jako bezpieczną ilość przyjąłbym jednorazowo jakieś 400ml wrzątku. Po pobraniu takiej ilości wody należałoby poczekać na dopełnienie bojlera i ponowne jej dogrzanie.

Druga kwestia to zakamienienie. Podana ilość (5-8litrów dziennie) to bardzo dużo, ja z rodziną zużywam tyle dziennie zimnej wody pitnej... Pobierając takie ilości wody, nie mając przy tym systemu zmiękczającego wodę można dośc szybko doprowadzić do zakamieniania i usterki ekspresu. Nie przypadko w gastronomii stosuje się warniki do wrzątku... 

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Maj 2022, 20:58:43 »
Brewtus ma grzałkę umieszczoną od spodu bojlera, do póki nie pobierze się z olbrzymiej ilości wody przy włączonym ekspresie, grzałka nie powinna się odsłonić. Jako bezpieczną ilość przyjąłbym jednorazowo jakieś 400ml wrzątku. Po pobraniu takiej ilości wody należałoby poczekać na dopełnienie bojlera i ponowne jej dogrzanie.

Oczywiście nie mam pojęcia jak zbudowany jest ten Brewtus, ale na chłopski rozum każdy ekspres ma czujnik poziomu wody i jeśli nie jest full (czyli nie wiadomo ile tej wody, bo tylko taki czujnik jest, tzn. pewnie 2 druty z jakąś tolerancją (max/min), ale zdecydowanie powyżej grzałki), to nie włącza grzałki.
Raczej taka ilość wody zakamieniła bojler/grzałkę... (?)
« Ostatnia zmiana: 22 Maj 2022, 21:22:26 wysłana przez WS5 »

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Maj 2022, 21:12:13 »
Też sądzę że zakamieniło wszystko.
U mnie woda do wylewki wody leci przez bojler kawowy, więc się nie gotuje, ale i tak staram się nie nadużywać - zrobienie long black z espress ok, ale herbaty tym nie robię.

skansen

  • Gość
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Maj 2022, 21:23:16 »
ale na chłopski rozum każdy ekspres ma czujnik poziomu wody i jeśli nie jest full (czyli nie wiadomo ile tej wody, bo tylko taki czujnik jest), to nie włącza grzałki.
Nie wiem jak Brewtusie, ale np. w La Spaziale to tak nie działa-poniżej fragment instrukcji jednego z modeli S1.
When using it for hot water, it is suggested that no more than ~6oz be removed at a time and then let the unit refill the boiler before using again. Otherwise, you run the risk of exposing the steam boiler heater element while it is powered up and possibly damaging it.

Nawet jeśli czujnik poziomu wody uniemożliwia pracę grzałki przy pustym bojlerze to oblanie odsłoniętej grzałki zimną wodą też raczej nie wpływa pozytywnie na jej żywotność.
« Ostatnia zmiana: 22 Maj 2022, 21:30:28 wysłana przez skansen »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Maj 2022, 22:23:30 »
Zwrócę tylko uwagę, że nie należy popadać ze skrajności w skrajność - nie używanie wylewki gorącej wody również prowadzi do zakamieniania ekspresu.
Nawet jeśli doprowadzamy do bojlera odpowiednio zmiękczoną wodę, to poprzez pobieranie z niego pary "zagęszczamy" jony znajdujące się w wodzie:
- 1l wody w bojlerze o stężeniu 200 mg CaCO3/dm3 (granica dla wody miękkiej)
- codzienne pobieranie 100ml w postaci pary
- po 8 dniach mamy 200ml "oryginalnej wody sprzed tygodnia" a w niej +/- 200 mg Ca (bo jony nie "parują" tylko zostają w wodzie) oraz 160 mg Ca dostarczone z 800ml uzupełniającymi braki w bojlerze, co daje razem 360 mg Ca/dm3
- 360 to już woda twarda, w 8 dni przeszliśmy od wody miękkiej, przez średnio twardą aż do twardej

Warto wyrobić sobie nawyk spuszczania trochę wody raz dziennie, może filiżankę, może do dzbanka od spieniania mleka żeby go przepłukać, a może do kolby...
Warto raz na tydzień spuścić całą wodę z bojlera w garnek i niech ekspres pobierze świeżą ze zbiornika/linii.

Offline popcorn

  • Wiadomości: 348
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Maj 2022, 22:30:26 »
I jakież było moje zdziwienie, gdy się dowiedziałem w serwisie, że wylewka gorącej wody służy do przedłużania espresso a nie do zaparzania herbaty. Czy to prawda? :)
Oczywiście że nie. Wylewka gorącej wody służy do robienia różnych napojów na jej bazie, w tym oczywiście herbaty - co potwierdza również instrukcja obsługi Twojego ekspresu:
https://wiki.wholelattelove.com/images/1/10/BREWTUS_IV_Machine_Manual.pdf#page=18&zoom=auto,-82,381
(Do przelewania kolby wrzątkiem prysznic jest wystarczający i na pewno nie robiono by w tym celu dodatkowej wylewki).

Niemniej jednak, 5-8L dziennie to dla ekspresu domowego dość dużo i nie wiem, czy ktoś mógłby Cię tu pobić w zużyciu wrzątku z ekspresu? :D
Jeśli dołożysz do tego informację, że używana woda nie była odpowiednio filtrowana, to tylko kwestią czasu było, kiedy zdarzy się awaria?
Jeśli używałeś filtrowanej wody i ekspres jest na gwarancji to myślę, że masz podstawy do reklamacji (bo producent nie określił chyba nigdzie dziennego maksymalnego zużycia), ale w przeciwnym przypadku jesteś sobie po prostu sam winny, bo raczej przesadziłeś z tym zużyciem. Okazyjne użycie wylewki wrzątku jak najbardziej, ale jednak czajnik też dobrze mieć ;).

Kabzior ,też ma rację, bo np. producent mojego ekspresu zaleca spuszczenie co najmniej 1L wody ze zbiornika po każdym przestoju ponad 8h, czyli trzeba to tak wypośrodkować i nie przesadzić w żadną  ze stron.
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Maj 2022, 06:48:05 »
(myślę, że średnio ok 5-8L dziennie).
To jest jakieś 30 kubków herbaty. Nie wierzę w te ilości.
O zakamienieniu już wszystko napisano.

Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Maj 2022, 08:51:57 »
Warto wyrobić sobie nawyk spuszczania trochę wody raz dziennie,

Przez wylewkę? Do tego trzeba chyba mieć włączony ekspres?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Maj 2022, 09:00:07 »
Dawno temu kupiliśmy do kawiarni maszynę FAEMA Ambassador. W instrukcji producent zalecał wymianę wody w kotle co jakiś czas. Tak też czyniliśmy. Przy gorącej maszynie, wypuszczaliśmy wodę aż do całkowitego spadku ciśnienia. We włoskim barze, herbata to herbata, więc też robiliśmy herbatę na potęgę ;).

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Maj 2022, 09:00:55 »
Nawet jeśli czujnik poziomu wody uniemożliwia pracę grzałki przy pustym bojlerze to oblanie odsłoniętej grzałki zimną wodą też raczej nie wpływa pozytywnie na jej żywotność.

teoretycznie tak, pewnie napełnianie rozgrzanego bojlera zimną woda też na zdrowie mu nie wychodzi, ale z drugiej strony tak traktowany czajnik elektryczny (kilka razy dziennie wylewam wszystko i nalewam zimną) ~10 lat wytrzymał i spaliło się podłączenie do podstawy, a nie grzałka... A pewnie z 8 litrów dziennie idzie (jeśli nie więcej?)

Przez wylewkę? Do tego trzeba chyba mieć włączony ekspres?

Wystarczy nagrzany, ja co jakiś czas spuszczam tak całość, ale wody z wylewki nie używam. Tylko para.


Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Maj 2022, 11:55:28 »
Cytat: kabzior w 22 Maj  2022, 22:23:30
Warto wyrobić sobie nawyk spuszczania trochę wody raz dziennie,

Przez wylewkę? Do tego trzeba chyba mieć włączony ekspres?

Tak, ale to chyba nie problem? Po prostu przed/po zrobieniu kawy wystarczy puścić trochę wody. Można sobie filiżankę rozgrzać. A ja na ten przykład leję sobie trochę wrzątku do dzbanka do spieniania mleka codziennie rano po kapuczinie żeby go przepłukać.

Natomiast pełna wymiana najwygodniej chyba - nagrzany ekspres z ciśnieniem, wyłączyć bojler serwisowy (albo całą maszynę jeśli nie ma takiej opcji) i spuścić tyle ile się da, wtedy wiadomo że zejdzie cała "skondensowana" woda nieuzupełniania na bieżąco i dopiero po ponownym włączeniu ekspres uzupełni bojler.

Offline mtata

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37R
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Maj 2022, 23:12:21 »
(myślę, że średnio ok 5-8L dziennie).
To jest jakieś 30 kubków herbaty. Nie wierzę w te ilości.
O zakamienieniu już wszystko napisano.

Wylewki gorącej wody w praktyce używałem zamiast czajnika. Więc przy 5-osobowej rodzinie użycie było dosyć intensywne.
Filtr do wody był, i to całkiem niezły: BWT Tyle, że niestety zaniedbałem regularnej wymiany i na 3 lata życia ekspresu filtr wymieniłem 2 razy.


Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Maj 2022, 20:26:39 »
Czy zalalibyście zacnego dripa taką wodą?

skansen

  • Gość
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Maj 2022, 17:57:24 »
to poprzez pobieranie z niego pary "zagęszczamy" jony znajdujące się w wodzie
Sam byłem zaskoczony tym, że tej wody całkiem sporo jest pobierane. Znalazłem dane, wg których mleko po spienieniu ma masę większą o 15%. Sprawdziłem sam i doszedłem do podobnych wyników. Można z grubsza przyjąć, że ten wzrost masy jest równy ilości wody pobranej z bojlera parowego. Tak więc spieniając litr mleka (tyle zużywam na cztery duże kawy dla żony) pobierzemy z bojlera parowego ok. 150ml wody. Resztę wyliczeń przedstawił @kabzior , przyjmując jak widzę, że bojler parowy jest wypełniony wodą do 2/3 objętości. Jest to jak najbardziej typowa wartość  :ok:
« Ostatnia zmiana: 25 Maj 2022, 18:00:37 wysłana przez skansen »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi