Autor Wątek: Młynek OD jak Niche Zero  (Przeczytany 3922 razy)

Offline andrew77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Oscar
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Młynek OD jak Niche Zero
« dnia: 18 Maj 2022, 18:57:28 »
Dzień dobry,

Wraz z nową kuchnią zmienię ekspres i młynek. Ekspres mam już zaklepany. Ale nie wiem co z młynkiem.

Kolega poczęstował mnie kawką zmieloną na Niche Zero. Namawiał na Nicha. Ale nie chce młynka tego rodzaju.
Szukam młynka "zwykłego" z timerem. Którego przemiał dorówna jakością przemiału z Niche Zero. Mazzer Kony to chyba overkill. Więc co zamiast niego? Myślałem o ETZ ale może ktoś w temacie doradzi mi...  Z góry dziękuję.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Młynek OD jak Niche Zero
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Maj 2022, 21:37:53 »
EUREKA MIGNON SPECIALITA lub z wyższej półki G-RISTO z programowaniem wagi zmielonej kawy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline idolw

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Chemex, French Press
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Młynek OD jak Niche Zero
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Maj 2022, 21:53:38 »
Kupujesz Niche, do tego kupujesz takie pojemniczki i masz OD: https://allegro.pl/oferta/zestaw-pojemnikow-do-przypraw-przyprawnik-stojak-10758791023
Porcjowanie trwa 8 minut, co 250g (robię 15g na strzał). Dodatkowo, zawsze możesz szybko zmielić na przelew czy zmienić espresso.
U mnie sprawdza się idealnie, żona zadowolona.

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 181
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Młynek OD jak Niche Zero
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Maj 2022, 11:34:06 »
Jeśli 'jakość przemiału jak z niche zero' to zasługa dużych, stożkowych ziaren to nie ma chyba jakiegoś wielkiego wyboru. Baratza Sette może?

Offline maciekz

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Młynek OD jak Niche Zero
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Maj 2022, 22:00:15 »
Baratza ma żarna zaledwie 40 mm, Niche 63 mm. To zupełnie nie ta liga.

Offline andrew77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Oscar
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Młynek OD jak Niche Zero
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Maj 2022, 19:17:32 »
Mam Mazzerr Super Jolly. Chce zmienić młynek na nowy LEPSZY, on demand. Chce, żeby mielił równie dobrze jak Niche.
Więc czy etzMAX to dobry pomysł czy też powinienem pozostać przy Mazzer i kupić Mazzer KONY S Electronic?

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Młynek OD jak Niche Zero
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Maj 2022, 21:01:11 »
Jeśli możesz wydać tyle, ile kosztuje etzMax, to raczej nie zastanawiaj się nad Baratza Sette - owszem, fajna jest regulacja mielenia, ale jakość elementów nie jest najwyższa, do tego robi wg mnie sporo pyłu (niestety nie mam teraz z czym porównać, bo mój Rossi jest w remoncie, ale o ile pamiętam to pyłu było mniej, zwłaszcza przy metodach przelewowych widać było to na filtrze). Zaletą jest natomiast możliwość używania Sette zarówno z timerem jak i jako single dose (to samo etzMax), można też kupić wersję z wagą i wtedy timer jest niepotrzebny. Jednak przy SD trzeba postukać w młynek, żeby wszystko wyleciało i/lub 2-3 razy uruchomić młynek na sekundę, żeby wyrzucił z siebie resztki przemiału, ponieważ trochę się osadza na mocowaniu dolnego żarna (kolega z forum mówił, że w etzMax też tak jest, ale niech lepiej posiadacze się wypowiedzą - @Anzelm - możesz coś dodać?). Nie miałem możliwości testować etzMax, ale żarna nie są takie same jak w Sette - na pewno nie można ich stosować zamiennie (potwierdzone przez producenta etzMax).
Pozostała najważniejsza kwestia - posiadasz młynek z żarnami płaskim, a zastanawiasz się nad żarnami stożkowymi - one z racji konstrukcji mają inny przemiał. Jak masz możliwość porównania na tej samej kawie, to spróbuj, co będzie ci bardziej smakować.
Generalnie - zaletą jest możliwość stosowani obu młynków w trymie OD i SD.
Na koniec - ja używam Sette wyłącznie jako SD, bo często zmieniam ziarenka w zależności na co mam ochotę i/lub co bardziej pasuje do spożywanego deseru - jogurtowe capu zginie przy czekoladzie, a z kolei mocno czekoladowy napar zdominuje jogurcik z owocami... :)
« Ostatnia zmiana: 25 Maj 2022, 21:05:49 wysłana przez MarcinFutrzak »

Offline MrBobert:) Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Perkolator, gaggia
  • Młynek: Eureka minion single dose
Odp: Młynek OD jak Niche Zero
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Maj 2022, 21:55:48 »
o bardziej pasuje do spożywanego deseru - jogurtowe capu zginie przy czekoladzie, a z kolei mocno czekoladowy napar zdominuje jogurcik z owocami... :)

Czy ty dajesz do swojej kawy jogurt  :o :o
lol

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: Młynek OD jak Niche Zero
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Maj 2022, 22:15:01 »
W ETZMax w trybie SD, po zmieleniu, też trzeba kilka razy uruchomić młynek (tak 4-5 strzałów po ok. 0,5 sek.) żeby oddał wszystko.

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Młynek OD jak Niche Zero
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Maj 2022, 18:34:21 »
@MrBobert:) Nie - chodzi o kawę o nutach owocowych, która po połączeniu z mlekiem daje posmak (nutę) owocowego jogurtu.

@Anzelm - a jak z jakością przemiału? Jesteś w stanie wyczuć poszczególne smaczki? I jakie masz żarna, bo widziałem u producenta, że są 3 do wyboru.

Mam Mazzerr Super Jolly. Chce zmienić młynek na nowy LEPSZY, on demand. Chce, żeby mielił równie dobrze jak Niche.
Więc czy etzMAX to dobry pomysł czy też powinienem pozostać przy Mazzer i kupić Mazzer KONY S Electronic?
Jeśli możesz wydać ok 11 tyś. na młynek, po spektrum wyboru jest naprawdę spore - łącznie z modelami z wagą...

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: Młynek OD jak Niche Zero
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Maj 2022, 18:55:44 »
Hmm. niestety posiadam za "grube podniebienie", żeby rozróżniać poszczególne smaki kawy, niezależnie od rodzaju młynka  :-\ 
Żarna mam standardowe, czyli "Light-Cone", przemiał do espresso wyśmienity, ale pod przelew średnio.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi