Autor Wątek: Niezbędne i zbędne funkcje w Waszych ekspresach? - prośba o opinie  (Przeczytany 8384 razy)

Offline Ksosik

  • Wiadomości: 6
Witam, już niedługo będę zabierał się do zakupienia ekspresu automatycznego i tak czytam sobie posty użytkowników, co kto poleca, czego nie kupować, co się sprawdza, a co nie za bardzo itp.

Mam do Was prośbę drodzy użytkownicy...oferowane ekspresy, które możemy zakupić mają mnóstwo różnorakich funkcji, jak na przykład podgrzewanie filiżanek!, które nie koniecznie wydają się być ważnymi w procesie parzenia kawy (choć jako laik mogę się mylić i pewnie tak jest...), ale zależałoby mi, aby użytkownicy wypowiedzieli się na temat tego, jakie funkcje ich zdaniem są niezbędne w ekspresie, a jakie można sobie pominąć...

Trzymam się przykładu z podgrzaniem filiżanek...ktoś tam, zachwalał na tym forum, że jakiś tam ekspres ma taką opcję, po czym post dalej, ktoś inny odparł, że szkoda kasy na taki ekspres, skoro można samemu sobie ocieplić filiżankę, np. ciepłą wodą...idąc dalej, opisywany szeroko temat zbiornika z mlekiem, który powinien być ze względów higienicznych w osobnym zbiorniku...

I o to właśnie chodzi, co Waszym zdaniem Drodzy Kawosze, jest zbędne w Waszych ekspresach, a co niezbędne?

Pozdrawiam

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Niezbędne i zbędne funkcje w Waszych ekspresach? - prośba o opinie
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Wrzesień 2017, 13:06:04 »
Sam ekspres uważam jako zbędny.

Offline Ksosik

  • Wiadomości: 6
Odp: Niezbędne i zbędne funkcje w Waszych ekspresach? - prośba o opinie
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Wrzesień 2017, 13:29:58 »
OK, to już znam Twoje zdanie, ale pytanie dotyczyło czego innego, pozdrawiam

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Niezbędne i zbędne funkcje w Waszych ekspresach? - prośba o opinie
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Wrzesień 2017, 13:49:57 »
Jak chcesz kupić ekspres to nie pytaj co komu potrzebne tylko sam się zastanów czego oczekujesz od sprzętu. Jak się znajdzie model to zostaną detale do dobrania, o ile w ogóle po zawężeniu modeli zgodnych z budżetem będzie możliwość manipulacji tymi detalami.

Offline Ksosik

  • Wiadomości: 6
Odp: Niezbędne i zbędne funkcje w Waszych ekspresach? - prośba o opinie
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Wrzesień 2017, 14:29:14 »
Zależy mi na smacznej kawie, a nie jakiejś lurze, rozglądam się za ekspresem, ale jak czytam ich specyfikacje to widzę, że mają jakieś funkcje, niekoniecznie muszą być znane laikowi, takiemu jak ja i zastanawiam się czy rzeczywiście są one przez Was wykorzystywane?

Przykład funkcji z kilku ekspresów ze stron sklepów: Thermoblock, Gorąca woda, Parzenie espresso, Funkcja oszczędzania energii, Program parzenia: cappuccino oraz Latte Machiatto, Program płukania i czyszczenia dyszy, Gorące mleko, Parzenie Ristretto, Możliwość wyboru temperatury wody do przygotowywania napojów, Podgrzewanie, Mielenie, Podwójny dozownik, System wysokociśnieniowy, Parzenie wstępne, Programowanie, Thermoblock, Gorąca woda, Wyświetlacz, Wskaźnik braku wody, Podgrzewanie filiżanek, Możliwość regulowania grubości mielenia kawy, Wskaźnik braku ziaren kawy, Programowalna ilość wody, Program parzenia: cappuccino; macchiato; espresso, Regulowana twardość wody, Stożkowy młynek.....

i tak można w nieskończoność. Oczywiście są rzeczy, które są oczywiste i tłumaczyć ich nie trzeba, ale np. czym jest Thermoblock? - czym jest można wygooglować, ale czy przydatny? Nie wiem, dlatego pytam, bo od tego jest to forum...chyba, że się mylę.

Mam budżet, w granicach 3500 zł z przeznaczeniem na ekspres, ale jak mam wydać na bajery, których nie wykorzystam, to po co przepłacać?

Podobnie było u mnie z kuchenką...żona zobaczyła kuchenkę, która miała jakieś bajery typu rożen i przez 5 lat z niego nie skorzystała. Chcieliśmy kiedyś kupić pralkę ładowaną od góry i facet w sklepie zachwalał, że ma świetny bajer, że drzwiami zawsze ustawia się do góry! cena 250 więcej niż standard...nie skorzystałem i przez 10 lat otwierałem drzwiczki normalnie...I dlatego pytam.

A jeśli temat zupełnie jest bez sensu, to proszę moderatora o zamknięcie. 

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 11 Wrzesień 2017, 14:42:30 wysłana przez Ksosik »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Niezbędne i zbędne funkcje w Waszych ekspresach? - prośba o opinie
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Wrzesień 2017, 14:37:34 »
Sam ekspres uważam jako zbędny.
uważam podobnie. Szczególnie automat.

Zależy mi na smacznej kawie, a nie jakiejś lurze
w takim razie odpuść sobie ekspres automatyczny

Z naprawdę potrzebnych rzeczy to: wysokiej klasy, świeże ziarno (z palarni, nie ze sklepu), filtr do wody, młynek żarnowy z precyzyjną regulacją (duża żarna, metalowy). To jest podstawa, której automatowi brakuje, i ile filtr do wody czasem tam jest to np. stosowane tam młynki są w dużej części plastikowe, mają maleńkie zarna i bardzo ubogą regulację (np. 3-5 stopni zamiast 100 lub płynnej regulacji bezstopniowej). Do tego całe urządzenie jest wykonane z plastiku, a nie jak normalne ekspresy z metalu.

Jako spieniacz do mleka możę można użyć frenchpress (albo jakiś elektryczny, pełno tego na rynku), a w roli samego zaparzacza świetnie spisują się tzw.  alternatywy, gdzie użytkownik - w przeciwieństwie do automatu - ma pełną kontrolę nad czasem parzenia, temperaturą wody, stopniem przemiału, równomiernym ułożeniem kawy w sitku - co bardzo mocno wpływa na smak kawy. Jeśli już koniecznie musi być elektryczny ekspres to nieporównywalnie lepszą kawę zrobi kolbowiec, w której również można kontrolować samemu przebieg parzenia.

Funkcje w rodzaju ogrzewania filiżanek, wymyślnych wyświetlaczy, sterowania z telefonu są bez znaczenia w sytuacji gdy automat nie jest w stanie poprawnie przeprowadzić ekstrakcji i nie możesz tam ręcznie nic poprawić (zazwyczaj  przelewa wodę o wiele za szybko i na zbyt grubo zmieloną kawę, do tego woda ma za niską temperaturę). Łatwo wyobrazić sobie jak smakowałaby herbata parzona 3x za krótko, w wodzie niedogrzanej o 20C i ciasnym zaparzaczu który nie pozwla się liściom rozwinąć.
« Ostatnia zmiana: 11 Wrzesień 2017, 14:51:33 wysłana przez grex »

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Niezbędne i zbędne funkcje w Waszych ekspresach? - prośba o opinie
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Wrzesień 2017, 14:43:50 »
ale pytanie dotyczyło czego innego

Jeszcze przyznasz mi rację iż moja odpowiedź jednak dotyczy tego o co pytasz. Już nie długo :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Niezbędne i zbędne funkcje w Waszych ekspresach? - prośba o opinie
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Wrzesień 2017, 14:49:21 »
Zadałeś źle pytanie. Trzeba było od razu pisać, że chodzi o ekspres automatyczny. Zresztą polecane ekspresy są wypisane w odpowiednim dziale - wystarczy poczytać tematy, bo od tego jest forum, a nie od zadawania kolejny raz tych samych pytań.

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Niezbędne i zbędne funkcje w Waszych ekspresach? - prośba o opinie
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Wrzesień 2017, 14:51:01 »
Mając dobre ziarno i trochę umiejętności zrobisz smaczniejszą kawę np. z kawiarki lub aeropressu niż z automatu za 3 tys.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Niezbędne i zbędne funkcje w Waszych ekspresach? - prośba o opinie
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Wrzesień 2017, 14:56:02 »
Daj mu spokój niech se ekspres kupi a co nie wolno bogatemu ;-)

Offline Ksosik

  • Wiadomości: 6
Odp: Niezbędne i zbędne funkcje w Waszych ekspresach? - prośba o opinie
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Wrzesień 2017, 14:56:53 »
ale pytanie dotyczyło czego innego

Jeszcze przyznasz mi rację iż moja odpowiedź jednak dotyczy tego o co pytasz. Już nie długo :-)


:) Być może, nie mówię, że nie, ale do tej pory piłem kawę z ekspresu kolbowego SAECO, a w pracy mam dostęp do automatu i kawa ma zupełnie inny smak, dlatego też chciałem zakupić taki ekspres i cieszyć się lepszą kawą niż tą, którą piłem dotąd.

manfred, pewnie jakbym przyjechał na Podhale i wypił u Ciebie kawę, to pewnie powiedziałbym to samo :) ale na tę chwilę chyba wystarczy mi automat.

Poza tym jest jeszcze jedna rzecz, która dla mnie przemawia za automatem - czas przygotowania kawy. Rano piję kawę w biegu, a gdzie tu jeszcze mieć czas na parzenie kawy. Mam świadomość, że z automatu jest pewnie gorsza kawa niż ta, o której wspomniał grex parę postów wyżej.


Ok, wybiorę 2,3 egzemplarze i zapytam o Wasze opinie, chyba, że już takowe są na forum.


« Ostatnia zmiana: 11 Wrzesień 2017, 14:59:12 wysłana przez Ksosik »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Niezbędne i zbędne funkcje w Waszych ekspresach? - prośba o opinie
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Wrzesień 2017, 15:31:51 »
Jak się ogarniesz z użytkiem kolby i zainwestujesz w programowalne gniazdko sterowane bezprzewodowo to wstając rano zrobisz sobie espresso w minutę. Ekspres nagrzewa się jak śpisz, wstajesz, mielisz porcję kawy, ubijasz, w ekspres, pół minuty i gotowe.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Niezbędne i zbędne funkcje w Waszych ekspresach? - prośba o opinie
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Wrzesień 2017, 16:05:20 »
To, że lubicie aeropresy, phiny i inną alternatywę, nie oznacza, że każdemu będzie pasować. Próbowałem większości alternatyw i nie przekonały mnie. Gdybym miał wybierać to wolę automat od alternatyw.

To zależy czego oczekujesz, bo z większości ekspresów automatycznych wyjdzie lura w porównaniu do kolbowych. Znam tylko jeden, którego wychodzi przyzwoita kawa, ale jest poza twoim przedziałem cenowym.  Ekspres automatyczny jest dla ludzi ceniących sobie prostotę i wygodę ponad smak kawy.
W swoim ekspresie automatycznym cenię sobie automatyczne czyszczenie i odkamienianie, nie  ma potrzeby konserwacji ekspresu, jednak co 2 lata trzeba zrobić przegląd w serwisie. Możliwość programowania przycisków i ustawienia ulubionej kawy, bezawaryjność, proste przygotowanie kaw mlecznych.
Do wad należy przesuwanie filiżanki spod wylewki do pod przystawkę spieniającą, wylewka jest za nisko i wysokie filiżanki nie mieszczą się. Rozwiązania z filtrami nie odpowiadają mi, bo drogie filtry znacznie podwyższają koszty utrzymania ekspresu. Mój ekspres to Jura F50II.
Wadami ekspresów są również wbudowane pojemniki na mleko.
Do domu automat spoko dla niewymagających osób, lubiących mleczne kawy. Jeśli ktoś chce delektować się espresso, to automat nie nadaje się.
Dla mnie automat jest niezastąpiony, ale dlatego, że żona pije tylko mleczne kawy. Mnie dopiero usatysfakcjonował zakup młynka i prawdziwego ekspresu kolbowego.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Niezbędne i zbędne funkcje w Waszych ekspresach? - prośba o opinie
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Wrzesień 2017, 22:15:45 »
No i dalej nic nie wiemy, bo definicja lury jest bardzo szeroka. Jedni za lurę będą uważać kawy mleczne... Jak lubisz espresso, to zapraszamy po kolbę i naukę. Nie ma innej opcji :) Jak lubisz kawy mleczne ewentualnie czarną bez wdawania się w nuty smakowe i nie czujesz się pewnie, by samemu robić sobie kawę - ogarnij sobie na Allegro jakąś Jurę w przyzwoitym stanie za tysiąc i resztę pieniędzy (2.5k) odłóż. Być może smak ŚWIEŻO PALONEJ KAWY, ale nie zrobionej perfekcyjnie Cie zadowoli. Jak poranny starter, kawa rodzinna. Kupuj kawę świeżo paloną z palarni, nie z makretu. Kawa to woda i palone ziarno. Jeśli coś z tych dwóch rzeczy będzie słabej jakości - żaden sprzęt nie pomoże. Jak stwierdzisz, że potrzebujesz lepszej kawy - automat nie wystarcza, to wrócisz na forum z werwą i z odłożonymi pieniędzmi (2.5k) i wtedy doradzimy kolbę i młynek. Weź pod uwagę, że rozmawiasz z pasjonatami, którzy nie chcą iść na kompromisy :) Być może kawa z automatu Cie zadowoli (byle świeża) jako poranny rytuał. Pamiętaj, że im więcej elektroniki/opcji - tym gorzej dla Ciebie jak coś Ci się zepsuje.     

Offline Fugazus

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Nuova Simonelli Grinta
Odp: Niezbędne i zbędne funkcje w Waszych ekspresach? - prośba o opinie
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Wrzesień 2017, 22:47:23 »
Powiem od siebie. W pracy stoi automat srednia polka cosw powyzej twoojego budzetu. W domu mam zestaw o polowe tanszy, a kawa nie ma co porownywac. Od pobudki do wyjscia z domu mam 35 minut i spokojnie mam czas zrobic pyszna kawe, ktorej smak mi towazyszy w drodze do pracy. Co do bajerow to jak pisali powyzej rurka do mleka zeby podstawic kartonik to podstawa w automacie. Programy w pracy korzystam tylko z espresso a jak chce z mlekiem to spieniam ewentualnie jak ktos lubi dolewa wody. Programow ekspres ma sporo ale bez nich kazdy sobie poradzi.
Wybor nalezy do ciebie ale ja korzystajac kilka lat z automta i majac porownanie do kolby ani chwili bym sie nie zastanawial majac wybor.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi