Autor Wątek: Ascaso Uno Prof i co dalej  (Przeczytany 11730 razy)

Offline marcinw788

  • Wiadomości: 2
  • Młynek: Isomac
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #45 dnia: 06 Październik 2020, 15:03:18 »
możliwość ustawienia pre-infuzji (to możesz w każdym ekspresie zrobić też manualnie)

Manualnie czyli pod ciśnieniem? Czytałem recenzję Lelit Victorii w której autor krytykował preinfuzję (poza brakiem możliwości jej ustawiania poza włącz/wyłącz) właśnie za uruchamianie do niej pompy. Rozumiem, że w lepszych ekspresach woda spokojnie nasącza kawę. Ma to znaczenie?

Sam stoję przed dylematem: coś prostego (Victoria chyba najtańsza z PID-em), iść w Ascaso DUO czy szaleć i np. brać Biankę z rotą. Albo w ogóle poczekać aż zmienię mieszkanie (kuchnię) na docelowe bo w sumie Bialetti Brikka uratowała moją wiarę w kawiarki chwilowo a mleczne pije tylko druga połówka ;-).

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #46 dnia: 07 Październik 2020, 09:11:36 »
"Miękka" pre-infuzja na pewno jest lepsza niż ta pod ciśnieniem... nie rozbija kawy przez co jest mniejsze ryzyko kanałowania. Ale wśród rozsądnie cenowych maszyn jest ona możliwa tylko przy pompie rotacyjnej z manualnym dozowaniem wody. W Steel możesz ją ustawić w przedziale od 1 do 5 sekund ale będzie pod ciśnieniem.
Rozwiązaniem może być regulacja ciśnienia w trakcie zaparzania. Regulacja zaworu OPV jest obok grupy kawowej więc teoretycznie możesz ustawić sobie np. 3 bary i zwiększyć ciśnienie do 9 bar przy zaparzaniu właściwym.
Wielu klientów ceni sobie dla niektórych kaw zastosowanie pre-infuzji (nie ważne jakiej).
Pre-infuzja wyciągnie więcej z kawy, ale pytanie czy te więcej Tobie by smakowało. Spotykałem się już z wieloma opiniami, nawet wśród baristów... jedni lubią pre-infuzję inni nie. Ogólnie wszystko zależy od naszej oceny smaku kawy i tego co chcemy uzyskać i tyczy się to też temperatury, gramatury oraz ciśnienia zaparzania.

Niestety nie podpowiem Ci jaką drogą masz pójść. Każda opisana przez Ciebie maszyna zrobi świetną kawę. Wiadome że z ekspresu 2 bojlerowego z PID, podłączeniem do wody i odpływem będziesz miał najwięcej radości...ale musisz się też liczyć z odpowiednią ceną i czasem nagrzewania.
Pytanie podstawowe to czego oczekujesz i ile jesteś w stanie na to wydać :) jeżeli lubisz zabawę z kawą chcesz poeksperymentować ale nie chcesz gonić króliczka w nieskończoność to wydaje mi się że ekspres z PID do 5000-6000 tys. powinien Cię zadowolić.
Natomiast jeżeli nie jesteś ograniczony finansowo to szalej ile dusza zapragnie :) Analogicznie jeżeli chodzi o samochody to zawsze marzyło mi się rodzinne kombi w postaci Audi RS6, ale wygrał rozsądek oraz grubość portfela i skończyłem ze Skodą Octavią RS :P



Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 249
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #47 dnia: 07 Październik 2020, 09:23:37 »
Czyli mówisz, że na takim Steel bez PID można pokombinować z preinfuzją "ręczną", że tak ją nazwę.. A czy do regulacji zaworu OPV na Steel Uno jest jakiś przyrząd do dokupienia aby to jakoś zmieniać i widzieć jakie jest ciśnienie w danej chwili? Czy może jakoś można to zmodyfikować np. wstawić manometr jakiś?

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #48 dnia: 07 Październik 2020, 09:34:39 »
Modyfikacja tylko wchodzi w grę... robiłem już takie. Koszt około 250-300 zł. Możemy zrobić manometr w miejscu termometru lub obok :)

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 249
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #49 dnia: 07 Październik 2020, 09:40:41 »
A da się może do takiego modelu zrobić PID zewnętrzny aby nie rozkręcać obudowy - czy aby była możliwość regulacji temperatury? I czy przy zamontowanym manometrze będzie wtedy możliwość regulacji ciśnienia - tzn. chodzi mi czy jakimś przyrządem dodatkowym, czy kluczem to się robi - bo widzę, że jest tam miejsce na to, ale nie wiem, czym to zrobić.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #50 dnia: 07 Październik 2020, 10:02:14 »
PID'a da się zamontować ale jest to kosztowna zabawa bo trzeba wymienić całą elektronikę plus wyprowadzić jakoś wyświetlacz lub wymienić też panel frontowy.
Rozsądniej byłoby dać płytkę którą masz w ekspresie do elektronika i poprosić go aby mikro przełączniki wyprowadził Ci na dłuższej taśmie na zewnątrz.

Zawór OPV reguluje się standardowo płaskim śrubokrętem, ale możesz wykręcić śrubę regulacyjną, nawiercić ją tak na 3-4mm i nagwintować. Następnie na śrubkę o odpowiedniej długości i gwincie założyć jakieś pokrętło i 2 nakrętki kontrujące i wszystko tak złożone wkręcić w nagwintowany otwór. I tak oto będziesz miał manualne profilowanie ciśnienia  ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #51 dnia: 07 Październik 2020, 10:07:59 »
A jeśli chcesz elektroniczną regulację temperatury to zostaje gruba modyfikacja - silnik do kręcenia śrubką, manometr, elektronika do sterowania... Wykonalne, ale bardzo drogie i nieopłacalne.

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 249
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #52 dnia: 07 Październik 2020, 10:39:42 »
No faktycznie nie wygląda to zbyt prosto :), ale pomysł z elektronikiem mi się podoba.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #53 dnia: 07 Październik 2020, 13:37:05 »
A jeśli chcesz elektroniczną regulację temperatury to zostaje gruba modyfikacja - silnik do kręcenia śrubką, manometr, elektronika do sterowania... Wykonalne, ale bardzo drogie i nieopłacalne.
Elektroniczną kontrolę temperatury to już ma... tylko wszystko jest pod korpusem ukryte. Potrzebne jest wyprowadzenie sterowania temperaturą na zewnątrz oraz manometr do regulacji ciśnienia. Oczywiście sposobów jest kilka... najprostszy to wrzucenie mikroprzełączników na osobną płytkę i pociągniecie taśmy, ale można i bardzie skomplikowany system zamontować tyle że to już wiązałoby się z zabawą i żeby nie wydać ogromnych sum wypadałoby to samemu zrobić.

Jak dobrze kojarzę z elektroniką to kolega Krakus mógłby pomóc.   

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #54 dnia: 07 Październik 2020, 14:16:22 »
Cholera, pomyliłem się, chodziło mi o elektroniczną regulację ciśnienia na OPV...

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #55 dnia: 07 Październik 2020, 15:05:38 »
Łooo Panie :) fakt to by było kosztowne i wymagało by jeszcze roty. Choć znalazłem taką którą bym upchnął do Steel'a, co z resztą ma w planie  :diabelek:

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 249
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #56 dnia: 06 Maj 2021, 10:13:45 »
Odświeżam temat. Jestem coraz bliżej decyzji o upgradzie ma Quick Mill Carola, chociaż zastanawiam się też nad upgradem na Steel Uno PID. Jak to jest z utrzymaniem czystości bojlera w ekspresie jak Carola, czy przy odkamienaniu jakieś resztki gromadzą się w nim? Właśnie zacząłem czytać o bojlerach i trochę mnie przeraża (może niesłusznie) że mogą się tam gromadzić jakieś resztki i np. w mosiężnych bojlerach mogą być domieszki ołowiu - jakie są wasze doświadczenia w eksploatacji ekspresów z bojlerami? Przy tym porównaniu Ascaso wydaje mi się przyjaźniejszy i stąd też się zastanawiam, czy nie wystarczy mi upgrade do PIDa i brak obaw o higienę bojlera ;). W Quick mill piszą że przy bojlerze zastosowali też jakąś technologię TEA - czy ktoś z Was zna się na tym?

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #57 dnia: 06 Maj 2021, 10:58:35 »
W tym modelu masz bojler o pojemności 1,5 litra. Przy tego typu konstrukcjach raczej należy unikać zakamienienia, a jeżeli do niego dopuścimy to odkamienianie powinno być przeprowadzone poprzez wyciągnięcie bojlera i wykąpanie go w kwasie.
Niektórzy przepłukują bojlery tak jakby robili kawę ale grozi to uszkodzeniem manometrów, a dodatkowo jeżeli kamienia jest sporo to odkłada się on na dnie.
Gdy uzbiera się go więcej można spalić grzałkę. Dodatkowo wypłukanie bojlera z kawasu jest dość czasochłonne i wymaga sporej ilości wody.

Reasumując, jeżeli zdecydujesz się na tego typu konstrukcję to dbaj o jakość wody. Jeżeli używana woda będzie w przedziale 4-6 dH to przez kilka lat powinieneś mieć spokój.

Offline ad-am

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Aeropress, V60, Gaba, Clever, kawiarka
  • Młynek: Fellow Ode v.2, Comandante mk3
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #58 dnia: 06 Maj 2021, 14:49:01 »
W Quick mill piszą że przy bojlerze zastosowali też jakąś technologię TEA - czy ktoś z Was zna się na tym?
@MarcinK tu masz wątek nt. T.E.A. (Ternary Eco Alloy) i Quick Mill https://www.home-barista.com/espresso-machines/t-e-coated-boiler-is-what-exactly-t39799.html
było: Quick Mill Carola Evo PID,Lelit Grace PL81T, La Pavoni Cellini CLL, Gaggia baby dose, Gaggia    Classic,  i-2 mini, Eureka Mignon, Eureka specialita

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 249
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #59 dnia: 07 Maj 2021, 13:04:49 »
Decyzja podjęta. Czekam na QM ;) Dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi