Autor Wątek: Na początek, co wybrać?  (Przeczytany 12435 razy)

Offline Epitaph

  • Wiadomości: 9
Na początek, co wybrać?
« dnia: 19 Lipiec 2017, 22:45:28 »
Witam,

Od lat jestem smakoszem kawy, jednak dopiero teraz chcę do tego podejść na poważnie. W domu piję kawa z kapsułek lub przeróżne parzone/rozpuszczalne. Średni to ma smak jak porównam z kawą pitą z porządnego ekspresu. Moja ulubiona to duża czarna, lub latte. Z przewagą latte tak 70 do 30.

Mam dwa wyjścia:

1 - Wydać więcej kasy i do jakiś 2-2,5 tyś. kupić ekspres. Jeśli tak to jaki? Czy może to zbyt mały budżet na w miarę przyzwoity sprzęt?
2 - Kupić kawiarkę, Aeropress lub inne urządzenie do parzenia kawy, plus młynek i chyba coś do spieniania mleka, zamknąć się w mniejszym budżecie i również cieszyć się super smakiem kawy.

Aha, piję około 3-4 kaw dziennie.

Proszę naprowadźcie nowicjusza na dobrą drogę. Za każdą radę serdecznie dziękuję i pozdrawiam wszystkich :)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Lipiec 2017, 22:59:14 »
Cześć. Może spróbuj zacząć od tańszych "parzydełek". Dobra kawa i french press powinny Cię zadowolić. Jeśli chcesz spieniać mleko, to również nim zrobisz to bardzo fajnie. Jest takie mnóstwo przeróżnych maszynek do zaparzania kawy, że można dostać zawrotu głowy. Najważniejsza jest dobra, świeża i odpowiednio zmielona kawa. Poszukaj może w działach o alternatywnym przygotowaniu kawy, ręcznych czy elektrycznych młynkach, Aeropresach, kawiarkach, Phinach, ekspresach przelewowych, czy wreszcie ciśnieniowych kolbach. Oceń, czego oczekujesz i na co Cię stać. Dobrą kawę można przyrządzić na wiele sposobów. Espresso nie każdemu smakuje, niektórzy wolą dolać do niego wody czy mleka. Unikaj raczej picia "kawy" rozpuszczalnej i takiej, która obchodzi swoje urodziny na półce w sklepie czy co najgorsze już kiedyś tam zmielonej... Powodzenia.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Epitaph

  • Wiadomości: 9
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Lipiec 2017, 23:18:25 »
Dziękuję bardzo za pomoc. Tak czytam właśnie i czytam i chyba dla mnie najlepszym wyjściem będzie zakup Aeropressu, plus młynek do kawy (może być ręczny), plus spieniacz mleka i dobrej jakości kawa. Od tego zacznę i jestem prawie pewien, że uzyskam zadowalające mnie efekty. tylko, że tyle jest produktów i firm, że nie wiem jakie wybrać. Możesz coś polecić, albo pozostali forumowicze?

Dzięki raz jeszcze :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Lipiec 2017, 23:37:34 »
Aeropress produkuje tylko jedna firma ;) Jest to o tyle fany wybór na początek, że na wiele możliwości pozwala. Pamiętaj tylko, że przepisy to jedno, a Twoje preferencje to drugie -- jeśli kawa będzie dla Ciebie zbyt (jakaś) to nie bój się odejść od przepisu aby sprostać oczekiwaniom.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Lipiec 2017, 23:40:07 »
Zacznij od młynka - nie kupuj tanich ręcznych. Jakość mielenia jest średnia, a kręcenie może się znudzić.
Lepiej zacząć od razu od dobrego młynka. Ja zaczynałem od taniego, teraz mam 4 młynki. Gdybym od razu kupił droższy, zaoszczędziłbym pieniądze.

Co do zaparzaczy, do dużej czarnej polecam French Press i Clever. Bardzo proste w użyciu, nie trzeba odprawiać wszystkich rytuałów nad kawą :) Im mniej zabawy, tym trudniej zepsuć.

Do latte dokup jeszcze Phina. Mleko spienisz do tego w French Pressie. Phin zrobi też dużą czarną kawę.

Koszt: Młynek 300 - 500 złotych, French Press 30 (Ikea), Clever 80, Phin 20-50. W sumie zapłacisz jakieś 500 złotych, a radości co niemiara :)
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Lipiec 2017, 23:44:37 »
Wszystko zależy od tego, jaką kwotę chcesz (możesz) na to przeznaczyć. Młynek elektryczny można kupić za 800zł a można i za 4 000zł. Nie szalej. Do Aeropresa wystarczy ten tańszy. Spieniacz mleka? Może lepiej french press. Zaparzysz w nim kawę, herbatę i mleko też spienisz. Tańsze młynki to Demoka203, Ascaso I-1 Mini, Macap 2 itp. Cena poniżej 1000zł a dają radę. Musisz doczytać, który będzie się bardziej nadawał do alternatywnej metody parzenia. Oczywiście jak napisał poprzednik, są młynki tańsze, ale te które podałem sprawdzą się w przyszłości, gdybyś chciał kupić ekspres kolbowy i zasmakował w espresso.
Jeśli chcesz kupić Aeropress, poczytaj jak się w nim parzy kawę. Jest metoda normalna i odwrotna. Ja stosowałem i czasem jeszcze stosuję tę odwrotną, czyli wlewanie wody od strony sitka.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Lipiec 2017, 23:44:53 »
Moja ulubiona to duża czarna
To kieruje nas od razu do bramki nr 2

Młynek jest ważniejszy niż "parzydełka" Jeżeli jesteś zdecydowany na wejście w ten świat na dłużej i budżet pozwala (w końcu i tak będzie taniej niż ekspres ;) ) możesz się szarpnąć na ręczne comandante albo kinu, wystarczy na zawsze. Taniej - podstawowe elektryki - wilfa, nivona, severin. Najtańsze ręczniaki bym odpuścił.

Parzydełek można mieć dużo, v60, kalita, aeropress, chemex syfon...
A najlepiej przed zakupami odwiedź jakąś polecaną kawiarnię i przekonaj się co Ci najbardziej odpowiada.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Lipiec 2017, 23:47:08 »
Może lepiej french press. Zaparzysz w nim kawę, herbatę i mleko też spienisz.
Popieram :) Może kiedyś będziesz chcieć serwować kawę nie tylko dla siebie. W Aero trzeba kontrolować temperaturę - ok. 80 stopni, kawa z niego pyszna, ale mała a French Press wymaga dokładnie 0 wysiłku i jest bardzo powtarzalny.

Dobry młynek to podstawa - pewnie później złapiesz bakcyla i  nie będzie trzeba go znowu szukać.

Offline Epitaph

  • Wiadomości: 9
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Lipiec 2017, 23:51:37 »
Dziękuję bardzo za tyle odpowiedzi! :)

Powiem tak, napaliłem się już solidnie na tego Aeropressa, ale mam zagwozdkę, bo widzę, że jednak polecacie bardziej French Pressa. Może dlatego wybrałem Aero, że jest jeden w zasadzie do wyboru a French jest mnóstwo rodzajów i mam mętlik. Już nawet mam w koszyku takie coś:

Aeropress
Młynek Porlex Mini
Termometr

No i szukam spieniacza. Tylko teraz tak. Brać Aero i szukać spieniacza czy Brać Aero i brać French Pressa, czy brać samego French Pressa i mieć 2 w 1. A jeśli tak to jakiego, chodzi mi o model (stalowy, szklany, bodum), jaka firma, ect.?

Ten młynek jest ok? Jeśli nie to jaki w granicach 200-300zł możecie polecić?

Dziękuję raz jeszcze wszystkim! :)
« Ostatnia zmiana: 19 Lipiec 2017, 23:53:47 wysłana przez Epitaph »

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Lipiec 2017, 23:55:35 »
French jest mnóstwo rodzajów i mam mętlik
French press jest jeden niezmienny od ponad 100 lat :D Najpopularniejszy obecnie jest Bodum, ale to nie ma znaczenia - byle miał przynajmniej te pół litra a najlepiej litr.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Lipiec 2017, 23:58:05 »
Kup  tego Aeropressa skoro Ci się podoba. Do tego dołóż French press, żeby spróbować również zrobić w nim kawę a przede wszystkim spienić mleko. French press znajdź taki, żeby nie miał metalowego uchwytu. Wtedy mleko możesz w nim zagrzać w mikrofalówce. Bodum takie robi, tylko są dość drogie. Ja kiedyś kupiłem taki pojemności chyba 0,7l ze szklaną rączką i zdejmowaną podstawką z gumy. Nie był to Bodum. Oczywiście sitko jest metalowe ale to się do mikrofali wyjmuje.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Lipiec 2017, 00:00:42 »
French Press - zwróć uwagę na sitko, czy dobrze przylega do ścianek, czy nie jest luźne. Bodum będzie dobry. Dziś w Tk maxx widziałem po 40-50 złotych. Z Ikei też są ok.

Porlex - ja bym odpuścił. W budżecie 200-300 złotych to Severin 3873 albo Nivona - ten młynek będzie miał szerszy zakres.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline Epitaph

  • Wiadomości: 9
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Lipiec 2017, 00:10:15 »
Dobrze, zatem po Waszym radach to mój koszyk:

AeroPress Coffee & Espresso Maker
Motta termometr do mleka      
Severin KM 3873 młynek do kawy ze stożkowatym żarnem
Aerolatte French Press zaparzacz do kawy i herbaty pojemność 1000ml


Jest ok?

Jeśli tak to pozostaje kawa. Co brać na początek. Zamówienie składam w sklepie swiezopalona jeśli to jakaś różnica.

Dziękuję (kolejny raz :) )

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Lipiec 2017, 00:19:16 »
Na początek wystarczy. French Press, lepszy byłby Bodum. Poszukaj takiego bez metalowego uchwytu. Co do kawy, zapytaj w palarni, która będzie odpowiednia do Twojego zestawu. Dobranoc.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Na początek, co wybrać?
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Lipiec 2017, 00:24:07 »
W Aero trzeba kontrolować temperaturę - ok. 80 stopni
A w jakiej metodzie nie trzeba i czemu akurat 80°C? Jeśli chodzi o wrażliwość na temperaturę, to aero jest akurat jednym z najbardziej tolerancyjnych zaparzaczy.

Dobrze, zatem po Waszym radach to mój koszyk:

AeroPress Coffee & Espresso Maker
Motta termometr do mleka      
Severin KM 3873 młynek do kawy ze stożkowatym żarnem
Aerolatte French Press zaparzacz do kawy i herbaty pojemność 1000ml
Termometr wystarczy zwykły, nie musi być motta. Potem i tak wydasz na lepszy :) a french jeśli chcesz spieniać w nim mleko, chyba mniejszy byłby zgrabniejszy. Również polecam te z Ikea, są ok i tanie, i w dwóch rozmiarach. Fajne timery też tam mają.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi