Autor Wątek: Skrzypiąca dźwignia grupy E61  (Przeczytany 39941 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #180 dnia: 07 Styczeń 2024, 20:33:25 »
I raczej ją miał na myśli, że po Cafizie czy innym preparacie dźwigienka skrzypi, co z kolei ja napisałem, żeby smarować uszczelki po takiej operacji. W ekspresie dźwigni backflusha nie zrobisz.
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2024, 20:37:59 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline TomSun

  • Wiadomości: 98
  • Ekspres: LaMarzocco LineaMicra, Jura J6,
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #181 dnia: 07 Styczeń 2024, 20:39:41 »
I raczej ją miał na myśli, że po Cafizie czy innym preparacie dźwigienka skrzypi, co z kolei ja napisałem, żeby smarować uszczelki po takiej operacji. W ekspresie dźwigni backflusha nie zrobisz.
Płukanie grupy e61 samą wodą nie wnosi nic w kontekście konserwacji i utrzymania w czystości tejże grupy.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #182 dnia: 07 Styczeń 2024, 21:06:08 »
Ja tylko wodą od jakiegoś czasu, ale ECM robi 1 espresso dziennie, dużo płuczę wodą, backflush 12s od razu po ekstrakcji. Tak samo z LM.
》tertium non datur《

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1627
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #183 dnia: 07 Styczeń 2024, 21:06:24 »
Tak, miałem na myśli e61. Na zagranicznym video o ekspresach, tak zalecali (albo gdzieś o tym czytałem)

Offline TomSun

  • Wiadomości: 98
  • Ekspres: LaMarzocco LineaMicra, Jura J6,
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #184 dnia: 07 Styczeń 2024, 21:12:03 »


Ja systematycznie raz w roku robię to w ten sposób tyle, że nie wymieniam części
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2024, 21:22:33 wysłana przez TomSun »

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #185 dnia: 07 Styczeń 2024, 21:28:47 »
Ale po co, nie lepiej jest odkamieniać i backflushować Cafizą?




Offline TomSun

  • Wiadomości: 98
  • Ekspres: LaMarzocco LineaMicra, Jura J6,
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #186 dnia: 07 Styczeń 2024, 21:32:41 »
Ale po co, nie lepiej jest odkamieniać i backflushować Cafizą?


A no po to żeby między innymi nasmarować „dźwignię” i skontrolować jak po roku użytkowania zakamieniona jest grupa - nawet po regularnych BF. A uwierzcie, że nawet przy dobrej jakości wodzie i regularnych BF, trochę bo trochę ale kamień jest
Smacznej kawki życzę


« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2024, 21:36:37 wysłana przez TomSun »

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #187 dnia: 07 Styczeń 2024, 21:40:28 »
Też mam E61, woda z Brity, odkamienianie 2 razy w roku, Cafiza raz w miesiącu, smarowanie dźwigienki raz na dwa miesiące, 6-8 dopio dziennie to minimum, kamienia na elementach grupy praktycznie nie ma. Pewnie to zależy od wody i filtrów, które wymieniam co 3 tygodnie.




Offline TomSun

  • Wiadomości: 98
  • Ekspres: LaMarzocco LineaMicra, Jura J6,
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #188 dnia: 07 Styczeń 2024, 21:47:09 »
Też mam E61, woda z Brity, odkamienianie 2 razy w roku, Cafiza raz w miesiącu, smarowanie dźwigienki raz na dwa miesiące, 6-8 dopio dziennie to minimum, kamienia na elementach grupy praktycznie nie ma. Pewnie to zależy od wody i filtrów, które wymieniam co 3 tygodnie.


Zgodzę się z Tobą. Jakość wody ma kolosalny wpływ na smak espresso  jak i zużycie podzespołów ekspresu

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #189 dnia: 04 Luty 2024, 13:51:12 »
Minęło 3 miesiące i chyba to najdłuższy okres od ostatniego smarowania >! UWAGA !< oliwą z oliwek. Tak, tak! Jeśli zamykają butelki kapslami z podkładką gumową, to czemu mam nie posmarować gumy w ECM-ie. Dzisiaj też smarowałem oliwą, z tym że nie wyjmowałem uszczelek, tylko wyjąłem trzpień, który przesmarowałem i wnętrze uszczelek.
Minęło ponad 5 miesięcy, a to najdłuższy okres od kiedy eksperymentalnie zamiast dedykowanego smaru użyłem oliwy z oliwek. Dodam, że jeszcze nie skrzypiała, ale ciężej dźwigienka chodziła, więc się za nią zabrałem.  Gniazdo grupy czyściutke => płukanie tylko wodą i czyszczenie backflushem też wodą, bez Cafizy.
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2024, 13:55:34 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #190 dnia: 04 Luty 2024, 14:15:41 »
bez Cafizy
To jest chyba najbardziej sensowne, właśnie w domowych warunkach.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #191 dnia: 04 Luty 2024, 14:34:24 »
Pod jednym warunkiem: po ekstrakcji nie trzymamy zapiętej kolby godzinami. Po wypiciu kawki płuczemy prysznic, robimy backflush wodą i będzie oki.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #192 dnia: 04 Luty 2024, 18:08:11 »
To chyba zrozumiałe...

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #193 dnia: 05 Luty 2024, 13:01:20 »
Nie odkamieniam, cafiza 1-2 razy na miesiąc. backlush (parę razy) co tydzień - natomiast po robieniu kawki czyszczę kolbę (właściwie sitko) i przepłukuję na pusto, żeby płukanka była wodą przefiltrowaną (jaką leję do ekspresu) i kamień nie osadzał się na sitku. Po tym zabiegu przecieram ręcznikiem jednorazowym prysznic i okolice (czasem też szczotką, ale rzadko taka konieczność). Wszak dźwigienka zaczęła mi wiosną ub. roku skrzypieć, a ciśnienie się utrzymywać po ekstrakcji (jak to zostało opisane na początku wątku). Poszła do serwisu, za przyzwoity piniondz zrobione, serwis nie stwierdził kamienia w bojlerze. Sam bym się nie poważył na zabiegi (jak w filmach powyżej), a naślinianie dźwigni oliwą nie okazało się skuteczne. Polecam oddanie w fachowe ręce, Carolcia też :-)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #194 dnia: 05 Luty 2024, 13:18:25 »
Rapoh, nie czytasz uważnie. Prześledź moje komentarze nt smarowania dźwigienki, jak to odbywało się w moim przypadku. Wszystko z Classiką jest oki. Nie skrzypi grupa, tylko ten element, który się wkręca w grupę, a są to uszczelki i trzpień. Po naślinieniu, jak nazwałeś, tych elementów, a teraz już tylko trzpienia bez wyjmowania uszczelek gumowych, dźwigienka chodzi jak nowa.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi