Autor Wątek: Skrzypiąca dźwignia grupy E61  (Przeczytany 39880 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #150 dnia: 15 Maj 2023, 17:22:45 »
Po zakupie LM Mikry zrobiło się ciasno na mojej kawowej wyspie i żeby odkręcić dźwigienkę grupy E61 w ECM-ie musiałbym przesuwać ekspresy, ale od czego są sprytne narzędzia: Wery -> bardzo krótki uchwyt wkrętakowy z magnesem i gniazdem do grotów plus odlew sześciokątny do założenia klucza i Knipexa -> szczypce-klucz. Porządne narzędzia bardzo ułatwiają pracę  :taktak:
》tertium non datur《

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #151 dnia: 17 Maj 2023, 20:00:41 »
Knipexa -> szczypce-klucz

Faktycznie dobra rzecz  :ok:

Długo się wzbraniałem bo swoje kosztuje, ale w końcu się ugiąłem i nie żałuję. Smarowanie poszło teraz raz dwa  :brawa:

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #152 dnia: 17 Maj 2023, 20:32:22 »
Knipexa -> szczypce-klucz

Faktycznie dobra rzecz  :ok:

Długo się wzbraniałem bo swoje kosztuje, ale w końcu się ugiąłem i nie żałuję. Smarowanie poszło teraz raz dwa  :brawa:

A jaką masz technikę wykręcenia dźwigienki? Bo ja mam jeszcze jedne szczypce-klucz mniejsze 150, którymi zruszam  mniejszą śrubę, a te większe 250 na początku tylko trzymają większą śrubę, po lekkim odręceniu mniejszej, dopiero całość wykręcam.
》tertium non datur《

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #153 dnia: 17 Maj 2023, 20:41:55 »
Co to za model szczypiec? Pierwszy raz słyszę o Knipex. Wg opinii to najwyższa półka. Lubię fajne narzędzia, chociaż ostatnio przejechałem się na latarce czołowej Scangrip, która poświeciła pół godziny, a no name z Ali używam od kilku lat.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #154 dnia: 17 Maj 2023, 20:47:08 »
Knipex 86 03 250

Co do techniki to odkręcam od razu tą większą i tyle. Czy dobrze do nie wiem 😜

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #155 dnia: 17 Maj 2023, 21:45:23 »
Pierwszy raz słyszę o Knipex.
Znany od 1882 roku :) Scangrip też stara duńska firma, ponad stuletnia, ale klepią dla niej w Chinach, zaś Knipex robi narzędzia w swojej fabryce w Niemczech. Jedyne narzędzie, obcinaczka do rur nie jest sygnowana Made in Germany, tylko Tajwan.
Co do techniki to odkręcam od razu tą większą i tyle. Czy dobrze do nie wiem 😜
Wygodniej będzie jak poluzujesz mniejszą śrubę, gdy jeszcze stabilnie siedzi całość w grupie.
« Ostatnia zmiana: 17 Maj 2023, 21:48:52 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #156 dnia: 18 Maj 2023, 00:38:17 »
Też korzystam z funkcjonalności Knipex'a




Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #157 dnia: 24 Sierpień 2023, 18:59:56 »
Minęło 3 miesiące i chyba to najdłuższy okres od ostatniego smarowania >! UWAGA !< oliwą z oliwek. Tak, tak! Jeśli zamykają butelki kapslami z podkładką gumową, to czemu mam nie posmarować gumy w ECM-ie. Dzisiaj też smarowałem oliwą, z tym że nie wyjmowałem uszczelek, tylko wyjąłem trzpień, który przesmarowałem i wnętrze uszczelek.

Udoskonaliłem technikę demontażu dźwigienki szczypcami-kluczami Knipexa: pierwszy od grupy mniejszy 150, bo ma mniejsze i węższe szczęki, potem większy 250 i jest idealnie. Jak ktoś ma lepszy sposób, to niech pokaże.
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpień 2023, 19:19:37 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #158 dnia: 25 Sierpień 2023, 09:04:16 »
Przy demontażu odkręcam w jednym kluczem, później wygodniej jest to rozczłonkować. Gorzej z montażem, trzeba wepchnąć i złapać gwint przy wypychającej sprężynie.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #159 dnia: 25 Sierpień 2023, 09:34:11 »
Ja wolę poluzować tę mniejszą nakrętkę, gdy ten element siedzi stabilnie grupie, bo potem w powietrzu to może nieszczęście się trafić ;)
》tertium non datur《

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #160 dnia: 25 Sierpień 2023, 09:58:17 »
Przy demontażu odkręcam w jednym kluczem, później wygodniej jest to rozczłonkować. Gorzej z montażem, trzeba wepchnąć i złapać gwint przy wypychającej sprężynie.

Też z tym trochę walczyłem, ale jest to do nakręcenia i specjalistycznych żadnych kluczy nie miałem.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #161 dnia: 25 Sierpień 2023, 10:01:00 »
Nie wiem, czy Was dobrze zrozumiałem.  Przy montowaniu do grupy najpierw wkręcacie do końca tę mniejszą śrubę? Po co?
》tertium non datur《

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #162 dnia: 25 Sierpień 2023, 10:29:45 »
Ja jeszcze nie odkręcałem tej mniejszej. Do nasmarowania wystarcza wykręcenie całości i wyjecie z tego osi...
W jakim celu to rozkręcacie? Czyszczenie?...

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #163 dnia: 25 Sierpień 2023, 12:31:48 »
Tej mniejszej możesz nie odkręcać, ale masz tam tulejkę, której środek po rozkręceniu można łatwiej/dokładniej posmarować i wyczyścić.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #164 dnia: 25 Sierpień 2023, 16:41:51 »
Tulejka jest, ale bez rozkręcania dostęp jest raczej dobry, posmarować można, choć ja tylko trzpień smaruję.
Przeczyścić kawałkiem papieru się da, ale tam i tak nie ma wody (tulejka jest za uszczelką, jeśli przepuści to się wyleje obok dźwigni i wtedy wymiana/rozkręcanie wskazane), no i brak jakiegokolwiek kontaku z wodą do zaparzania kawy... Jak dla mnie to nie ma większego sensu ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi