Autor Wątek: Skrzypiąca dźwignia grupy E61  (Przeczytany 38058 razy)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #30 dnia: 12 Styczeń 2019, 23:59:19 »
kapało po osi, o co dokładnie chodzi?
No o to:
oś dźwigni
Tak, wychechłoliły się gumki na osi dźwigni i podczas ekstrakcji kapało, już jest OK.
Niestety zestaw naprawczy różni się znacząco od oryginału, o ile górny grzybek mimo dłuższego pręta działa bez zarzutu to zestaw dolny jest za długi — żeby się dało opuścić dźwignię musiałem poluzować najniższą część spustu z backflusha o jakieś dwa obroty. Chyba włożę z powrotem stare, zwłaszcza że uszczelki obu dolnych grzybków są prawie nienaruszone, zużyta była tylko w tym górnym.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #31 dnia: 13 Styczeń 2019, 07:58:09 »
Oryginalny zestaw można kupić bezpośrednio od Rocketa (albo poprosić Rogera, żeby przyszedł z kolejną dostawą). Jedynym mankamentem jest cena (75 euro), a i nie jestem pewien czy są tam wszystkie elementy. A tak wygląda.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #32 dnia: 13 Styczeń 2019, 09:01:34 »
za te gumki ostatnio w ATP zapłaciłem 8 PLN.

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Styczeń 2019, 11:52:47 »
Popychacze niestety nie zawsze da sie odkręcić, bo mosiądz ma tutaj mały i drobny gwint, lubi się ułamać. Natomiast jeśli popychacz jest za długi to zawsze można go spiłować.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #34 dnia: 13 Styczeń 2019, 13:24:08 »
poprosić Rogera,

Nie widziałem, że trzeba popraszać żeby dostać właściwy - kupiłem normalnie u niego w sklepie.
Z resztą i tak nie ma w nim uszczelek osi dźwigienki których potrzebowałem.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2019, 13:34:02 wysłana przez piomic »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #35 dnia: 13 Styczeń 2019, 14:52:30 »
Części zamiennie do rakiet są od jakiegoś czasu dostępne właśnie via oficjalna strona, nie wiem dlaczego Roger nie ma ich w bezpośredniej ofercie (ale jak trzeba to zamówi). Ja np potrzebowałem zawór antydepresyjny. Dziwne, że i tak ten 'oryginalny' zestaw jest wybrakowany.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #36 dnia: 13 Styczeń 2019, 17:03:53 »
za te gumki ostatnio w ATP zapłaciłem 8 PLN.
To jest bardzo dobry, niezawodny adres ;). Wszyscy te części biorą z tego samego źródła.

Offline goncian Mężczyzna

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: La Nuova Era Cuadra
  • Młynek: La Cimbali Magnum
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #37 dnia: 13 Styczeń 2019, 19:54:54 »
Kupiłem, rozebrałem i oczywiście też mam starszy typ, z trzpieniem.
Czytać tak, ale najpierw rozebrać.
Błąd już popełniłeś wcześniej, nie wymieniając smaru na osi dźwigni i popychaczach - wiedziałbyś jaką masz oś i jaki jest stan o-ringów ją uszczelniających.
A wiadomo, że jak "nie smarujesz, to nie jedziesz"
Widać to zresztą na pierwszym zdjęciu gniazda osi dźwigni.
Ja też za późno u siebie zauważyłem zużycie (dokładniej starcie) dolnej końcówki popychacza przy mimośrodzie osi dźwigni.
Wystarczyła i lektura starej części tego wątku i wizyta na stronie ATP - kupiłem u nich popychacze i tą oś w listopadzie ubiegłego roku (za oś zapłaciłem 35.53 zł brutto).
P11318977.jpg
Przyczyną był oczywiście brak w tym miejscu smaru, więc go dokupiłem.
PA0916622.jpg
Ku pamięci - smar ma trwałość 3 lata i znając datę produkcji ekspresu oraz dodając jeszcze trochę czasu na wcześniejszy montaż podzespołu, jaki stanowi grupa, trzeba bezwzględnie dokonać kompletnego przesmarowania w terminie uwzględniającym, że smar wyprodukowano jeszcze wcześniej.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2019, 19:58:22 wysłana przez goncian »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #38 dnia: 14 Styczeń 2019, 08:02:53 »
wiedziałbyś jaką masz oś i jaki jest stan o-ringów ją uszczelniających.
Racja, ekspres mam od listopada 2014 i grupy nie ruszałem poza normalnym czyszczeniem, z rzadka odkamienianiem, wymianą uszczelki grupy czy prysznica. Mimo tego po częściach metalowych praktycznie nie widać zużycia — ot, gdzieś się bardziej błyszczy i tyle. Jedyne co "padło" to uszczelka w górnym grzybku (ta, której otwarcie umożliwia ekstrakcję) z widocznymi uszkodzeniami powierzchni i oringi osi dźwigienki. Reszta wymaga tylko czyszczenia bo jednak chemia nie wszystko usuwa.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5230
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #39 dnia: 31 Październik 2021, 19:25:28 »
W końcu się przybrałem, aby zlikwidować te wkrzające skrzywienie przy aktywacji dźwigienki. Żebym wiedział, że to takie proste, to dawno bym dokonał przesmarowania. Polecam do tej operacji szczypce-klucz firmy Knipex 86 03 250, którym odkręcimy dwie różnego rozmiaru nakrętki. Od jakiegoś czasu można dostać te czerwone nakładki (zdjęcie), aby nie zarysować chromu na nakrętkach.
》tertium non datur《

Offline Latte.Fart

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Rocket Appartamento, Aeropress, V60
  • Młynek: Eureka Specialità, Porlex Mini
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #40 dnia: 09 Listopad 2021, 16:30:27 »
Ja też muszę zrobić przesmarowanie bo mój nowy nabytek ma 3 lata i dźwignia lekko skrzypi. Czyli smar to Molykote 111?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5230
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #41 dnia: 09 Listopad 2021, 16:44:33 »
Ja też muszę zrobić przesmarowanie bo mój nowy nabytek ma 3 lata i dźwignia lekko skrzypi. Czyli smar to Molykote 111?
Będziesz w szoku jak ja, bo zapomniałem już jak na początku lekko chodziła. Smaruj jak najszybciej, bo u mnie w jednym miejscu troszkę gniazdo się wyrobiło na tym, nie wiem jak tę wewnętrzą część nazwać, kowadełku?
Smar kupiłem kiedyś przy okazji innych zakupów na coffee-sensor, logo na opakowaniu Philips.
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2021, 16:57:12 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Latte.Fart

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Rocket Appartamento, Aeropress, V60
  • Młynek: Eureka Specialità, Porlex Mini
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #42 dnia: 08 Grudzień 2021, 11:55:44 »
Ech, chyba dziś w końcu mi się uda to przesmarować ;)

Przy okazji, zauważyłem że dźwignia w pozycji środkowej nie uruchamia mechanizmu pre-infuzji, i muszę ruszyć ją 1-2mm dalej... pozycję włącznika można regulować (na gwincie), czyli to tylko kwestia jej dokładnego ustawienia?

Offline Latte.Fart

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Rocket Appartamento, Aeropress, V60
  • Młynek: Eureka Specialità, Porlex Mini
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #43 dnia: 15 Luty 2022, 21:45:29 »
Ech, zeszło mi, dopiero dziś przesmarowałem ;) Chodzi jak masełko, zobaczymy na jak długo starcza takie smarowanie. Na szczęście operacja bardzo łatwa do wykonania i nie zajmuje więcej niż 15 minut.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #44 dnia: 15 Luty 2022, 21:53:29 »
Przy okazji, zauważyłem że dźwignia w pozycji środkowej nie uruchamia mechanizmu pre-infuzji, i muszę ruszyć ją 1-2mm dalej...

Z czasem wycierają się najmniejsze detale tego mechanizmu, w miejscach styku z "młoteczkiem" sprzężonym z dźwigienką.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi