Autor Wątek: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę  (Przeczytany 98463 razy)

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #150 dnia: 29 Wrzesień 2019, 13:01:07 »
15 gramów wpakowałem i przemiał dużo drobniejszy niż przy sitku 22. Niestety jeszcze nie testowałem szotów z obu. Żona pije i jej smakuje także to najważniejsze i się cieszę. Myślę, że na zdrowy rozsądek, to kawa musi inaczej smakować skoro aż o 5 drobniej na skali w Niche. Będę miał więcej czasu to porównam.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #151 dnia: 29 Wrzesień 2019, 13:03:23 »
Tak, aby uzyskać podobny czas ekstrakcji, kawa musi stawić podobny opór, a że jest jej mniej to trzeba drobnej zmielić.
Kolego, wprowadzasz w błąd.
Ideą przyświecającą twórcom VST było takie zaprojektowanie sitek, perforacji, geometrii itp., żeby CO DO ZASADY, na różnej pojemności sitkach można było używać tak samo zmielonej kawy, dozując zgodnie z pojemnością sitka.

Ten sam przemiał co do sitka 22, przez 15 przeleciało w 10 sekund.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #152 dnia: 29 Wrzesień 2019, 13:33:28 »
Ideą przyświecającą twórcom VST było takie zaprojektowanie sitek, perforacji, geometrii itp., żeby CO DO ZASADY, na różnej pojemności sitkach można było używać tak samo zmielonej kawy, dozując zgodnie z pojemnością sitka.
Fakt. Niestety nie do końca im to wyszło. Też potwierdzam, że przynajmniej w moich egzemplarzach, muszę mielić drobniej w 15 niż 18.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #153 dnia: 29 Wrzesień 2019, 16:28:16 »
Jeszcze jedna sprawa z 15 g. Drobny przemiał bardzo i ciastko nie chcę się odkleić, choć nie napieprzam w odbijak tylko o plastikowy kosz. Z 22 g leci od samego zamachu ręką. Może to kwestia kawy, bo to jakaś Kolumbia niby speciality ale daty palenia nie ma. Żona dostała w pracy ziarno. Nie najgorsza w smaku, bardziej palona w ciemne rejony i na pewno trzeba drobnej zmielić niż średnie palenie. Nie mielilem nigdy kawy aż tak drobno jak tę.

skansen

  • Gość
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #154 dnia: 20 Październik 2019, 14:41:27 »
Ideą przyświecającą twórcom VST było takie zaprojektowanie sitek, perforacji, geometrii itp., żeby CO DO ZASADY, na różnej pojemności sitkach można było używać tak samo zmielonej kawy, dozując zgodnie z pojemnością sitka.
Fakt. Niestety nie do końca im to wyszło. Też potwierdzam, że przynajmniej w moich egzemplarzach, muszę mielić drobniej w 15 niż 18.

Ta perspektywa mi się bardzo podoba. Sam piję tylko podwójne espresso. Pojedynczej dozy używam tylko do kaw mlecznych. Skalibrowałbym młynek pod kątem dozy podwójnej. Pojedynczej dozy używam tylko do latte, więc nie będzie problem jeśli nie będzie ona idealna..

Przeczytałem wątek od deski do deski i dalej zastanawiam się na wyborem konkretnego modelu sitka (i prysznica). Czy więc wspomniany przez Was efekt (oczywiście z pewną tolerancją) uzyskam wybierajac sitka:
1T 6/8g H24,5 https://www.coffeedesk.pl/product/5233/Ims-Filtr-Grupy-Kalibrowany-1T-6-8G-H24-5
i do tego
B70 2TC H28,5 E https://www.coffeedesk.pl/product/2606/Ims-Filtr-Grupy-Kalibrowany-B70-2Tc-H28-5-E lub
B70 2TC H26 E https://www.coffeedesk.pl/product/2605/Ims-Filtr-Grupy-Kalibrowany-B70-2Tc-H26-E

Do tego dochodzi jeszcze kwestia dopasowania sitka do kolby. Zależy mi przede wszystkim na dopasowaniu sitka pojedynczego. Podwójne mogę ewentualnie umieszczać w NPF.

Pomożecie?

skansen

  • Gość
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #155 dnia: 02 Listopad 2019, 23:07:00 »
Nabyłem dwa sitka IMS (B68 2TC H26.5E i  B70 1T H26.5 E) i rzutem na taśmę oferowane w promocji CoffeHit sitko Pesado 28.5 (22g).

W stosunku do fabrycznych sitek Lelita kawa z sitek IMS leci szybciej. Zmieniłem więc przemiał na drobniejszy. Podczas prób udało mi się uzyskać oczekiwany przeze mnie efekt tj. przy tej samej grubości przemiału, czasie ekstrakcji (ok. 25sek) udaje się uzyskać ratio na poziomie 1:2. Doza 1T ok 9,5g, 2T ok 19g.  Odczucia smakowe przy doppio są na razie lekko na minus w stosunku do fabrycznego sitka, ale może za dużo prób i mi wypaliło kubki smakowe  :ogien:

Sitka Pesado są warte oddzielnego tematu - kupiłem je żeby móc robić za jednym razem trzy (a może docelowo nawet cztery) kawy latte...
IMS.jpg
« Ostatnia zmiana: 02 Listopad 2019, 23:12:34 wysłana przez skansen »

Offline Imacman66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 109
  • Ekspres: Lelit Mara PL62T, Hario Syfon, Phin, V60, Aeropress, FPrismo
  • Młynek: Mazzer Mini, Comandante C40 mk3 NB
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #156 dnia: 26 Listopad 2019, 21:24:38 »
Witam, nie chcę zaśmiecać forum dodatkowym postem, więc tu zapytam.

Sitko od Lelita ma wg instrukcji 14 g pojemności, jaka dozę kawy proponujecie?
Ostatnio wsypuję do niego 15 g kawy, uzysk ok. 34 g naparu w ok. 26 s.


Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #157 dnia: 26 Listopad 2019, 21:41:07 »
Taką, żeby smakowało :) Spróbuj testu monety, jasno palonej kawy wejdzie więcej niż ciemno palonej.

Offline Imacman66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 109
  • Ekspres: Lelit Mara PL62T, Hario Syfon, Phin, V60, Aeropress, FPrismo
  • Młynek: Mazzer Mini, Comandante C40 mk3 NB
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #158 dnia: 26 Listopad 2019, 22:27:14 »
Spróbuj testu monety

Czyli sypię kawę, ubijam, kładę 1 zł na warstwie kawy, zapinam do grupy. I po odpięciu co ma być, aby było optymalnie?

Znalazłem na forum.

„ Test monety: przygotowujesz kawę w sitku, tamping, kładziesz na wierzchu monetę 50gr, zapijasz kolbę i odpinasz (bez ekstrakcji). Moneta powinna zagłębić się na 1/3 głębokości albo 1/2 - nigdy nie wiem. To pozwoli ci ustalić czy masz dobrą ilość kawy wsypaną.”
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad 2019, 22:48:50 wysłana przez Imacman66 »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #159 dnia: 26 Listopad 2019, 22:49:04 »
Reszka :)
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Imacman66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 109
  • Ekspres: Lelit Mara PL62T, Hario Syfon, Phin, V60, Aeropress, FPrismo
  • Młynek: Mazzer Mini, Comandante C40 mk3 NB
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #160 dnia: 27 Listopad 2019, 07:06:43 »
Okazuje się, że po teście z 50 gr można załadować do tego sitka > 18 gr kawy. Niestety tamper i moje tampowanie zostawiają dużo do życzenia. Uczę się. ;)

Offline Imacman66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 109
  • Ekspres: Lelit Mara PL62T, Hario Syfon, Phin, V60, Aeropress, FPrismo
  • Młynek: Mazzer Mini, Comandante C40 mk3 NB
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #161 dnia: 27 Listopad 2019, 07:08:44 »
Jeszcze zbliżenie

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #162 dnia: 27 Listopad 2019, 09:26:00 »
A które smaczniejsze, z 15 czy 18g?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #163 dnia: 27 Listopad 2019, 12:17:46 »
Jeszcze ważne jak grubo te 18g zmielone. Po teście monety zrób ekstrakcję i zobacz czy na danym ustawieniu młynka, tych 18g dostanie to ratio 1:2 w czasie wiadomym. A potem skosztuj - jak radzi kulka. To nie matematyka.

Offline Imacman66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 109
  • Ekspres: Lelit Mara PL62T, Hario Syfon, Phin, V60, Aeropress, FPrismo
  • Młynek: Mazzer Mini, Comandante C40 mk3 NB
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #164 dnia: 27 Listopad 2019, 20:28:28 »
Zrobiłem ekstrakcję, 18g uzysk ok 38 gr, jak wyłączałem to było poniżej. Czas ok 27 sekund. Jak na kiepska „mieszankę” kaw, napar pijalny i nawet smaczny. Wyczuwalna lekka kwasowość, tak jak lubię, bez goryczki, której nie lubię. Muszę potrenować tampowanie, bo nie potrafię być powtarzalny. Po drugie nie wiem jak ustalić te 20 kg nacisku. Generalnie jest coraz lepiej.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi