Autor Wątek: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika  (Przeczytany 52699 razy)

Offline limarus Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #135 dnia: 31 Styczeń 2019, 19:43:42 »
Ile wam szła przesyłka z Amazon.de? Bo u mnie prawie tydzień żadnej zmiany i nawet nie wysłano jeszcze z tego co widzę w śledzeniu zamówienia.
Pierwsza przyszła w parę dni ale druga została wysłana właśnie po ponad tygodniu. Sptóznila się o jeden dzień względem przewidywanej przez Amazon.

Offline Macierz

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka, french press, oxo
  • Młynek: Xeoleo 50mm
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #136 dnia: 09 Luty 2019, 12:39:53 »
Dzisiaj dostałem ten młynek i po drugim mieleniu rączka zaczęła się ruszać i mogłem ją wyjmować, okazało się że pin/bolec, który ma trzymać wszystko razem z łatwością sam wylatuje. Miał tak ktoś? Przykleić to? Jak tak to czym najlepiej?
« Ostatnia zmiana: 09 Luty 2019, 12:52:28 wysłana przez Macierz »

Offline odczasudoczasukawa

  • Wiadomości: 95
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #137 dnia: 10 Luty 2019, 15:05:05 »
Ilość zgłaszanych wad jakościowych w tym xeoleo jest tak duża, że osobiście pominął bym go na rzecz mym54

Offline martinizdr

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Saeco Nina plus, Kawiarka, Aeropress, Walkure Porcelain Pour Over Brewer (takie coś ;))
  • Młynek: Xeoleo, bylejakidrewniany :)
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #138 dnia: 10 Luty 2019, 19:31:27 »
Cześć wszystkim  :bry:

czy w takim razie uważacie, że zakup tego Xeoleo (45) to dobra decyzja?

Od jakiegoś czasu staram się wybrać jakiś młynek ręczny i zakupić go, ale na Komendanta nie mogę sobie pozwolić, a na młynek za 30-50zł szkoda mi kasy (chociaż w akcie desperacji już byłem dzisiaj bliski zakupu "na próbę" Klausberga  KB-7248 lub Oriona 130191).
Zależy mi na małych gabarytach i nie za dużej wadze (piesze wycieczki, łażenie po górach i lesie).
Opcja wsadzenia do Aeropressu (na który czekam) też jest dla mnie atrakcyjna.

Xeoleo 45 wyglądał mi początkowo na dobrą alternatywę dla żaren ceramicznych, czyli Porlexa Tall, nowszego Rhinoware, itp.w podobnej cenie,
ale teraz to już nie wiem czy warto, czy to jednak w większości buble?

brać albo nie brać, oto jest pytanie...
POMÓŻCIE!!! ;)))

pozdrawiam  :)
-mz-


ps.: I jeszcze jedno: czy przemiał z tego młynka nada się pod espresso, czy ew. dokupić jeszcze jakieś sitko?
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2019, 20:43:18 wysłana przez martinizdr »
)-=iii=-

Offline Macierz

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka, french press, oxo
  • Młynek: Xeoleo 50mm
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #139 dnia: 13 Luty 2019, 01:23:38 »
Może ktoś kto ma ten młynek i parzy kawę w aeropressie pochwalić się na którym kliku (zaczynając od zera) mieli kawę? Może przy okazji poda przepis, gdzie kawa wychodzi dobra? Mam jasno paloną kawę z Etiopii i nie za bardzo wiem jaki przepis da dobre rezultaty w filiżance.

Z góry dzięki!

Offline misiekkb

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: dripper Kalita, Aeropress
  • Młynek: Xeleo
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #140 dnia: 27 Luty 2019, 20:53:56 »
Po przeczytaniu tego forum nabyłem młynek Xeoleo 45. I moje pytanie na ile klików mielicie kawę pod drippa i do Aerppressu? U mnie do drippa mam 24 kliki, a pod Aeropress 21 klików. Czy Wy też macie takie duże wartości, gdyż na drugiej stronie ktoś pisał o 16?

Offline haflinger

  • Wiadomości: 11
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #141 dnia: 01 Marzec 2019, 19:11:00 »
Może ktoś kto ma ten młynek i parzy kawę w aeropressie pochwalić się na którym kliku (zaczynając od zera) mieli kawę? Może przy okazji poda przepis, gdzie kawa wychodzi dobra? Mam jasno paloną kawę z Etiopii i nie za bardzo wiem jaki przepis da dobre rezultaty w filiżance.

Z góry dzięki!

Ja robię od maksymalnie skręconych żaren, jeden obrót plus 6-7 klików, ale mam średnio paloną kawę, Twoją może trzeba będzie trochę drobniej, 15g kawy 220g wody, zalewam AP wrzącą wodą aż się nagrzeje, potem przelewam tą wodą przez sitko razem z filtrem do kubka (oszczędność :D), 30g wody (staram się mieć 92-96 stopni), 20s czekam (mam dosyć świeżą kawę, można to skrócić przy kawie która trochę już gdzieś tam poleżała), i resztę wody dolewam przez około 20s, mieszam wszystko i zostawiam na 30s razem z zakręconym sitkiem i zwilżonym filtrem, przeciskam 20-25s. Polecam sobie rozkręcić młynek i zrobić podfrezowania pomiędzy poszczególnymi klikami - otrzymamy o wiele więcej ustawień.


Offline martinizdr

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Saeco Nina plus, Kawiarka, Aeropress, Walkure Porcelain Pour Over Brewer (takie coś ;))
  • Młynek: Xeoleo, bylejakidrewniany :)
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #142 dnia: 22 Marzec 2019, 14:41:50 »
Po ponad miesiącu używania Xeoleo po kilka razy dziennie na ok. 20 kliku pojawił się spory luz na osi, który odkryłem przy okazji czyszczenia młynka, bo przy mieleniu go nie odczułem. Rozebrałem i okazało się, że (jak ktoś pisał) nakrętką która jest na górze osi pod trzpieniem na korbkę, nie da się go zlikwidować, co sugeruje, że to nie jest wina odkręcającej, luzującej się nakrętki tylko prawdopodobnie łożyska zbliżyły się do siebie, a raczej te stabilizatory w kształcie znaczka mercedesa. Podejrzewam, że ma to wpływ na równość przemiału. Czy ktoś poradził sobie jakoś z tą wadą, albo ma pomysł jak to zniwelować?
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2019, 14:53:46 wysłana przez martinizdr »
)-=iii=-

Offline WitekN Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Różne Bialetti, AP, phin, V60-2, Konewki: Brewista, Tchibo
  • Młynek: Severin 3873, Porlex mini, Fio F4E nano, Xeoleo 50, MYM54
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #143 dnia: 29 Marzec 2019, 09:45:08 »
To jest luz na osi góra-dół czy na boki?

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #144 dnia: 29 Marzec 2019, 10:37:02 »
Luz Góra dół u mnie też jest. Oprawa łożyska od strony zaren  zbliżyła się do góry. Pomysł na likwidację jest prosty. Trzeba z jakieś tulejki lub rurki zrobić dystans pomiędzy tymi dwoma oprawami łożysk i nie będą się względem siebie ruszac. Os oczywiście przez środek tulejki musi przejść. Kiedyś może zrobię takie coś.

Można jeszcze inaczej.
OS wrzucić na tokarke i naciac rowki pod pierścienie segera w taki sposób, aby po założeniu nie pozwalały na ruch osi Góra dół.
PS. Otwierając ostatnio mój młynek zauważyłem, że łożyska są marnej jakości, czego się spodziewałem. Wymienię kiedyś na normalne, np SKF. Wymiarów nie pamiętam.

Gwoli ścisłości. Młynek jak za te pieniądze jest bardzo fajny. Nie narzekam. W porównaniu do hario jest sto razy lepszy.

Offline rogerg

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: V60-02, Aeropress, Bialetti 3tz, Lagostina 1tz, FP
  • Młynek: Xeoleo, skerton
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #145 dnia: 17 Kwiecień 2019, 11:07:58 »
U mnie te stabilizatory-mercedesy przyklejone są od środka do korpusu, widzę delikatne ślady kleju na łączeniu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Ijon Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Oxo, Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante Nitro
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #146 dnia: 26 Kwiecień 2019, 16:29:28 »
Kupiłem Xeoleo 50mm w grudniu (na Amazonie od sprzedawcy XEOLEO Europe). Działał bardzo dobrze - w porównaniu z moim poprzednim Hario Slim wręcz bajkowo. 2 tygodnie temu podczas mielenia jasnej Etiopii coś się stało (tę samą kawę mieliłem już wcześniej bez żadnych problemów). Na pusto chodzi bez tak jak trzeba, bez luzów i obcierania żaren. Przy próbie mielenia jakichkolwiek ziaren wydaje głośny pisk i obrócenie rączką jest prawie niemożliwe.

Rozebrałem go na części ale nie widzę niczego niepokojącego, co mogłoby się zepsuć. Czy ktoś ma pomysł co się mogło stać i jak to naprawić?

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #147 dnia: 27 Kwiecień 2019, 11:39:29 »
A sprawdzałes, czy łożyska nie są uszkodzone? Na luźno mogłyby się kręcić, ale jak dostaną opór i pojawi się jakiś nacisk poprzeczny, to może właśnie tak być, że się blokuje. Obstawiam, że kulka pękła. Pewnie w górnym łożysku, tym od strony korbki.

Offline Ijon Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Oxo, Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante Nitro
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #148 dnia: 29 Kwiecień 2019, 22:33:18 »
A sprawdzałes, czy łożyska nie są uszkodzone?
Sprawdzałem dociskając palcem i obracając - wszystko OK. Masz może jakiś pomysł jak mógłbym sprawdzić pod innym obciążeniem?

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #149 dnia: 30 Kwiecień 2019, 10:36:36 »
A sprawdzałes, czy łożyska nie są uszkodzone?
Sprawdzałem dociskając palcem i obracając - wszystko OK. Masz może jakiś pomysł jak mógłbym sprawdzić pod innym obciążeniem?

Sprawdziłeś gałkę od korbki, tą z magnesikiem?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi