Autor Wątek: Artykuły, ciekawostki nt. kawy  (Przeczytany 442900 razy)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1125 dnia: 10 Styczeń 2019, 13:34:41 »
wpierw pomyślałem se że mniam kardamonówka, ale czym on to zalewa z tego opalonego dużego czajnika? to w czym wkońcu tę kawę zaparzył?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1126 dnia: 10 Styczeń 2019, 20:31:29 »
wybaczcie, że jeden pod drugim, ale już za późno i edycja jest niedostępna, tak czy inaczej przeglądałem zaległości na youtubach i zaciekawił mnie filmik ekipy Mata Pergera

ciekawe wyniki i wnioski, odniosłem wrażenie, że wynikiem jest stwierdzenie że nadekstrakcja przy metodach imersyjnych praktycznie nie występuje, ale czy z wykresu 10 minutowego można wnioskować, że od 4 do 10 minuty już się nic nie dzieje? Czy to jednak nadinterpretacja? Zawsze mówiło się, że chcemy zakończyć ekstrakcję w określonym czasie, żeby nie wypłukiwać z kawy tych niechcianych, niesmacznych związków, tylko gdzie one tam są? promile mają wpływać na smak? Znaczenie pewnie ma tutaj memtoda, nieprzełamany crust i tak z czasem w dużej mierze osiądzie, na swój sposób samoistnie spowalniając ekstrakcję.

Z drugiej strony ładnie potwierdzają to co już generalnie wiemy, że mielenie na gruz do FP nie ma sensu.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1127 dnia: 10 Styczeń 2019, 21:57:52 »
Wydaje mi się - podkreślam: wydaje mi się - że mielenie na gruz do FP służy głównie temu, aby jak najmniej mułu przedostawało się do naparu przez duże oczka sitka.

Bo jeśli chodziłoby tylko o czas / intensywność ekstrakcji, to wszyscy mieliliby pewnie jak pod AP i trzymali w wodzie krócej.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1128 dnia: 10 Styczeń 2019, 22:00:49 »
No tak, ale jeśli najważniejsze jest nie mieć mułu, to może lepiej pić wodę z cytryną zamiast niedoparzonej kawy?

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1129 dnia: 10 Styczeń 2019, 22:02:26 »
Nie widzę związku między Twoją odpowiedzią i moją odpowiedzią a twierdzeniem z posta treza.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1130 dnia: 10 Styczeń 2019, 22:45:42 »
Odnosi się ona do grubości mielenia na gruz, o której wspomniałeś, jak widać nie ma szans optymalnie zaparzyć kawę grubości gruzu czyli kilku milimetrów. Dlatego często osoby mielące grubo do fp zwiększają dozę, bo nie da się optymalnie zaparzyć kawy tak grubo zmielonej w metodzie imersyjnej. Natomiast żadna z badanych frakcji nie jest gruzem, bo najgrubsza ma raptem 0,5 mm.

Pokazywanie na liczbach jest fajne, bo ma określone wartości. Jednak nijak nie odnoszą się tu do smaku poszczególnych zaparzeń, a chyba po to pijemy kawę aby nam smakowała?

Dla mnie w tym filmie nie ma nic odkrywczego, zawsze najlepiej zaparzać jak najdrobniej zmieloną kawę, na granicy pojawianie się nieprzyjemnych aromatów.  W każdej metodzie i przepisie będzie to jednak inna grubość. Poza tym film ten ma niewiele wspólnego z normalną sytuacją gdy mamy wymieszane różne frakcje po zmieleniu kawy. W życiu codziennym nigdy bym nie odsiewał kawy o konkretnej grubości.
« Ostatnia zmiana: 10 Styczeń 2019, 23:25:21 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1131 dnia: 10 Styczeń 2019, 23:16:44 »
Hoffman robił ten eksperyment i tez potwierdził, ze ekstrakcja właściwie nie zmienia się po 4 minucie. Jak nie zapomnę to przepisze albo zrobię skan z ksiazki
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1132 dnia: 10 Styczeń 2019, 23:19:34 »
Z drugiej strony Hoffmann w swoim przepisie na kawę z french pressa twierdzi, że im dłużej przetrzymamy kawę (nawet do 10 minut) po przełamaniu kożucha (w czwartej minucie) i przeciśnięciu tłoczka tym będzie smaczniejsza. To przykład na to, że nie zawsze liczby idą w parze ze smakiem. Jest to związane z tym, że nasze zmysły nie działają liniowo. Czasem wystarczy że pojawi się minimalna ilość jakiejś substancji lub zmieni się delikatnie stosunek ekstrahowanych elementów - przy tej samej sumie - aby odczucia były zupełnie inne.
« Ostatnia zmiana: 10 Styczeń 2019, 23:40:45 wysłana przez krystians »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1133 dnia: 11 Styczeń 2019, 00:31:07 »
Filmik Hoffmana zrozumiałem tak, że ekstrakcja jak już osiądzie na dnie, po przełamaniu kożucha, jest pomijalnie mała, po to zamieszanie po 4 min. żeby ekstrakcję wyhamować, w tym nie widzę niczego dziwnego, sam tak lubię robić. Ciekawe co w książce jest napisane, bo tego nie widziałem.

Ten filmik nie robi żadnej rewolucji, nie wiem czemu takie wnioski, z jednej strony potwierdza te praskowe kwestie i tu się też zgadzam z Evanduril-em że po to sypie się gruby przemiał, żeby łatwiej sitkiem zebrać, zwłaszcza jak przeciska się je do końca zaraz po zamieszaniu. Tylko to jest bez sensu bo mulista dalej trochę będzie, a do tego niedoparzona, więc w gruncie rzeczy szkoda kawy i zachodu

Mnie zaciekawiło bardziej jak szybko przy porządnej grubości osiągamy poziom bliski drobnemu mieleniu i to jak mało oddaje kawa dalej, przy dłuższym parzeniu, bo jak rozumiem do tych 10 minut nie mieszkali w czarkach. Ja zgaduje, że nie przełamany kożuch i tak z czasem w większości siada, więc stąd czasowe samoograniczanie się ekstrakcji?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1134 dnia: 11 Styczeń 2019, 09:03:28 »
Eksperyment bardzo ciekawy, niemniej na filmie brak kilku bardzo ważnych kwestii.

1. Temperatura. Po zalaniu czarki cuppingowej temperatura spada z prędkością światła.
2. Przy zalaniu wszystko się rusza i cały rozpuszczalnik (woda) ma pełną moc, po zalaniu wszystko się stabilizuje i w zasadzie standard cuppingu mówi aby nawet nie oddychać ;)

Oba te punkty tłumaczą dlaczego jest tak gwałtownie na początku, dlaczego potem nic się nie dzieje.

3. 500um to bardzo drobno, a tu jest wartością największą. Standard Kruve do przelewów to między 400 a 800um. Jestem przekonanych, że większość byłaby zdumiona jak drobno jest poniżej 800um.


gdzie one tam są?
Są w ziarnie. To że rośnie % ekstrakcji nie znaczy, że smakowo te same substancje się rozpuszczają równolegle. Najpierw się rozpuszczają inne, potem inne.

Wydaje mi się
Wydaje Ci się ;) Grube mielenie do french pressów wzięło się z przekonania, że długi czas trzeba czymś zrekompensować. No i sporo przepisów jednak zakłada mieszanie.


Jak nie zapomnę to przepisze albo zrobię skan z ksiazki
Bardzo jestem ciekaw jak tam to wygląda, czy te same kwestie są tam pominięte, czy jednak coś wspomniał o temperaturze?



Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1135 dnia: 11 Styczeń 2019, 16:27:39 »
http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,24302779,laponia-to-nie-tylko-swiety-mikolaj-dla-saamow-parzenie-i.html


Guksi wyglądało jak filiżanka bez spodeczka i było wyrzeźbione z brzozowego drewna. Saamowie migrujący z reniferami chcieli podróżować "na lekko"; lubili podczas wędrówek pić kawę z mięsnym aromatem, czyli kawowo-przekąskowe "dwa w jednym".

W guksi układano kawałki suszonego mięsa, po czym nalewano do niego kawy. Gdy podelektowano się już naparem i zostało go jeszcze co nieco na dnie, można było wyjadać mięsne kąski. W ten sposób na wędrowca czekał substytut ciepłego posiłku. Inną wersją było także guksi wypełnione kawałkami sera.


Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1136 dnia: 12 Styczeń 2019, 09:32:03 »
Bardzo ciekawy artykuł (a właściwie fragment książki) nie tylko o kawie. Choć ta stanowi znaczna cześć artykułu.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1137 dnia: 13 Styczeń 2019, 00:09:27 »
Ok, nie będę robił skanu książki, bo nie wiem na ile jest to legalne, ale jeśli ktoś ma to są to informacje ze strony 80 "The best of Jimseven 2004-2015"
Artykuł z 2012 roku.
Napiszę w dużym uproszczeniu. Hoffman przeprowadził trzy eksperymenty cuppingowe.

Eksperyment 1
mierzenie ekstrakcji co 30 sekund bez przełamywania kożucha
Doza - 12 gramów (do młynka wrzucone 70 gramów kawy, zmielone na raz i rozdzielone na kubki. Miało to zapobiec zmian grubości mielenia przez retencje.)
200 gramów wody o temperaturze 97 stopni
Próbka zaczerpnięta z 1 cm pod kożuchem

Krótka notka od Jamesa, że trochę popierniczyli czasy i miało być co 30 sekund a wyszło jak poniżej
Rezultaty

30 sekund - 16.8%
50 sekund - 17.0%
135 sekund - 20.07%
180 sekund - 20.1%
240 sekund - 20.1%
To samo dalej.

Eksperyment 2

Mierzenie ekstrakcji po 10 i 20 minutach po przełamaniu kożucha, które następowało co 30 sekund
Ta sama doza, temperatura i kawa.
Okazało się, że nie ma różnicy w ekstrakcji po 10 i 20 minutach po przełamaniu kożucha więc będzie tylko jeden rezultat

Rezultat
Po przełamaniu kożucha w

30 sekundzie - 20.07%
60 sekundzie - 20.73% (tutaj przez przypadek nalano 212 gramów zamiast dwustu)
120 sekundzie - 20.58%
240 sekundzie - 21.27%
360 sekundzie - 21.21%
480 sekundzie - 21.95%


Trzeciego nie chcę mi się pisać. Jest o wpływie ilości wody. Jak dla mnie nieciekawy, ale jak ktoś będzie nalegał to w wolnej chwili opiszę.
Wnioski Jamesa i swoje własne zachowam na później ;) Jeśli coś pominąłem to pytajcie.












WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1138 dnia: 26 Styczeń 2019, 17:03:28 »
Sam siebie nominuję i nagradzam "newsem" roku.
Palarnia w kosmosie.


Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1139 dnia: 26 Styczeń 2019, 17:23:32 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi