Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 669623 razy)

Offline Yuusuki Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: V60-01/02, Aeropress, Prismo, French Press
  • Młynek: Timemore Chestnut G1|Comandante C40 MK3 NB
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2055 dnia: 05 Maj 2019, 11:31:10 »
@pienza Jaką metodą zalewasz kawę? Jeżeli lejesz pięcioma porcjami po ok. 100 g, to kawa będzie naprawdę wolno przelatywać, zwłaszcza, że Melitta wydłuża czas parzenia względem klasycznego V60. Z Melitty powinny wychodzić napary o obniżonej kwasowości, a podwyższonej słodyczy, o większym balansie, więc musisz się na to przygotować podczas testów.
Spróbuj:
*podzielić lanie wody na preinfuzję + dwa zalania/lanie ciągłe, tak, aby zmieścić się w dane 3.5 minuty (jeżeli lejesz teraz na większą ilość zalań)
*podczas testów obniż sobie troszkę ilość kawy, szkoda 30g na testy :)
*jakich filtrów używasz?
*używasz wody filtrowanej? Nawet ona sama potrafi zaważyć na czasie parzenia, nie wspominając o smaku!
*kwestię młynka oraz przesiewania pyłu zostawiłbym na samym końcu - MYM54 wcale nie pyli tak mocno, a i sam pył - w pewnej ilości - jest potrzebny do uzyskania fajnego body oraz balansu - nie szalejmy aż tak bardzo :)

No i przede wszystko próbuj, próbuj, próbuj! Życzę powodzenia!

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2056 dnia: 05 Maj 2019, 13:10:24 »
Nawet ona sama potrafi zaważyć na czasie parzenia
Co przez to rozumiesz?

Offline Karolinka Kobieta

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: Szklanka, V60/01, automat, mokka i espreso u przyjaciół.
  • Młynek: u przyjaciela :))
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2057 dnia: 05 Maj 2019, 14:26:08 »
Słuchajcie  jaka jest różnica pomiędzy V60 01 a 02, oczywiście oprócz ml. Zauważyłam że nie polecacie dwójki na korzyść Kality?
Chce zamienić czerwony plastik na większe szkło i mam dylemat.
powoli się nawracam!! :)

Offline Yuusuki Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: V60-01/02, Aeropress, Prismo, French Press
  • Młynek: Timemore Chestnut G1|Comandante C40 MK3 NB
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2058 dnia: 05 Maj 2019, 14:30:14 »
Nawet ona sama potrafi zaważyć na czasie parzenia
Co przez to rozumiesz?

No, troszkę mnie poniosło, nie powinienem tego pisać  :doh:  Niemniej jednak zauważyłem, że korzystając chociażby z Żywca Zdrój zamiast wody filtrowanej z Dafi czas parzenia całościowego nieznacznie (ale jednak) spada o ok. 10 sekund (tzn. woda szybciej przepuszcza się przez kawę). Absolutnie nie mam zielonego pojęcia, skąd to wynika, więc podam to jako ciekawostkę :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2059 dnia: 05 Maj 2019, 14:50:04 »
Słuchajcie  jaka jest różnica pomiędzy V60 01 a 02, oczywiście oprócz ml.
Wybierz adekwatnie do potrzeb -- jeśli częściej robisz 200-300ml weź 01 (500ml będzie trudno), jeśli wolisz 300-600ml weź 02.


odam to jako ciekawostkę
To jest ciekawa ciekawostka, tylko zanim wnioski warto to sprawdzić na wszystkie sposoby.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2060 dnia: 05 Maj 2019, 15:38:14 »
v60-02 od 01 różni się tylko dwoma elementami, ma nieco większy otwór na dole i jest wyższe, więc więcej mililitrów wchodzi, kąt jest ten sam V60 ;) filtry te same, dwójki są rzecz jasna dłuższe, ale spokojnie użyjesz większe w mniejszym i odwrotnie.

Smakowo nie doszukasz się różnic, można argumentować, że w większych polewa się z większej wysokości, że inna pojemność cieplna, że inaczej ucieka woda po ściankach, ale to o rząd większości większy wpływ ma sam materiał czy filtry, a jak weźmiesz pod uwagę, że przeźroczysty plastik to inny plastik niż kolorowy, to zamiast kawy lepiej aspirynkę ;)

Moim zdaniem użytkowo 02 jest o niebo lepsze, zrobisz wszystkie te same przepisy co na 01 a już przy 300ml rao na jedno zalanie w 01 trudno. Mam też wrażenie że 02 jest najpowszechniejszym rozmiarem, sam nie pamiętam już nawet gdzie mój 01 leży, miałem i nie wyrzucałem go, ale używając 02 na co dzień, 01 jest bezużyteczne.

wszystkie wersje mają swoje dobre zastosowanie, więc tak z przymrużeniem oka:
01 - dla singli i zatwardziałych jednofiliżankowców
02- dla wszystkich, dla mas ;)
03 - dla posiadaczy karty dużej rodziny i przeciwników monogamii

a w porównaniu z kalitą, to odpowiedź jest jednoznaczna: co kto lubi :)
https://scanews.coffee/25-magazine/issue-8/english/flat-vs-cone-basket-shape-is-as-important-as-grind-size-in-drip-brew-coffee-25-magazine-issue-8

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2061 dnia: 05 Maj 2019, 16:45:43 »
wody filtrowanej z Dafi
A jeszcze zapytam, zwykłe Dafi, czy z magnezem?

Offline Karolinka Kobieta

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: Szklanka, V60/01, automat, mokka i espreso u przyjaciół.
  • Młynek: u przyjaciela :))
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2062 dnia: 05 Maj 2019, 17:49:02 »
Trez po prostu przeczytałam w tym wątku o wyższości kality nad V60-02 nie raz ;) Spoko z tym plastikiem, chcę dokupić V60 szklany a plastikowy schować do szuflady, na wakacje itd :) Kawy przelewam max 350ml i o 500 na razie nie myślę. Jak 02 taki uniwersalny to w sumie czemu nie! Jest jakaś wyższa trudność w tym 02?
powoli się nawracam!! :)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2063 dnia: 05 Maj 2019, 17:59:44 »
Ja bym polecił dokupić phina 450ml. Nie trzeba żadnych filtrów, które zabierają z kawy co nieco dobroci :).

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2064 dnia: 06 Maj 2019, 08:21:18 »
a będę się oślo upierał, że nie kojarzę merytorycznych wpisów o wyższości jednego dripa nad drugim, inności a i owszem. Skoro odniosłaś takie wrażenie, to może porpostu chcesz kupić sobie kalitę? tak podświadomie, do tego mając już jedno v60 to przecież nic złego ;) Przecież nie ma gangu hario,  tatuaży członkowskich i tajnej przysięgi, chyba że? :D

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2065 dnia: 06 Maj 2019, 11:09:25 »
Większy po prostu nadaje się do większych pojemności i tyle, innych różnic nie ma. Ja zalewam 350 ml na raz i daje radę, przy litrze robi się już ciężko i bardziej by się 03 przydał. I na 350 wolałbym jednak 02, przy 01 robi się już ciasno i trochę męcząco będzie przy takiej ilości kawy...

Offline Karolinka Kobieta

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: Szklanka, V60/01, automat, mokka i espreso u przyjaciół.
  • Młynek: u przyjaciela :))
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2066 dnia: 07 Maj 2019, 13:23:34 »
Tak, może chodziło o to że Kalita była łatwiejsza.
Przekonuje mnie to że 360 łatwiej zrobić w dwójce. Jedynka idealna do 200-250ml.
Dzbanek Ranger w koszyku to i dwojeczke dorzucimy a jaką to się zobaczy ;)
powoli się nawracam!! :)

Offline Burek

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Hario v60, Aeropress
  • Młynek: Timemore Nano
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2067 dnia: 01 Czerwiec 2019, 11:57:52 »
Jaka jest wasza ulubiona metoda przygotowywania kawy w v60? Ostatnie kilka miesięcy przygotowuję kawę tylko tym urządzeniem i mam wrażenie, że żadna inna metoda przelewowa nie potrafi dać mi tak skrajnych efektów w filiżance jak drip hario :lol2:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2068 dnia: 01 Czerwiec 2019, 13:01:47 »
Ostatnio nie mam z tym żadnych problemów. Dobrze czyli powtarzalnie działa metoda Scotta Rao z delikatnym mieszaniem łyżką i delikatnym potrząsaniem stożkiem. Stosując ją, zawsze chciałem by wodo dokładnie spenetrowała wszystkie drobiny kawy.

Od kilku miesięcy jednak wolę ideę Tetsu Kasuya albo raczej moją adaptację. Zawsze daję 20g na 300-330ml wody o temperaturze 94-96 stopni. 60ml wody w preinfuzji 45s -- wodę wylewam na środek stożka, raczej spokojnie, ew. częścią wody delikatnie zwilżam całą powierzchnię. Struga wody skierowana na środek ma dwa ciekawe efekty: doskonale miesza kawowy pył z wodą i jednocześnie zapobiega osiadaniu pyłu na papierowym filtrze, unosi najdrobniejsze drobiny na powierzchnię. Potem dolewam po 70ml i za każdym razem czekam aż woda wsiąknie: czyli waga wskazuje kolejno: 60g, 130g, 200g, 270g i 330g. Całość kończy się, gdy timer wskazuje 2:30-3:00. Zawsze kieruję strugę wody na środek stożka, ewentualnie pod koniec "rozpuszczam" ją na całą powierzchnię.
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwiec 2019, 13:19:23 wysłana przez Antonio »

Offline Karolinka Kobieta

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: Szklanka, V60/01, automat, mokka i espreso u przyjaciół.
  • Młynek: u przyjaciela :))
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2069 dnia: 01 Czerwiec 2019, 13:45:19 »
Hmm, do teraz robiłam 1+2 z potrząsaniem dripem (Rao??) czyli małe pre i zanim wszystko zleci 2 razy do pełna. Ok 18g. kawy i 250-300 ml wody 94 st. I tak kawa wychodziła zawsze bogata smakowo.
Jednak przy remerze coś jakoś plaskawo i ciemno jak na dobrą arabikę było! Tutaj powrót do źródeł czyli 1+4 z polewaniem na całej powierzchni przywróciło rześkość oraz bogatość naparu :)

Antonio, ciekawi mie ten twój wodospad centralny. Jest gdzieś jakiś filmik z tą metodą?
powoli się nawracam!! :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi