Autor Wątek: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?  (Przeczytany 8970 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Czerwiec 2019, 20:07:49 »
Dokładnie, nie ma co się oburzać. Utrzymanie temperatury może oznaczać np te 50 stopni a nie 90.
Ja koło ekspresu mam czajnik więc najczęściej zagrzewam porcelanę wrzątkiem z czajnika. Proste i szybkie.

Latton

  • Gość
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Czerwiec 2019, 19:10:36 »
No i koniecznie porządnie wygrzewaj (aby parzyły) filiżanki, kubki czy czego tam używasz. Poprawne mleko 60°C będzie od razu zimne jeśli wlejemy je do kubka o temperaturze pokojowej.

Chyba tego szczegółu nie dostrzegałem jakie może mieć znaczenie podgrzany kubek? To jako pierwsze  przetestuję. Poszukam też czym temperaturę zmierzyć?
Mam też kubki z dosyć grubym szczłem... i zobaczę co będzie. No chyba że kupię se te próżniowe szklanki delonghi, ale jakoś mi sie nie spieszy.

Tam jest autospieniacz?
Spieniacza używam oddzielne urządzenie ok 100 ml mleka i mam pełną szklankę
wcześniej dawałem 150 ml i codziennie, robiąc kawę na dwie osoby dwa litry mleka szły...
A potem zainteresuję się lepszym mieleniem kawy.

Dziękuję wszystkim za słuszne uwagi.


Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Czerwiec 2019, 13:12:51 »
Gdzieś na forum był temat podwójnych ścianek i były moje pomiary w odniesieniu do takich filiżanek do capu, różnica bezpośrednio po wlaniu wody z czajnika w temperaturze była kilka stopni (chyba 6) ale w stosunku do tradycyjnej porcelany której nie nagrzewałem, późniejsza utrata ciepła stopniowo wyrównywała się w obu naczyniach i przewaga podwójnych ścianek nie była już taka widoczna.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Czerwiec 2019, 13:40:35 »
A to podwójne szkło było wypełnione capu "po brzegi" czy większe?

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Czerwiec 2019, 13:45:24 »
Chyba nie rozumiem pytania, dobrałem filiżanki podobnej wielkości i były zalewane bez ich podgrzania wodą z czajnika.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #20 dnia: 10 Czerwiec 2019, 14:07:24 »
To nie termosy - wielkiej różnicy nie będzie bo pomiędzy porcelana-powietrze a szkło-powietrze-szkło-powietrze aż tak dramatycznej różnicy nie ma. Chyba że jedno i drugie postawisz na oknie w przeciągu. Nie ma jakichś dobrych kubków czy szklanek pokrytych w całości korkiem?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Czerwiec 2019, 14:20:29 »
Chyba nie rozumiem pytania, dobrałem filiżanki podobnej wielkości i były zalewane bez ich podgrzania wodą z czajnika.

Tak o rozmiar pytałem. Bo jeżeli były 300ml a filiżanki standardowe do capu 180-200 i równa ilość "wsadu", to był by to nierówny sparing.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Czerwiec 2019, 14:25:15 »
Jak dla mnie wracając do pierwszego postu.

1. Porcelana musi być "gorąca" przed startem ekstrakcji, i bez tego żadne magiczne sztuczki nie pomogą.
2. Delonghi EC860.M to nie jest ekspres który można uznać za wzorzec czegokolwiek więc pewnie to co z niego wypływa już na starcie ma zaniżoną temperaturę.

1+2 = zimna kawa po 30 sek.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #23 dnia: 10 Czerwiec 2019, 20:28:27 »
więc pewnie to co z niego wypływa
Spokojnie można nim przegrzać mleko. Wszystko zależy od temperatury mleka na wejściu.

Latton

  • Gość
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Czerwiec 2019, 11:43:26 »


1. Porcelana musi być "gorąca" przed startem ekstrakcji, i bez tego żadne magiczne sztuczki nie pomogą.
2. Delonghi EC860.M to nie jest ekspres który można uznać za wzorzec czegokolwiek więc pewnie to co z niego wypływa już na starcie ma zaniżoną temperaturę.

1+2 = zimna kawa po 30 sek.

Ten zakup był akurat dobrze przemyślany, ma on trzy poziomy temperatury, oczywiście ustawiłem na max.
Więc tak, czarną kawę robi mocno gorącą to z użyciem podgrzewania kubków to jeszcze nie wiem... ale tutaj dochodzi jeszcze mleko.

I jest z tym lepiej jak w moim poprzednim ECC 221.B.


Spokojnie można nim przegrzać mleko. Wszystko zależy od temperatury mleka na wejściu.

Mleko z pojemnika całkiem odpada, bo pojemnik trzeba przechowywać w lodówce i automat sobie z takim zimnym mlekiem nie radzi.
Więc z tego zrezygnowałem.
A co do spieniania mleka z tej rurki (nie wiem jak to się nazywa) to ja to robię dwukrotnie.

P.S.

A czy komuś się chce wkleić mi linka do termometru jakim móżna zmierzyć temperaturę i kawy i blatu ogrzewającego?

« Ostatnia zmiana: 17 Czerwiec 2019, 11:52:17 wysłana przez Latton »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Czerwiec 2019, 11:57:36 »
Kup sobie termometr kulinarny z Ikei - temperaturę płynów spokojnie zmierzysz. Blat - hmmm - jak wetkniętą w jakaś szczelinę pewnie.

Latton

  • Gość
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Lipiec 2019, 09:52:44 »
Czas na wnioski

Z mierzeniem termometrem jak w laboratorium dam sobie raczej spokój.

OK dziękuję wszystkim za rady są mi one pomocne w tym jak i co....

moje wnioski sa takie. Okazało się że kompletnie nie doceniałem podgrzewania kubków.
Jako że mój aparat to posiada ale jest to bezużyteczne tam grzałka nie rozprasza ciepła pocałym blacie
i ogólnie sprawdzając dłonią (nie trzeba termometru) jest z tym słabo.


W instrukcji stało jakoby ogrzewać kubki przelewając je wrzątkiem. Jak dla mnie jest to niedopuszczalne
grzać tylko po to wodę z każdą kawą to trzeba mieć hehe... znalazłem wyjście. Mój własny sposóbto podgrzanie
filiżanki w kuchence mikrofalowej na pełnym ustawieniu na pół minuty. Jeśli zmoczycie taką filiżankę wodą
to temperatura szklanki znacznie się podwyższy.

Póki co taki mam patent i pomaga spróbujcie sami. Dziękuję.
« Ostatnia zmiana: 11 Lipiec 2019, 09:58:28 wysłana przez Latton »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #27 dnia: 11 Lipiec 2019, 12:18:45 »
No przecież ci to rozwiązanie zasugerowałem kilka postów wyżej, to co mówisz że znalazłeś swoje? Ameryki nie odkryłeś.

Latton

  • Gość
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #28 dnia: 11 Lipiec 2019, 12:24:17 »
A do utrzymania temperatury to polecam albo bardzo grube filiżanki z Włoch, odpowiednio rozgrzane, albo podgrzewać pustą filiżankę w mikrofali.
Jak pijesz z mlekiem, to możesz mleko mocniej zagrzać - moja żona też takie lubi. Ja uważam, że przegrzane mleko daje gorszy smak napoju.

Zgadza się,
a ile na maksa podgrzewałeś?ile żeby nie pękła?
czy podgrzewałeś mokrą filiżankę?
bo bez tego pół minuty grzania to trochę za mało a boję się żeby mi nie strzeliło>?


No i koniecznie porządnie wygrzewaj (aby parzyły) filiżanki, kubki czy czego tam używasz. Poprawne mleko 60°C będzie od razu zimne jeśli wlejemy je do kubka o temperaturze pokojowej.

Właśnie! Mają aż parzyć. :)

Jeszcze wrócę na chwilę do tego pojemnika do cappucino tam jak napisałem kawa się robi z zimnego mleka z lodówki
i efekt jest marny. No chyba że podgrzewać w mikrofali już zrobioną kawę?
« Ostatnia zmiana: 11 Lipiec 2019, 12:31:58 wysłana przez Latton »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #29 dnia: 11 Lipiec 2019, 16:02:26 »
A do utrzymania temperatury to polecam albo bardzo grube filiżanki z Włoch, odpowiednio rozgrzane, albo podgrzewać pustą filiżankę w mikrofali.
Jak pijesz z mlekiem, to możesz mleko mocniej zagrzać - moja żona też takie lubi. Ja uważam, że przegrzane mleko daje gorszy smak napoju.

Zgadza się,
a ile na maksa podgrzewałeś?ile żeby nie pękła?
czy podgrzewałeś mokrą filiżankę?
bo bez tego pół minuty grzania to trochę za mało a boję się żeby mi nie strzeliło>?

Podgrzewałem zwykle 30-40 sekund na maks mocy (dużo zależy od mikrofali, nie tylko nawet od jej samej mocy). Filiżanki po wyjęciu były gorące, ale dało się je utrzymać dłuższa chwilę w otwartej dłoni. Podgrzewałem tylko suche. Pękalność (jest takie słowo?) zależy też od jakości porcelany.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi