Autor Wątek: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?  (Przeczytany 156803 razy)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #75 dnia: 27 Lipiec 2020, 10:18:26 »
Teoretycznie sprzedającym jest palarnia, ale inne ceny, inne opakowania, może to oferta typowo pod allegro ale dla mnie 2kg ziarna za 76 pln nie zwiastuje niczego smacznego.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #76 dnia: 27 Lipiec 2020, 10:23:54 »
Aaa, ok. Teraz rozumiem.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #77 dnia: 27 Lipiec 2020, 10:44:32 »
widziałem już wcześniej tę ofertę i sam się zastanawiałem o co chodzi, kawy są opisane ogólnikami, np brazylia santos, Guaxupé, Carmo de Minas :) Obie są palone średnio, pełne, słodkie i bez kwasowości i polecane do automatów ale i przy okazji wyśmienite w wszystkich innych metodach. Strasznie dużo marketingowo poprawnych ogólników i bardziej podejrzewam jakiś randomową kawę poprostu z portu Santos.

Palarnia tych kaw wogóle nie ma w swojej ofercie na stronie, tam jedna się mogła wyprzedać, ale nie mają ani takiej brazyli ani kolumbii. Ale ważne też, że chodź z inną naklejką, to nazwy i loga się nie wstydzą a Orca nie jest takim potentatem rynku, żeby opinie po nich spływały. Obstawiam wypaloną solidnie, gdzie ziarno jest jeszcze za ładne na rozpuszczalną ale już nikt po nią w kolejce nie stoi. Takiego produktu bym się w np biedronce czy ogólnie w markecie.

Cena jest faktycznie atrakcyjna ale takie oferty po allegro generalnie są, to nie muszą być koniecznie złe kawy, mokate do biedry regularnie podobne rzeczy dostarcza w jeszcze niższy cenach, z fort-em i tak pewnie wygrywają o kilka długości ;) Chętnie poznał bym jakąś rzetelną opinie, samemu boję się zostać z 2 kilami jak jeden pan z angielskim :D

edit
o wiem co widziałem, tutaj bliźniaczo podobna oferta kaw z palarni sido: https://allegro.pl/oferta/kawa-ziarnista-swiezo-palona-brazil-colombia-2kg-9418301434
Chyba należy traktować jak poprostu pewien segment rynku, sam nie wiem czy u szwagra w automacie by się nie sprawdzało :-\ a zawsze to coś z "naszych" palarni
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec 2020, 10:52:55 wysłana przez trez »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #78 dnia: 27 Lipiec 2020, 11:21:30 »
Zawsze można napisać, zadzwonić i sprawdzić u źródła.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #79 dnia: 27 Lipiec 2020, 11:50:28 »
https://allegro.pl/oferta/kawa-kolumbia-2kg-swiezo-palona-100-arabika-9444955037?fromVariant=9445202942
 
Tak ze dwa tygodnie temu jeden z kupujących ocenił tą kawę na jedną gwiazdkę ( opinia już została usunięta) i napisał coś w ten deseń: kawa jest zbyt jasno wypalona, ziarna matowe z łupinkami a powinny być jego zdaniem czarne i błyszczące - co świadczy o świeżym paleniu  :mrgreen:

Więc chyba nie ma co demonizować tej oferty  ;)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #80 dnia: 27 Lipiec 2020, 12:04:34 »
Może cena wynika z faktu, że kawa sie nie do piekła  :ogien: Blada taka to i przeceniona  :mrgreen:

Chociaż tego opisu nie rozumiem, 72h czy dwa tygodnie?
"PAMIĘTAJ!!! NASZA KAWA JEST ŚWIEŻO PALONA - nie starsza niż 2 tygodnie, dzięki temu możesz się cieszyć kawą najwyższej jakości w swoim domu."
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec 2020, 12:07:34 wysłana przez mlopus »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #81 dnia: 27 Lipiec 2020, 12:13:33 »
Brazylia santos, Guaxupé, Carmo de Minas -- to akurat jedna z najtańszych pozycji w cennikach surowej kawy. Ot, zwykła Brazylia.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #82 dnia: 27 Lipiec 2020, 12:36:00 »
Nie każdy oczekuje niezwykłej, ja już wyleczyłem się z próbowania wynalazków a już na pewno w kilogramowych ilościach, ale nie to ładne co ładne tylko to co sie komu podoba, czy jakoś tak..

Offline WaAaFeL

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 3tz, Hario v60-02, FP, Kalita, GABI
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #83 dnia: 27 Lipiec 2020, 12:56:18 »
Czyli moge próbować śmiało :) a zerknie ktoś jeszcze czy jakichś podrobek nie wybrałem? AP i młynek w aukcjach wstawiłem na poprzedniej stronie. Chce dziś z czystym sumieniem zamówić zestaw :)

Ehh nie mogłem się doczekać aż moderator klepnie post i zamówiłem, mam nadzieję że nic nie schrzaniłem :D
A zdjęcia kawy mogę wstawić jak przyjdzie.
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec 2020, 17:04:18 wysłana przez WaAaFeL »

Offline Charoshi

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: V60, AP, FP
  • Młynek: Timemore C2 Chestnut
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #84 dnia: 27 Lipiec 2020, 12:58:31 »
Dzień dobry,

to mój pierwszy post tutaj.

Długo się wahałem, czy zakładać, ale w końcu założyłem konto, żeby króciutko coś o tych kawach napisać, bo widać z poprzedniej korespondencji, że mało kto odważył się ją kupić. No ja się odważyłem, choć jestem totalnie początkujący, więc za wiele kaw nie piłem (dotychczas zaopatrywałem się w Single Origin, bo mam blisko), ale coś tam już liznąłem, również kilka z Manufaktury. A zestaw tych dwóch kaw kupiłem z myślą, że będzie to kawa codzienna, taka robocza, żeby mieć coś przyzwoitego, ale nie pójść z torbami.

Brazylia - gorzka czekolada bez kwasu. V60 (Metody 4:6 i Hoffman), parzącha, cupping - ZERO kwasowości nawet po całkowitym przestygnięciu. Jedyny kwas wyszedł mi w kawiarce po przeparzeniu, bo nie umiem jeszcze dobrze dobrać stopnia zmielenia.  Bardzo wyraźna czekolada, ale taka mocno gorzka, gdzie dużo kakao jest. Całkiem długo zalega, co jest irytujące. Kawa nie jest palona ciemno, ale mam wrażenie, że w smaku tę "paloność" nieco czuć. Jak opanuję kawiarkę i uda mi się z niej robić coś a'la espresso, to będę robił kapuczynę, bo mleko będzie tu raczej pasować świetnie. Dla mnie jednolity profil tej kawy jest męczący. Wg mnie będzie doskonała jako kawa dla gości, którzy boją się nowości, albo jej nie docenią, a czasami trochę szkoda kawy. Jutro będę wiedział jak smakuje Cold Brew, bo dziś nastawiłem pół litra (użyłem 34gr).

Kolumbia - bardzo podobnie, ale jest kwasowość. Lekka bo lekka, ale jest. Testowałem póki co cuppingiem porównując z Brazylią i tu się moim zdaniem więcej dzieje, głównie ze względu na większą (choć i tak niską) kwasowość i owocowość. Dziś rano piłem z V60 (4:6) i coś tam się działo w niej, było troszkę kwasku. Niestety filtry mi się skończyły, więc czekam z dalszymi testami do jutra, gdzie będę również miał ją jako Cold Brew. Obecnie piję French Pressa (18:300) metodą polecaną przez Hoffmana i kwasowość jest bardzo minimalna. Ewidentnie kawa idzie w kierunku czekolady gorzkiej.

Kawy testowałem ok. 30 minut po zmieleniu w celu odgazowania, bo była wypalana kilka dni temu.

Miło zaskoczony byłem w kontekście przesyłki. Zamówiłem w czwartek po 15 i od razu opłaciłem. 5 minut po tym dostałęm potwierdzenie wysłania i rano w piątek już była w paczkomacie.
Widać mają tego chyba spory zapas świeżo przygotowany, bo chyba dużo im tego schodzi patrząc na ilość sprzedanych na Alle.

Podsumowując na ten moment: dla mnie sprawdzi się jako kawa codzienna, choć raczej nudna i wydaje mi się, że będzie fajnie grać z mlekiem. Dobra będzie jako kawa dla gości, bo jest w sumie smaczna i bardzo przypomina smak rozumiany przez słowo "kawa", a zdecydowanie jest lepsza niż sklepowe.

Czy kupię ponownie? Możliwe, jeśli cena utrzyma się na podobnym poziomie.
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec 2020, 13:17:52 wysłana przez Charoshi »

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #85 dnia: 27 Lipiec 2020, 13:19:28 »
Kawy sam jeszcze nie próbowałem ale oferta na pewno ciekawa jako budżetowe ziarno. Tutaj zdjęcie wypału który ktoś umieścił na pepperze, wygląda niezlekawa3.jpg
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec 2020, 14:54:14 wysłana przez Nataniel »

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #86 dnia: 27 Lipiec 2020, 14:00:22 »
Nie wygląda wcale źle. Widzę, że wprowadzili też do oferty Peru i Honduras:
https://allegro.pl/oferta/kawa-peru-honduras-2kg-swiezo-palona-arabika100-9532538213
Wolałbym taką kawę kupić niż marketową spaleniznę typu Lavazza za tą samą cenę.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #87 dnia: 27 Lipiec 2020, 14:10:59 »
Może ładnie wyglądać, a co kryje w sobie nie wiadomo. Poza tym takie tanie surowce, z tego co słyszałem w palarniach, bywają bardzo różnej jakości, raz są ok, innym razem nie da się pić. Więc każdy może jakąś własną decyzję podjąć.  W razie wpadki na pewno łatwiej negocjować ewentualny zwrot z palarnią niż z biedronką. Więc jak ktoś ma ciasny budżet to może spróbować zaryzykować. Jednak jak chce się pić dobrą kawę to polecam korzystać z lepszej jakości surowców, a palarnię już dobrać wg własnych preferencji.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #88 dnia: 27 Lipiec 2020, 15:17:46 »
Wolałbym taką kawę kupić niż marketową spaleniznę typu Lavazza za tą samą cenę.
Akurat Oro wyglada jaśniej i jest całkiem niezła. Próbowałeś czy tylko słaba kawa = lavazza?
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #89 dnia: 27 Lipiec 2020, 15:43:12 »
Cytuj (zaznaczone)
Akurat Oro wyglada jaśniej i jest całkiem niezła. Próbowałeś czy tylko słaba kawa = lavazza?

w zeszłym roku żona dostała przy urodzinach w "bukiecie", serio do dużego liścia klejem na gorąco :picardpalm: nieistotne, w każdym razie miałem do zutylizowania ćwiartkę mielonej, nawet dość świeżej. Jedno co mogę o niej powiedzieć, to że wypalona faktycznie na czerń nie jest, ale to było tyle, dalej się już tylko męczyłem :ohyda: więc albo masz przemycaną inną lavazze albo pie-czarkujesz dla samej złośliwości. To że są inne, smaczne lavazze to jedno ale to co jako oro sprzedają po marketach, to chyba już kronunga lepszego w życiu piłem miotla

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi