Autor Wątek: Waga dobrego espresso  (Przeczytany 63411 razy)

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Waga dobrego espresso
« dnia: 18 Lipiec 2014, 18:36:10 »
Trafiłem kiedyś na temat wagi espresso, ale uznałem to za fanaberie i zignorowałem. Niedawno znowu na to trafiłem i tym razem pomyślałem, że sprawdzę jak jest u mnie. I okazalo się, że moje 50 ml espresso waży około 50 g, a ponoć standard dla espresso to mniej więcej dwa razy waga ziaren, czyli dla dozy 16 g powinno być 32 g naparu.
Czy ja robię coś nie tak? Ważyliście swoje espresso?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Waga dobrego espresso
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Lipiec 2014, 18:45:19 »
A woda? 1 ml = 1 g :)

Offline fubar

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Saeco Via Veneto
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Waga dobrego espresso
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Lipiec 2014, 19:15:12 »
Odmierzasz te 50ml razem z cremą?

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Waga dobrego espresso
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Lipiec 2014, 21:54:29 »
Objętość lubi kłamać ;) 50 ml dla większości kaw sporo za dużo (ciężko).

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Waga dobrego espresso
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Lipiec 2014, 23:10:28 »
Scott Rao w swojej książce pisze, że waga naparu powinna stanowić od 1,5 do 2 krotności wagi ziaren.
Tego staram się trzymać ;)
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Waga dobrego espresso
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Lipiec 2014, 23:12:18 »
No dobra, faktycznie trochę za bardzo przeciągałem ekstrakcję. Gdy crema doszła do 50 ml... waga pokazała 40 g. To też niby więcej, ale już jednak trochę bliżej. No i okazało się, że muszę trochę dokręcić młyn...

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Waga dobrego espresso
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Lipiec 2014, 23:21:33 »
A jeśli smakowało ?  :D - To przy tym pozostań, ewentualnie eksperymentalnie spróbuj przyrządzać książkowo i porównasz.  :)
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Waga dobrego espresso
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Lipiec 2014, 23:39:17 »
Po pierwszych próbach to chyba dobry kierunek jednak ;)
Ale i tak ilości wydają mi się jeszcze mniejsze niż do tej pory.... pojedyncze espresso - 16 g napoju... a ristretto 7g... toż to mała łyżeczka...

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Waga dobrego espresso
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Lipiec 2014, 11:11:36 »
Ristretto to 16 gram z podwójnego sitka(16doza). Dlatego też dla mnie pojedyncze jest bez sensu ;)
Metiu widzę, że nie tylko ja wyznaję tę kosmiczną szkołę ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Waga dobrego espresso
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Lipiec 2014, 13:36:41 »
Ristretto to pomniejszone espresso, a nie doppio.

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Waga dobrego espresso
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Lipiec 2014, 16:07:59 »
Ristreto to kawa z ciśnieniowca mająca brewing ratio na poziomie 100%. Czy je zrobisz z pojedyńczego czy podwójnego czy pięciokrotnego sitka to jest jedno... ;) W moim poście chodziło o to, że robienie ristreto z 7g sitka nie ma sensu.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Waga dobrego espresso
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Lipiec 2014, 18:36:19 »
Sprawdź definicję "ristretto", choćby w kawowym słowniku tego forum.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Waga dobrego espresso
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Lipiec 2014, 19:09:54 »
 


Obydwaj mówicie o tym samym :)
LMWDP #469

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2371
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Waga dobrego espresso
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Lipiec 2014, 19:40:27 »
Tu taki tekścik z wiki na temat ristretto, kiedyś i teraz. Nistety po angielsku ale może ktoś przetlumaczy.

Ristretto is a very short shot of espresso coffee. Originally this meant pulling a hand press (shown at right) faster than usual using the same amount of water as a regular shot of espresso. Since the water came in contact with the grinds for a much shorter time the caffeine is extracted in reduced ratio to the flavorful coffee oils. This is counterintuitive since caffeine is far more soluble than coffee oils. The resultant shot could be described as bolder, fuller, with more body and less bitterness. All of these flavors are usually attributed to espresso in general, but are more pronounced in ristretto. Today, with the hand press out of favor and modern automated machines generally less controllable, ristretto usually just means less water; a double espresso shot is typically around 60 ml (2 fl oz), while a double ristretto is typically 25-30 mls (1–1.5 fl oz). One shot of espresso is 8grams of coffee in 30 ml of water, while one shot of ristretto is normally 8grams of coffee in 15ml of water, making ristretto very strong.

One modern method of pulling a ristretto shot is to grind the coffee finer than that used for normal espresso, and pull the shot for the same amount of time as a normal shot. The smaller spaces between the particles of finer-ground coffee allow less water to pass through, resulting in a shorter shot. However, this can also lead to a gritty taste, if the coffee is so fine so as to allow the insoluble components to pass through the filter-basket. This is often a problem in poorer grinders, where the grind is not as even.

Another modern method for pulling a ristretto is to simply stop the extraction early, so less water has time to pass through the ground coffee. This produces a slightly different taste than the fine-grinding, equal-time method, and is often preferred in fast-paced cafes because it does not require the barista to change the settings on the coffee grinder.

A third modern method, that serves as a compromise between the previous two, is to prepare the shot without adjusting the grind but to use the tamp more firmly. The firmer tamp will compact the grinds in the filter basket allowing for a shot time comparable to a regular espresso. This method has the added benefit that adjusting the coffee grinder is not necessary while keeping much of the body and flavor of the fine-grinding, equal-time method.

As the amount of water is increased or decreased relative to a normal shot, the composition of the shot changes, because not all components of coffee dissolve at the same rate. For this reason, an excessively long or short shot will not contain the same ratio of components that a normal shot contains. Therefore, a ristretto is not simply twice as strong as a regular shot, nor is a lungo simply half the strength.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Waga dobrego espresso
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Wrzesień 2014, 10:17:56 »
Jeżeli w ekspresie Ascaso Steel uno pro :-)  do kolby z podwójną wylewką założę sitko do którego nasypię 16 gr kawy to suma wagi espresso ma być równa 32 ml? Czy mam zastosować zasadę iż sypię 16 gr i w czasie 20-30 sekund mam otrzymać 50 ml naparu w dwóch maciupkich filiżankach co daje mi 25 ml na jedną.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi