Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1066578 razy)

RadoGost

  • Gość
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3165 dnia: 20 Czerwiec 2019, 14:54:54 »
Zapytaj się użytkowników Silvii, czy tak samo jest u nich? Bo może, jak to się mówi: ten typ tak ma :)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3166 dnia: 20 Czerwiec 2019, 16:17:20 »
Stoi sobie przeważnie trochę wody po ekstrakcji. Nie zwracam już na to uwagi.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3167 dnia: 20 Czerwiec 2019, 16:48:16 »
Może trójdrożny trochę zasyfiony, zrób pare razy backflusha z cafizą.

RadoGost

  • Gość
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3168 dnia: 20 Czerwiec 2019, 16:57:11 »
Nówka-sztuka :)

Offline avzi Mężczyzna

    • nie
  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Eureka Zenith 65E
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3169 dnia: 17 Lipiec 2019, 13:04:26 »
Ponieważ dopiero w weekend zacznę swoją zabawę z ekspresem kolbowym chciałbym zapytać czy pomiędzy jednym a kolejnym espresso powinno się czyścić sitko z portafiltrem czy wystarczy po prostu wybić z niego zużyte ciastko i załadować kolejną porcję zmielonej kawy do tego wilgotnego i nieco zakawionego sitka?

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3170 dnia: 17 Lipiec 2019, 15:26:42 »
Nie wiem jak inni ale ja przepłukuję i sitko i portafilter. Przecieram też ręcznikiem papierowym prysznic.

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3171 dnia: 17 Lipiec 2019, 15:31:10 »
Tez przeplukuje po kazdym parzeniu biezaca woda, wysuszam recznikiem i zasypuje na nowo.

Offline avzi Mężczyzna

    • nie
  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Eureka Zenith 65E
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3172 dnia: 17 Lipiec 2019, 15:47:15 »
I za każdym razem wyciągacie przy tym filtr z portafiltra (który jak wiadomo siedzi w nim dość ciasno)? Czy płuczecie bez wyjmowania?

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3173 dnia: 17 Lipiec 2019, 15:54:20 »
Czystość jest kluczem.

Filtr niech sobie siedzi w portafilrze, nie ma potrzeby wyciągać go za każdym razem. Wystarczy przetrzeć sitko do sucha.

Jeśli to początki to nieodmiennie polecam serię sześciu krótkich poradników od byłego mistrza świata baristów. Są polskie napisy

W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3174 dnia: 17 Lipiec 2019, 18:35:53 »
Ja opłukuję kolbę (z sitkiem, rzecz jasna, bez zdejmowania) pod bieżącą wodą tylko z resztek kawy. Puszczam chwilę wodę z prysznica na "goło", a potem wstawiam kolbę i wówczas robię właściwe płukanie. Zdejmuję kolbę i osuszam sitko ręcznikiem papierowym. Skutkuje to częstszym uzupełnianiem zbiornika i opróżnianiem tacki ociekowej, ale to nawet lepiej, bo zawartość jest bardziej wodnista i łatwiej się to opłukuje.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3175 dnia: 17 Lipiec 2019, 18:59:20 »
Tutaj nieocenione jest przyłącze wod-kan :)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline avzi Mężczyzna

    • nie
  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Eureka Zenith 65E
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3176 dnia: 17 Lipiec 2019, 19:06:20 »
Dzięki za cenne wskazówki! To jeszcze zapytam o przygotowanie wody na poranną kawę. Mojego Oscara II mam zamiar podłączyć do gniazda wifi, aby włączał się jakąś godzinkę przed planowanym użyciem rano. W związku z tym wodę w zbiorniku trzeba pozostawić już wieczorem. Czy taka stojąca przez noc woda będzie OK dla dobrego porannego espresso?

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3177 dnia: 17 Lipiec 2019, 19:36:20 »
W pracy mam małą Faemę z termoblokiem, ale zasobnik na wodę ma przyzwoity bo około 2l. Starcza na 3, 4 dni, jak się zbliża do dna to tylko przepłukuję pod bieżącą wodą i przecieram gąbką do naczyń, bez jakiegoś wielkiego szorowania.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3178 dnia: 17 Lipiec 2019, 20:19:43 »
W związku z tym wodę w zbiorniku trzeba pozostawić już wieczorem. Czy taka stojąca przez noc woda będzie OK dla dobrego porannego espresso?

Zrzuć tylko trochę wody z bojlera, by pozbyć się w jakiejś części już raz przegrzanej wody, ze zmniejszoną zawartością tlenu, co podobno wpływa na niuanse smakowe i do boju. Ta w zbiorniku przez noc może tylko zyskać dzięki odstaniu czyli będzie bardzo OK.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline avzi Mężczyzna

    • nie
  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Eureka Zenith 65E
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3179 dnia: 20 Lipiec 2019, 12:54:57 »
Od którego dokładnie momentu liczycie czas ekstrakcji? Od rana robię testy z moim nowym Oscarem II i udało mi się już tak poustawiać parametry, że wychodzi mi niemal idealne ratio 1:2 dla espresso. Natomiast czas ekstrakcji liczony od momentu wlania pierwszych kropel kawy do filiżanki (tryb 5 wagi Brewista Smart Scale II) jest w przedziale 15-20s, przy czym pierwsze krople wpadają dopiero po ok. 10s od wciśnięcia przycisku. Kawa wprawdzie smaczna, ale nie wiem czy czas ekstrakcjo właściwy...

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi