Autor Wątek: Dripper za długi czas przelewu  (Przeczytany 2414 razy)

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Dripper za długi czas przelewu
« dnia: 16 Czerwiec 2019, 18:56:51 »
Cześć, używam dripa z Duki z filtrem nierdzewnym i czas parzenia jest strasznie długi - 200 ml ponad 4 minuty przy najdrobniejszym przemiale na Delonghi KG79 (przesiana).

Ogólnie jak przelewam wodą dla rozgrzania to leci ok, ale po zasypaniu kawą jedynie kapie. Jest szansa, że robię coś źle, czy po prostu trzeba przesiąść się na V60?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dripper za długi czas przelewu
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Czerwiec 2019, 18:59:33 »
Prędzej zmienić młynek ;)

Daj grubiej na początek i powiedz jak wyszło. Powiedz też jakie masz doświadczenie w piciu przelewów -- na ile jesteś wstanie ocenić napar czy zaparzył się poprawnie?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Dripper za długi czas przelewu
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Czerwiec 2019, 19:21:52 »
Ten dwuwarstwowy filtr ma dosyć słabą przepuszczalność i na dodatek łatwo zatyka się pyłem. Jeżeli chcesz przyspieszyć przelew, to musisz mieszać zawiesinę, żeby przemiał nie osiadał na dnie i nie zatykał dziurek. Dodatkowo, co jakiś czas, trzeba wymyć filtr w wodzie z dodatkiem Cafizy lub sody oczyszczonej.

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Dripper za długi czas przelewu
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Czerwiec 2019, 19:52:38 »
Prędzej zmienić młynek ;)

Daj grubiej na początek i powiedz jak wyszło. Powiedz też jakie masz doświadczenie w piciu przelewów -- na ile jesteś wstanie ocenić napar czy zaparzył się poprawnie?
chętnie, ale nie jestem pewien, czy to rozwiąże problem a koszta niemałe

Ten dwuwarstwowy filtr ma dosyć słabą przepuszczalność i na dodatek łatwo zatyka się pyłem. Jeżeli chcesz przyspieszyć przelew, to musisz mieszać zawiesinę, żeby przemiał nie osiadał na dnie i nie zatykał dziurek. Dodatkowo, co jakiś czas, trzeba wymyć filtr w wodzie z dodatkiem Cafizy lub sody oczyszczonej.
Nawet jak mieszam łyżeczką to niewiele przyspiesza. Wiem, że młynek nie jest najwyższych lotów, ale po przesianiu na najgrubszym ustawieniu jest dość gruby "piasek". Mam jeszcze plan przejść się do kawiarni, gdzie podają alternatywy i kupić porcję zmielonej u nich pod dripa kawy i przetestować, ale wydaje mi się, że chyba w samym filtrze tkwi problem i wymiana na V60 z filtrami powinna załatwić temat...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dripper za długi czas przelewu
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Czerwiec 2019, 21:40:03 »
To w końcu najgrubiej, czy najdrobniej?

Koszta wcale nie takie duże biorąc pod uwagę, że obecnie 1/3 kawy jest odsiana (kosz?) ;)

Który konkretnie masz zaparzacz? Może wystarczy filtry od chemexa, albo V60 03 kupić i założyć do niego z wywinięciem na brzegach?

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Dripper za długi czas przelewu
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Czerwiec 2019, 07:13:43 »
Nieprzytomny byłem jak to pisałem, w pierwszym poście miał być najgrubszy przemiał, sorry za zamieszanie. A zaparzacz konkretnie ten: duka 650ml - nie mogę umieszczać linków w poście.

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Dripper za długi czas przelewu
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Czerwiec 2019, 09:26:21 »
Mycie filtra w roztworze sody nie pomogło, kupiłem też porcję kawy zmielonej w profesjonalnym młynku w kawiarni, gdzie serwują alternatywy - zmielona dużo drobniej, niż podczas moich ostatnich prób, czas przelewu dalej grubo ponad 4 minuty. Poddaję się i kupuję V60.

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Dripper za długi czas przelewu
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Lipiec 2019, 16:40:32 »
Epilog: V60 z filtrami hula jak miło, przemiał blisko połowy skali młynka i czas parzenia ok. 2:30 bez łaski, reasumując - drip Duka nieprzypadkowo wypadł z oferty sklepu  :ohyda:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi