Autor Wątek: Problem z dozą kawy w ascaso , test 5 groszówki  (Przeczytany 5509 razy)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Problem z dozą kawy w ascaso , test 5 groszówki
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Kwiecień 2019, 11:03:27 »
U mnie doza kawy w pojedyńczym sitku to 13-14g, nie przejmuję się tym bo smak wyborny :-)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Problem z dozą kawy w ascaso , test 5 groszówki
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Kwiecień 2019, 11:57:27 »
@manfred masz dłuższy staż ode mnie. Myślałem, że starzy wyjadacze są tu po to, żeby pomagać. Nie sądziłem, że Ty szukasz pomocy, myślałem raczej o autorze wątku. Nie mam narzędzi, żeby spełnić twoją prośbę, nawet gdybym miał oczekiwałbym raczej, że jednak rozwiniesz swoją myśl.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Problem z dozą kawy w ascaso , test 5 groszówki
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Kwiecień 2019, 12:01:51 »
To widocznie przypadłość niektórych sitek.W G-105 do niby pojedynczego sitka wchodzi 12-14 g(lekki odcisk prysznica), natomiast  w LSM jest już wzorcowe 6-8g. Ja bym się tym nie przejmował. Kładz do sitka tyle żeby na poekstrakcyjnym ciastku było widać naprawdę lekki odcisk prysznica (lub test 5gr) i pilnuj uzysku. Jeśli błotko nie zniknie to prawdopodobnie masz coś nie tak z zaworem odprowadzającym ciśnienie po ekstrakcji.

Tak mi się wydaje  :)
« Ostatnia zmiana: 29 Kwiecień 2019, 12:05:34 wysłana przez yo »

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Problem z dozą kawy w ascaso , test 5 groszówki
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Kwiecień 2019, 16:12:19 »
To widocznie przypadłość niektórych sitek.W G-105 do niby pojedynczego sitka wchodzi 12-14 g(lekki odcisk prysznica), natomiast  w LSM jest już wzorcowe 6-8g. Ja bym się tym nie przejmował. Kładz do sitka tyle żeby na poekstrakcyjnym ciastku było widać naprawdę lekki odcisk prysznica (lub test 5gr) i pilnuj uzysku. Jeśli błotko nie zniknie to prawdopodobnie masz coś nie tak z zaworem odprowadzającym ciśnienie po ekstrakcji.

Tak mi się wydaje  :)
Teoretycznie blotko zaczyna zanikac przy 11gr w górę żeby 5 groszy było to potrzeba 13,5 gr a odcisk prysznica gdzies 15gr .optymalnie  dlatego wybrałem 11 bo uzysk jest idealny i kawa mi bardzo smakuje , dziwi mnie jedynie po co są oznaczenia 6 ,8 gr sitka jak wchodzi dwa razy tyle .... Bo już myślałem że mam jakoś prysznic cofniety

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Problem z dozą kawy w ascaso , test 5 groszówki
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Kwiecień 2019, 18:30:13 »
 :brawa: Będziesz musiał z tym żyć  8) Najważniejsze że kawa smaczna i nie ma błotka. Bo przecież o to chodzi :-D

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Problem z dozą kawy w ascaso , test 5 groszówki
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Kwiecień 2019, 19:31:03 »
Odcisk sitka prysznica musi być na prawdę delikatny. Inaczej, kawa puchnąć pod wpływem wody nie będzie miała gdzie uciekać i spowoduje to, generalnie, znaczne wydłużenie czasu ekstrakcji.

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Problem z dozą kawy w ascaso , test 5 groszówki
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Kwiecień 2019, 21:50:46 »
@Krakus  A ta woda to do dołu, tak grawitacyjnie i pod ciśnieniem , uciekać by nie mogła ? Są jakieś zaburzenia przepływu ?

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Problem z dozą kawy w ascaso , test 5 groszówki
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Kwiecień 2019, 22:09:09 »
Ma ktoś może nowe ascaso i zrobił by foto jak obecnie wygląda prysznic ?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Problem z dozą kawy w ascaso , test 5 groszówki
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Kwiecień 2019, 22:57:45 »
@yo Grawitacyjnie, to w przelewach. W ekspresie ciśnieniowym nad ciastkiem masz 9 barów, pod ciastkiem zero. Czyli ciastko jest tą przeszkodą na którym masz spadek ciśnienia.

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Problem z dozą kawy w ascaso , test 5 groszówki
« Odpowiedź #24 dnia: 29 Kwiecień 2019, 23:40:02 »
To wiadomo. Pytam czy zbyt duża ilość odpowiednio zmielonej kawy w sitku powoduje jakieś zaburzenia w ekstrakcji? Jak kawa za drobno/grubo zmielona to albo zatka albo przeleci i tyle. Jak portafilter się zapina bez problemu to skąd wiadomo że kawy jest za dużo i że to powoduje opóźnienie? Jak odpowiednio zmielonej kawy jest za  mało, to się robi błotko - jak stwierdził kolega. Takie tam rozważania.


Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Problem z dozą kawy w ascaso , test 5 groszówki
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Kwiecień 2019, 00:50:53 »
Za dużo kawy - z ciastka robi się suchy, twardy "klocek", możecie to łatwo przetestować.

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Problem z dozą kawy w ascaso , test 5 groszówki
« Odpowiedź #26 dnia: 30 Kwiecień 2019, 08:08:14 »
Spróbowałem na podwójnym sicie bo czy czytałem że łatwiej faktycznie. doza i napar w 25sekund idealnie a i ciastko wyszło super

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Problem z dozą kawy w ascaso , test 5 groszówki
« Odpowiedź #27 dnia: 30 Kwiecień 2019, 08:43:28 »
Poprawność wykonania testu z monetą przecież napisałem
Ok po przeczytaniu dwa razy złapałem idee. 18g z wysokością na monetę lub 17g z wysokością ciastka jakie tam wyjdzie byle ekstrakcja się zgadzała.

Ale nie ma co popadać w przesadę. Moneta ma dać orientacyjną wysokość i o milimetr czy dwa nei ma się co zabijać, natomiast dwukrotne skrócenie ekstrakcji lub 2x większa doza ewidentnie popsują espresso.
A pewnie nawet u Ciebie to 18/60 z 5 groszówką nei jest wyryte w kamieniu. Weźmiesz mocniej palone ziarna i może okazać się że wyjdzie jednak 18/36.


Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Problem z dozą kawy w ascaso , test 5 groszówki
« Odpowiedź #28 dnia: 30 Kwiecień 2019, 09:17:50 »
Otóż to ja już dawno odpuściłem sobie monetę. Dla mnie ważna jest właśnie waga naparu. Generalnie do vst 15 staram się nie sypać więcej niż 17g. Oscyluję w granicach 16g. Jeśli wychodzi z 16g 40g i więcej to dokładam wagę wyjściową. Jesli to nie pomaga skręcam młyn. I na odwrót. Najważniejsze poznać zasadę i nie iśc w ślepo

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Problem z dozą kawy w ascaso , test 5 groszówki
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Kwiecień 2019, 09:55:45 »
Otóż to ja już dawno odpuściłem sobie monetę. Dla mnie ważna jest właśnie waga naparu. Generalnie do vst 15 staram się nie sypać więcej niż 17g. Oscyluję w granicach 16g. Jeśli wychodzi z 16g 40g i więcej to dokładam wagę wyjściową. Jesli to nie pomaga skręcam młyn. I na odwrót. Najważniejsze poznać zasadę i nie iśc w ślepo
Ja właśnie też sugeruje się doza i otrzymanym naparem i czasem w jakim się to wykonuje . Dzięki za porady panowie

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi