Autor Wątek: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków  (Przeczytany 442292 razy)

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #510 dnia: 09 Wrzesień 2018, 16:39:56 »
Speciality nie jest od robienia szału, tylko od gwarantowania, że nie pijesz defektów. A szał, to połączenie indywidualnych oczekiwań pijącego z cechami danej kawy.
I to jest pięknie powiedziane. Nic dodać, nic ująć. Na razie nie kieruję się podawanymi na opakowaniu cechami kawy ponieważ wychodzę z założenia, że ich specyfika już jest cechą subiektywną. Jako początkujący kawosz mam widać za mało subtelności by wyczuwać niuanse, bo nijak nie jestem w stanie poczuć tych wszystkich kwiatowo-owocowych obietnic, które podsuwa opakowanie. I przyznam też, że coraz mniej czasu chce mi się poświęcać na eksperymenty ponieważ pochłaniają mnóstwo kawy, a ja łapię się na tym, że zamiast napić się jej według tej czy innej metody marnuję czas i "surowiec" na uzyskanie efektu opisanego na opakowaniu. To dość frustrujące. Nie wiem czy każdy przez to przechodził, czy to moja ułomność. Obecnie zauważyłem, że najlepiej mi wychodzą (i wchodzą) receptury kanoniczne opisywane w instrukcjach danych urządzeń. Kawa zawsze jest przynajmniej bardzo dobra, a jeśli nawet nie jestem w stanie wyczuć sugerowanych aromatów, to przynajmniej kończę kolejne paczki ze smakiem zamiast rozczarowania, że znów zmarnowałem ćwierć kilo, śliwek nadal nie wyczuwam i zasępienia jaką następną paczkę kupić na zatracenie  :lol2:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #511 dnia: 09 Wrzesień 2018, 16:47:03 »
Skakanie po metodach nie ułatwia początków. Różnica w wodzie palarnia-dom, też nie. Czasem myślę, że palarnie powinny dodawać do zamówienia 1L wody na której robią cuppingi :hihihi:

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #512 dnia: 09 Wrzesień 2018, 17:32:09 »
Ale to samo mówi Hoffmann, że jeżeli w jakiejś kawiarni czy palarni kawa nam smakuje inaczej niż w domu to powinniśmy przyjść z flaszką i o wodę poprosić, w miejscach prowadzonych przez pasjonatów nie powinno to dziwić. Oczywiście jak ta flaszka nie będzie beczką na wózku ;)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #513 dnia: 09 Wrzesień 2018, 21:35:49 »
Speciality nie jest od robienia szału, tylko od gwarantowania, że nie pijesz defektów. A szał, to połączenie indywidualnych oczekiwań pijącego z cechami danej kawy.
I to jest pięknie powiedziane. Nic dodać, nic ująć. Na razie nie kieruję się podawanymi na opakowaniu cechami kawy ponieważ wychodzę z założenia, że ich specyfika już jest cechą subiektywną. Jako początkujący kawosz mam widać za mało subtelności by wyczuwać niuanse, bo nijak nie jestem w stanie poczuć tych wszystkich kwiatowo-owocowych obietnic, które podsuwa opakowanie. I przyznam też, że coraz mniej czasu chce mi się poświęcać na eksperymenty ponieważ pochłaniają mnóstwo kawy, a ja łapię się na tym, że zamiast napić się jej według tej czy innej metody marnuję czas i "surowiec" na uzyskanie efektu opisanego na opakowaniu. To dość frustrujące. Nie wiem czy każdy
przez to przechodził, czy to moja ułomność.
Jestem w trakcie :). Rozumiem ten ból i też się czasami zastanawiam gdzie się podziały moje ziarenka po N zrobionych kawach. Z drugiej strony jak już coś poczuję fajnego w smaku czy zapachu to się cieszę jak dziecko i wracam do eksperymentów. W wyłapywaniu fajnych smaczków dość wdzięczne są (przynajmniej dla mnie) Etiopie.

Cytuj (zaznaczone)
Kawa zawsze jest przynajmniej bardzo dobra, a jeśli nawet nie jestem w stanie wyczuć sugerowanych aromatów, to przynajmniej kończę kolejne paczki ze smakiem zamiast rozczarowania, że znów zmarnowałem ćwierć kilo, śliwek nadal nie wyczuwam i zasępienia jaką następną paczkę kupić na zatracenie  :lol2:
Śliwki w La Perla Negra są nie do przeoczenia i są rewelacyjne. Niestety tylko jedna filiżanka mi się tak naprawdę udała.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2371
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #514 dnia: 20 Wrzesień 2018, 08:35:18 »
W następny czwartek zapraszamy ponownie, po letniej *przerwie, do cafe Hot Air na cupping kaw brazylijskich. Dwie kawy, Jardim das Oliveiras i Sitio do Bone już są u nas, pozostałe dopiero we Wtorek poleciały z Brazylii. Mam nadzieję że ich urząd celny nie zatrzyma i że dotrą na czas. W części edukacyjnej będziemy próbować określić wasz próg na wybrane smaki a pojawi się i gość z Brazylii pracujący w restauracji z dwoma gwiazdkami Michelina.
Czwartek 27.09 o 18:00 Hot Air Cafe Piotrkowska 217



*przerwa byłą tylko odnośnie cuppingów w Hot Air Cafe. U nas natomiast tej przerwy nie było i okazało się że w Lipcu wyprodukowaliśmy rekordową ilość kawy do tej pory, w Sierpniu na poziomie pozostałych miesięcy. 

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1613
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #515 dnia: 24 Wrzesień 2018, 14:52:55 »
Jest jakiś sposób na otwieranie za pierwszym razem opakowań strunowych? Dziś znów, żeby otworzyć, musiałem użyć dużej siły i opakowanie się rozerwało.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #516 dnia: 24 Wrzesień 2018, 16:02:36 »
No bo lepsze moim zdaniem są te opakowania strunowe otwierane od góry niż od boku. Można je ładnie obciąć nożyczkami tuż pod górnym zgrzewem, dosyć daleko od struny, aby było za co złapać przy późniejszym otwieraniu.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2371
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #517 dnia: 24 Wrzesień 2018, 16:22:36 »
Sprawdzę jutro czy jest problem z otwieraniem większości torebek czy to takie jednostkowe przypadki. Od dawna nikt nic takiego nie zgłaszał.
Mielismy kiedyś takie torebki z ZIP-em otwierane z góry ale był dla nas duży problem przy pakowaniu kawy do nich i umiejętnym zgrzewaniu.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #518 dnia: 24 Wrzesień 2018, 16:37:44 »
Jest jakiś sposób na otwieranie za pierwszym razem opakowań strunowych? Dziś znów, żeby otworzyć, musiałem użyć dużej siły i opakowanie się rozerwało.

Ja zauważyłem, że są takie torebki, w których perforacja uchwytu zipa jest zrobiona przez 2 warstwy i gdy próbowałem ciągnąć za taką podwójną zawleczkę to właśnie się rozwala torba.

Nie wiem czy akurat od Gorana takie są.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #519 dnia: 24 Wrzesień 2018, 16:57:38 »
Bywają z tym problemy. Parę dni temu odesłałem zuruck dwa kartony takich torebek. To produkcja z Ukrainy, ale innym też się zdarzają wpadki.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6194
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #520 dnia: 24 Wrzesień 2018, 18:08:30 »
musiałem użyć dużej siły i opakowanie się rozerwało.
Potwierdzam problem. To samo zrobiło mi się parę dni temu. Pasek nie chciał puścić i po silniejszym pociągnięciu opakowanie rozerwało się nad struną i nie bardzo się nadawało do dalszego użycia. Niestety zapomniałem sfotografować przed wyrzuceniem. Miałem po skończonej kawie całe, więc przesypałem. To pierwszy raz jak miałem problem  z tymi opakowaniami.  Było to białe opakowanie od Windrush palonej jakieś 2-3 tygodnie temu.

obciąć nożyczkami tuż pod górnym zgrzewem, dosyć daleko od struny, aby było za co złapać przy późniejszym otwieraniu.
Z tymi też bywają problemy. Najbardziej niezawodne są bez struny :)
« Ostatnia zmiana: 24 Wrzesień 2018, 18:12:21 wysłana przez krystians »

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1613
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #521 dnia: 24 Wrzesień 2018, 18:53:58 »
Ja miałem teraz tak w Burundi. Też się rozerwało na górze. Przestałem do ceramicznego pojemnika ale z tych torebek lepiej się sypało 😉

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2371
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #522 dnia: 24 Wrzesień 2018, 19:02:28 »
Problem, jak na razie, z bialimy torebkami.

Offline Hutriel

  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60-02, OXO Good Grips, Bialetti Venus 6 TZ, AP, FP
  • Młynek: Wilfa Uniform, Kazak Tura Alt.
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #523 dnia: 24 Wrzesień 2018, 19:13:43 »
Ja, niczym saper nad bombą, zastanawiam się czy ciągnąć za jeden, czy za dwa te "dzyndzle". Koniec końców zamykam oczy i mantrując "urwie się, urwie się" ciagnę za obydwa. Jak dotychczas same sukcesy. Chociaż na wszelki wypadek nie wyrzucam zbyt szybko torebki po poprzednej kawie.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #524 dnia: 24 Wrzesień 2018, 20:19:17 »
Ja, niczym saper nad bombą, zastanawiam się czy ciągnąć za jeden, czy za dwa te "dzyndzle". Koniec końców zamykam oczy i mantrując "urwie się, urwie się" ciagnę za obydwa. Jak dotychczas same sukcesy. Chociaż na wszelki wypadek nie wyrzucam zbyt szybko torebki po poprzednej kawie.
Ja zawsze łapie za jeden dzyndzel i działa. Jak pociągnąłem któregoś razu za dwa to było i po strunie i po torebce. Fakt faktem zawsze otwieram ze strachem hehe.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi