Autor Wątek: Czy serio ekspres ma ogromne znaczenie? Eureka Mignon + delonghi = ??  (Przeczytany 2983 razy)

Offline Taskus

  • Wiadomości: 13
Cześć Wam,

Posiadam młynek Eureka Mignon i ekspres delonghi dedica.
Krótko mówiąc nie jestem zadowolony ze smaku mojej kawy. Latte i cappuccino są przepyszne, ale samo espresso jest zawsze słabe, tylko mleko jakimś cudem ratuje sytuację.

Staram się robić wszystko jak należy czyli:  proporcja 1:2 przy odpowiednim czasie parzenia zachowana (manipuluje tym w zależności od rodzaju ziaren, jak za kwaśna to dodaje kilka sekund przy lekkiej zmianie na młynku, jak za gorzka to krócej itp), filtr podwójny (daje 16-17g kawy) z pojedynczym dnem, mam tamper  ze sprężyną, więc zawsze taka samą siła, nawet mam igłe do mieszania kawy (chyba się na to mówiło WDT), sprzęt grzeje przed parzeniem, puszczam bez fusów kubek cały. Używalem wody czystej z odwroconej osmozy, albo po przepuszczeniu jej przez mineralizator. Używałem też wody mineralnej, ale ze względu na brak różnicy używam zmineralizowanej wody z osmozy. Oczywiście ziarna próbowałem i z palarni i lavazze, mam zapisane ustawienia młynka dla różnych kaw żeby trafić w proporcje. Nie udało mi się jednak trafić w dobry smak samej kawy. Albo za kwaśna, albo za gorzka, ogólnie niedobra. Nieraz piłem espresso w knajpie i wątpię żeby zawsze mieli świeże ziarna z palarni i jednak większość smakowała dużo lepiej.

Czy serio ekspres tyle daje? Zaczynając przygodę z kawą uznałem, że wezmę dobry młynek i ekspres jaki mieści się na blacie w kuchni (oglądałem wiele filmików z moim ekspresem nawet z tzw. botomless portafiltrem i przy dobrym młynku wyglądało jakby dało się zrobić dobra kawę).  Rozumiem, że brak np zaworu trojdroznego wpływa na wygodę, bo muszę czekać aż skapie ciśnienie, ale czy to możliwe, że robi słabą kawę przy dobrych ziarnach i młynku?

Może ma ktoś możliwość potwierdzenie/obalenia mojej tezy we Wrocławiu  na lepszym ekspresie przy moich ziarnach, młynku i wodzie?

Pozdrawiam

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Czy serio ekspres ma ogromne znaczenie? Eureka Mignon + delonghi = ??
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Styczeń 2020, 17:45:14 »
A jak długo rozgrzewasz ekspres?
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Czy serio ekspres ma ogromne znaczenie? Eureka Mignon + delonghi = ??
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Styczeń 2020, 18:27:38 »
Ciastko kawowe podczas ekstrakcji powinno miec odpowiednie cisnienie ok 9bar i temperature ok 90-94C.
Zeby sie upewnic najlepiej to zmierzyc.
Cisnienie mozna zmierzyc kolba z manometrem a temperature termopara wlozona nad ciastko podczas zaparzania.
Jak zmierzysz to bedziesz mial pewnosc czy to jest problem czy nie.

Offline Taskus

  • Wiadomości: 13
Odp: Czy serio ekspres ma ogromne znaczenie? Eureka Mignon + delonghi = ??
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Styczeń 2020, 20:50:49 »
A jak długo rozgrzewasz ekspres?
Tyle, że kolba jest gorąca, z resztą nic to nie zmienia w moim odczuciu. Wydaje mi się, że coś bardziej znaczącego wpływa na negatywny smak kawy.

Termopara plus manometr - łatwiej byłoby mi odnaleźć kogoś z jakimś fajnym ekspresem. Wątpię, żeby łatwo było znaleźć kolbę z manometrem do ekspresu delonghi. W świecie kawy ta firma jest raczej, delikatnie mówiąc, mało profesjonalna.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Czy serio ekspres ma ogromne znaczenie? Eureka Mignon + delonghi = ??
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Styczeń 2020, 21:00:54 »
Nie znam tego konkretnego modelu, ale czy te marketowe ekspresy nie mają firmowo ustawionego ciśnienia na 15 barów? Bo marketingowo im więcej tym lepiej. Ja kiedyś w Classicu zacząłem od poprawienia tego ciśnienia - miałem dobrze, bo miałem regulowane OPV. Wówczas to spowodowało największy skok jakości w filiżance.

Odpowiadając na pytanie z tematu - według mnie ekspres ma znaczenie na filiżankę taki, że musisz mieć to niezbędne minimum, taki poziom higieniczny. Znaczna cześć ekspresów elektrycznych z marketów niestety nie daje tego poziomu, żeby uzyskać espresso jak trzeba.

Offline Wojciech03

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: DeLonghi dedica ec685, bialetti kafetiera, tygielek
  • Młynek: la cimbali cadet
Odp: Czy serio ekspres ma ogromne znaczenie? Eureka Mignon + delonghi = ??
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Styczeń 2020, 21:09:47 »
Witaj,
Ja mam kombinacje la cimbali cadet z dedica. Ziarna od Antonia. Robię wszystko co się da, ekspres nagrzewam nieraz i dwie godziny jak zapomnę o zrobieniu kawy, efekty- myślę że 1-2/10 wychodzi pijalnię espresso. Wydaje mi się że chodzi o ogromną niestabilnosc/ powtarzalność temperatury, na którą mimo wyżej wymienionych zabiegów nie da się znacząco wpłynąć. Owszem na YouTube z naked pf espresso wygląda cudownie. W praktyce pozbawiłem się złudzeń i śledzę oferty ekspresów używanych. A narazie jak trafię w temperature, pije espresso, jak nie stałem się mniej ortodoksyjny i spieniam od niedawna mleko do powstałego naparu, żeby nie katować się niesmaczna kawa.
Oczywiście sitko zakupiłem z pojedynczym dnem- to była ostatnia szansa- nieudana.
Znajdź kupca na dedice doloz 200-300 i ciesz się espresso- taki jest mój plan.
Powodzenia w robieniu espresso
Pozdrawiam dedica sojusznik

Offline Taskus

  • Wiadomości: 13
Odp: Czy serio ekspres ma ogromne znaczenie? Eureka Mignon + delonghi = ??
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Styczeń 2020, 21:36:46 »
Tutaj regulacji raczej nie ma. 15 bar to ciśnienie maksymalne, przy zatkaniu powinno tyle być. Warto byłoby sprawdzić to ciśnienie, ale nie mam jak niestety..

Czy jest możliwe, że wina jest filtra? Wiem, że są jakieś super znane i drogie filtry, które polepszają kawę. Jednak wydaje mi się, że to już na wyższym poziomie ma znaczenie, dlatego kupiłem najtańszy z aliexpress. Może się mylę?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy serio ekspres ma ogromne znaczenie? Eureka Mignon + delonghi = ??
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Styczeń 2020, 23:26:22 »
Nie filtr, tylko sitko. A ciśnienie sprawdzać możesz, tylko nic Ci to nie da, bo i tak mechanicznie go nie zmienisz.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi