Autor Wątek: Kawiarnia w Łomży  (Przeczytany 3409 razy)

RadoGost

  • Gość
Kawiarnia w Łomży
« dnia: 16 Czerwiec 2019, 16:15:57 »
Witam Kawoszy z Łomży oraz przyjezdnych!

Wrzucam zdjęcie z telefonu i przechodzę na laptopa...

Niedawno otwarto w nowym CH (mocno powiedziane) sieciową cukiernię "Romanowski" w połączeniu z kawiarnią, więc zaszedłem spróbować espresso. Aaaa, jeszcze o lokalizacji, bardzo ważne dla przyjezdnych, a bardziej przejezdnych, gdyż mieści się przy McDonaldzie, a to jest takie szczególnie dogodne miejsce w Łomży, gdzie zatrzymują się wszyscy, no prawie, którzy jadąc z południa kierują się na nasze wspaniałe, zielone Mazury robiąc sobie przerwę w podróży.  Także jakby, ktoś chciał się napić lepszej kawy na wypasionym ekspresie i niezłym młynie (może nie widać wyraźnie, Casadio) niż w McDonaldzie lub na stacji paliw Statoil obecnie Circle K, to ma alternatywę.

Poprosiłem o espresso, które, jak to bywa w takich lokalach, nie z prawdziwego zdarzenia kawiarniach z wyborem kaw, było zrobione z ziarna palonego  i konfigurowanego na modłę włoską. Przyznam się, że dawno nie poczułem takich "klimatów" na języku i na pewno do nich nie wrócę, ale wiem, że są wśród nas amatorzy takiego wypału. Same espresso wg było za "długie", takie large, na oko z 20g. Ktoś im tak ustawił Faemę, ja preferuję 14-15g, crema nieduża, trochę tygryska się pojawiło. Także jak ktoś lubi ratio 50%, trzeba wcześniej poprosić albo "samemu stanąć na przeciw Faemy" :D Za to ciasta, torty i ciasteczka :pycha: :pycha: :pycha: :pycha: w dodatku swojej roboty!

Życzę smacznej popołudniowej  :kawa:

« Ostatnia zmiana: 16 Czerwiec 2019, 17:07:14 wysłana przez RadoGost »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarnia w Łomży
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Czerwiec 2019, 18:48:43 »
To, koniec końców, polecasz tam kawę czy nie? bo się pogubiłem ::)

Na oko 20g grzecznie przemilczę, ale skoro ktoś tak ustawił, to nie Faemę, a rzeczone Casadio ;)

RadoGost

  • Gość
Odp: Kawiarnia w Łomży
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Czerwiec 2019, 19:13:08 »
To, koniec końców, polecasz tam kawę czy nie? bo się pogubiłem ::)

skoro ktoś tak ustawił to rzeczone Casadio ;)

No nie wiem, dla mnie za długi czas ekstrakcji i singolo espresso było "rozwodnione" . Ciągle piję espresso z filiżanki, więc "na oko" potrafię ocenić wagę.
Powiem Ci przewrotnie narażając się ponownie na ironię z Twojej strony. Odwoziłem córcie na dworzec i na wychodne zrobiłem dwa espresso z  podwójnej wylewki, kawa Hayb Blue Espresso, pieczołowite WDT, 15g. Jedna filiżanka na wagę, odliczanie  25s i 15,4g uzysku. Tak, tak (już widzę jak szykujesz się do ataku) z tego K89, więc jak piłem 20 minut później espresso w powyższej kawiarni, to pamiętałem smak mojej kawki. Jak ktoś lubi włoski klimat ziarna i ratio 35% (na oko), to @donkiszot, będzie mu smakowało, mnie - nie.

A tak w ogóle, to podejrzewam,  że w takich "słabszych" sieciowych kawiarniach specjalnie ustawiają większy uzysk, żeby było widać w filiżance więcej naparu. Dowodów nie mam, ale taką mam hipotezę.

« Ostatnia zmiana: 16 Czerwiec 2019, 19:49:58 wysłana przez RadoGost »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6202
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarnia w Łomży
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Czerwiec 2019, 20:51:05 »
odliczanie
Houston mamy problem..

Piszę bzdury powyższy wpis, to dla mnie dość abstrakcyjny poziom połączenia wątków.  Miej litość nad moimi neuronami i pisz prosto i zrozumiale, bo jeszcze jakieś kosmiczne połączenia pod deklem mi się porobią.

35% (na oko)
Co to jest ratio 35% (na oko) ? Nie piekło po tym pomiarze ?
Jedna filiżanka na wagę, odliczanie  25s i 15,4g uzysku
Sprawdzałeś ile było w drugiej?

kawa Hayb Blue Espresso
Zupełnie inna kawa,  zaparzana na zupełnie innym sprzęcie, przez inną osobę. Jakie to daje podstawy do porównań, oprócz zgodności z własnymi upodobaniami?

RadoGost

  • Gość
Odp: Kawiarnia w Łomży
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Czerwiec 2019, 21:25:52 »
@krystians ja napisałem, że kawa w kawiarni mi nie smakowała ze względu na włoską szkołę palenia, którą zarzuciłem bez poczucia tęsknoty. Komuś innemu pewnie będzie ten wypał bardzo smakować z lekkim rozwodnieniem, mnie nie.

Reszta - masz rację, to moje subiektywne odczucia, na pewno Ty czy inny kawowy fachowiec opisałby to klarowniej.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarnia w Łomży
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Czerwiec 2019, 21:34:57 »
Ciągle piję espresso z filiżanki, więc "na oko" potrafię ocenić wagę.
Co najwyżej objętość, właśnie dlatego zaczęliśmy ważyć espresso, że waga jest bardziej jednoznaczna i bardziej powtarzalna, ale nie sposób wagę ocenić na oko. Chyba, że na oko jeszcze ocenisz gęstość, a wtedy to już proste przeliczenie.

Ironia? W tym wątku absolutne zero na moim wskaźniku ironii. Wyłącznie sprostowania.

RadoGost

  • Gość
Odp: Kawiarnia w Łomży
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Czerwiec 2019, 21:55:06 »
Myślałem o objętości, a że praktykuję ważenie espresso, stąd moje przejęzyczenie.

RadoGost

  • Gość
Odp: Kawiarnia w Łomży
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Czerwiec 2019, 07:43:52 »
Sorry za post, ale może przyda się  przejezdnym.

W Łomży jeszcze są dwa miejsca, gdzie serwują kawkę na profesjonalnych maszynach, w CH Veneda, rzut kamieniem od McDonalda. W/g mojej skromnej opinii kolejność jest następująca:
1. Romanowski
2. Rialto
3. Grycan

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi