Autor Wątek: Preinfuzja  (Przeczytany 46137 razy)

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #180 dnia: 20 Kwiecień 2020, 18:44:29 »
Ok ale w innym maszynach można to ciśnienie zmienić, ciekawi mnie czy ktoś już to ustalił, że np. lepsze będzie espresso z preinfuzją, bądź łatwiej o poprawną ekstrakcję z ciśnieniem 1, a 3 bary.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #181 dnia: 20 Kwiecień 2020, 21:24:20 »
W Vivaldi II masz chyba możliwość zmiany tylko czasu nie ciśnienia preinfuzji. Z ciekawości korzystasz? U siebie mógłbym założyć tylko tą dodatkową komorę z pasywną preinfuzją 6 sekundową ale zastanawiam się czy warto bo koszt 80 USD i jak by miało się zmarnować to wole zainwestować w dobre ziarna ;)

skansen

  • Gość
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #182 dnia: 20 Kwiecień 2020, 21:34:58 »
Ok ale w innym maszynach można to ciśnienie zmienić, ciekawi mnie czy ktoś już to ustalił, że np. lepsze będzie espresso z preinfuzją,

Kilka razy wyłączałem na próbę preinfuzję i wg mnie espresso "z" jest lepsze niż "bez". Z drugiej strony czytałem kilka opinii osób które zmieniły ekspresy z preinfuzją na podobnej klasy ekspresy bez niej i espresso z tego powodu nie ucierpiało. 

bądź łatwiej o poprawną ekstrakcję z ciśnieniem 1, a 3 bary.
Kilka razy zmieniałem te ustawienia, ale jakiejś znaczącej różnicy nie stwierdziłem. Ale chyba wrócę do tematu.
« Ostatnia zmiana: 20 Kwiecień 2020, 21:46:16 wysłana przez skansen »

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #183 dnia: 20 Kwiecień 2020, 21:46:07 »
W Vivaldi II masz chyba możliwość zmiany tylko czasu nie ciśnienia preinfuzji
Ekspres mam podpięty do sieci i reduktor ciśnienia po drodze, więc teoretycznie mogę zmienić ciśnienie.
Tak korzystam z preinfuzji lata temu ustawiłem na 5sekund i tak zostało :)
Kilka razy zmieniałem te ustawienia, ale jakiejś znaczącej różnicy nie stwierdziłem. Ale chyba wrócę do tematu
Jak mnie wena najdzie, to sprawdzę :)

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #184 dnia: 23 Grudzień 2021, 16:18:39 »


Hej, w ww. filmiku jest ciekawy sposób preinfuzji. Spróbowałem tak dwa shoty zrobić i dwa były jakby soczystsze i lepsze niż normalnie :). Polecam spróbować, choć może to znany sposób. Nie mniej jednak udało mi się  wycisnąć więcej słodyczy i smaku robiąc tak samo jak na filmiku, albo to moja sugestia :)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #185 dnia: 23 Grudzień 2021, 23:18:29 »
Próbowałem tej metody. Powiedziałbym, że kawa nabiera podobnych walorów jak przy ekstrakcji w Rocie - myślę, że to kwestia długiej preinfuzji . I faktycznie smakuje trochę bardziej bogato. Ja mam u siebie jeszcze manometr pompy i wykonuje takie otwarcia pompy do złapania około 3 barów. A potem ktoś, chyba Kulka powiedział, że w Rockecie nie wolno robić preinfuzji i przestałem :).

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #186 dnia: 26 Grudzień 2021, 14:33:51 »
@kulka ,Czy taką preinfuzja może jakoś zaszkodzić ekspresowi?

@rubin , a stosujesz jakąś inną metodę może?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #187 dnia: 26 Grudzień 2021, 14:41:47 »
Uwaga (chyba) kulki dotyczyła ekspresów firmy Rocket a nie HX-ów ogólnie. Aktualnie nie stosuję żadnej.
Mając rota pompę i ciśnienie z sieci można otworzyć grupę e61 bez uruchamiania pompy (dźwigienka otwarta na 45 stopni). To daje mechaniczną preinfuzję. Ale w nowym mieszkaniu (chyba mam tu większe ciśnienie z sieci) nie próbowałem - spróbuję po świętach :).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi