Autor Wątek: Preinfuzja  (Przeczytany 46513 razy)

3DSK

  • Gość
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #165 dnia: 17 Grudzień 2019, 22:13:50 »
Nie wiem na ile wyłącza się pompa, pewnie około 2s.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #166 dnia: 17 Grudzień 2019, 23:19:31 »
To ja probuje uzyskać opinię do podobnej metody, ale wykonywanej ręcznie dźwigienką e61. Takich włączenia pompy treających 1-2s robię około 3, żeby ciśnienie na manometrze sięgnęło 2-3 barów.

skansen

  • Gość
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #167 dnia: 17 Grudzień 2019, 23:27:44 »
Mam ekspres podłączony do wody z rota pompą. Jestem kompletnie niezadowolony z ciśnienia wodociągów - nigdy nie udało mi się doczekać „spocenia” prysznica przy podniesionej do połowy dźwigience e61. Ciśnienie u mnie w sieci to około 2 bary jakby ktoś pytał.
Abstrahując od tego, czy jest to zalecany sposób działania - czy bez założonego portafiltra, przy podniesionej do połowy dźwigience, woda jakkolwiek kapie z grupy?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #168 dnia: 17 Grudzień 2019, 23:52:44 »
Czasem. Tzn. mam wrażenie, że położenie środkowe nie jest binarne. Czasem trafię w punkt gdzie woda leci a pompa jest wyłączona, a czasem nie. Zdarza się, że wychylę dźwigienkę za bardzo i wtedy odpala się pompa.

Inna sprawa, że po „eksperckiej” robocie hydraulicznej w bloku, spadło mi ciśnienie w sieci i teraz nie mogę za bardzo zweryfikować sugerowanych tu rzeczy, bo nie mogę się doprosić przywrócenia stanu pierwotnego ciśnienia.

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #169 dnia: 18 Grudzień 2019, 00:08:51 »
To ja od razu dopowiem, że to niestety nie zawsze jest binarne, trzeba ten moment wyczuć. Ja zawsze kładę kciuk na miejscu, w którym dźwignia łączy się z "wałem" i da się wyczuć wibracje płynącej wody. Można to też zaobserować minimalnym drgnięciem manometru. I to w sumie wyjaśnia problemy autora z preinfuzją, bo nie ma cudów i kawa po kilkunastu sekundach nawet niskiego ciśnienia na pewno się "spoci".

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #170 dnia: 18 Grudzień 2019, 00:40:00 »
Ciekawe - muszę nad tym popracować. To pewnie kwestia wyrobienia pamięci mięśni. 500 prób dziennie i może coś z tego wyjdzie :).

Offline origanum_vulgare

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #171 dnia: 18 Grudzień 2019, 20:39:04 »
@3DSK
Nie wiem na ile wyłącza się pompa, pewnie około 2s.

Pytałem bo jest to parametr do ustawienia w Biance - ustawia się czas pracy pompy w trakcie pre oraz czas jej wyłączenia przed właściwą ekstrakcją

3DSK

  • Gość
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #172 dnia: 18 Grudzień 2019, 22:11:48 »
Ja nic takiego w Bianca nie mam, albo źle patrzę. Ustawiłem tylko czas jak długo ma trwać preinfuzja. Nie bardzo rozumiem o czym piszesz. To jest prinfuzja elektroniczna on/off, start/stop pompa.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #173 dnia: 19 Grudzień 2019, 11:05:27 »
W Biance możesz ustawić elektroniczną preenfuzję z dwoma zaprogramowanymi czasami. Pierwszy czas jak długo pompa ma działać do namoczenia, drugi jak długo ma być wyłączona zanim zacznie na nowo pracować.

3DSK

  • Gość
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #174 dnia: 19 Grudzień 2019, 11:24:19 »
Ooo! To muszę zerknąć, może przeoczyłem, sprawdzę. Dziękuję.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #175 dnia: 19 Grudzień 2019, 12:51:20 »
W Biance możesz ustawić elektroniczną preenfuzję z dwoma zaprogramowanymi czasami. Pierwszy czas jak długo pompa ma działać do namoczenia, drugi jak długo ma być wyłączona zanim zacznie na nowo pracować.
To chyba nawet nie warto w to się zagłębiać -- w takiej maszynie z regulowanym przepływem lepiej kwestię preinfuzji załatwić tym specjalnym zaworkiem...

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #176 dnia: 19 Grudzień 2019, 14:24:37 »
@Antonio - zgodzę się, że to bez sensu i sam używam padłe, zwłaszcza, że  można się bawić z różnymi kawami, ale pytanie było czy jest taka funkcja :)

3DSK

  • Gość
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #177 dnia: 19 Grudzień 2019, 21:40:25 »
Ja tego padle używam tylko do kończenia ekstrakcji. Bardziej precyzyjna i powtarzalna jest wg. mnie ta preinfuzja automatyczna. Padle ma jakaś tam bezwładność, może kwestia przyzwyczajenia. U mnie kawę robią dwie osoby, gdybym ja robił kawę w „manualu” to nie wiem, czy druga osoba by to powtórzyła w „automacie”, czy jedno nastawienie młynka byłoby wówczas właściwe. Rano jak robię kawę to też bez celebracji :)
Podobne były konkluzje DaveUK, który testował prototypową Bianca, bardzo chwalił ekspres, ale sam ma w domu Vesuvius, a to jak wiadomo jest „automat”.

Nie do końca mogę się „dogadać” z tą preinfuzją padlową, zbyt długie wstępne namaczanie powoduje później ekstrakcję na zbyt niskim ciśnieniu. Mnie nie do końca odpowiada taki smak espresso, może powinienem mielić jeszcze drobniej, może za mało prób.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #178 dnia: 20 Kwiecień 2020, 17:26:43 »
Jest jakieś ustalone optymalne ciśnienie preinfuzji ? 1-1,5 bara w maszynach dźwigniowych jest zamierzone, czy to dzieło przypadku i tak się utarło  :mhh:

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #179 dnia: 20 Kwiecień 2020, 18:28:31 »
Wiele małych ekspresów dźwigniowych (La Pavoni, Ponte Vecchio) ma jeden bojler w którym jest ciśnienie w okolicach 1 bara. Więc naturalnie preinfuzja tylko z takim ciśnieniem jest możliwa.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi