Autor Wątek: Preinfuzja  (Przeczytany 46505 razy)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #150 dnia: 28 Czerwiec 2019, 23:57:57 »
Żeby była jasność, na ślepym sitku pompa rota nabija 9bar w 2-3s, wibracyjna w 5-7s.
W przypadku pomp rota, tak szybki wzrost ciśnienia, całkiem często powoduje kanałowanie. Więc pod tym względem pompa wibracyjna ma przewagę.

Rożnica zatem jest, mimo docinek, jakimi mnie poczęstowano

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #151 dnia: 29 Czerwiec 2019, 00:00:49 »
Między oboma pompami jest ogromna różnica, z czego mało kto sobie zdaje sprawę - pompa wibracyjna powoduje spore wibracje ciśnienia, rotacyjna - nie.

Otóż to. Zadane ciśnienie musi wibra wypracować, rota ma to niejako "wpisane", dlatego dla niej to tylko kwestia poślizgu "nakręcenia" wody, coś jak turbodziura w silnikach - chwila.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #152 dnia: 29 Czerwiec 2019, 16:10:14 »
Jasne że różnice w działaniu są ale tego akurat nie koniecznie traktował bym jako plus. Gdyby ekspres to była sama pompa to ciastko dostaje wtedy silnego plaskacza i mocno się zbija, taka odwrotność preinfuzji. Oczywiście konstrukcja E61 trochę to łagodzi. Także akurat tą własnością rota specjalnie bym się nie chwalił no chyba że do serwowania wrzątku.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #153 dnia: 17 Lipiec 2019, 01:09:55 »
Ok, ale jak rota profesjonalna ma dobry prysznic, a kwa jest zmielona na pył, to chyba jest dla naparu dobrze. W mojej wibrze jak zmielę za drobno, to ciśnienie skoczy do docelowego, ale kawa nie leci. Muszę zwiększyć grubość, ale wówczas kawa płynie przy 6bar i dopiero po chwili parzenie się "ustawia". W sumie nie bieda, ale jak patrzyłem u Włochów, to kawka płynęła dopiero, jak było ciśnienie docelowe.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Preinfuzja
« Odpowiedź #154 dnia: 15 Grudzień 2019, 20:52:09 »
Mam taki przypadek. Mam ekspres podłączony do wody z rota pompą. Jestem kompletnie niezadowolony z ciśnienia wodociągów - nigdy nie udało mi się doczekać „spocenia” prysznica przy podniesionej do połowy dźwigience e61. Ciśnienie u mnie w sieci to około 2 bary jakby ktoś pytał.

Spróbowałem taki manewr: żeby spocić ciastko małym ciśnieniem - kilkukrotnie uruchamiam pompę na krótko do uzyskania na manometrze tych 3-4 barów. Sitko się „poci”, po pierwszej kropli zaczynam ekstrakcję na pełnym ciśnieniu.

Czy to ma sens? Robię to bo gonię króliczka jasno palonych singli w espresso - do tego manewru dodaję drobniejszy przemiał, wyższa temperatura, dłuższa preinfuzja i to espresso z jasnych ziaren jak mi nie smakowało tak nie smakuje (14 cytryn lub płaski smak bezruch fajnych aromatów w nosie).
« Ostatnia zmiana: 15 Grudzień 2019, 20:54:35 wysłana przez rubin »

skansen

  • Gość
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #155 dnia: 15 Grudzień 2019, 21:54:59 »
A ile czekasz "z podniesioną" dźwigienką? U mnie przy ciśnieniu preinfuzji <2 bar i czasie preinfuzji 5-6 sekund sitko się poci...

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #156 dnia: 15 Grudzień 2019, 23:08:03 »
20-30 sekund. Nigdy dłużej nie czekałem.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #157 dnia: 16 Grudzień 2019, 09:24:52 »
Rubin, ale ciśnienie masz dobre, ja miałem za duże, to musiałem kupić reduktor i mam teraz zredukowane do 1,5 bara.
Zmiel grubiej lub zmniejsz dozę, albo jedno i drugie delikatnie i szybciej Ci się spoci.
Ja zależnie od tych zmiennych (grubość i doza) mam preinfuzję od kilku sekund do ok 20.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #158 dnia: 16 Grudzień 2019, 09:46:36 »
Mam ekspres podłączony do wody z rota pompą. Jestem kompletnie niezadowolony z ciśnienia wodociągów - nigdy nie udało mi się doczekać „spocenia” prysznica przy podniesionej do połowy dźwigience e61. Ciśnienie u mnie w sieci to około 2 bary jakby ktoś pytał.

Rocket kiedyś nie zalecał takiej praktyki w swoich ekspresach. Więc może nie warto zawracać sobie tym głowy.

3DSK

  • Gość
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #159 dnia: 16 Grudzień 2019, 10:20:37 »
W Lelit Bianca mam teraz preinfuzję elektroniczną ustawioną na 3s, ciśnienie w tym czasie chyba nie dobija do 2-3 bar. Jeżeli preinfuzja będzie zbyt długa, woda za bardzo rozmiękczy ciastko i reszta ekstrakcji będzie  na 6-7 bar, mnie już takie "espresso" mniej smakuje, ale pewnie kwestia gusty. Smak idzie w większą klarowność, ale body jest słabsze. W dźwigni Elektra Micro Casa a leva ciśnienie maksymalne nie przekracza chyba 6-7 bar, shoty opisywane są właśnie podobnie, bardziej klarowne, ale espresso jest kompletnie inne niż to z pompy.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Preinfuzja
« Odpowiedź #160 dnia: 16 Grudzień 2019, 11:12:05 »
Rubin, ale ciśnienie masz dobre, ja miałem za duże, to musiałem kupić reduktor i mam teraz zredukowane do 1,5 bara.
Zmiel grubiej lub zmniejsz dozę, albo jedno i drugie delikatnie i szybciej Ci się spoci.
Ja zależnie od tych zmiennych (grubość i doza) mam preinfuzję od kilku sekund do ok 20.

Hmm, nigdy aż tak grubo nie schodziłem. Ale może faktycznie spróbuję. Jeszcze się zastanawiam nad jednym: pomiar ciśnienia robiłem tuż za filtrem pod zlewem, do ekspresu prowadzi wąż około 2m. Czy na tym dystansie może być strata ciśnienia (nie pamiętam z fizyki jak to działa)?

Mam ekspres podłączony do wody z rota pompą. Jestem kompletnie niezadowolony z ciśnienia wodociągów - nigdy nie udało mi się doczekać „spocenia” prysznica przy podniesionej do połowy dźwigience e61. Ciśnienie u mnie w sieci to około 2 bary jakby ktoś pytał.

Rocket kiedyś nie zalecał takiej praktyki w swoich ekspresach. Więc może nie warto zawracać sobie tym głowy.

Ciekawe dlaczego? Czy widać w tym manewrze jakieś zagrożenie dla maszyny lub samego efektu w filiżance? Początkowo obawiałem się, że zawór trójdrożny się odpali i mi zassie i rozwali ubite ciastko, ale tutaj jest ok.
Czy potrafisz odnaleźć źródło tych zaleceń?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #161 dnia: 16 Grudzień 2019, 12:17:55 »
Ciekawe dlaczego? Czy widać w tym manewrze jakieś zagrożenie dla maszyny lub samego efektu w filiżance?

Być może jest to niewskazane ze względu na konstrukcję grupy Rocketa. Nie było wyjaśnione, dlaczego producent nie proponuje dłuższego zostawiania dźwigienki włączającej ekstrakcję w środkowym położeniu. Za to było wspomniane, że nie tylko tego nie zaleca, a wręćz zabrania. Więcej o tym było na nieistniejącym już forum "Magazyn kawa",  na naszym pewnie także.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #162 dnia: 16 Grudzień 2019, 13:02:15 »
Ale ja właśnie nie zostawiam w środkowym położeniu, bo nie daje to efektu. Zamiast tego puszczam krótkie strzały na pełnym wychyleniu - z włączoną pompą, żeby dobić do ciśnienia 2-4 barów.

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #163 dnia: 16 Grudzień 2019, 23:25:07 »
Być może jest to niewskazane ze względu na konstrukcję grupy Rocketa. Nie było wyjaśnione, dlaczego producent nie proponuje dłuższego zostawiania dźwigienki włączającej ekstrakcję w środkowym położeniu. Za to było wspomniane, że nie tylko tego nie zaleca, a wręćz zabrania. Więcej o tym było na nieistniejącym już forum "Magazyn kawa",  na naszym pewnie także.
Ciekawa sprawa. Grupa E61 jest zaprojektowana tak a nie inaczej właśnie dlatego żeby używać środkowego położenia. Być może sprawa tyczy się tylko modeli bez podłączenia do sieci wodnej - teoretycznie do wymiennika może się dostać powietrze, które później zatrzyma transfer ciepła do grupy.

Offline origanum_vulgare

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #164 dnia: 17 Grudzień 2019, 21:34:44 »
@3DSK
W Lelit Bianca mam teraz preinfuzję elektroniczną ustawioną na 3s, ciśnienie w tym czasie chyba nie dobija do 2-3 bar. Jeżeli preinfuzja będzie zbyt długa, woda za bardzo rozmiękczy ciastko i reszta ekstrakcji będzie  na 6-7 bar, mnie już takie "espresso" mniej smakuje, ale pewnie kwestia gusty. Smak idzie w większą klarowność, ale body jest słabsze. W dźwigni Elektra Micro Casa a leva ciśnienie maksymalne nie przekracza chyba 6-7 bar, shoty opisywane są właśnie podobnie, bardziej klarowne, ale espresso jest kompletnie inne niż to z pompy.

Najpierw 3 sekundy, a potem pompa wyłączona przez jaki czas?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi