Autor Wątek: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?  (Przeczytany 6130 razy)

Offline mibas

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: Ascaso Dream, kawiarka French Press Bialetti, AeroPress Go
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, 1zpresso JX-pro
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Marzec 2018, 11:30:20 »
Janusz - wiem gdzie leży Łódź ;-) Ale zazwyczaj jest to jakoś poza moimi typowymi szlakami podróży - moja ostatnia wizyta w Łodzi była w wakacje, podczas powrotu znad morza, pod pretekstem chwili odpoczynku dla młodego i wypicia kawy ze starymi, dawno nie widzianymi przyjaciółmi.
Wracając do tematu - dla mnie jeszcze jednym argumentem za kolbą jest możliwość szybkiej zmiany tego, co za chwilę będziemy parzyć. Perspektywa wymiana kawy w młynku automatu jak dla mnie jest taka trochę odstraszająca.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Marzec 2018, 11:58:36 »
Bierz kolbę, będziesz zadowolony.
Jest trochę więcej zabawy i nauki, ale też więcej przyjemności.
Plus masz wpływ na więcej zmiennych i jeszcze lepsze przygotowanie kawy.
Też miałem te rozterki, a teraz dodatkowo zawitał młynek ręczny i nauka metod alternatywnych.

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Marzec 2018, 12:47:17 »
możliwość szybkiej zmiany tego, co za chwilę będziemy parzyć
A to już zależy jaki młynek będziesz miał - przykładowo kawa A smakuje najlepiej na ustawieniu grubości 10, a kawa B na ustawieniu 8 - nie każdy młynek ma zaznaczoną  skalę. Jeśli młynek umożliwia szybką zmianę ustawień to tak - wtedy będziesz mógł przestawić.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Marzec 2018, 15:26:52 »
Jeżeli zmiana kawy co chwilę to młynek single dose albo ręczny.
Tutaj jest trochę pola manewrów z wyborem i myślę, że łatwiej odmierzać niż w automacie.

Offline QubaO

    • .
  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: V60, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon, Hario Skerton
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Marzec 2018, 13:18:00 »
Pozwolę sobie się w trącić, żeby nie zakładać 101 wątku o tym samym.

Poszukuje ekspresu do 3000.
Aktualnie piłem, w domu, jedynie alternatywy w postaci V60 i Aero.

Młynek posiadam Eureka Mignon.

Moje jedyne doświadczenie z porządnym ekspresem to La Pavoni Domus Bar u rodziców. Wiem z czym to się je, mniej więcej..

Planowany przerób to około 6 do 8 espresso dziennie.

Myślałem o dźwigni ale chyba na 1szy ekspres to zbyt wysokie progi.
Proponuję skupić się na kolbie.

Jeżeli ktoś jest chętny podzielić się wiedzą i doświadczeniem i coś doradzić będę wdzięczny.

:)

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: 18 Marzec 2018, 13:20:06 wysłana przez QubaO »

Offline cheekyc

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Hario Slim, Ascaso i2 mini
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Czerwiec 2018, 22:01:46 »
nie idź tą drogą. właśnie zmieniłam kolbę na automat (bo miejsce, bałagan) i szczerze żałuję. miałam ascaso basic i eurekę mignon. teraz mam nivone 768 i widzę, że całkiem niezłą kawę robiłam na ascaso (choć nigdy nie nauczycłam sie na nim spieniac mleka). chyba sprzedam nivonę i kupię jakąs kolbe...

Offline rena1963ta

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Nivona 778
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Czerwiec 2018, 22:50:12 »
nie idź tą drogą. właśnie zmieniłam kolbę na automat (bo miejsce, bałagan) i szczerze żałuję. miałam ascaso basic i eurekę mignon. teraz mam nivone 768 i widzę, że całkiem niezłą kawę robiłam na ascaso (choć nigdy nie nauczycłam sie na nim spieniac mleka). chyba sprzedam nivonę i kupię jakąs kolbe...
cieszę się, że ktoś tutaj zna nivonę i podziela moje zdanie, chociaż przykre jest to, że dopiero po kupnie i używaniu sprzętu dochodzi się do tego wniosku;( nie rozumiem, dlaczego nivona cieszy się tak dobrą opinią...

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Czerwiec 2018, 23:35:40 »
chyba sprzedam nivonę i kupię jakąs kolbe..
o ... i to jest rozsądne podejście.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Czerwiec 2018, 08:05:18 »
U mnie teście mają kolbę (1 bojler), pokazałem co i jak ale widzę że im się nie chce i cała procedura idzie im jak za karę, wolą używać French Pressa + zalanie zimnym mlekiem :). W sumie na przyrządzenie jakiegoś dania mogą poświęcić sporo czasu, ale na kawę chyba im się nie chce, może kwestia starych nawyków że ma być szybko, chociaż potrafią odróżnić dobre cappuccino od słabego :). Tu chyba by się sprawdził automat. Ewentualnie może dla nich lepszy byłby jakiś HX, szybciej jednak to wszystko idzie, szczególnie jak przyjdzie zrobić 4 cappuccino. Także jak ktoś myśli czy kolba czy automat to jeśli ma być kolba i więcej niż 2 cappuccino na raz, to raczej HX.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Czerwiec 2018, 08:25:03 »
Moi Teściowie nie używają nawet automatu, robią rozpuszczalną. Stoi i służy do spieniania mleka jak my przyjedziemy, bo wtedy to mam z sobą prismo albo kawiarkę, czy tygielek.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #25 dnia: 20 Czerwiec 2018, 19:21:05 »
nie idź tą drogą. właśnie zmieniłam kolbę na automat (bo miejsce, bałagan) i szczerze żałuję. miałam ascaso basic i eurekę mignon. teraz mam nivone 768 i widzę, że całkiem niezłą kawę robiłam na ascaso (choć nigdy nie nauczycłam sie na nim spieniac mleka). chyba sprzedam nivonę i kupię jakąs kolbe...
cieszę się, że ktoś tutaj zna nivonę i podziela moje zdanie, chociaż przykre jest to, że dopiero po kupnie i używaniu sprzętu dochodzi się do tego wniosku;( nie rozumiem, dlaczego nivona cieszy się tak dobrą opinią...
Cieszy się dobrą opinią, tych co nigdy dobrej kawy nie pili 😁
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Czerwiec 2018, 23:28:22 »
Ja w domu już też tylko espresso
Napracować się? Może trzeba na początek trochę podstaw podłapać, ale potem to najszybsza metoda parzenia pysznej kawy  (poza kapsułką, ale tu można się spierać na ile to pyszne).
Alternatywy tylko na wyjazdach uskuteczniam.
Ja identycznie. Espresso to magia, rytuał, coś co się lubi po prostu robić. Trzeba w sobie odkryć to coś co pcha nas w "domowego baristę". Kto nie znajduje radości w parzeniu kawy niechaj kupuje co najprostsze i najszybsze.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Czerwiec 2018, 10:37:18 »
Kto nie znajduje radości w parzeniu kawy niechaj kupuje co najprostsze i najszybsze.
No to przecież właśnie HX jest najprostszy i najszybszy... a nie, wróć, patenty ascaso jeszcze prostsze i szybsze.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi