Autor Wątek: Odkamienianie HX-a  (Przeczytany 22654 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Październik 2016, 22:06:09 »
Poziom wody może być też sprawdzany elektrycznie a ze czysta woda inaczej przewodzi prąd niż roztwór czyszczący to automatyka może trochę głupiec co w sumie trochę mnie dziwi bo w zasadzie kwaśne powinno  trochę lepiej chyba przewodzić.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Październik 2016, 23:19:44 »
ja swojego odkamieniałem w sposób wymagający trochę zdolności manualnych, samozaparcia, narzędzi i kilku części zamiennych - zdemontowałem bojler i cały jego osprzęt, zrobiłem roztwór 10g kwasku cytrynowego na litr wody, wrzuciłem do największego garnka jaki mam w domu(bo tylko w tym się mieściłem) i zostawiłem na noc. zadziałało, bo podobnie wrzuciłem obok kilka innych elementów(zakamienione kolanka, trójniki itp) i pomogło - choć nie całkiem, bo do niektórych rzeczy(ale tu już ograniczyłem się do samych kształtek) musiałem użyć gorącej wody z octem, bo dopiero to całkiem wyczyściło te części... ale warstwa kamienia była spora, no i niestety nie mogłem puścić wody przez grupę, bo nie miałem jak - brak panelu sterującego ekspresem... no i stety niestety, ale w moim przypadku kolanka od hxa miały podkładki miedziane, które są jednorazowe, no i trzeba poza tym wszystko poskręcać - użyłem 2 warstw teflonu, niestety cieknie, i teraz albo dam więcej teflonu, albo pójdzie to wszystko na pakuły... to wszystko, czyli zawór bezpieczeństwa, zawór antydepresyjny, trójnik do presostatu i manometru itp - generalnie wszystko to, co nie jest na podkładkach miedzianych i miejsca, gdzie nie jest uszczelnione grzybkiem.
« Ostatnia zmiana: 05 Październik 2016, 23:23:06 wysłana przez siewcu »

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Październik 2016, 10:29:31 »
Spróbuj poskręcać na sznurku Loctite 55.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Październik 2016, 17:33:47 »
na szczęście cieknie tylko to do czego jest dostęp od góry, spróbuję póki co więcej teflonu, a jak dalej będzie ciekło to się będę zastanawiać - ale dzięki za poradę :)

Offline desmo

  • Wiadomości: 15
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Październik 2016, 00:19:09 »
Zastanawiam się czy wszyscy producenci dają takie notki do swych instrukcji jak Lelit:
"NEVER, UNDER ANY CIRCUMSTANCES, ADD ANY   DESCALING   PRODUCTS   TO THE WATER TANK"
Trochę to dziwne biorąc pod uwagę fakt, iż przeciętny automat prosi się o odkamienianie niemal co miesiąc.
Dziwaczne to tym bardziej że procedura opisywana na forum może i przerasta przeciętnego fana kawy expreso 300ml, ale takie osoby nie kupują przecież nagrzewających się > 30minut hx'ów ...

Offline desmo

  • Wiadomości: 15
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Październik 2016, 00:00:29 »
Co sądzicie o tych procedurach jest sens ? Która jest lepsza ?
sam jestem ciekaw
drugi filmik wydaje się wariacją na temat opcji pierwszej z tego wątku + myk na przepełnienie -> wypłukanie bojlera
najbardziej kontrowersyjna wydaje się propozycja zostawienia bojlera na przynajmniej 1h. urnex dezcal podaje MAX 30 min.

pierwszy filmik nie przekonuje mnie głównie opróżnianiem bojlera po uprzednim wygrzaniu ekspresu i jego wyłączeniu.
Skoro bojler jest wygrzany, grzałka rozgrzana to pozbawienie układu wody wydaje się być ryzykowne o czym w pierwszym poscie wątku

Offline Wolfer

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Rocket Cellini V3 PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Grudzień 2016, 07:32:43 »
Cześć,

Mam pytanie odnośnie tego środka stosowanego do odkamieniania "URNEX"
Czy jest to ten sam środek dostępny jako proszek i jako tabletki, który stosuje
się do backflush'a "URNEX CAFIZA" ?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Grudzień 2016, 07:38:15 »
Cafiza jest do osadów kawowych czyli do backflusha. Do odkamieniania np. Urnex Dezcal jeśli już chcesz trzymać się jednej firmy.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Październik 2017, 14:55:50 »
Tak patrzę trochę wody w rzece upłynęło od pierwszego postu, ale rozumiem, że sposób z pierwszego posta jak dobre wino :) Widzę są filmiki z odkamienianiem na gorąco, ale ten sposób wydaje się bezpieczniejszy.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Październik 2017, 11:52:35 »
Z jednego filmiku (https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=iuODdWm7oJQ) wychodzi mi tak:

1. Przygotowuję miksturę (inaczej niż w filmiku, będzie 60 gram kwasku na litr wody)
2. Zdejmuję czujnik poziomu wody
3. Odkręcam wodę i parę
4. Przykładam coś  do vacuum breaker (w sumie nie wiem jak po Polsku, zawór bezpieczeństwa ? :) ) do chłonięcia wody
5. Włączam maszynę, jak się napełni cały boiler, to zacznie przepuszczać wodę zawór bezpieczeństwa (przy rotacyjnej pompie nie muszę wyłączać po 1 minucie)
6. Wyłączam maszynę.
7. Podłączam czujnik poziomu wody
8. Uruchamiam, przepuszczam z 200ml wody przez grupę (z miksturą w zbiorniku :) )
9. Wyłączam i czekam godzinę
10 Powtarzam wszystko bez mikstury (z 3 zbiorniki), sprawdzam czy woda dobrze smakuje.

Jakby ktoś coś zmodyfikował to śmiało :)

Zakładam, że dobrze na zdjęciu rozpoznałem czujnik poziomu i vacuum breaker :)
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2017, 11:56:53 wysłana przez tom517 »

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #25 dnia: 03 Październik 2017, 11:58:26 »
Też robiłem według tego filmiku i jednak kiepsko to wychodziło, kamień mimo wszystko narastał. Narastał do tego stopnia, że maszyna musiała trafić do serwisu bo ewidentnie nie mogła dogrzać wody. Po tym "spa" w serwisie wrócił do mnie inny sprzęt. Ekspres śmiga teraz jak nówka sztuka, a kosztowało mnie to 173zł.

Raz na jakiś czas taki serwis i będzie dobrze  :ok:

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #26 dnia: 03 Październik 2017, 19:39:51 »
vacuum breaker
To jest zawór antydepresyjny.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Denim

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione v2
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Październik 2017, 07:58:06 »
Rozmwialem z serwisantem o odkamienianiu na własną ręką Urnexem czy kwaskiem cytrynowym  i powiedział że jeżeli woda jest cały czas filtrowana  to nie ma.sie czym przejmować. Na 3-4 lata mamy spokój a wizyta w serwisie jeżeli byśmy chcieli go odkamienic kosztuje nie duże pieniądze(z przesyłką maks 150zl ) i dla serwisu to mała godzinka roboty.Z tym że nie wiem jakiego środka używają .

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #28 dnia: 30 Październik 2017, 08:30:36 »
Przedstawiam swoją wersję czyszczenia, do której skłoniły mnie kolejne problemy z zaworkami itp. Winowajcą okazał się najprawdopodobniej kamień, bo po tym czyszczeniu wszystkie problemy zniknęły :)
Koszt zużytych środków 6zł (3 litry octu :) )
Dodam że stosowałem opcję z kwaskiem cytrynowym z filmików wcześniejszych i w sumie żadnych efektów.
Wcześniej miałem pokryty kamieniem zawór antydepresyjny, gotowanie w czajniku z octem i zawór jak nowy. Przeglądam o działaniu octu i tu ludzie polecają do czyszczenia miedzi.
Bojler miedziany, reszta części też.
Procedura:
1. Przygotować 3 litry octu i rurkę fi ok 1cm i 1m długości.
2. Ekspres zimny, odkręcam zawór antydepresyjny
3. W miejsce zaworu wkładam rurkę, dopycham do dna bojlera, zasysam wodę i spuszczam wodę.
4. Na pojemniku zaznaczam ile wody spuściłem.
5. Wylewam wodę, wlewam ocet + trochę więcej niż poziom zaznaczenia
6. Zakręcam zawór.
7. Do zbiornika na wodę nalewam octu. (jak ktoś nie ma zbiornika to można wężyk odłączyć  od wodociągu i zanurzyć w jakimś zbiorniku w occie, pompa zassie)
8. Spuszczam z grupy ok 1l
9. Nagrzewam ekspres, zakładam ślepe sitko, uruchamiam pompę.
10. Przepuszczam jeszcze trochę wody, przez grupę, jeszcze raz ślepe sitko.
11. Puszczam wodę z wylewki wody, puszczam parę (sprawdzam, czy octu nie zabrakło w zbiorniku)
12. Wyłączam eksres.
13. Po ostygnięciu spuszczam ocet (tak jak wodę punkt 2), nalewam wodę, czynność można powtórzyć 2 razy, grupę też czyszczę czystą wodą.
14. Po nagrzaniu jeszcze spuszczam wodę z dyszy wody.
15. Ekspres wyczyszczony, u mnie został też wyleczony z dolegliwości przepuszczania wody itp.

Ja zamierzam powtarzać czynność 1-2 razy w roku, jestem pod wrażeniem efektów. Ocet po czyszczeniu był zielonkawy, w jednym miejscu miałem przy 1 zaworku tzw. uszczelnienie kamieniem, kiedyś delikatnie przepuszczał, ale wyciek wody i kamień to uszczelnił, po czyszczeniu zaczął lekko przepuszczać, ale to wina usunięcia kamienia, uszczelnienie, dokręcenie i ok :)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Październik 2017, 10:11:52 »
Ocet po czyszczeniu był zielonkawy
Odkamieniacz dedykowany do ekspresów też tak ma, na początku leci zielony.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi