Autor Wątek: Gaggia Classic, parę pytań o szpeje  (Przeczytany 3856 razy)

Offline matis

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Gaggia Classic, kafetera, tygiel
  • Młynek: Gaggia MDF
Gaggia Classic, parę pytań o szpeje
« dnia: 29 Maj 2018, 00:44:52 »
Cześć wszystkim,

Mam swój pierwszy zestaw, niestety tylko z sitkami z podwójnymi ściankami no i firmowym „tamperem”.

  • Parę pytań – jaki (gdzie?) kupić tamper, żeby nie były to wyrzucone pieniądze a nie wydawać spore ilości kasy? Czyli najlepszy stosunek jakość/cena. :)
  • NPF, sitko? W sumie j.w. Jakie sensowne opcje do kupna? Wiem że zawsze mogę wiercić swoją kolbę i kupić porządne sitko IMS. Coś jeszcze jest godnego uwagi?
  • Ciśnienie – musiałem przeczyścić solenoid, bo przepływ był prawie żaden, kiedy ekspres do mnie przyjechał. Ale nadal nie wiem jakie jest obecnie. Wydaje mi się że za niskie, choć udało już mi się wypuścić coś, co byłem w stanie wypić to czuję, że ekstrakcja jest nie za dobra. Jednak już dość przy lekkim ubiciu miałem sytuację kiedy Gaggia nie dała rady przepchać wody przez krążek, tak więc chyba drobniej mielić już nie mogę. Czy ktoś użyczy w Warszawie zestawu do zmierzenia, czy to zawsze każdy robi sam? :) Oczywiście, sens by to miało dopiero po ogarnięciu NFPa.
  • A, i odbijak. Muszę naprawdę mocno huknąć, żeby kawa wypadła z sitka i zastanawiam się czy ta szufladka nie trzaśnie jak nie będzie w całości wyjęta podczas wybijania do niej kawy?  :P

Tak to wygląda. Pierwszy zestaw w życiu więc jest ekscytacja (spokojnie, rurka od trójdrożnego jest, a tacka tak się włożyła). :)


Pozdrawiam,
Matt


Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Gaggia Classic, parę pytań o szpeje
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Maj 2018, 07:56:59 »
Sitka z podwójnym dnem ? Trochę mnie to dziwi ale jeśli faktycznie to pierwsza rzecz na liście do wymiany. Na pewno masz w dnie tylko jeden otwór?
Tamper kupisz w necie jakiś no name lub np Motta lub inny mniej dopasowany, albo zamów u Metiu i masz wtedy idealnie spasowany ale najpierw wymiana i pomiar sitek.

NPF i prysznic według uznania, pierwszy ułatwia naukę i ustawianie młyna a drugi poprawia dystrybucję wody, tyle że idąc tą drogą dołożysz drugie tyle co kosztował ekspres więc może zacząć od tego co konieczne bo może się okazać że apetyt rośnie i za pół roku zmienisz gaggię ;-) 
Proponuję porządnie odkamienić na początek i poczyścić przewody, ewentualnie mechanicznie bojler odkamienić.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Gaggia Classic, parę pytań o szpeje
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Maj 2018, 08:18:14 »
Cześć.
1-tamper najtaniej to kupisz jakąś używkę (tylko stopka żeby była ze stali nierdzewnej) , albo znajdź jakiegoś tokarza, który Ci taką stopkę i rączkę zrobi. Tanio na pewno nie będzie, bo materiał i praca swoje kosztują. Jednak wymiary tampera trzeba dopasować do sitek, nie da się odwrotnie. Tak więc, tamper zamawiaj dopiero gdy będziesz miał nowe sitka.
2-NPF jest droższy niż jakieś używane kolby, poszukaj używanej i wytnij dno. Masz NPF-a. Sitka, zmień koniecznie z tych tworzących sztuczną cremę. Nie kupuj od razu IMS czy WST. Kup tanie uniwersalne, tylko żeby się rozmiar zgadzał. Różnicę poczujesz od razu, a z NPF-em będziesz miał dodatkowy podgląd na ekstrakcję.
3-solenoid nie ma za zadanie zmiany ciśnienia, a jedynie zbicie ciśnienia w kolbie po ekstrakcji, żeby nie obryzgać całej kuchni kawą przy zdjęciu kolby. Od ustawienia ciśnienia ekstrakcji jest zawór OPV. Ciśnienie ekstrakcji poprawnie ustawić można jedynie z kolbą wyposażoną w manometr.
4-odbijak może nie wygląda na mocny, ale wytrzyma sporo. Nie musisz mocno tłuc kolbą, żeby usunąć ciastko. Spróbuj uderzyć słabiej kilka razy. Powinno pomóc.

Co do odkamieniania, poszukaj informacji o tym, jak rodzić sobie z bojlerem aluminiowym. Zarówno w sieci jak i tutaj na forum.
TUTAJ znajdziesz blog pasjonata Gaggi. Jakieś informacje zapewne Ci pomogą w Twoich próbach okiełznania tego ekspresu.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Gaggia Classic, parę pytań o szpeje
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Maj 2018, 09:22:19 »
Pierwsze z brzegu:
Podwójne tanie sitka kupisz u Rogera za 13,50. Podobnie tamper.

S sitkami na Twoim miejscu bym nie kombinował, bo później i tak będziesz kupował sitka jeszcze raz. Kupiłbym takie sitko IMS, do tego taki (najtańszy) tamper. Ja osobiście używam tampera 58,5mm z pochylonymi ściankami od Metiu, ale to wydatek ponad dwukrotnie większy.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Gaggia Classic, parę pytań o szpeje
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Maj 2018, 12:06:57 »
Jeżeli do kolby w Gaggi wchodzą po prostu standardowe sitka 58 mm, to w Warszawie mogę odsprzedać za 15 PLN sitko fabryczne od Londinium (mam dwa, jedno zbędne - a i tak używam VST/IMS).
Jest całkiem nieźle wykonane - https://londiniumespresso.com/store/espresso-machine-parts/londinium-double-basket-ridged-tapered

14-16g więc w sam raz dla Gaggi. (jeżeli pasuje do kolby, ale z tego co piszecie to chyba tak).

Edit: nie będzie pasować
« Ostatnia zmiana: 29 Maj 2018, 13:01:01 wysłana przez pj.walczak »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Gaggia Classic, parę pytań o szpeje
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Maj 2018, 12:21:51 »
wchodzą po prostu standardowe sitka 58 mm
Chyba nie do końca - mają mniejszą średnicę zewnętrzną - 68mm zamiast 70mm.

Offline matis

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Gaggia Classic, kafetera, tygiel
  • Młynek: Gaggia MDF
Odp: Gaggia Classic, parę pytań o szpeje
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Maj 2018, 22:01:17 »
Cześć, dzięki wszystkim za odpowiedzi, tak więc po kolei. :)

Sitka z podwójnym dnem ? […] Na pewno masz w dnie tylko jeden otwór?

Na pewno. Owszem, to mój pierwszy zestaw ale zanim go kupiłem, wiele (za dużo?) godzin poświęciłem na oglądanie i czytanie o espresso. :)

1-tamper najtaniej to kupisz jakąś używkę (tylko stopka żeby była ze stali nierdzewnej), albo znajdź jakiegoś tokarza, który Ci taką stopkę i rączkę zrobi. Tanio na pewno nie będzie, bo materiał i praca swoje kosztują. Jednak wymiary tampera trzeba dopasować do sitek, nie da się odwrotnie. Tak więc, tamper zamawiaj dopiero gdy będziesz miał nowe sitka.

Taki jest plan (tj. na używkę w pierwszym rzucie), choć widzę że używane tampery to chyba niespecjalnie obszerny rynek, na pchlim nic nie ma…

3-solenoid nie ma za zadanie zmiany ciśnienia, a jedynie zbicie ciśnienia w kolbie po ekstrakcji, żeby nie obryzgać całej kuchni kawą przy zdjęciu kolby. Od ustawienia ciśnienia ekstrakcji jest zawór OPV. Ciśnienie ekstrakcji poprawnie ustawić można jedynie z kolbą wyposażoną w manometr.

Wiem, wiem, i wiem. :) Obejrzałem filmik o demontażu, odkamienianiu i napomknęli tam o tym, że często przepływ jest upośledzony także przez solenoid, szczególnie kiedy odkamienia się rzadko i luźne kawałki kamienia zostają w solenoidzie. Dokładnie tak było u mnie, po rozkręceniu go okazało się, że jeden z dwóch kanalików idących do bojlera jest zapchany – oczyszczenie szpilką radykalnie poprawiło sytuację. Na rozkręcenie całości razem z bojlerem nie starczyło mi cojones przy pierwszym otwarciu ekspresu… ;) A regulacja ciśnienia, tak, na później, kiedy już sitko będzie. Tak więc, na przyszłość – uda mi się od kogoś taką kolbę wypożyczyć w Warszawie lub Łodzi?

4-odbijak może nie wygląda na mocny, ale wytrzyma sporo. Nie musisz mocno tłuc kolbą, żeby usunąć ciastko. Spróbuj uderzyć słabiej kilka razy. Powinno pomóc.

Ok, już przetestowane, można też tak, faktycznie. Aczkolwiek krążek nie wypada mi ładnie w całości tylko się rozlatuje (błota nie ma), ale to już chyba nie na ten wątek.

Co do odkamieniania, poszukaj informacji o tym, jak rodzić sobie z bojlerem aluminiowym. Zarówno w sieci jak i tutaj na forum.

Już co nieco wiem. :) Jak pisałem, jeszcze nie miałem odwagi dobrać się do wszystkiego, ale przyjdzie na to czas. :)

Dzięki raz jeszcze!

Pozdrawiam,
Matt

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Gaggia Classic, parę pytań o szpeje
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Czerwiec 2018, 20:43:29 »
Hej,

To ja ci powiem co ja zanabyłem do swojej Gaggii.


  • Parę pytań – jaki (gdzie?) kupić tamper, żeby nie były to wyrzucone pieniądze a nie wydawać spore ilości kasy? Czyli najlepszy stosunek jakość/cena. :)
Kupiłem do swojej Gaggii kilka po drodze. Skończyłem na tamperze od Metiu wysyłając mu sitko, żeby dobrze dopasował. Sitko i tamper zabrałem do nowej maszyny. Kupujesz raz a dobrze.

Cytuj (zaznaczone)
  • NPF, sitko? W sumie j.w. Jakie sensowne opcje do kupna? Wiem że zawsze mogę wiercić swoją kolbę i kupić porządne sitko IMS. Coś jeszcze jest godnego uwagi?

NPF Kupiłem u Rogera dedykowany do Gaggii, cena z ulicy wówczas 119,-. Sitko - osobiście zatrzymałem się na IMSach i przy jednym zostałem do dziś (a już zmieniłem ekspres). Cena około 70,-.

Cytuj (zaznaczone)
  • Ciśnienie – musiałem przeczyścić solenoid, bo przepływ był prawie żaden, kiedy ekspres do mnie przyjechał. Ale nadal nie wiem jakie jest obecnie. Wydaje mi się że za niskie, choć udało już mi się wypuścić coś, co byłem w stanie wypić to czuję, że ekstrakcja jest nie za dobra. Jednak już dość przy lekkim ubiciu miałem sytuację kiedy Gaggia nie dała rady przepchać wody przez krążek, tak więc chyba drobniej mielić już nie mogę. Czy ktoś użyczy w Warszawie zestawu do zmierzenia, czy to zawsze każdy robi sam? Oczywiście, sens by to miało dopiero po ogarnięciu NFPa.
Zamontowałem na oryginalnej kolbie manometr glicerynowy z Allegro (około 50pln z kolankiem). Niestety już sprzedałem ekspres z kolbą więc mogę co najwyżej pożyczyć ci manometr. Odkręcenie wylewek z kolby jest dosyć uciążliwe. Trzeba wcześniej wygrzać kolbę, jest posmarowane jakaś pastą na gwincie.
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwiec 2018, 20:45:37 wysłana przez rubin »

Offline matis

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Gaggia Classic, kafetera, tygiel
  • Młynek: Gaggia MDF
Odp: Gaggia Classic, parę pytań o szpeje
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Czerwiec 2018, 02:59:22 »
O, dzięki, nie zauważyłem tego postu.

Pytanie mam do Was – jako że sitka IMS 12/18 g i tak na razie nie ma, czy coś stoi na przeszkodzie, żeby wziąć nieco większe 16/22 g? Mnie w to graj, lubię duże shoty – jeśli oczywiście tylko wejdzie do kolby, jest o 2 mm wyższe.

Co do reszty wrażeń, zdecydowanie uszczelkę też muszę wymienić, bo gdy dokręciłem mocniej kolbę, nagle okazało się że trzeba skręcać młynek. [emoji38] Czy różnicami w rozmiarze uszczelki FAEMA 8,5 mm (73,1 mm zamiast 72 i 57,2 zamiast 57) od akcesoriabaristy się przejmować? Strona atp części doprowadza do rozpaczy.

Niestety już sprzedałem ekspres z kolbą więc mogę co najwyżej pożyczyć ci manometr. Odkręcenie wylewek z kolby jest dosyć uciążliwe. Trzeba wcześniej wygrzać kolbę, jest posmarowane jakaś pastą na gwincie.

Ok, będę pamiętał w razie czego, dzięki!

Pozdrawiam,
Matt

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Gaggia Classic, parę pytań o szpeje
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Czerwiec 2018, 08:39:58 »
jeśli oczywiście tylko wejdzie do kolby, jest o 2 mm wyższe.
TUTAJ masz sitka IMS z wszelkimi wymiarami. Zawrót głowy pewny.  :mrgreen:
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline matis

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Gaggia Classic, kafetera, tygiel
  • Młynek: Gaggia MDF
Odp: Gaggia Classic, parę pytań o szpeje
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Czerwiec 2018, 10:00:17 »
Wow, dzięki. :) Wymiary są też na akcesoriabaristy – raczej zastanawiałem się, czy takie sitko 16/22 jest z jakiegoś powodu nie zalecane, gdyż…?

Czy różnicami w rozmiarze uszczelki FAEMA 8,5 mm (73,1 mm zamiast 72 i 57,2 zamiast 57) od akcesoriabaristy się przejmować?

A z tą FAEMą jak?

Pozdrawiam,
Matt

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Gaggia Classic, parę pytań o szpeje
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Czerwiec 2018, 13:04:13 »
Sitka z przetłoczeniami niektórzy uważają za gorsze niż te bez nich. Powód? Gdy poziom ciastka kawowego będzie na poziomie przetłoczenia, może dojść do kanałowania. Może tak jest, ja takiego zjawiska nie zauważyłem. A pojemność? Nie mam pojęcia dlaczego tak jest. Może się nie mieści w kolbie?
Uszczelka grupy ma być dopasowana jak najbardziej. Wymiar wewnętrzny jest ważny  tak jak grubość. Uszczelka trzyma się swoją wewnętrzną stroną. Luźna uszczelka po prostu nie będzie się dobrze trzymać, a za ciasna "naciągnięta" na prysznic może po jakimś czasie pękać.
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2018, 13:08:06 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline matis

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Gaggia Classic, kafetera, tygiel
  • Młynek: Gaggia MDF
Odp: Gaggia Classic, parę pytań o szpeje
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Czerwiec 2018, 15:36:41 »
Sitka z przetłoczeniami niektórzy uważają za gorsze niż te bez nich. Powód? Gdy poziom ciastka kawowego będzie na poziomie przetłoczenia, może dojść do kanałowania. Może tak jest, ja takiego zjawiska nie zauważyłem. A pojemność? Nie mam pojęcia dlaczego tak jest. Może się nie mieści w kolbie?

Hmmm, nie wiem czy się zrozumieliśmy – nie twierdziłem, że nie są zalecane, ja tylko pytałem. :) A 16/22 na akcesoriabaristy .pl/pl/p/IMS-Podwojne-sitko-1622-g-Gaggia/1061 nie ma przetłoczeń. Jeśli wejdzie w moją kolbę to biorę chyba to.

Uszczelka grupy ma być dopasowana jak najbardziej. Wymiar wewnętrzny jest ważny  tak jak grubość. Uszczelka trzyma się swoją wewnętrzną stroną. Luźna uszczelka po prostu nie będzie się dobrze trzymać, a za ciasna "naciągnięta" na prysznic może po jakimś czasie pękać.

Ok, danke. Widzę ja na atp, ale ta strona…  ::) Czy do nich trzeba dzwonić żeby coś zamówić? Na stronie mają koszyk, a opcji kup / dodaj do koszyka brak… :)

Pozdrawiam,
Matt

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Gaggia Classic, parę pytań o szpeje
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Czerwiec 2018, 16:15:03 »
Musisz się zalogować, wówczas zobaczysz ceny i masz też możliwość dodać do koszyka.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi