Autor Wątek: DIY - rezygnacja z dozownika  (Przeczytany 62883 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: DIY - rezygnacja z dozownika
« Odpowiedź #120 dnia: 27 Wrzesień 2015, 21:34:57 »
Do dzisiaj nie zrobiłem widelca (miał być wycięty z grubszej blachy aluminiowej) i jakoś przyzwyczaiłem się do trzymania w ręce - tym bardziej że dwa różne PF-y i byłoby ciężko znaleźć coś uniwersalnego.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: DIY - rezygnacja z dozownika
« Odpowiedź #121 dnia: 27 Wrzesień 2015, 21:35:55 »
Niby tak, można odłożyć PF i poczekać na timer, robiąc coś innego. Ale wolna przestrzeń daje Ci możliwość lepszej dystrybucji kawy w sitku.

Offline Wojti Mężczyzna

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Chemex, French press, kawiarka 3tz "no name"
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: DIY - rezygnacja z dozownika
« Odpowiedź #122 dnia: 19 Październik 2015, 09:39:54 »
Ja swój widelec w astorii odkręciłem po dwóch pierwszych mieleniach  [emoji38] Tyle, że używam go tylko do alternatyw, więc podstawienie kubeczka na zmieloną kawę było znacznie utrudnione przez widelec. Piszę jednak w sprawie tematowej, gdyż również chciałbym się pozbyć swojego dozownika. Czy ktoś się orientuje jak wygląda obecnie sytuacja z chętnymi  i cenami w sklepach? Jeszcze takie pytanko do znawców młynków i elektroniki. W moim dozowniku jest takie ustrojstwo, które ma wyłączać młynek gdy dozownik jest pełny. Będę potrzebował jakiś modyfikacji w elektronice czy wystarczy to odkręcić, odpiąć i będzie git?

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: DIY - rezygnacja z dozownika
« Odpowiedź #123 dnia: 19 Październik 2015, 10:05:19 »
Ja nie wiedziałem jak to obejść i wyciagnałem ten wyłącznik z boku młynka i nim wyłączałem. Drugi, który liczbę machnieć i załącza silnik, można odpiąć bez problemu.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: DIY - rezygnacja z dozownika
« Odpowiedź #124 dnia: 19 Październik 2015, 10:31:41 »
Wojti - w Mazzerze odpiąłem ten wyłącznik i jest OK. Musisz sprawdzić czy ma być na stałe zwarte połączenie czy rozwarte i tyle.

Offline Wojti Mężczyzna

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Chemex, French press, kawiarka 3tz "no name"
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: DIY - rezygnacja z dozownika
« Odpowiedź #125 dnia: 19 Październik 2015, 15:23:37 »
Zostaje mi tylko rozkręcić i zobaczyć jak to u mnie wygląda. Czy ewentualnie znalazłby się z Krakowa ktoś chętny i sprawny manualnie, gdybym napotkał problemy? Wracając jeszcze do samego usunięcia dozownika. Obecnie chyba najprościej zakupić dozownik do sosów z gastroworld, jeśli się nie mylę, ale może mogłoby wyjść jeszcze taniej gdyby znaleźli się chętni na grupowe zamówienie.

Offline thesiu Mężczyzna

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Gaggia Classic, Ascaso Steel Uno Prof, Aeropress, Hario V60-02, Phin, Mr Clever Dripper
  • Młynek: Mazzer SJ, Graef CM 70, Graef CM 800, Rhinowares
Odp: DIY - rezygnacja z dozownika
« Odpowiedź #126 dnia: 19 Październik 2015, 19:18:21 »
Jeśli nie zależy Ci na czasie to kup na AliExpress. Mój dotarł parę dni temu, szedł o dziwo bardzo szybko bo tylko 2 tygodnie. Upolowałem go za niecałe 18$ z darmową przesyłką (w weekendy przeważnie są obniżki). Dodatkowo była (może jeszcze trwa) akcja z kuponami na 3$ na pierwsze zakupy przez aplikację mobilną więc całość z dostawą po przeliczeniu na zł wyszło 57. Na gastroworld jest za 71 plus przesyłka kurierska 21 wiec różnica jest. Teraz czekam żeby mieć czas to to zamontować :)

Wysłane z mojego XT1032 przy użyciu Tapatalka

Offline Demonik

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Brunella, La Peppina, Elektra Mcal, Arrarex Caravel, Kim Pedretti, Microcimbali, Faema baby , alternatywy
  • Młynek: Mazzer Mestre, ręczne
Odp: DIY - rezygnacja z dozownika
« Odpowiedź #127 dnia: 05 Grudzień 2015, 00:24:18 »
Myślę o przerobieniu mojego Mazzera na bezpośrednie namielanie ale bez demontażu dozownika, np.zamontowanie w jego środku przezroczystej, giętkiej rurki do żywności- od wylotu kawy z młynka do wylotu z dozownika. Czy próbował ktoś z Was takie coś?

Offline Wojti Mężczyzna

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Chemex, French press, kawiarka 3tz "no name"
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: DIY - rezygnacja z dozownika
« Odpowiedź #128 dnia: 10 Grudzień 2015, 14:39:05 »
Podczas demontażu  dozownika stwierdziłem, że przeprowadzę całkowitą renowację, lecz trafiłem na pewien problem. Śrubki odkręcone a silnik ani rusz nie wyjdzie. Według moich obserwacji wygląda na to, że silnik jest spasowany na wcisk i jest zapieczony lecz potraktowanie go gumowym młotkiem za bardzo nie pomogło. Ktoś napotkał podobny problem i zna rozwiązanie?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: DIY - rezygnacja z dozownika
« Odpowiedź #129 dnia: 10 Grudzień 2015, 15:04:23 »
Pokaż lepiej śrubki :)

W K6 silnik chyba wisi na komorze górnego żarna, która to jest na sztywno z silnikiem połączona.

Zerknij tu i/lub tu. Gdzieś tam jest pewnie twój młynek - silniki raczej są demontowalne :)
LMWDP #469

Offline Wojti Mężczyzna

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Chemex, French press, kawiarka 3tz "no name"
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: DIY - rezygnacja z dozownika
« Odpowiedź #130 dnia: 10 Grudzień 2015, 15:43:15 »



Dokładnie takiego samego nie ma na tych schematach ale budowa jest najbardziej podobna do super jolly. Silnik musi być demontowalny tylko po latach nie ruszania go ani dgrnie. Wygląda to tak jak na zdjęciach.

Wysłane z mojego dotykowego pustaka


Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: DIY - rezygnacja z dozownika
« Odpowiedź #131 dnia: 10 Grudzień 2015, 15:55:09 »
3 otwory w dnie komory mielenia - one są nagwintowane i na wylot? Jeśli tak to wkręcając - równo i z wyczuciem - tam 3 długie śruby może udać ci się podnieść komorę mielenia. Może to ona jest tak na ścisk spasowana. Nie wiem tylko co jest pod komorą - żeby uzwojenia nie uszkodzić. Ewentualnie po obwodzie między obudowę a komorę żaren płaskimi śrubokrętami jechać.

Bo w tych 3 dziurach na zewnątrz już żadnej śruby nie ma?

Podejrzewam że łożysko jest wciśnięte w komorę, a oś silnika w łożysko - silnik musi wypaść dołem raczej.
LMWDP #469

Offline maxwell

  • Wiadomości: 128
  • Ekspres: Isomac Amica, Arrarex Caravel
  • Młynek: Astoria Beretta, Mahlkönig Vario
Odp: DIY - rezygnacja z dozownika
« Odpowiedź #132 dnia: 10 Grudzień 2015, 15:56:26 »
Jeśli chodzi o wybicie samego wirnika, to nic go już nie trzyma oprócz górnego łożyska. Trzeba podstawić jakąś szmatę pod spód (amortyzacja) i uderzać np. przez kawałek drewna w ten wystający trzpień u góry. Gdyby przyszło Ci do głowy  wyjąć stojan, to już gorzej.
« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2015, 16:21:00 wysłana przez maxwell »

Offline Wojti Mężczyzna

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Chemex, French press, kawiarka 3tz "no name"
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: DIY - rezygnacja z dozownika
« Odpowiedź #133 dnia: 10 Grudzień 2015, 16:17:22 »
@DrUsagi
Te 3 otwory nagwintowane ale nie wiem czy na wylot bo nie mam młynka przed oczami. Do tych otworów jest przykręcana blaszka która zakrywa łożysko.
Spróbuję patent z śrubokrętem ale jak nie ruszy to czeka mnie wypukiwanie. Ewentualnie można spróbować to nagrzać skoro istnieje szansa że tak to było montowane.

Wysłane z mojego dotykowego pustaka


Offline Wojti Mężczyzna

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Chemex, French press, kawiarka 3tz "no name"
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: DIY - rezygnacja z dozownika
« Odpowiedź #134 dnia: 19 Grudzień 2015, 17:57:43 »
Próbowałem stukać, pukać i nic z tego... Znalazłem na zagranicznym forum jak to robili w Mazzerze i mianowicie wrzucali całość do piekarnika i silnik sam wypadał, ale nie jestem na tyle odważny żeby coś takiego zrobić. Pisali również, że najlepsza będzie prasa hydrauliczna i myślę, że to będzie mój ratunek. Ktoś mógłbym jakiś warsztat w okolicach Krakowa lub Katowic który posiada taką prasę i podjąłby się tego wyzwania?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi